Головна / Сад та Город / Як відрізнити сорти озимого часнику від ярого

Як відрізнити сорти озимого часнику від ярого

Зазвичай саджають часник пізньої осені. Але цю культуру можна висаджувати і навесні. Справа в тому, що буває ярий та озимий часник. Вони відрізняються за термінами посадки, зовнішньому вигляду, збереженню.

Чи є принципова різниця

Озимий часник висаджується восени і тим самим навесні економить час для роботи з іншими культурами, а дозріває влітку, коли господині якраз роблять заготовки і консервують овочі. Він не відрізняється гарною схоронністю в зимовий період, і до весняної посадки може втратити якість, зате добре зимує після висадки на грядці і дає хороший урожай. Яровий ж, навпаки, добре зберігається до весни, але погано приживається при посадці під зиму.
Як відрізнити сорти озимого часнику від ярого
Буде неправильно стверджувати, що ці два різновиди принципово різняться. Будь-який з них можна садити як навесні, так і восени. Але при дотриманні рекомендованих строків ця культура дає багатий урожай хорошої якості, а при недотриманні, як правило, урожай отримують убогий і малі зубки.

Відмінні риси

Як же відрізнити озимий часник від ярого? Зимову цибулину покривають жорсткі щільні лусочки, а в центрі — товстий твердий стрижень. У цій цибулині невелике число зубків, від 6 до 10. Зубки рівні, великі, їх завжди парне число. У літніх сортів луска м’яка і тонка, як цигарковий папір, середній стрижень м’який або його немає, а безліч дрібних зубків нерівної форми розташовані хаотично.
Як відрізнити сорти озимого часнику від ярогоВідрізнити яровий часник від озимого можна по тій обставині, що стрілки утворюються тільки у озимих різновидів, а ярі, за винятком сорту “Гулівер”, стрілок не пускають. Отже, зимові сорти можна вирощувати за допомогою насіння, які дозрівають в бульбочках на кінцях стрілок, а літні — ні.

Читайте:   Спаржева квасоля стручкова – вирощуємо на власній ділянці

Особливості посадки

Цю культуру не рекомендують садити кілька років на одному місці. Після збору врожаю земля має відпочити від нього не менше, ніж 3 роки. Його краще чергувати з бобовими, капустою, огірками, але не з цибулею, так як цибуля піддається тим же захворюванням, що і часник. Висаджують його рядами на відстані 15 -20см. Відстань між рослинами в рядку 10 — 15 см.
Часник не садять в низинах, вологих місцях, де цибулинки можуть підгнити. Сорти цієї рослини розрізняються не тільки по часу, але і за способами посадки.

Озимий часник

Як відрізнити сорти озимого часнику від ярого

Для нього найбільш підходять супіщані ґрунти. Грядки готують за два тижні до висадки. Посадку проводять за 15-20 днів до настання стійких холодів. За цей час цибулина вкорениться і буде готова до зими. Зазвичай час висаджування в грунт відповідає жовтню, але терміни можуть змінюватись в залежності від клімату місцевості.
Глибина посадки для озимої культури становить 2 висоти зубки для забезпечення достатньої товщини шару грунту і хорошої зимівлі. Садити його можна не тільки зубками, але і повітряними цибулинками, які ростуть на стрілках. Якщо ж висадити озимий часник навесні, то він дасть рясний урожай зеленого пера.

Ярий часник

Для ярого сорту підходять середньо – і легкосуглинкові ґрунти. Грядки для цього готують ще з осені, щоб навесні потрібно було просто розпушити. Висаджувати його потрібно якомога раніше, коли земля досягне температури 5 — 7 градусів, так як він дуже не любить спеку і добре росте в прохолоді. Під час посадки грунт повинен бути достатньо вологим, щоб можна було восени отримати хороший урожай.
Як відрізнити сорти озимого часнику від ярогоСаджаючи зубки ярого часнику, їх не потрібно сильно поглиблювати, щоб отримати швидкі сходи. На отримання результатів дуже впливає спосіб зберігання ярих цибулин до висаджування в землю. Якщо їх зберігати при температурі 18-20 градусів, вони виростуть великими, але дозрівання буде тривалим і врожай може не визріти до кінця сезону. А якщо зберігати в погребі чи на балконі, де середня температура близько 6 -7 градусів, то урожай дозріє швидше, але сама цибулина буде дрібнішою.
Оптимальним вважається спосіб, при якому цибулини зберігають у теплому місці, а за місяць до посадки поміщають в прохолодне місце. Після посадки потрібно замульчувати шаром 2-5 см грунт торфом, сіном, соломою, тирсою, і добре розпушити її. Це допоможе зробити грунт менш щільним і зберегти в ньому кисень.

Читайте:   Нові сорти картоплі в Україні

Який вид люблять городники

Як відрізнити сорти озимого часнику від ярого

Кожен різновид по-своєму гарний і вибирати сорт потрібно у відповідності з завданнями, які цікавлять городника. Зимові сорти більш популярні, ніж літні, можливо, через те, що цибулина цих сортів набагато крупніша, збір припадає на період заготовок, а осіння посадка дозволяє зберегти час навесні. Ці переваги перекривають невисокий показник схоронності.
Зимовий різновид вживають відразу після збору, а ярий призначений для тривалого зберігання. М’якоть літніх сортів більш щільна, через що вони можуть зберігатися рік і навіть більше, зберігаючи свої якості. Якщо дозволяє місце, то добре мати грядки обох різновидів — і озимого і ярого. Так цілий рік на столі буде свіжий часник.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*