Головна / Сад та Город / Город на підвіконні взимку для початківців – покрокова інструкція

Город на підвіконні взимку для початківців – покрокова інструкція

Город на підвіконні взимку для початківців - покрокова інструкціяПісля закінчення сезону більшість власників садових ділянок відчувають певний стрес. Вони не тільки відірвані від звичного копання грядок (а для багатьох це в задоволення), але і позбавлені можливості регулярно привозити додому «все своє», вирощене власними руками. Якщо організувати на підвіконні міні-город, то свіжа зелень, овочі і навіть полуниця до столу завжди гарантовано будуть, навіть взимку.

Ця стаття розповість, як правильно організувати вирощування культур у домашніх умовах і буде цікава не тільки досвідченим дачникам, але і початківцям садівникам.

Вибір місця для домашнього городу

Начебто вирішено – на підвіконні. Але якому? З точки зору комфортних умов для рослин город краще організувати на кухні. Повітря в ній сухим ніколи не буває, та й значення температури сильно не скачуть.

Як його облаштувати? Якщо передбачається вирощування на міні-городі культур, які інтенсивно розвиваються вгору (наприклад, томати), то доведеться подумати про підв’язку кущів. Для цього зручніше на укосах помістити шпалери. Простіше кажучи, це довгі тонкі рейки з розташованими на них елементами кріплення, службовцями для натягування вздовж підвіконня струн (шпагат, капроновий шнур).

Таке рішення набагато краще, ніж висвердлювати безліч отворів (по вертикалі) у кожному укосі, встановлювати дюбеля і вкручувати саморізи (шурупи). Фіксація ж кожної шпалери провадиться (в залежності від довжини) всього в 2 – 3 місцях. А якщо знадобиться натягнути додаткову струну, відкоси чіпати не доведеться, так як нові елементи кріплення нескладно встановити на шпалері.

Читайте:   Повстяна вишня: вирощування, посадка і догляд

Якщо організувати на підвіконні міні-город

Підбір ємностей для розсади

Матеріал

Самостійно збивати шухлядки навряд чи доцільно. Деревина вимагає систематичного догляду, в тому числі, і регулярного фарбування. Численні скляні банки на підвіконні його не прикрасять. Набагато практичніше використовувати вироби промислового виготовлення, з пластику. А ось з глиняними горщиками, враховуючи їх загальну вагу (з дренажем і грунтом) працювати буде незручно.

Як організувати на підвіконні міні-город

Габарити

Багато залежить від того, яка культура буде вирощуватися. Але якщо говорити про усереднені параметри тари для міні-городу, то вони такі (см): довжина – 45 (±5), ширина – 25 (±5), висота бортиків – 14 (±2).

Організація освітлення

Очевидно, що природного освітлення, та ще взимку, для домашнього городу недостатньо. Обов’язково потрібно підсвічування. Як його організувати? Продаються прилади (фітолампи), призначені спеціально для додаткового освітлення контейнерів з розсадою в домашніх умовах. Відмінний варіант, але їх вартість для більшості пересічних городників неприйнятна. Чи є альтернатива?

Кращим з економічних варіантів для міні-городу вважаються світлодіодні лампи. При невеликому ел/споживанні вони забезпечують якісне освітлення певного сегмента. У чому недоліки інших типів ламп?

  • Галогенні – надмірний розігрів.
  • Розжарювання – ефективність невисока, але лічильник крутить досить інтенсивно. Рентабельність такого городу під сумнівом.
  • Люмінесцентні – у домашніх умовах їх використовувати не рекомендується із-за підвищеного вмісту ртуті. Неакуратне поводження з приладом спричинить багато проблем.

Як підібрати потужність світильників? Зазвичай виходять з того, що для кожного рівня досить сумарної в 25 – 40 Вт.

Як організувати на підвіконні город

А скільки поставити приладів, як їх розташувати, вирішується на місці, в залежності від розмірів домашнього городу.

Виготовлення підставки з полками

Можливо, доведеться займатися і цим. Якщо все, що хочеться виростити на домашньому городі, на підвіконні не поміщається, то всі ємності можна помістити на декількох рівнях. Як це зробити, пояснювати не має сенсу – простіше нікуди. Можливі варіанти: №1– у вигляді збірної конструкції по типу етажерки, №2 – закріпити на укосах горизонтальні упори, на які будуть укладатися полиці для приміщення тари з розсадою.

Читайте:   Успішне вирощування редиски вдома на балконі

Як організувати на підвіконні город

Яке інженерне рішення для городу вибрати, вирішується на місці, так як в різних будинках, особливо старої споруди, віконні отвори можуть сильно відрізнятися розмірами, в тому числі, і глибиною ніші.

Нюанси конструювання стелажа

  • Щоб забезпечити хорошу циркуляцію повітряних мас на всіх рівнях, між підвіконням і нижньою полицею варто залишити зазор.
  • Відстані між «поверхами» повинно бути таким, щоб доросла рослина не впиралася в полку, яка розташована вище. Так як на домашньому городі передбачається вирощування різних культур, спочатку слід визначитися зі схемою розміщення скриньок, а вже потім складати креслення стелажу.
  • Рослини на кожному рівні повинні добре освітлюватися. Отже, потрібно передбачити правильну розстановку світильників.
  • На кожному поверсі необхідно змонтувати своєрідні бар’єри. Наприклад, закріпити горизонтальні обмежувальні рейки. Це запобігає випадковому падіння тари на підлогу. Наприклад, при різкому необережному русі рукою під час поливання, розпушування грунту і так далі.

Як організувати на підвіконні город

Основні рекомендації з організації домашнього городу дані. Все інше – на розсуд власників. Знадобиться відповідний інвентар, але в основному все необхідне (для зрошення, розпушування грунту тощо) є в кожному будинку, так як у рідкісною господарки оселі немає хоча б пари горщиків з квітами. А що прикупити додатково, читач вирішить сам.

Практичні рекомендації

Для домашнього городу грунт з садової ділянки краще не використовувати. Є ризик, що в ґрунті будуть шкідники. У магазинах великий вибір різних сумішей, і коштують вони недорого. Зустрічаються думки, що землю для розсади краще готувати самостійно, так як в магазині вона не завжди відповідає нормі. З точки зору автора, це не зовсім правильно. По-перше, самостійно надійне знезараження грунту провести навряд чи вийде. По-друге, якщо купувати грунт в спеціалізованому магазині, то ризик (в плані поганої якості) мінімальний.

Читайте:   Умови зберігання картоплі в квартирі або в погребі

В одній ємності різні культури не висаджуються. По-перше, деякі не можуть бути сусідами один з одним. По-друге, умови для їх нормального розвитку, як правило, дещо відрізняються.

Готові комплекти домашнього городу

У продажу є багато вітчизняних приладів для вирощування садово/городніх культур у домашніх умовах. Все, що потрібно – встановити на відведене місце і «зарядити». Для тих, кого більше турбує естетична складова городу на підвіконні – непоганий варіант. Ось деякі зразки.

Гідропонна грядка

Продається під найменуванням «Лукове щастя». Ця вітчизняна конструкція розрахована на пророщування 20 цибулин і складається з резервуара для води, розпилювача, компресора і з’єднувального шланга. Виробник обіцяє, що кожен місяць до столу буде 1,5 кг свіжої (зеленої) цибулі.

Гідропонна грядка

Гідропонні установки

Призначені для вирощування різних культур, в тому числі, і ягід. Багато місця не займуть і помістяться навіть на підвіконні. Моделі різні, тому вибрати оптимальний варіант не складно. Приміром, «Домашній сад».

Гідропонні установки

За допомогою такого приладу вирощують не тільки овочі, але і полуницю. Експлуатація спрощується тим, що не доведеться самостійно готувати грунт і підбирати добрива. У продажу є різні готові набори (грунт + підживлення) для вирощування багатьох культур саме в домашніх умовах.

готові набори (грунт + підживлення)

Інформації з надлишком. Залишилося тільки прийняти конкретне рішення і приступити до облаштування домашнього міні-городу. Доброго врожаю!


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*