Головна / Інструменти для будівництва і ремонту / Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Професійна дриль, особливо з масивним акумулятором в рукояті, часто мало чим відрізняється від перфоратора за зовнішніми ознаками. І, не маючи великого досвіду у виборі інструмента, можна легко купити зовсім не те, що необхідно на даний момент для виконання завдань при ремонті будинку або поточних господарських робіт. Тому, перш, ніж робити вибір, слід визначити призначення і принцип дії обох електроприладів, які операції можна або не можна ними виконувати, і які відмінні ознаки між ними.

Дриль з ударним механізмом і перфоратор — відмінності у функціях

Здавалося б, у обох інструментів насадка виконує поступальний рух під дією механізму, і суттєвої різниці між ними немає. Але це тільки на перший і абсолютно недосвідчений погляд – основна відмінність у пристрої вузла, що штовхає бойок. У дрилі цей блок називається зубчастим храповиком, який, при певному натисканні, обертаючись, штовхає зубами виступи іншого такого ж, парного, закріпленого на стержні патрона. З цієї причини амплітуда ударів свердла під час роботи досить мала і служить тільки як допоміжне зусилля для проходження складних ділянок. Для того, щоб кінетичний момент дав позитивний результат при свердлінні, необхідно докладати дуже великий тиск на інструмент.

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

У такої функції є і зворотна сторона медалі — чим сильніше оператор натискає на дриль з ударним механізмом, тим швидше зношуються зуби храповиків. Категорично не рекомендується намагатися видовбувати за допомогою цього інструменту отвори в бетоні, в тому числі, якщо в якості насадки використовується побідитове свердло. Краще працювати в режимі свердління, інакше подібна операція призведе до швидкого зносу редуктора. Максимум, на що здатна навіть професійна модель — висвердлити глибоке гніздо під шуруп або патрон в цегляній стіні, силікатному або шлакобетонному блоці, з тієї причини, що її насадка свердлить шляхом пошарового зрізання або вискоблювання частинок матеріалу.

Читайте:   Чим різати профлист: яким диском, чи можна різати болгаркою

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Перфоратор бурить, розбиваючи зв’язку в структурі бетону або цегли, але якщо потрібні отвори в дереві, в режимі свердління може замінити і дриль, а ось для металу цей інструмент не підходить. Поступальний рух насадки виконується за допомогою механічного, електромагнітного або пневматичного вузла. У першому випадку роботу виконує хитний підшипник, який в народі має іншу назву — п’яний. Він штовхає поршень, який створює компресію і тим самим м’яко впливає на бойок. Другий варіант функціонує за рахунок індукційних котушок, а в третьому тиск на поршень забезпечується стисненим повітрям. Будь-який з перерахованих вузлів не терпить натискань на інструмент, навіть слабких, через них буде гірше діяти штовхальний механізм.

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Для яких робіт призначені інструменти

Для дрібних побутових робіт більш придатна дриль: просвердлити невеликий отвір в цегляній стіні, металевій деталі, а також в дошці, керамічній плитці або навіть склі. При монтажі гіпсокартонних перегородок і стель, коли потрібно перфорувати профілі і самі листи обшивки, знадобиться інструмент простіший, оскільки дуже тонких насадок на перфоратор просто не випускають. Мають значення і габарити — дриль значно компактніший, і тому з нею зручніше працювати у важкодоступних місцях або над головою, коли важким пристроєм маніпулювати занадто складно.

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Дриль добре зарекомендувала себе в якості шуруповерта на низьких обертах, і в цьому ж режимі нею зручніше перемішувати фарбу в невеликій банці, застосовуючи спеціальну насадку. Використовують такий інструмент для висвердлювання великих отворів коронками в деревостружкових плитах або звичайних дошках, для обробки поверхонь металевими щітками або абразивним каменем на насадках, для полірування повстяними колами. Тобто дриль є універсальним інструментом, і ударний механізм їй потрібен в окремих, досить рідкісних випадках.

Читайте:   Мотокоса бензинова - як вибрати бензокосу

А ось для перемішування піщано-цементного розчину не обійтися без перфоратора, для цього використовується спеціальна насадка, як у міксера, тільки значно більша в розмірах. При виконанні цієї роботи на низьких обертах потужності пристрою зазвичай вистачає для отримання якісної суміші, навіть якщо джерелом живлення є акумулятор. Основні завдання для перфоратора:

  • Видовбування глибоких і наскрізних отворів в бетонній стіні за короткі терміни;
  • Відколювання шматків плити, будівельного блоку або натурального каменю шляхом довбання спеціальною насадкою-долотом;
  • Зняття зі стіни кахельного облицювання;
  • Штроблення канавок під укладання кабелю.

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Особливість перфоратора – у швидкій зміні бура за рахунок особливої форми хвостовика, що має, в залежності від діаметру і призначення, тип з’єднання SDS-plus, SDS-max і SDS-top, з виїмками різної довжини і глибини під певний вид затиску.

Як вибрати пристрій по функціоналу?

Основним критерієм завжди є доцільність покупки і вартість інструменту. Якщо не передбачається використовувати перфоратор часто, простіше взяти його напрокат або попросити у знайомих, оскільки його ціна більша, ніж у дрилі, мінімум в 1,5 рази. Якщо він потрібен постійно, слід визначити, в яких завданнях пристрій буде використовуватися: для свердління невеликих отворів в бетоні під патрони досить малої потужності 800 Вт, а для того, щоб ламати стіни з ЖБ плит, краще вибрати професійний агрегат, що дає навантаження на мережу не менше 1500 Вт. Деяку роль відіграє і вага, оскільки важка модель при високих оборотах відчуває менше биття. Розрізняють пристрої масою від 2 до 11 кілограмів.

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

Тим, хто не досвідчений в характеристиках, досить вищенаведених, і на вибір може вплинути кількість оборотів на холостому ходу, що видаються пристроєм. Але для багатьох важливим буде і такий фактор, як розташування механізму, що впливає на бойок. Розрізняють горизонтальну і вертикальну компоновку, перша більш зручна і дозволяє маневрувати перфоратором у важкодоступних місцях, проте встановлені на одній лінії в корпусі, вузли мають меншу надійність і більше схильні до зносу через високі ударні навантаження. Вертикальне положення редуктора, забезпеченого додатковими передавальними шестернями, продовжує термін служби інструменту, але надає йому помітну масивність.

Читайте:   Все на своїх місцях: вибираємо набір інструментів для дому

Дриль з ударним механізмом або перфоратор: що краще вибрати

У дрилі більше повинні цікавити такі функції, як реверс, для пуску свердла в зворотному напрямку обертання, і перемикання частоти обертів, здійснюване зусиллям натискання на пускову кнопку або спеціальним дисковим регулятором. Цікаві моделі, в яких є процесор, що визначає швидкість по діаметру встановленого свердла в патроні і по вибору режиму роботи (типу матеріалу) перемикачем біля патрона. Для тих, кому багато доводиться свердлити гнізда певної глибини, знадобиться обмежувач і передбачений для нього кріплення на корпусі, найчастіше він присутній на знімній рукоятці.

Слід зазначити, що перфоратори малої потужності при використанні спеціальних перехідників можуть використовувати і звичайні свердла, а також застосовуватися в якості шуруповерта. Це невеликі акумуляторні моделі, але вони досить дорогі через батареї, які складають чи не третину ціни, а якщо є запасна, то і половину. Але якщо потрібен універсальний інструмент, варто вибирати саме такий варіант, оскільки перфоратор служить набагато довше дрилі, у якій швидко зношується як храповик, так і ротор через високе навантаження тиском під час роботи.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*