Головна / Сад та Город / Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Сьогодні багато хто захоплюється вирощуванням екзотичних культур. Це не просто незвично і красиво, але і дуже доступно. Придбати саджанці тропічних рослин легко в будь-якому спеціалізованому магазині. Можна навіть заготовити посівний матеріал самостійно. Садівники все частіше почали вирощувати на підвіконні або навіть у відкритому грунті гранатове дерево. Цвіте гранатове дерево дуже пишно і красиво, так що, така рослина буде не просто радувати око, але і принесе ароматні і смачні плоди.

Біологічні характеристики гранатового дерева

Прийнято говорити «дерево граната». Однак, далеко не всі садівники згодні з таким визначенням, справедливо вважаючи рослину кущем. Однозначного визначення рослинної форми граната немає. Адже навіть у відповідній спеціалізованій літературі культуру визначають як дерево-кущ. Гранат зростає в кілька пагонів, походять з одного кореня, що і є провідною характеристикою куща. Однак, можна успішно вирощувати фрукт і в один стовбур, тобто у вигляді дерева.

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Гранатове дерево має потужну систему коренів, яка досягає в грунті великої глибини. Рослина швидко приживається в контейнері, тому потребує частих (щорічних) пересадок.

У незахищеному грунті рослина здатна досягати висоти від 3 до 5 метрів, а особини, вирощувані вдома – близько 1,5 метра. Існують і так звані карликові сорти, які зазвичай використовують в якості кімнатних рослин.

Гранат має плід типу помилкова ягода. Зазвичай він круглий або овальний. Розмір коливається від 2-сантиметрового діаметра для домашніх сортів до 12-сантиметрового, призначеного для вживання в їжу. Вага одного плоду коливається від 0,2 до 0,5 кілограма.

Читайте:   Зелена цибуля на підвіконні і секрети її вирощування

Гранатове дерево прийнято вважати рослиною довгожителем – вдома воно може жити близько півстоліття і стабільно приносити плоди. В природі ж плодоносити можуть і столітні особини. Деяким визнаним довгожителям і зовсім близько 300 років.

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Дозрівають гранати на дереві поступово, тому і збирати врожай потрібно етапами, стежачи за забарвленням шкірки. Коли температура повітря знижується, листя опадає. Проте, особини, що ростуть вдома, ведуть себе як вічнозелені рослини. Але все ж рекомендується створити для рослини період спокою, не дозволяючи йому цвісти до березня (зриваючи квіти).
Гранат – рослина субтропіків, де, навіть у люту зиму, температура повітря не опускається нижче 10° тепла. Проте доросла особина легко витримає навіть 15-градусний мороз без укриття. Але все ж, культуру на зиму варто хоча б присипати землею.

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Відео «Вирощування гратану»

З відео Ви дізнаєтеся, як вирощувати гранат в домашніх умовах.

Вирощування як укривної культури

Зростає і цвіте гранат в будь-яких грунтах, навіть кам’янистих і піщаних. Не уживається культура тільки на засолених і болотистих територіях. Набагато краще фрукт переживає посуху. Крім того, він навіть «любить» її. Місце, на якому планується висадка фрукта, повинно бути добре освітленим, адже будь-яка тінь негативно впливає на плоди. Особини варто захищати і від холодних північних вітрів. На бідних грунтах краще дотримувати схему посадки 4х2, а на родючих – 5х2 або 5х3, що допоможе вирости більш потужним кущам.
Вирощуючи гранат вдома, варто вирити яму 0,6 метра в ширину, довжину і глибину і на її дні розмістити 10-сантиметровий шар трави і верхній-найбільш родючий) шар землі. Далі помістити в «лунку» кущ, заглибивши ще на 0,1 метра нижче, ніж він ріс раніше, і засипати глинистим грунтом з додаванням піску. Досвідчені городники радять садити гранат під кутом в 45°. Адже, таким чином, рослина сформує безліч додаткових коренів, що збільшить силу куща і його врожайність. Крім того, такий кущ легше вкривати взимку.

Читайте:   Часник - вирощування і догляд в доступній формі

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Варто відзначити, що в ями, призначені для посадки особин, неприпустимо вносити добрива будь-якої природи.

В районі кореневої системи грунт обов’язково необхідно ущільнити і залити водою, щоб між мочками не залишалося порожнеч. Зволоження повторюється на наступний день, а земля навколо посадки мульчується тирсою або скошеною травою (шар не менше 0,1 метра).

Поливи слід проводити в разі гострої необхідності, але не частіше, ніж щотижня. У перший рік життя добрива вносяться позакореневим способом по зеленому листу в травні і червні. Бажано використовувати підгодівлі мінеральної природи (ні в якому разі не органіку). Припустимо внести Кристалон у кількості 2 грамів на літр води на кущ. Грунт обробляють поверхнево щоб уникнути пошкодження близько розташованих до поверхні коренів. На другу весну життя рослини під кущ варто висипати піввідра гною.

Процедуру потрібно повторювати кожен рік.

Як вкривати гранат у відкритому грунті?

Починати процедуру укриття варто на початку листопада. Для цього поблизу з деревом граната забивають дерев’яні кілки, до яких прив’язується нахилений кущ. Далі його необхідно вкрити землею шаром близько 0,15 метра. З часом грунт розмиється і осяде, але такого шару вистачить для того, щоб гранат пережив морози до -20°. Знімати з кущів укриття варто тільки після того, як заморозки закінчаться остаточно. До того як укриття будуть зняті, особини знаходяться у спокої. Повністю видаляти їх із землі не потрібно, достатньо обрізати гілки поблизу колів і струсити з них землю, адже всі залишки змиють дощі.

Обрізка гранатового дерева

Обрізати кущі фрукта необхідно, так як вони принесуть плоди тільки на пагонах цього року. Старі гілки не будуть плодоносити, тому їх потрібно зрізати максимально низько. Тоді з’явиться багато гілок з плодами.

Читайте:   Як вирощувати лохину на дачі: особливості посадки і догляду за ягодою

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

Вирощування в діжках

Для вирощування в діжках рослину можна сформувати як штамб з 5 скелетними гілками або кущ з 4 стовбурами. При цьому висота рослини повинна бути 0,5 – 0,6 метра. Старі сухі пагони ліквідуються у травні.
Особливу увагу варто приділити зростаючим всередину пагонам. Після того як культура скине листя, діжка заноситься в холодний льох.

Хімічні обробки гранату не потрібні, так як на наших територіях рослина не піддається хворобам і атаці шкідників.

Розмноження граната

Виростити кущ з кісточки граната дуже просто, однак особина не завжди успадковує батьківські якості. З кісточки великого і солодкого фрукта можна отримати сіянці з плодами, вживати які неможливо. Тому варто придбати заготовлені саджанці в спеціалізованих точках продажу.

Як росте гранатове дерево: способи його вирощування

При виборі саджанців варто враховувати, для вирощування вдома найкраще підходять такі сорти:
Кримський смугастий, який має великі темно-червоні плоди і тонку шкірку. Дозрівають такі фрукти досить рано.

Гюлоша рожева – сорт, виведений в Туркменістані. Має великі, овальні, світло-рожеві плоди з тонкою шкіркою. Термін достигання – середній.

Отже, гранат придатний для домашнього вирощування екологічно чистих плодів. А його квітучий кущ буде радувати вас приємним ароматом.

Відео «Розмноження граната»


З відео Ви дізнаєтеся, як можна розмножувати гранат.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*