Головна / Опалення / Чавунні радіатори для опалення

Чавунні радіатори для опалення

Метали, з яких виготовляється опалювальна арматура, труби та радіатори, мають вирішальне значення для ефективної роботи систем опалення та забезпечення теплопередачі від розігрітій поверхні в повітря приміщення. На тлі тотального засилля алюмінієвих батарей і нагрівачів чавунні радіатори користуються меншим попитом, і в основному у людей думаючих, знавців і фахівців опалювальної справи, що володіють інформацією про можливості чавуну не з чуток.

Чавунні радіатори для опалення

Класична будова радіатора опалення з чавуну

Більше двадцяти років алюмінієві і біметалічні батареї всіляких видів і розмірів намагаються витіснити чавунні радіатори з ринку опалювальних приладів, але радіаторні системи з чавуну користуються популярністю у свого покупця, і попит на них буде існувати до тих пір, поки використовується водяне та парове опалення.

Чавунні радіатори для опалення

Загальна будова сучасного чавунного радіатора ненабагато відрізняється від радянських моделей, але завдяки серйозному опрацюванню суттєво покращилися характеристики виробів:

 • Підвищилася якість лиття, зменшилася товщина стінки 8 мм до 6 мм без зниження міцності і жорсткості;
 • Чавунні радіатори покриваються сучасними термостійкими полімерними покриттями, що забезпечують хорошу тепловіддачу і захист металу від окислення;
 • Форма і дизайн в більшості випадків змінилися настільки, що необізнані люди з першого погляду приймають чавунні радіатори опалення за вироби з алюмінію.

Сучасні чавунні радіатори представляють собою міцні і жорсткі прилади опалення, здатні витримати тиск до 9 атм) і температуру під 120 оС. Розміри і форма класичної чавунної батареї МС140, що використовується для опалення житлових приміщень, наведені на кресленні.

Чавунні радіатори для опалення

Важливо! Завдяки застосуванню якісного передільного чавуну для опалювальних систем утворення свищів і точкової корозії в стінах і на муфтових з’єднаннях практично виключаються. На відносно чистій воді з нейтральним кислотним індексом чавунні радіатори здатні прослужити 50-60 років без зниження рівня тепловіддачі.

Чавунні радіатори для опалення

Всі моделі виконуються секційними або набірними. З одного боку, це ускладнює процес складання чавунного радіатора, але з іншого боку, значно покращує надійність виробу і спрощує його ремонт. Варто відзначити чотири істотних недоліки, що впливають на репутацію опалювальних приладів з чавуну:

 1. Величезна вага, що ускладнює монтажні роботи. Маса однієї секції стандартної висоти приблизно в 3,5 рази більше ваги аналогічної алюмінієвої деталі;
 2. Крихкість чавунного лиття. Якщо опустити корпус на бетон або вдарити молотком, секція може дати тріщину, яку вирішити буде надзвичайно складно;
 3. Рівень тепловіддачі звичайної секції чавунної нижчий, ніж у алюмінієвої батареї, на 20-30%.
 4. Прикіпання з’єднувальних муфт. Після п’яти років експлуатації батарею дуже складно розібрати для заміни секції або ущільнення, але цей дефект не конкретної конструкції радіатора, а загальний недолік всіх і легованих чорних металів.
Читайте:   Водяной теплый пол: какие трубы лучше выбрать

Різниця в тепловіддачі не означає, що чавунна поверхня гірше передає тепло, ніж алюміній. Різниця в тепловій потужності, що розвивається іпояснюється особливостями конструкції радіатора. Для порівняння: площа поверхні однієї алюмінієвої секції становить близько 0,5 м2, чавунна секція самого простого радіатори МС-140 має площу в два рази нижчу, 0.244 м2, а різниця в тепловіддачі всього 10%, відповідно, 180 Вт, 160 Вт. Якщо привести тепловіддачу до однієї площі, то вийде, що ефективність чавунного радіатора вища алюмінієвого на 35%. Залишилося тільки розібратися в причинах такої різниці.

Чавунні радіатори для опалення

Головний секрет чавунного радіатора опалення

Конструкція більшості чавунних радіаторів являє собою порожнисті секції з дуже великим прохідним перетином, приблизно в 4-5 разів більшим, ніж у алюмінієвої батареї. Таку будову обрано не випадково і дозволяє домогтися очевидних переваг:

 • Зменшується гідравлічний опір проточного тракту батареї;
 • В рази збільшує ємність чавунної батареї по гарячій воді;
 • За рахунок широкої проточної частини чавунного радіатора збільшується площа контакту гарячої води з чавунною стінкою;
 • Радіатор з чавуну став практично нечутливим до засорениям, органічних і мінеральних опадів, окалини та іржі.

Тому чавунні батареї, аналогічні за формою і пристрою МС140, незважаючи на непоказний і трохи застарілий зовнішній вигляд, здатні видавати» з системи опалення набагато більш потужні теплові потоки, ніж фірмові італійські або турецькі, найдорожчі, але дуже красиві радіатори з ажурного лиття.

До відома! Чавун має в 2,5 рази меншим коефіцієнтом теплового розширення, ніж алюміній. Це означає, що при неповному прогріві радіатора, що часто зустрічається при неправильному підключенні батареї в систему опалення, немає теплових напруг, вигинаючих біметалічні конструкції «пропелером».

Чавунні радіатори для опалення

Непрямим підтвердженням високої ефективності систем опалення з чавунних радіаторів є той факт, що власники старих батарей з чавуну воліють не міняти їх на алюміній, а усувають підтікання, знімають старий шар фарби і наносять сучасне теплопроводяще покриття на основі акрилу і металевого порошку. Якщо радіатор підключений в центральну систему опалення, приблизно раз у 7-10 років проточну частину необхідно промивати від осаду і продуктів окислення.

Читайте:   Особливості сталевих радіаторів опалення

Ще однією особливістю чавунного радіатора є можливість додаткового променистого потоку тепла за рахунок перегрітої поверхні. При температурі теплоносія більш 90оС значна частина теплової енергії йде з поверхні у вигляді інфрачервоного випромінювання. Для стилізованих під єврорадіатори чавунних батарей велика частина енергії віддається, що називається, «в стіну», в той час як моделі з відкритими секціями, за типом МС140, видають випромінювання на відстань до 2 м від місця кріплення. Причому це тепло виходить дуже м’яким і глибоким, як від облицьованої кахелем цегляної печі.

Що можна вибрати для систем опалення з чавуну

Поширена думка, що чавун на батареях опалення не гниє і не піддається корозії, є глибоко помилковим. Якщо у вашій домашній системі опалення чавунні батареї в ідеальному стані, то варто подякувати працівників місцевої котельні за хорошу водопідготовку. Чавун, як і будь-який чорний сплав, у вологому і гарячому середовищі системи опалення інтенсивно піддається корозії. Найбільше потерпають верхні і нижні частини секцій, тому зберегти здоров’я чавуну може тільки періодична зачистка і фарбування батареї.

Але рано чи пізно постане проблема заміни системи опалення і купівлі нових чавунних радіаторів. Для прикладу можна навести деякі моделі, які користуються попитом на ринку комплектуючих і деталей для опалювальних систем:

 • Турецькі чавунні радіатори фірми Demir dokum і Demrad;
 • Чеська продукція фірми Viadrus;
 • Моделі китайського виробництва торгової марки «Коннер»;
 • Російські батареї STI нова.

За рідкісним винятком, сучасні радіатори виготовляються практично в одному стилі й форматі, прийнятому для більшості систем опалення. В результаті чавунні корпуси виходять дуже стильними і сучасними. Виняток становить продукція в стилі радянських чавунних радіаторів минулого століття, виготовлена за ГОСТ 8690-94. Мінські чавунні радіатори серії МС відливаються з сірого чавуну по кресленнях і технологій радянських часів. Можливо, з точки зору ефективності опалення це виправдано, але дизайн і зовнішній вигляд приладів явно далекий від досконалості. При рівній з італійцями ефективності опалення ціна на МС удвічі нижча.

Читайте:   Циркуляционные насосы в системе отопления. Какие у них преимущества

Турецькі і китайські радіатори

Китайські Коннери вважаються найбільш дешевими і якісними в лінійці недорогих чавунних радіаторів опалення. Варто відзначити дві найбільш значущі відмінності китайських радіаторів – зменшена товщина стінок і підвищена міцність корпусу. Батареї розраховані на робочу температуру в 120оС і тиск до 20 атм, що ідеально підходить для сучасних панельок і багатоповерхівок.

Чавунні радіатори для опалення

Більш вишукані і дорогі турецькі чавунні радіатори фірми Demir dokum відрізняються виразним дизайном та високою тепловіддачею, потужність однієї секції становить 200 Вт, при робочому тиску до 9 атм. Збільшена товщина металу стінки призвела до того, що стандартна вага секції збільшилася з 7 кг до 9 кг Такі радіатори кріпляться на підлозі, так як вага батареї в 90-100 кг виявляється занадто великою для настінного виконання.

Чавунні радіатори для опалення

Якщо необхідно виконати заміну старих радянських батарей опалення на більш сучасні моделі, краще всього підійдуть сучасні і стильні радіатори фірми ” Demrad. Міжосеві відстані, кріплення і різьблення під муфти повністю відповідають старим моделям.

Чеські і російські моделі радіаторів опалення

Батареї виробництва фірми Viadrus виконуються за незвичайною для чавунних конструкцій схемою, дуже красивою і стильною. Такі радіатори здатні скласти гідну конкуренцію італійським біметалічним системам опалення, покупка і установка чеського «чавуну» не виглядає дешевою заміною дорогих евромоделей. Крім прекрасного оформлення батареї, Viadrus не створюють враження суперефективної системи опалення.

Чавунні радіатори для опалення

З російських виробників можна відзначити чавунні радіатори високої якості STI нова. Більшість моделей за зовнішнім виглядом і якістю дуже схожі на китайську і турецьку продукцію, але виготовляються під вимоги вітчизняних тепломереж. Робочий тиск – не менше 12 атм, температура 130оС, максимальна тепловіддача секції складає 150 Вт. Дизайн досить виразний, можна сказати, що розробниками були взяті за основу нові класичні форми і додані риси старих радянських моделей.

Висновок

Вибір чавунної батареї для домашньої системи опалення виправданий з будь-якої точки зору. Доцільність використання чавуну підтверджується багатьма десятками років служби, і в більшості випадків при правильній експлуатації на якість опалення нарікань не було. Сучасні моделі, можливо, обійдуться дорожче в установці і підключенні, але, в будь-якому випадку, вони переживуть біметал і алюміній.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*