Головна / Сад та Город / Як підготувати полуницю до зими за всіма правилами – інструкція для садівника

Як підготувати полуницю до зими за всіма правилами – інструкція для садівника

Як підготувати полуницю до зимиНа кожній садовій або присадибній ділянці, незалежно від її розмірів і планування, обов’язково знаходиться місце для вирощування полуниці. Тому чи не кожен власник кількох соток апріорі вважає себе знавцем у питаннях культивування того чи іншого різновиду полуниці. І, тим не менше, її врожайність на суміжних територіях іноді досить сильно відрізняється.

Отже, причина не в погодних умовах, складі грунту і ряді інших факторів, а в правильному догляді за цим багатолітником. Один з його ворогів – низькі температури, які характерні для більшої частини нашої країни. Щоб і на наступний рік нас радувало велика кількість великих ягід, готувати полуницю до зими треба не «як усі», а грамотно, з урахуванням місцевої специфіки.

Що слід робити після плодоношення полуниці

Малодосвідчені дачники навіть не підозрюють, що від того, наскільки добре організований догляд за полуницею в літній період, багато в чому залежить, як вона переживе зиму. Тому такі заходи, як полив (хоча і значно рідше), прополка і боротьба з бур’янистою травою і шкідниками повинні проводитися і після того, як з ділянки знята остання ягідка. Але це загальний перелік рекомендованих робіт, необхідність яких визначається індивідуально. Приміром, якщо вистачає і одних опадів, то штучне зрошення грядок можна і не робити. Аргументація проста – при недостатньому догляді полуниця буде ослаблена, і навряд чи добре перенесе низькі температури.

Залежно від місцевих умов і сорту рослини кущики пересаджують в середньому кожні 4 – 5 років. Якщо в цьому є необхідність, то треба, проріджуючи ділянку, вибрати найбільш міцні екземпляри. Все, що залишається, досвідчені садівники відразу ж відправляють в грубку. Так як на листках і коренях можуть бути шкідники, складати рослини не має сенсу. Всі «вороги» полуниці знову розповзуться по ділянці. Паралельно з цією роботою видаляється вся бур’яниста трава.

Потрібно розуміти, що оптимізація рослинності на грядці, по-перше, сприяє більш інтенсивному розвитку кущів, що залишилися, по-друге, знижує вірогідність розмноження всякої гнилі (грибкової, бактеріальної тощо). Щодо самої полуниці слід дотримуватися обережності. Якщо перестаратися в питанні її проріджування, то молоді кущики, які прикриваються великими листами дорослих сусідів, можуть елементарно вигоріти на сонці. Потрібно орієнтуватись на місцеву специфіку і враховувати цей момент.

Займатися пересадкою полуниці слід з таким розрахунком, щоб молода поросль встигла набрати силу до настання перших холодів. Тоді можна бути впевненим, що вона переживе зиму. Висновок простий – час пересадки необхідно вибирати самостійно. Автор починає займатися цим приблизно в середині серпня. Але його регіон – Південний Урал. Ви ж, читач, робіть поправку на особливості клімату в місці свого проживання. І не забувайте, що він поступово змінюється. Тому все потрібно робити з огляду на прогноз, а не на поради бувалих людей типу «у нас завжди було так прийнято».

У деяких випадках зайве підгодувати полуницю після плодоношення. Тут багато що залежить від складу грунту, періодичності внесення добрив тощо. Якщо в цьому є необхідність, то можна внести суперфосфат приблизно 25 г/м2.
Читайте:   Грунт для розсади: готуємо якісну грунтосуміш самостійно

З настанням осені

Обрізка

Це відноситься і до старих, з пожухлим листя полуниці, і до тих, на яких видно темні плями, навіть мало помітні. Вони досить швидко згниють, тому залишати на зиму їх не слід. А якщо обрізати, то на їх місці утворюються нові листочки.

З вусиками легше, так як займатися вибіркою не доведеться – вони підлягають видаленню всі, до єдиного. Справа в тому, що якщо вони до зими і встигнуть дати розетки, то толку від них ніякого – просто не виживуть. До того ж вуса забирають собі частину поживних речовин, тим самим послаблюючи кущ-мати полуниці.

Що врахувати:

  • Вусики міцніші рослини, тому просто обривати їх не можна – тільки обрізка (секатором або ножем).
  • Якщо влітку старі листя вже видалялися, то ті, що виросли на їх місці чіпати не можна – тільки в разі ураження шкідниками.

Доцільність обрізки листя багато хто піддають сумніву, пояснюючи це тим, що погіршиться фотосинтез, так як вони – «легкі» рослини. Але, по-перше, взимку життєдіяльність полуниці практично припиняється, по-друге, саме на листках люблять селитися садові шкідники. Автор вважає, що все-таки обрізку робити потрібно. Власне, так він і робить з року в рік.

Підгодівля

Для полуниці кращими є органічні добрива. З ними в приватному секторі проблем немає – зола, гній, перегній. Особливість осінньої підгодівлі – вона позакореневе. Складність в тому, що культура дуже чутлива до дозування. Надлишок поживних речовин в кращому випадку призводить до уповільнення розвитку полуниці, в гіршому – до її загибелі.

Досвідчені дачники поживні суміші готують самостійно. Ось один з нескладних рецептів (у г на відро води): марганцевокислий калій (50) + молібденовокислий амоній (2) + кислота борна (15).

Більш простий варіант – розвести на відро води коров’як або пташиний послід (1: 10) і дати відстоятися приблизно 1,5 доби. Можна просто розкидати по грядках з полуницею подрібнене добриво. Його орієнтовна витрата – 150 г/м2.

Читайте:   Особливості вирощування та зберігання цвітної капусти

Доцільність внесення тих чи інших добавок можна визначити, проаналізувавши результати плодоношення. Наприклад, якщо ягоди на грядці вродили дрібні, значить, у грунті нестача магнію, калію і фосфору. Саме ці хімічні елементи «відповідають» за їхню кількість на кущі і розміри.

Підгортання

У полуничного куща «слабке місце» – коренева шийка, на якій розташовані бруньки. Саме вони по закінченню зими дадуть нові пагони. Для їх захисту від холодів і від виснаження (корені розвиваються вгору) необхідно провести процедуру обгортання. Як правило, низ кущів прикидають землею, але краще зробити «гірку» з суміші грунту з гноєм (торфом, компостом).

Мульчування

Попередньо землю слід добре розпушити. Не всі розуміють сенс цього, бо малодосвідчені садівники вважають, що даний етап можна і пропустити. Начебто, мульча все одно буде накидана зверху. Без розпушування земля тріскається, а при настанні мінусових температур у ці щілини проникає холод, добираючись до кореневої системи. В таких умовах полуниця точно зиму не переживе.

Після підготовки грунту проводиться безпосередньо його мульчування. В даному випадку використовувати тирсу, хвою тощо не рекомендується. Мульча на полуницю взимку виконує дві основні функції – зігріває її і одночасно підгодовує. Доцільно орієнтуватися на торф, компост, перегній. Але з умовою – вони повинні потрапити тільки на землю, а не кущики. Тому процес мульчування вимагає граничної акуратності.

Обробка препаратами

Цим також нехтувати не варто. Навіть якщо всі уражені листя і кущі полуниці з грядки прибрані, немає гарантії, що вона повністю позбавлена від шкідників. Практика показує, що звичайне обприскування розчином купоросу (залізного або мідного) дає хороший результат.

При ознаках ураження борошнистою росою кущики слід рясно обробити марганцівкою.

Бажано на ділянки з полуницею висадити часник (багато дачники це роблять в зиму). Його запаху не переносить більшість шкідників, і можна бути впевненим, що він відлякує від грядок не менш ефективно, ніж різна «хімія» або саморобні відвари, які ще потрібно і приготувати.

Якщо ви хочете вирощувати полуницю круглий рік в домашніх умовах — читайте цю статтю.

Перед заморозками

До цього часу всі основні заходи з підготовки полуниці до зими вже проведені. Залишився останній етап – укриття грядок. Для суниці в природі «ковдрою» є сніговий наст. Більш теплого покривала для неї і не придумати. Але останнім часом погода веде себе як примхлива дівчина, і розраховувати, що снігопад буде вчасно і такий же рясний, як в минулому році, навряд чи варто. Тому грядки з полуницею все-таки слід хоч чимось накрити. Питання – чим краще? І ось тут варто оцінити всі особливості того чи іншого покривного матеріалу.

Читайте:   Поради досвідчених городників по вирощуванню огірків в теплиці, починаючи з зими і до пізньої осені

Солома, листя, трава. По-перше, вони поступово накопичують вологу. Значить, є ризик, що полуниця за зиму попріє. По-друге, дрібні гризуни (і не тільки вони) ховаються від холодів саме в таких укриттях. По-третє, не факт, що на тій же траві (або соломі) немає личинок шкідників. Вони в таких комфортних умовах, поряд з полуницею, не тільки благополучно доживуть до весни, але і почнуть інтенсивно розселятися по усих грядках.

Хвоя. Непоганий варіант, якщо б не одне «але». Як прибрати по закінченні зими з ділянок многочленные голки?

Лапник або гілки малини (висушені). Це – оптимальне рішення. Таке укриття від морозів захистить, і прибрати його нескладно.

Агроволокно. Матеріал з будь-якої точки зору для організації зимівлі полуниці прекрасний. Але його доведеться купувати. Мабуть, це єдиний мінус, а якщо врахувати, що він має і певний термін придатності, то вже два недоліки.

Що врахувати:

  • Морози згубні для кореневої системи полуниці. Листя набагато легше переносять низькі температури. Тому, займаючись укриттям грядок, не варто обмежуватися лише тим, що укласти зверху вибраний матеріал. Саме корінню – особливу увагу. Наприклад, якщо в якості «ковдри» використовується агроволокно, то незайве обкласти низ кущиків тим же торфом або перегноєм.
  • Щоб запобігти розвитку гнилі, перед укриттям полуниці всі кущики бажано підрізати. Взимку листя вже не потрібне, тому залишати його не варто.

Порада

Якщо ви тільки збираєтеся вирощувати на своїй ділянці полуницю, поспілкуйтеся з сусідами. Будь-якій людині подобається увага з боку, так що ніхто не стане приховувати своїх «професійних» секретів. Тим більше, що їх досвід вже напрацьовано, апробовано практикою, тому послухати знаючих людей буде незайвим. Причому кількох. У кожного своя методика, а значить, власний підхід до питання підготовки полуниці до зими. Проаналізувавши всю інформацію і зіставивши її зі своїми можливостями, можна прийняти оптимальне рішення, «що» і «як».

Рекомендації, взяті з інтернету, носять загальний характер, про що багато хто і забувають. Вони – це своєрідна «базова» підготовка для початківця садівника. Треба правильно розуміти, що нехай і сумлінні автори, що діляться власним досвідом, але вони не враховують головного – місцевої специфіки. Тобто кліматичних умов, складу грунту регіону проживання читача, сорти полуниці, яку він висадив. А ось судження сусідів – це вже керівництво, і вивчивши «теорію», легше розібратися з практичними нюансами.

Гарного вам врожаю полуниці в наступаючому році!Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*