Головна / Ландшафтний дизайн / Коли краще садити газонну траву, восени чи навесні — плюси і мінуси кожного варіанту

Коли краще садити газонну траву, восени чи навесні — плюси і мінуси кожного варіанту

Серед профільних фахівців, не кажучи вже про пересічних дачниках, немає єдиної думки про терміни висадки газонної трави. Одні вважають, що займатися цим краще навесні, інші наполягають, що найбільш сприятливим періодом для такого агротехнічного заходу є осінь. Так хто ж правий і чи є взагалі сторона, яка помиляється?

Читач зможе і сам визначити, коли йому краще садити газонну траву, якщо ознайомиться з усіма аргументами «за» і «проти» і спів віднесе їх з особливостями ділянки, погодних умов в місці проживання восени або навесні, і врахує ряд інших специфічних моментів. Наприклад, власні можливості чи вільний час.

Коли краще садити газонну траву

Загальна інформація

Газони класифікуються за різними параметрами – структурному складу, технології облаштування та ряду інших. Якщо узагальнити все, то виділяється 3 основних типи – готові, рулонні і сіяні. Говорячи про терміни посадки газонної трави, автор має на увазі останній варіант, коли власник самостійно (попередньо підготувавши певний сегмент) займається висаджуванням насіння в грунт.

Якихось суворих часових рамок для посадки газонної трави не існує. Починати облаштовувати свої сотки можна з перших теплих днів, як тільки грунт досить добре прогріється. Така робота зазвичай проводиться аж до наближення заморозків. Але в кожній місцевості специфічні погодні умови, так і для конкретної ділянки важливою деталлю є його розташування. Наприклад, наскільки він продуваємий вітрами, що має ухил.

Порівняльний аналіз переваг і недоліків весняної та осінньої посадки газонної трави заснований на особистому досвіді автора. Погоджуватися або піддати критиці – на ваш розсуд, читач. Але одне безсумнівно – ця інформація дасть вам можливість самостійно визначити, коли найкраще зайнятися цією роботою.

Коли краще садити газонну траву

Особливості посіву газонної трави

Весна

Плюси:

 • Будь-яка газонна трава досить інтенсивно розвивається. Посадивши її навесні, дачник вже в цьому сезоні отримає на ділянці повноцінний «зелений килим».
 • З’являється можливість «коригування» газону, оперативне виявлення та усунення допущених помилок при його формуванні. Всі недоліки (наприклад, нерівномірність посадки насіння) відразу будуть візуально помітні, як тільки проклюнуться перші паростки.

Коли краще садити газонну травуМінуси:

 • З настанням сезону роботи на сотках і так вистачає – переорювання землі, побілка дерев, боротьба з тими, хто пережив зиму бур’янами та шкідниками. Список можна продовжувати до безкінечності, якщо врахувати, що саме навесні нерідко доводиться займатися ремонтом огорожі по периметру, заміною пошкоджених труб, фарбуванням фасаду будиночка, установкою каркасного басейну, гойдалки і багато чим ще. Чи знайдеться у дачника час для висадки газонної трави, якщо врахувати, що ця робота досить об’ємна?
 • Грунт, на якій передбачається вирощувати «зелений килим», доведеться готувати заздалегідь. Навіть раніше, ніж під садові культури. Землю бажано витримати «під паром» від 2 до 4 тижнів, залежно від місцевої специфіки. А це означає, що сільськогосподарськими роботами доведеться займатися не в найсприятливіших умовах – холодно, земля недостатньо прогріта і насилу піддається обробці. Та й дороги ще не скрізь просохли, тому нерідко дістатися до ділянки – велика проблема, тим більше що дачні автобуси ще на маршрути не вийшли.
 • Складність догляду за газонної травою у весняний період. Регулярне зрошення, внесення добрив, боротьба із засиллям бур’янів (а з закінченням холодів вони розвиваються дуже бурхливо), шкідниками, стрижка – все це вимагає і часу, і сил.
Щоб навесні газон швидше сформувався, необхідно підгодовувати кореневу систему трави препаратами з високим вмістом азоту. Він сприяє активному розвитку зеленої маси.
Читайте:   Плетіння кошиків з лози своїми руками

Осінь

Плюси:

 • Не доведеться витрачати час на масштабну підготовку ділянки землі під газонну траву. Будь-який дачник знає, скільки роботи припадає виконати навесні, перш ніж починати садити садові однорічні культури. В цьому плані осінь краще. Після збору врожаю є час на те, щоб зайнятися газонами, тим більше, що за літній період основні агротехнічні заходи проведені (переорювання, підживлення тощо), отже, територія досить облагороджена і доглянута. А значить, і практично повністю підготовлена до облаштування «зеленого килиму».
 • Насиченість грунту і повітря вологою – оптимальна, так і літня спека вже не передбачається, і температура встановлюється для рослинності найбільш сприятлива. З цієї точки зору садити восени газонну траву, звичайно, краще.
 • В даний період істотно сповільнюється, а потім і зовсім припиняється ріст бур’янів. Значить, корисних речовин з грунту вона споживає все менше. Це сприяє більш інтенсивному формуванню кореневої системи газонної трави і сприяє розвитку її пагонів (якщо вона саджається на самому початку осені).
 • Як тільки навесні встановлюється сприятлива погода, дачник постійно відчуває дефіцит часу. За порівняно короткий період необхідно зробити стільки, що на все буквально не вистачає рук. І якщо газонну траву висадити восени, то після сходу снігу вона не потребує будь-якої турботи – відразу ж порадує господарів ділянки прекрасним «зеленим килимом».
 • Трава, висаджена пізньої осені, досить бурхливо розвивається з настанням весни. Отже, бур’янам не вдасться «задушити» її міцні паростки.

Коли краще садити газонну траву

Мінуси

 • Складність вибору травосуміші. Необхідно відбирати насіння тільки тих рослин, які благополучно перенесуть зиму, причому саме в цьому регіоні. Докладно про вибір типу газонної трави читайте тут.
 • Якщо кількість опадів в зимовий час невелике, доведеться подумати про штучне утеплення ґрунту на ділянці, де розбитий газон. Природно провести відповідні заходи. Наприклад, засипати торфом, укласти зверху лапник. Все це вимагає часу, якого восени, як правило, не вистачає.
 • Один з недоліків висадки газонної трави під зиму в тому, що кінцевий результат змінити вкрай складно. Після весняних сходів паростки залишиться лише констатувати, що і як вийшло. Тобто, «що виросло, то виросло». Питання коригування газону досить специфічне, вимагає професійного підходу, а іноді, при істотних недоліках, всю роботу, виконану восени, доводиться переробляти мало не з нуля. Тим, хто займається облаштуванням «зеленого килима» вперше, потрібно особливо ретельно підготуватися, і в першу чергу, підготуватися в плані теорії.
 • Обмеження, пов’язані з рельєфом місцевості. Якщо ділянка має ухил, то саджати газонну траву восени безглуздо. Навесні тала вода легко вимиє з грунту велику частину насіння.
Читайте:   Як облаштувати і прикрасити дачну ділянку своїми руками

Коли краще садити газонну траву

Поради

Осінь – це тримісячний період. При визначенні часу початку робіт щодо висівання газонної трави потрібно орієнтуватися на прогнози синоптиків. Найкраще її починати, коли на дворі стоять теплі дні, а опади не випадають настільки інтенсивно. Але і тут є нюанс, що стосується конкретних термінів. Щоб отримати дійсно «міцний» газон, на якому розвивається стійка до місцевого клімату трава, її насіння бажано висаджувати в грунт, трохи зворушений морозцем.

Що це дає? За зиму вони повністю адаптуються (або, як кажуть, піддадуться стратифікації), тому навесні зійде дружно, і пагони будуть легко переносити будь-які захворювання.

Рослинності, яка садиться восени, треба витримати суворі випробування у вигляді низьких температур, дефіциту поживних речовин, кисню. Виходячи з цього, рекомендується саджати не якийсь один вид газонної трави, а кілька, причому вибирати найбільш стійкі до зимових умов екземпляри. Тоді багаторазово підвищуються шанси на те, що більша частина представників флори благополучно переживе сезон холодів.

Висновок

Принципової різниці, в який час починати садити газонну траву навесні або восени – немає. Кожен період характеризується як перевагами, так і рядом недоліків. Отже, вирішувати питання з термінами реалізації своїх планів по озелененню території доведеться тільки вам, шановний читач. Коли зручніше, тоді і приступайте до облагороджування ділянки.

І все-таки більшість фахівців схиляється до думки, що найкращий період для посіву газонної трави – кінець літа. Аргументація проста – бур’янів мінімум, грунт практично повністю готовий, погода стала, та й насіння встигають прорости і надійно вкоренитися до перших заморозків.

Загальні рекомендації

Коли краще садити газонну травуГазонну траву, як і всі садові насадження, протягом всього дачного сезону необхідно підгодовувати. З кінця літа потрібно обмежити (і поступово виключити з «раціону») застосування азотовмісних препаратів. Даний хімічний елемент (так само як і його сполуки) знижує морозостійкість. А ось добавки на основі фосфору і калію – в самий раз. Наприклад, суперфосфат, деревна зола, перегній.

Читайте:   Як правильно вибирати рулонний газон для дачі

Незалежно від періоду, виділеного для посадки газонної трави – весна або осінь – слід орієнтуватися на безвітряну погоду. Або ставити штучне огорожу сегмента території, на якій організується «зелений килим». Насіння газонних трав настільки легкі (а висів передбачає їх розкидання по ділянці), що достатньо лише слабкого пориву, щоб вони перейшли на інше місце. Отже, про формування газону як такого вже не йдеться. Трава проросте де завгодно, хаотично. Ось про це забувати не варто.

Після того, як усе насіння посаджене, місце, на якому облаштовується газон, потрібно рясно полити. Скільки на це знадобиться часу – півгодини або дві – визначається індивідуально для кожної ділянки. Критерій достатності – проникнення води в ґрунт як мінімум на 25 – 30 см. Це нескладно контролювати за допомогою міцного прутика або шматки товстого дроту.

Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*