Головна / Сад та Город / Сорти білокачанної капусти: ранньостиглі -, середньо- й пізньостиглі

Сорти білокачанної капусти: ранньостиглі -, середньо- й пізньостиглі

Сорти білокачанної капусти

Білокачанна капуста – самий доступний і поширений овоч, тобто придбати її можна круглий рік. Але є ще більш цікавий варіант – виростити на власній грядці. Думаю, більшості читачів він припаде до душі. Щоправда, одразу виникає закономірне питання: а які саме сорти білокачанної капусти підійдуть для наших умов, щоб можна було тішити себе цим овочем протягом усього року?

Давайте познайомимося більш детально з ранніми, середніми та пізніми сортами білоголової капусти, які користуються популярністю у овочівників.

Сорти білокачанної капусти: ранньостиглі

Ранньостиглі сорти білокачанної капусти призначені для вживання свіжими відразу після збирання. Відповідно назві, дозрівають вони вже на початку літа. Тобто, період вегетації для цієї групи становить приблизно 100 – 120 днів – це час, необхідний після проростання насіння для повного дозрівання капустяного качана.

Білокачанна капуста «Зоря F1»

«Зоря» гібридний сорт капусти, володіє рядом переваг, тому зупинимося на ньому більш докладно.
Качани у цього сорту – середніх розмірів, вагою півтора-два кілограми, з відмінними смаковими якостями, що дає можливість готувати з неї різноманітні страви, зокрема смачні салати.

Врожайність «Зоря F1» дає досить високу, в тому числі завдяки великим розмірам качанів. Дозрівають вони майже одночасно, і для того, щоб розширити терміни дозрівання рекомендується висівати насіння з певною періодичністю. В основному ж, від перших сходів до отримання технічно зрілого качана проходить 105 – 120 днів.

До головних переваг сорту «Зоря F1» слід віднести:

 • високі і ранні врожаї;
 • відсутність розтріскування капустяної головки.

Є і мінуси, зокрема зеленуваті качани цього сорту мають середню щільність, тому капуста годиться для їжі тільки свіжою. Терміни зберігання – не великі, квасити і консервувати «Зорю F1» теж не можна.

Скоростиглий сорт «Дюма F1»

Качани гібридного сорту «Дюма F1» округлої класичної форми, з забарвленням від жовто-зеленого до світло-салатового відтінку.

За смаковими якостями ця капуста знаходиться на самому високому рівні. Качани виростають до 0,7 – 1,5 кілограма, що підходить для вирощування в домашніх умовах.

Читайте:   Порядок внесення весняних добрив для городу - від органіки до мінеральних

Великий плюс цього сорту – здатність добре плодоносити при сильно загущеній посадці. І навіть при цьому розмір качана може зменшуватися лише при поганій агротехніці, тобто можливість одержання високих урожаїв нічим не обмежена. Визріває урожай качанів сорту «Дюма F1» в гранично короткі терміни: через 56 – 60 днів від часу висадки в грунт розсади досягається технічна зрілість.

До переваг цього ультраскоростиглого сорти капусти можна віднести:

 • високу стійкість до розтріскування качана навіть у несприятливих умовах;
 • хороше зберігання на корені – без зміни смакових якостей і пошкоджень.

Мінуси сорту «Дюма F1»: короткі терміни зберігання, вузький спектр використання.

Також радимо звернути увагу на інші ранньостиглі сорти:

 • Червневу – врожай отримують вже через 2 місяці після посадки розсади на грядки, качани виходять круглої форми, з вагою аж до 2,5 кілограмів.
 • Малахіт – дозрівання на 50 – 60 день, відрізняється соковитістю і ніжним смаком – ідеальні показники для салатного сортe капусти.
 • Козачок – дозріває орієнтовно на 50 день після пересадки розсади на грядку.

Сорти білокачанної капусти

Сорти білокачанної капусти: середньостиглі

Область використання середньостиглої капусти трохи ширше, ніж попередній. Її можна вживати свіжою протягом осіннього періоду.

Середньостиглі сорти білокачанної капусти можна квасити, правда, при цьому смакові якості зберігаються не так довго: 3 – 4 місяці. Дозрівають такі сорти капусти на рівні ранніх – трохи більше чотирьох місяців після висіву насіння.

«Подарунок» – середньостиглий сорт білоголової капусти

Особливість сорту – ідеально гладкі і блискучі листя, що створює ілюзію воскового нальоту.
Вага качанів, порівняно з ранніми сортами, значно більше: 2,5 – 4 кілограми, а іноді і всі 5. Смакові якості сорту «Подарунок» – на високому рівні.

«Подарунок» можна використовувати не тільки свіжим, але і квасити, а також засолювати. Плодоносить сорт дуже добре. Якщо зробити посадку за схемою 0,5х0,6 метра, то з квадратного метра можна буде зібрати врожай до 15 кілограм капусти. Тому, всі вкладені кошти у вирощування сорту «Подарунок» з лишком компенсуються урожаєм. Тим більше що дозрівання відбувається менш ніж через чотири місяці. Правда, для засолювання або квашення капусту краще потримати на грядці трохи довше.

Головні переваги сорту:

 • найважливіша особливість сорту «Подарунок» – прекрасний ріст і плодоношення в несприятливих кліматичних умовах;
 • качани можуть зберігатися у свіжому вигляді до 4 місяців;
 • чудовий смак і зовнішній вигляд качанів;
 • у сорту практично немає недоліків, потрібно лише ретельний догляд, хороша агротехніка і профілактика від шкідників і захворювань.
Читайте:   На яку глибину варто садити озимий часник

«Менза F1» – середньопізній сорт

Якщо оцінювати розмір качанів, то цей сорт можна вважати рекордсменом: вага головки може становити 4 – 9 кілограм. Тобто, якщо забезпечити відповідний догляд та підживлення – урожай буде щедрий.

Форма качанів – округло-плоска, кочерига невеликого розміру, особливо якщо порівнювати із загальними розмірами голівки.

Досвідчені городники стверджують, що при забезпеченні доброго догляду і посадці розсади за схемою 0,9х0,6 метра вдавалося отримати качани вагою аж до 15 кілограм. Так що варто спробувати. Тим більше, що смакові якості стабільно хороші, а капусту можна використовувати як свіжою, так і для зберігання.

У зв’язку з тим, що качани цього сорту дуже великі, то врожайність виходить високою. Зрозуміло, що вона багато в чому залежить від ретельності догляду і частоти підживлень, тільки навіть для початківця городника ці процедури цілком по силам. Потрібно зазначити, що терміни дозрівання сорту «Менза F1» досить прийнятні – вегетація з моменту висадки через розсаду становить приблизно 110 днів.

Характерні достоїнства цього гібридного сорту:

 • значні розміри голівки і хороша якість;
 • 1 – 2 тижні можна зберігати на корені з моменту настання технічної зрілості;
 • з того моменту, коли був зібраний урожай і до лютого цей сорт може зберігатися у свіжому вигляді.

Що стосується недоліків, то вони не відзначені. Єдине, це можливе ураження шкідниками чи хворобами, але від цього не застрахований жоден з відомих сортів.

Варто звернути увагу також на такі сорти:

 • Слава 1305 – дає врожай через 85 днів і вважається найбільш врожайним.
 • Мідор – сорт відмінно підходить для переробки, можна прибирати через 100 – 115 днів після висадки, правда, не буде зберігатися дуже довго.

Сорти білокачанної капусти

Сорти білокачанної капусти: пізні

Термін дозрівання пізніх сортів капусти може становити навіть 180 днів, зокрема для самих пізніх сортів. Тому, вирощувати пізньостиглі сорти білокачанної капусти можна далеко не в усіх регіонах, навіть враховуючи морозостійкість багатьох відомих сортів.

Але якщо взяти показники зберігання, то пізні сорти капусти поза конкуренцією, вони продаються в торговельній мережі аж до появи ранньої капусти нового врожаю.

«Амагер» – пізній сорт

У цього сорту качани з високою щільністю, які мають вагу 2,5 – 3,6 кілограма, а іноді і більше. Листя «Амагер» відрізняються сіро-зеленим забарвленням, та як вони покриті шаром воску, що робить лист дуже гладким.

Читайте:   Особливості вирощування пекінської капусти

До моменту настання технічної зрілості за смаковими якостями капуста досить хороша, але ще більш поліпшуються ці показники при її закладці на зимове зберігання.

Врожайність цього сорту висока, хоча збір і починається дещо пізніше звичайного. Що стосується технічної стиглості, то вона настає десь на 115 – 148 день після висадки сортової розсади у відкритий грунт.

По ряду характеристик сорт «Амадер» кращий для використання у домашньому городництві:

 • це високоврожайний сорт з високою якістю плодів, які придатні для тривалого зберігання і перевезень;
 • стійкість качана до розтріскування.

До мінусів можна віднести схильність до захворювань – цей показник у сорту високий. Зокрема, капуста «Амадер» сприйнятлива до судинного бактеріозу. Зустрічається ще фузаріозне в’янення, і під час зберігання на качанах може з’явитися сіра цвіль або точковий некроз.

«Колобок F1» – пізній гібридний сорт

Логічно, що форма качанів сорту «Колобок F1» – округла. Структура – дуже щільна, вага – на рівні 2 – 3 кілограмів. «Колобок F1» хороший для закваски, так і свіжим він зберігається порівняно довго, не боїться при цьому точкового некрозу.

При тривалих термінах дозрівання – близько 115 – 125 днів від часу висадки розсади, врожайність сорту з одного квадратного метра може досягати від 7 до 12 кілограмів плодів високої якості. Зауважте, що гібридний сорт вирощується через розсаду, так і посадкою насіння.

До особливостей цього сорту можна віднести:

 • вирощування у відкритому грунті забезпечує хорошу стійкість до захворювань типу: слизовий і судинний бактеріоз, різного роду гнилі, фузаріозне в’янення рослини;
 • тривале зберігання врожаю – до 10 місяців після збору врожаю.

Недоліків у цієї гібридної форми практично немає. В деяких випадках було відмічено ураження шкідниками – для профілактики можна опудривать деревною золою.

Серед інших пізньостиглих сортів капусти цього сегмента заслуговують на увагу такі:

 • Женева – дозріває приблизно за 140 днів і може зберігатися до нового врожаю.
 • Крюмон – має качани середнього розміру, які дозрівають через 130 днів і підходять для споживання у свіжому вигляді.
 • Тюркиз – з щільними качанами, які не тріскаються і дозрівають через 120 днів з моменту висадки.

Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*