Головна / Електрообладнання / Датчик руху для включення світла – види, порядок підключення

Датчик руху для включення світла – види, порядок підключення

Серед різних технічних засобів охорони та сигналізації, які встановлюються в будівлях і на прилеглій території, датчики руху виділяються своєю універсальністю. В принципі, вони були створені як один з елементів комплексної системи і призначалися для інформування про несанкціоноване проникнення на “підконтрольну” їм територію або в приміщення. Являють собою електронні прилади, що працюють у спектрі ІЧ випромінювання.

По мірі розвитку виробництва різних пристроїв, що служать для підвищення рівня комфортності проживання, їх почали монтувати не тільки в охоронних схемах, але і застосовувати в системах, які об’єднуються загальним поняттям «розумний будинок». Зокрема, для автоматичного ввімкнення освітлення в тому місці, де з’являється об’єкт, що рухається, причому має певну температуру. Щоб краще розуміти, як вибрати оптимальну модель датчика включення світла для свого житла і як його (або їх) правильно встановити, слід у загальних рисах знати принцип його дії.

Датчик руху для включення світла

Коли спрацьовує датчик руху

Встановлений прилад контролює весь простір, що потрапляє в сектор його огляду. Яку ділянку «бачить» датчик конкретної моделі, залежить від його технічних характеристик і місця установки. Він постійно фіксує рівень інфрачервоного випромінювання у «зоні відповідальності», і якщо змін немає, то і сигнал на його виході не змінюється.

Коли в контрольованому секторі з’являється об’єкт (людина, тварина), температура якого перевищує встановлену в приміщенні (на території), відбувається зміна напруги на виході. Формується низка імпульсів, які надходять на керуючу схему. В залежності від того, як налаштована чутливість, їх кількість (як правило, 2 – 3) призводить до замикання ланцюга, внаслідок чого включаються прилади освітлення.

Відповідно, коли об’єкт, що має «підвищену» температуру, покидає зону відповідальності датчика, надходження імпульсів в схему припиняється, розривається комутуючий ланцюг і світло гасне.
Читайте:   Основы создания солнечных электростанций (СЭС) и их преимущества

Саме це робить застосування таких пристроїв дуже зручним для будь-якого приміщення, так як вони забезпечують саме безконтактне включення освітлювальних приладів. Не потрібно в повній темряві шукати вимикач, особливо, коли обидві руки чим-небудь зайняті.

Особливості застосування

З назви датчика зрозуміло, що він фіксує лише рухомі об’єкти. Тому встановлювати його доцільно там, де людина перебуває короткочасно. Для квартири це коридор (передпокій), для приватного будинку – ще й сходи, доріжки на території і так далі.

Крім того, вони добре підходять для монтажу в багатолюдних місцях – коридори і сходові прольоти адміністративних, виробничих і житлових будівель. За деякими оцінками експертів, тільки на експлуатації таких приладів економія електроенергії може досягати 65%.

Немає сенсу ставити подібні вироби в приміщеннях з високою температурою (наприклад, пральня, сауна) і поблизу приладів і труб системи опалення – датчики просто не спрацюють.

Датчик руху для включення світла

Що врахувати при покупці

Місце кріплення та характеристики. Потрібно розуміти, що всі прилади відрізняються, в тому числі, і сектором огляду. Наприклад, немає сенсу купувати більш дорогу модель, яка переглядає простір на 180 градусів, якщо датчик передбачається поставити в кутку.

Слід врахувати і можливості роботи датчиків в комплексі з тим чи іншим видом освітлювальних приладів. Наприклад, в залежності від їх сумарної потужності. В іншому випадку контакти виробу можуть просто «згоріти».

В таких пристроїв є одна особливість — вони не сприймають рух, якщо він відбувається у напрямку до них. Тобто, якщо рухатися прямо на датчик, він не спрацює. У тому ж коридорі немає сенсу ставити його над протилежними дверима, та ще й по центру.

Датчик руху для включення світла Конструктивне виконання. Деякі моделі мають спеціальні шарніри, які дозволяють по мірі необхідності змінювати положення приладу, тим самим зміщуючи сектор огляду в ту або іншу сторону (як у вертикальному, так і горизонтальному напрямку).

Читайте:   Как установить насос для воды?

Вироби можуть бути призначені як для зовнішньої, так і для прихованої установки. Потрібно звернути увагу і на ступінь захищеності від вологи, пилу.

Деякі датчики живляться від ланцюга 12 В, є моделі прямого включення – на 220 В.

Параметри і регулювання

Час роботи до відключення освітлювальних приладів. Чим цей інтервал більший, тим зручніше експлуатація датчика. А ось для того, щоб організувати послідовне включення і вимикання ламп на шляху прямування людини, наприклад, по коридору, цей час має бути мінімальним. Такі датчики дозволяють істотно економити на споживанні електроенергії.

Граничний рівень спрацьовування по освітленості. Ця характеристика дозволяє налаштувати датчик так, щоб він не включав освітлювальні прилади в умовах гарної видимості (вдень).

Чутливість. Від цього параметра залежить, чи будуть помилкові спрацьовування датчика, і отже, несанкціоноване включення освітлення. Наприклад, якщо людина уві сні перевернувся з боку на бік.

Датчик руху для включення світла Наприклад, датчик 1100 «Контроль-Люкс». Дальність «виявлення» рухомого об’єкту – до 12 м. Його можна встановлювати як всередині, так і зовні будинку. Регулювання часу до відключення – в межах від 3 сек до 12 хв, що дозволяє використовувати його в приміщеннях будь-якого призначення. Навантаження, що підключається (прилади освітлення) – до 1 кВт. Робочий струм – до 16 А. Ступінь захищеності передбачає установку навіть в умовах надмірної вологості.

Модель «LX-2000» крім спрацьовування на рух, реагує і на звук. Це дозволяє включати освітлення, навіть перебуваючи за межами приміщення.

Рекомендації по монтажу

В деяких випадках доцільно паралельно датчику встановлювати в ланцюг живлення освітлювального приладу звичайний вимикач. Якщо з’явиться необхідність довготривалого перебування в даному приміщенні, то для забезпечення освітленості доведеться постійно здійснювати який-небудь рух, інакше датчик просто вимкне світло.

Читайте:   Преимущества применения светодиодных ламп в доме

Наприклад, зайшовши до вітальні, щоб посидіти і почитати книгу, або спускаючись в підвальне приміщення, щоб щось там знайти. Варіантів таких ситуацій безліч.

Датчик руху для включення світла

Потрібно врахувати, що встановлення датчика повинно проводитися на рівні не менше 1 м від підлоги. В іншому випадку він буде спрацьовувати навіть при появі кішки або собаки у приміщенні, яким світло, як відомо, не особливо й потрібне. А ось на переміщення дитини він повинен реагувати. Інакше доведеться постійно включати йому світло, наприклад, в туалеті.

Якщо передбачається ставити датчик з кутом огляду в 180, то найкраще місце для нього – на стелі або стіні приміщення. Моделі з певним сектором огляду встановлюють там, де зручніше, але в поле їх зору обов’язково повинні потрапляти вхідні/вихідні двері. При такому розташуванні датчиків світло буде включатися при їх відкриванні.

 

Схема підключення дачтчика руху

При установці виробу в приміщенні з кількома дверима потрібно врахувати їх розташування і характеристики приладу. Можливо, що доведеться в одній кімнаті поставити і 2 датчика, щоб вони «бачили» всі входи/виходи. В такому випадку вони підключаються паралельно.

В секторі огляду не повинно бути ніяких предметів, які б ускладнювали перегляд простору. Наприклад, елементи меблювання. Інакше з’являться «сліпі зони», і датчик реагувати не буде.

Як правило, на корпусі виробу (а у супровідній документації – обов’язково), є схема його підключення. При виборі моделі потрібно звернути увагу на її особливості.

При монтажі мережі до приладів освітлення, розташованих у приміщеннях з підвищеною вологістю, слід використовувати спеціальні вологозахищені дроти.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*