Головна / Рослини на ділянці / Як вирощувати юку в саду та домі

Як вирощувати юку в саду та домі

Садові юки сьогодні вважаються одною з найпопулярніших рослин. Мода на мечоподібні листя і строгі форми поряд з невгаваючим трендом вирощування нетипових для місцевого клімату екзотів зробили юку широко поширеною зіркою. Щоб милуватися на пишні кущі і розкішні суцвіття юки, мало підібрати правильні умови вирощування. Цій рослині потрібні ще й увага, і регулярний догляд. Як правильно вирощувати юку, розповімо у статті.

Як вирощувати юку в саду та домі

Особливості догляду за юкою в нашому кліматі

Простою у вирощуванні рослиною юку назвати складно. Таке твердження, щоправда, актуально тільки для суворого клімату. Садові юки добре ростуть тільки в легкому, піщаному або кам’янистому, живильному, дуже рихлому грунті і в місцях, де немає ризику застою води. Дренованысть грунту і захист від вимокання і підтоплення – ключ до вирощування юки. Але не меншу роль грає і вибір сонячного місця, і захист від вітру. Але навіть правильний вибір місця не гарантує, що юка не загине, якщо їй не забезпечити правильний догляд.

Завдяки посухостійкості і витривалості юка не вимагає системних поливів і складних підживлень. Основу турботи про це рослині складають зовсім інші процедури: турбота про повітропроникність грунту, правильне укриття на зиму і бережна обрізка. Доглядати за юкою не дуже складно, але за відсутності досвіду ризик втратити рослини ще до цвітіння великий. Потрібно уважно відстежувати зміни умов, стежити за погодою і відповідно коригувати догляд.

Можна вирощувати садові рослини в контейнерах з зимівлею в приміщенні. Догляд за юкою нічим не відрізняється від будь-якого іншого горщикового або кадочного екзота, але рослина вимагає куди більше акуратних поливів і підгодівлі.

Читайте:   8 найбільш популярних кімнатних рослин

При будь-яких роботах з юкою потрібно бути обережним і враховувати жорстку фактуру і наявність колючок на її листі.

Вимоги юки до вологості і поливу

Юку краще не поливати, ніж переливати. Вогкості, застою води в грунті юки не виносять, тому слід намагатися проводити полив правильно. Але, взагалі, посухостійкість рослини здатна здивувати навіть на стадії цвітіння. Полив юки проводять акуратно, не замочуючи листя рослини, але все ж навіть у розпал літньої спеки краще обійтися без нього.

Юки, які вирощують в горщиках або діжках, поливають у міру підсихання грунту, даючи йому висохнути повністю або майже повністю між поливами.

Як вирощувати юку в саду та домі

Розпушування грунту і прополки

Одна з важливих процедур, яку краще проводити вчасно – розпушування грунту. Водопроникність ґрунту для садових юк дуже важлива, і регулярне попередження ущільнення ґрунту і коркування дозволить домогтися від рослини найкращої зимостійкості і самого рясного цвітіння.

Дрібні бур’яни юккам не докучають, але прополки краще проводити також своєчасно.

Юка з вдячністю відгукується на мульчування, але для рослини краще використовувати матеріали, які відіграють функцію верхнього дренажу. Юки відмінно виглядають з кам’яною декоративної мульчею.

Обрізка садової юки

Хоча в теплому кліматі з юками експериментують, формуючи штамбові форми шляхом видалення нижніх листків, в середній смузі обрізка зводиться до своєчасного видалення квітконоса і постраждалого під час зимівлі листя.

Квітконоси юки обрізають, коли починають буріти суцвіття. Для зрізання використовують гострі і чисті інструменти. Зріз проводять під кутом до основи пагона.

Якщо під час зимівлі у юки підмерзають листя, сухі листи знімають з кущів. Якщо обламувати листя незручно, можна обрізати гострим ножем або секатором, залишаючи невелику основу. Видалення млявих і сухих листків проводять і після посадки, і коли внаслідок будь-яких проблем зі здоров’ям постраждала декоративність рослини.

Читайте:   Які квіти краще садити восени

Якщо хочуть отримати як можна більш масивні посадки і швидко стимулювати ріст бічних розеток і нових рослин, то можна зрізати біля материнської юки центральний квітконіс, стимулюючи тим самим розвиток бічних нирок і нових розеток.

Підживлення для юки

Для садових юк, особливо в умовах з суворої зими, небезпечні надлишкові підживлення. Найкраще обмежитися однією єдиною процедурою – ранньою весняною підгодівлею. Добрива вносять після того, як розмерзнеться грунт, закладаючи в грунт або поливаючи рослину розчином.

Для юки переважно використовувати повні мінеральні добрива в легкозасвоюваній формі. Можна обмежитися і органічними добривами, зокрема, компостом.

Контейнерні юки підгодовують органічними, комплексними або повними мінеральними добривами, вносячи їх з частотою 1 раз в місяць у дозі, рекомендованій виробником, з травня до серпня.

Як вирощувати юку в саду та домі

Зимівля юки

Незважаючи на свій екзотичний статус, завдяки глибокому заляганні і потужній кореневій системі, юка володіє достатньою морозостійкістю, щоб при правильному укритті зимувати навіть в регіонах з суворими зимами. Незважаючи на заявлену межа зимостійкості до -20°С, вона в належних умовах здатна винести і більш сильні морози.

Зимове укриття для юки повинно надійно захищати рослину не тільки від холоду, але і від перезволоження. Але є в укритті і ще одна важлива мета – збереження листя за зиму, завдяки якому юка не витратить всю весну на відновлення зелені, а буде добре виглядати навіть на початку сезону, радуючи розмірами куща і пишним цвітінням.

Можна обмежитися і простим підгортанням, і мульчуванням, але найнадійніший варіант у середній смузі – повітряно-сухе укриття. Перед укриттям листя юки краще зв’язати, а грунт – замульчувати сухими матеріалами.

Оберегти юки від вимерзання навіть у випадку аномальної погоди можна, встановивши над рослиною простий короб або дерев’яний ящик. Шар утеплювального матеріалу (пінопласту, спанбонду або нетканих матеріалів, товстий шар сухого листя і водонепроникна плівка дозволять кущам не тільки успішно пережити екстремальні морози, але і зберегти листя. Для юки підійде і будь-який інший повітряно-сухий метод, та безкаркасне підгортання з простим обмотуванням захисними матеріалами.

Читайте:   Яку газонну траву вибрати для дачі - докладний опис видів трави та поради

Без укриття юки також можуть не загинути, особливо якщо видалася сніжна зима. Але у них дуже часто вимерзає центральна брунька, рослина відновлюється повільно,  утворюючи скромні і малодекоративні дочірні кущики.

Укриття з юки навесні знімають поступово, шар за шаром. Починають проводити часткове відкриття плівки в березні і закінчують зняттям укриття тільки в квітні.

Контейнерні юки на зиму з приходом перших приморозків прибирають в світлі і прохолодні приміщення. Юку можна залишити зимувати разом з іншими горщиковими багаторічниками, при температурі повітря від +2°С до +5°С. Максимальна температура для зимівлі контейнерних садових юк – +12°С.

Як вирощувати юку в саду та домі

Боротьба з шкідниками та захворюваннями

Дивовижна для суворого клімату юка володіє завидною стійкістю до шкідників і захворювань. Єдине, що загрожує рослині на стадії цвітіння – тля. Зазвичай вона перекидається на розкішні квітки юки при сусідстві з зараженими чагарниками, зокрема, трояндами.

Боротися з нею на суцвіттях потрібно або біологічними методами (настоями, відварами, розчинами мила) або інсектицидами. Але такі заходи скоріше спрямовані на профілактику поширення попелиці по ділянці.

Контейнерні юки можуть постраждати від павутинних кліщів, щитівок і білокрилок, особливо якщо зимують в одному приміщенні з кімнатними рослинами. Боротися з будь-якою з цих проблем краще починати відразу з їх обробки інсектицидами.

Якщо у вас в саду росте юка і ви знаєте свої секрети її пишного і тривалого цвітіння, поділіться ними в коментарях до статті, ми будемо вам дуже вдячні!


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*