Головна / Рослини на ділянці / Як виростити ананас вдома?

Як виростити ананас вдома?

Кімнатні рослини, плоди побратимів яких нам добре відомі з фруктових прилавків, завжди користувалися особливою популярністю. Гранати, банани, авокадо, мандарини і лимони можна вирощувати не тільки в тропіках, але і у себе на підвіконні. Не виняток – і кімнатний ананас. Це не звичайна фруктова рослина, але безумовно – одна із самих іменитих. Екзотична зовнішність ананасів цінується так само, як і їх здатність плодоносити. І навіть непростий характер цієї рослини не відлякує від його вирощування на підвіконнях.

Як виростити ананас вдома?

Чим кімнатний ананас відрізняється від культурного?

Кімнатні ананаси справедливо називають декоративними. Від тих же самих культурних ананасів, які вирощуються в тропічному і субтропічному поясах нашої планети, рослини, пристосовані до горщечкової культури, все ж таки суттєво відрізняються. Кімнатні ананаси не можуть похвалитися видовою, так й сортовою різноманітністю. Це легко пізнавані рослини, які виправдовують свою досить високу ціну своєю екзотичною зовнішністю.

Ананаси в природі найширше представлені в Латинській Америці. У тропічних лісах Парагваю, Бразилії, Колумбії, Венесуели можна зустріти 8 різних видів цих рослин. Як культурна рослина ананаси поширилися далеко за межі своїх рідних широт.

Декоративні ананаси – результат тривалої селекції і відбору. Появою цього фруктового екзота в кімнатній культурі ми зобов’язані модою на екзотику для оранжерей і зимових садів. Ананаси, на початку своєї європейської історії, привертають увагу в розкішних маєтках з дивовижними колекціями, а сьогодні все частіше зустрічаються в звичайних житлових кімнатах.

Представляють ананаси родину Бромелієві (Bromeliaceae), в молодому віці, так і до початку цвітіння, їх легко сплутати з побратимами. Правда, форма росту, на відміну від більшості бромелієвих-епіфітів, у ананасів наземна. У нас ананаси відомі тільки під своїм ботанічним ім’ям.

Як виростити ананас вдома?

Особливості кімнатного ананаса

Ананас крупно-хохолковий (Ananas comosus) – єдиний вид, який можна зустріти в горщечковій формі. Його сміливо можна зараховувати до швидкозростаючих рослин. Це не надто велика рослина, яка за час селекції придбала деяку компактність порівняно з базовим видом.

Має вкорочене, редуковане стебло і жорсткі, товсті листи, які створюють розетку-воронку. Мечоподібні-лінійні, з загостреним кінчиком, жолобчасті, з дуже гострими шипами, листя дорослих ананасів здатні витягуватися до 1 м, але в кімнатах зазвичай обмежуються півметровим розміром.

Сіруватий відтінок світло-зеленого забарвлення помітний здалеку. А ось лусочки на листках можна відзначити тільки з близької відстані. Великою різноманітністю фарб ананаси похвалитися не можуть, але, крім звичайних зеленолистих ананасів, у продажу можна знайти більш модні сорти з поздовжньою облямівкою або смугами на листках білуватого кольору, в правильному освітленні вони поступово рожевіють.

Читайте:   Боротьба з бур'янами на городі. Як позбутися від трави на ділянці?

Сортові ананаси, начебто рожево-біло-зелені, за характером не відрізняються від двох декоративних форм – пестролистної біло-зеленої форми (variegatus) і кремово-облямованої форми (aureovariegatus). Ананаси поступово витягуються, але оскільки після плодоношення материнська розетка заміщається, в кімнатах ананаси залишаються компактними.

Формування діток починається після того, як повністю сформується супліддя. Ананаси виглядають екзотично строго. Чисті лінії їх листя створюють «колючий» силует, вони виглядають акуратно, яскраво і відразу привертають увагу.

Цвітіння і плодоношення тільки прикрашають ананаси. Стартує цвітіння в нормальних умовах в травні, декоративність рослина не втрачає до початку періоду спокою у жовтні-грудні, красуючись спочатку суцвіттям, а потім – розкішними плодами з пучком-розеткою листя на вкороченому пагоні нагорі.

На товстих квітконосах простих колосків суцвіть ананаса сидять далеко не прості квітки. Світло-лілові, з синюватими відтінками, квітки прикриті чашовидно-ланцетними, широкими і дуже красивими приквітками, спірально складаючись в колосок. Загальна форма чудово перегукується з розеткою листя. Після цвітіння чотири або п’ять місяців дозрівають ті самі легендарні плоди.

Такі пагони у ананасів називають султанами. З моменту відцвітання до початку росту супліддя зазвичай проходить як мінімум 4,5 місяці, що дозволяє називати ананаси одними з найбільш стабільних по декоративності і тривало плодоносних кімнатних рослин. Незважаючи на статус декоративного, кімнатний ананас дає їстівні плоди.

Як виростити ананас вдома?

Умови для вирощування кімнатних ананасів

Ананаси цвітуть і плодоносять, тільки якщо їм забезпечити комфортні умови круглий рік. Це теплолюбні, що не терплять переохолодження рослини, які вимагають дуже інтенсивного освітлення. В житлових кімнатах ананаси зазвичай отримують все, що їм необхідно, але вони можуть вписатися і в колекцію тропічного зимового саду.

Освітлення і розміщення в інтер’єрі

Однією з головних проблем вирощування ананаса в кімнатних умовах є його світлолюбивість. Цю рослину можна розмістити лише на підвіконні, без найменшого притінення. Прямих сонячних променів ананас не боїться, але влітку листя від них краще все ж захистити. Південні або південно-західні вікна для кімнатних ананасів підходять ідеально, але якщо немає можливості розмістити рослину саме в такому місці, то вибирають саме світле місце вдома.

Ананаси непогано реагують на штучне доосвітлення. При ознаках порушення росту або недостатньому рівні природного світла тривалість світлового дня збільшують фітолампами, що працюють по 10-12 годин. На повністю штучному досвіченні рослини розвиваються погано, але від комбінованого або частково штучного вони не страждають.

Змінювати для ананаса інтенсивність освітлення, регулювати яскравість пересуванням на підвіконні або між вікнами можна, орієнтуючись на забарвлення листя. Привабливе, інтенсивне, яскраве забарвлення ананаси зберігають тільки на хорошому освітленні. При притіненні листя бліднуть і рослина хоча і зберігає життєздатність, але починає поступово втрачати компактність і декоративність.

Незважаючи на те, що ананаси – не найбільші, у кімнатній культурі вони обмежуються 50-60 см у висоту, в обхваті вони майже завжди вдвічі більші. Ананас вимагає чималого простору і свободи, його «розкид» листя вимагає розміщення не в щільних групах, а на деякому віддаленні від інших рослин або індивідуально.

Читайте:   Обрізка молодих яблунь навесні

Щоб розетка листя розвивалася рівномірно, ананас бажано повертати по відношенню до джерела світла.

Температурний режим і провітрювання

Останнім часом в рекомендаціях для нових сортів ананаса стверджується, що домогтися від ананаса цвітіння і плодоношення, найбільшої декоративності без прохолодного періоду спокою неможливо. Але, загалом, ананаси не тільки не вимагають, але і бояться пониження температури.

Мінімально допустимі для них показники +16°С вночі в зимовий період. Рослина добре реагує на звичайні кімнатні температури, навіть у спекотні літні дні вона відчуває себе цілком комфортно. Оптимальним вважається ріст при температурі повітря від +22 до +25°С. Підвищення температури вище 25 градусів тепла за умови дотримання рекомендацій щодо зволоження не позначаються на красі його жорстких листків.

Зимовий режим утримання для ананаса не вимагає переміщення в місця з температурою повітря нижче, але деякі зміна умов (зниження на кілька градусів) допоможуть рослині краще витримати період скороченого світлового дня. Суворо контролювати треба тільки нижні показники, не даючи їм опускатися нижче +16-…+17°С.

Ананас не боїться провітрювань, але не варто ставити рослину на сильні протяги. На літо кімнатні ананаси можна виносити на свіже повітря – на балкон або в сад, але потрібно обов’язково захистити їх від протягів. Ананаси не виносять переохолодження кореневої системи.

Як виростити ананас вдома?

Догляд за ананасом в домашніх умовах

Складною у догляді рослиною ананас назвати не можна. Типовий полив у воронку, стандартні підживлення, відсутність потреби у формуванні та любов до оприскування дозволяють включати його в колекції і досвідченим квітникарям, і новачкам. Але дбаючи про ананаси, не забувайте про важливі дрібниці, уважно спостерігаючи за розвитком цієї рослини.

Полив і вологість повітря

Інтенсивність зволоження для ананасів безпосередньо залежить від стадії їх розвитку. У період спокою рослини поливають обережно, даючи просихати грунту повністю, а от у період рясного зростання, цвітіння і плодоношення поливи повинні бути дуже рясними.

Допускати застою води, постійної вогкості не можна, але грунт повинен бути стабільно злегка вологим. Перехід від періоду частих і щедрих поливів до зимового утримання повинен бути плавним. Поливи скорочують поступово, починаючи з вересня.

Основною особливістю ананаса є вимога проводити полив теплою водою. Вона повинна бути не тільки м’якою, але і на 5-10 градусів вище показників температури навколишнього повітря.

Ананас, як і будь-який інший тропічний екзот, любить підвищену вологість. Встановлювати для нього зволожувачі і їхні домашні аналоги не обов’язково. Для рослини можна обмежитися тільки обприскуваннями, які проводять максимально часто в спекотні дні. У період спокою обприскування не проводять (за винятком випадків вирощування в дуже сухому повітрі).

Підживлення і склад добрив

Підгодовують ананаси тільки навесні і влітку. Ця культура любить стандартні підживлення з частотою 1 раз в 2 тижні, незалежно від типу використовуваних добрив.

Читайте:   Як виростити редис на підвіконні взимку і забезпечити сім'ю вітамінами

Для ананасів можна використовувати як комплексні, так і окремо органічні і мінеральні добрива, чергуючи їх під час підживлень. На органіку ананаси реагують дуже добре. Добрива тривалої дії для ананаса не використовують, як і будь-які аналоги, що змінюють реакцію ґрунту на лужну.

Обрізка і формування ананаса

У ананасів обрізка фактично зводиться до видалення сухого або пошкодженого листя. Зрізи проводять, частково обрізаючи і здорові тканини, що сусідять з враженими. Для обрізки листя краще використовувати гострі інструменти і дезінфікувати леза після кожного зрізу.

Як виростити ананас вдома?

Пересадка, ємності і субстрат

Кімнатні ананаси вирощують  в широких і неглибоких ємностях, відповідних їх поверхневій, невеликій кореневій системі.

Для ананаса дуже важливо правильно підібрати землю. Вона повинна бути не просто рихлою або легкою, але і досить грубою, водопроникною, що дає коріння вільно дихати. Кращим варіантом для вирощування вважається спеціальний грунт для бромелієвих чи будь-який субстрат для рослин-епіфітів, в який додали дерновий ґрунт для легкого ущільнення.

Склад ґрунту краще уточнити при покупці. Адже часто продають ананаси в звичайній землесуміші – наприклад, що складається з рівних частин торф’яного, дернового і перегнійного грунту з піском. Оптимальне значення рН для ананаса – від 4,0 до 5,0.

При роботі з рослиною, особливо при поділі, варто захистити руки, оскільки шипи на листках досить гострі. На дно ємностей обов’язково закладають високий шар дренажу. Якщо поділ не проводиться, то краще обмежитися перевалкою. Зазвичай при посадці ананаса рівень заглиблення підвищують на 1,5-2 см.

Захворювання, шкідники та проблеми у вирощуванні

На декоративних ананасах шкідники не є частими гостями. Тільки в занедбаному стані на рослині можуть з’явитися павутинні кліщі і трипси. Боротися з шкідниками краще відразу, починаючи з інсектицидів, зробивши відповідні заходи щодо корекції умов утримання або догляду.

Поширені проблеми вирощування ананаса:

  • висихання кінчиків листя в сухому повітрі;
  • загнивання, млявість внаслідок перезволоження;
  • зупинка росту в холоді або при поливі не теплою водою.

Розмноження кімнатних ананасів

Незважаючи на статус елітного екзота, ананаси зовсім не складно розмножити самостійно. Цю рослину легко виростити навіть з насіння, зібраного з зрілих, переспілих плодів. Але куди популярніші вегетативні методи – відділення дочірніх розеток і вкорінення верхівкового живця.

Для живцювання у ананасів використовують верхівковий пагін, що розвивається над плодом. Йрнр акуратно зрізають з частиною м’якоті або виламують, викручуючи з плоду, очищають від нижніх листя, оголюючи 2-3 см стебла і дають підсохнути зрізу протягом декількох днів.

Укорінюють верхівкові пагони ананаса в мокрому піску, підтримуючи стабільну температуру від +20 до +22°С. Тепличні умови, укриття ковпаком або плівкою при цьому обов’язкові.

Під час пересадки рослини відокремлюють дочірні розетки тільки тоді, коли вони підростуть до висоти 15 см або вище. Для вкорінення можна використовувати торфово-піщану землесуміш і також накрити ростки ковпаком або плівкою.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*