Головна / Як побудувати дім / Надійна основа: все що ви хотіли знати про стяжцу підлоги

Надійна основа: все що ви хотіли знати про стяжцу підлоги

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Підлогове покриття може бути укладено рівно і якісно тільки на надійне, міцне, рівне і довговічне основу. Про параметри пристрою цього шару – чорнової підлоги або стяжки – ми сьогодні і поговоримо.

Основні види підстав і чорнової стяжки підлоги

Підлогове покриття, наприклад, ламінат, паркет або керамічна плитка, – це не весь підлогу, а лише його частина – так званий чистову підлогу, верхній шар багатошарової конструкції. Під ним знаходиться кілька шарів чорнової підлоги, який, у свою чергу, пов’язаний з перекриттям (або навіть грунтом). Від якості виконання чорнової стяжки підлоги і залежать кінцеві властивості підлогового покриття.

До основи чистового статі висувають ряд вимог, головними з яких є твердість, пружність, міцність на стиск і точне дотримання геометричних параметрів.

Тому підстава нерідко фіксує і захищає у своїй конструкції тепло – і звукоізоляцію, а іноді і всілякі комунікації.

В якості основи найчастіше використовують стяжку, яка і забезпечує вирівнювання поверхні, виводячи пів на однакову проектну відмітку.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Суцільні монолітні стяжки

Їх називають безшовними або мокрими, а також наливними підлогами, а виконують з використанням будівельних розчинів на основі гіпсу або цементу. Мокра стяжка універсальна і має багато варіантів виконання.

Її товщина може бути від декількох міліметрів до 10 див. Розчин для неї роблять за рецептом або готової сухої суміші, зачиняють водою, заливають їм поверхню вирівнюють. За рахунок хорошої адгезії (зчеплення) мокрі стяжки утворюють єдину конструкцію з перекриттям.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Традиційно шар стяжки з піску і цементу нерідко зміцнювали дротяною сіткою 10×10 або 15×15 см, яка потрібна для розподілу напруг і збільшення міцності і стійкості. Але сьогодні все частіше застосовують суміші з полімерними компонентами або фіброволокном. Ці добавки посилюють покриття, тому посилює сітка не потрібно.

Мокрі стяжки відрізняються порівняною дешевизною, високою міцністю, волого – та вогнестійкістю. Таке монолітне покриття ідеально підходить для укладання підлогових матеріалів.

Але є і недоліки – погані звукоізоляційні якості і чимала трудомісткість робіт. У разі балочного перекриття для стяжки доведеться використовувати ще і незнімну опалубку.

Так що мокрі стяжки підійдуть, насамперед, для влаштування основи поверх плит, поверхня яких повинна бути ретельно загрунтована для кращої адгезії.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Плаваючі стяжки

Конструктивне продовження першого методу. Тут верхнім шаром також є розчинова стяжка, у якої немає жорстких зв’язків з плитою перекриття.

Читайте:   Сауна в квартирі. Чи можна встановлювати

Між ними знаходяться додаткові ізоляційні шари.

В цьому випадку спочатку укладають гідроізоляційну плівку, яку заводять на стіни до рівня чистового статі. Потім розміщують шари тепло – і звукоізоляції. Їх покривають ще однією вологозахисним плівкою, поверх якої і влаштовують стяжку товщиною не менше 35 мм. Така підстава має всі переваги мокрих стяжок, але обходиться в 1,5-2 рази дорожче.

Плаваюча стяжка призначена для дуже слабких підстав і для тепло – і звукоізоляції приміщень. В якості підкладки використовують еластичні полімери, пробку, гофрований картон, плити мінеральної вати і пенополистрола.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Стяжка підлоги в приватному будинку: збірні сухі стяжки

Влаштовують з гіпсо-, деревно – або цементно-волокнистих, магнезитових і деревостружкових будівельних плит товщиною 15-30 мм, а також із звичайних дощок.

Є і багатошарові плити для сухої стяжки, до складу яких входить вологоізолюючі плівка, утеплювач і шар гіпсокартону, що забезпечують одночасно гідро-, тепло – і звукоізоляцію, міцність, жорсткість.

Вартість збірних стяжок лише трохи перевищує ціну мокрою стяжки, але готове підстава відрізняється малою вагою і поліпшеними акустичними характеристиками.

До того ж у кілька разів скорочується час виконання робіт, причому монтувати листи можна як на плитному перекритті, так і поверх залізобетонних або дерев’яних балок.

Під листами сухої стяжки передбачають ізоляційний шар з рулонних або плівкових матеріалів.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Кріплять листи за допомогою шурупів і клею, а стики між листами заповнюють олійною шпаклівкою або клеєм.

З допомогою плит неможливо вирівняти поверхню, якщо вона спочатку має помітні перепади, що характерно, наприклад, для збірних залізобетонних плит. Тому суху стяжку нерідко використовують поверх мокрою стяжки, як шар, розташований під підлоговим покриттям.

Регульовані підлоги

Роблять з використанням пластикових або дерев’яних брусків – лагових, які кріплять до перекриття. Поверх цих брусків і влаштовують фінішне покриття. Кожен брусок має різьбовий отвір зі вставленим болтом-стійкою.

Провертаючи болт за допомогою спеціального ключа, можна підняти або опустити брусок і тим самим вирівняти рівень підлоги.

До переваг регульованих підлог відносять значну економію часу складання, високу звукоізоляцію, можливість просто нівелювати нерівності підстави і прибрати під підлогу інженерні комунікації.

До того ж, якщо лаги не будуть стикатися з підставою, настил буде провітрюватися. Вартість такої системи – на одному рівні з плаваючими статями.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Підлоги на опорах

Їх називають піднятими або подвійними статями. Перевага цих статей – у поділі ізоляційного і експлуатованого шарів.

Тут теж забезпечується довговічність ізоляції, з’являється вільний простір для інженерних комунікацій.

Важлива також високий ступінь заводської готовності елементів і швидкість монтажу. Стійкість забезпечується застосуванням міцних сталевих стійок, здатних витримувати навантаження до 1000 кг на опору.

Поверх них зміцнюють кальцій-сульфатні плити (міцні, вогнетривкі панелі з сульфату кальцію з додаванням волокон целюлози) або ДСП високої щільності, які при необхідності легко зняти або змінити. На плити укладають фінішне покриття.

Читайте:   Запорная арматура: ее назначение, виды и конструктивные особенности

Нерідко в будинку для влаштування підлоги застосовують не один, а кілька способів. При виборі типу підстави враховують вид підлогового покриття і тип перекриття.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Чим заливати підлогу в квартирі: склади для мокрих стяжок

В якості сполучного в мокрих стяжках використовують цемент або гіпс, наповнювачем служить пісок різних фракцій, а мінеральні і полімерні добавки спрощують заміс, збільшують плинність, полегшують укладання і висихання розчину. Властивості стяжок залежать від складу.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Цементні стяжки

Не бояться вологи, їх можна застосовувати в конструкції підлоги будь-яких приміщень. Використовують зроблену вручну суміш з цементу марки не нижче М75 і піску (1:3) або спеціально приготовлений піскобетон у вигляді готових сумішей.

Подібні суміші дають велику усадку, і при укладанні нерівномірно перемішаної суміші або при товщині шару менше 30 мм можуть з’явитися тріщини, відбутися відшарування стяжки від підстави.

Використання арматурної сітки в стяжці або фіброволокна в розчині допомагає рівномірно розподілити напруга і уникнути розтріскування.

Для одночасного затвердіння цементної стяжки потрібно подбати про те, щоб волога випаровувалася з неї поступово. Для цього важливо виключити протяги.

Стяжку прикривають поліетиленовою плівкою і періодично змочують протягом декількох днів.

Вона довго висихає і як мінімум 3 тижні залишається занадто вологою для укладання чутливих до вологи підлогових покриттів. Стяжка товщиною 80 мм сохне ще довше – близько 2-2,5 місяців.

Бистросхвативающіеся цементні склади аналогічні традиційним розчинів, але завдяки спеціальним добавкам набирають міцність усього за 1-5 діб.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Гіпсові (ангідридні) стяжки

Вони пластичні, прості у виконанні, висихають за 24-48 годин, зовсім не дають усадки, не потребують армуванні і їх можна укладати тонким шаром.

Але їх небажано використовувати для підлоги у вологих приміщеннях, так як гіпс вбирає вологу. Вони володіють високою плинністю і хорошою здатністю до самовирівнювання.

З недоліків можна назвати також легкість вступу в реакцію з металевими поверхнями і, відповідно, їх корозію.

Стяжка товщиною 40 мм сохне близько 7 днів, а товщиною 80 мм – близько 3 тижнів.

Стяжка на розділовому шарі

Якщо основа має недоліки – занадто вологе, забруднено жировими плямами, надто порошить або характеризується підвищеною абсорбцією (укладений неякісний бетон), мокру стяжку роблять на розділовому шарі.

У цьому випадку її укладають на гідроізоляційної плівки товщиною не менше 0,2 мм.

Гідроізоляцію кладуть з нахлестом в 10 см і загортають на стіни, а шви скріплюють клейовою стрічкою. Після заливки стяжки виступаючі краї плівки відрізають.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Варіанти сухих сумішей

Стяжки продаються у вигляді сухих сумішей, які бувають вирівнюючими і самовирівнюються. Час висихання, спосіб укладання (механічний або ручний) і час придатності розчину до роботи вказують на упаковці.

При значних нерівностях підстави і великих перепадах висот стяжку часто роблять в 2 етапи:

  • спочатку грубо вирівнюють підстава
  • потім створюють тонку ідеальну поверхню.
Читайте:   Будинки із деревини: 5 найпопулярніших видів

Для чорнової стяжки – грубого вирівнювання підстав, ліквідації перепадів і нерівностей використовують вирівнюючі суміші. Після змішування з водою вони мають густу консистенцію і їх укладають товстим шаром (до 100 мм). Шар вирівнюють правилом, але отримати ідеальну поверхню важко.

Для вибору чорнової стяжки потрібно звертати увагу на такі показники, як міцність суміші на стиск (20 МПа і більше) і її робочий шар. Міцність важлива по тій причині, що чорнова стяжка служить підставою для подальшої чистової стяжки і фінішного покриття.

Якщо основа слабкіше чистової стяжки, монолітність підлоги може бути порушена – верхній шар просто відірветься від нижнього.

При необхідності вирівняти підлогу з перепадом більше 40 мм слід використовувати заповнювач – керамзит або щебінь (гранітний або цегляний) – у кількості, що не перевищує початковий об’єм розчинової суміші. Міцність стяжки в такому випадку відповідно знижується.

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

Для чистової стяжки рівною фінішної поверхні, на яку можна укладати підлогові покриття, призначені тонкошарові самовирівнюючі суміші (нівелір-маси) товщиною від 3 до 8 мм, які мають міцність не менше 20 МПа.

Після розведення водою вони набувають тягучу консистенцію і легко укладаються. При їх використанні не потрібно розрівнювати поверхню.

Є також товстошарові самовирівнюючі суміші товщиною від 10 до 50 мм і самовирівнюючі суміші для складних основ. Їх рекомендують для укладання на старих, слабких і неміцних підставах, на дерев’яних поверхнях, теплих підлогах і поверх утеплювачів.

Виробляють також сухі суміші для теплоізоляційної стяжки з наповнювачами з перліту, кераміки, пінополістиролу та ін.

Використання теплої стяжки забезпечить одночасно теплоізоляцію, звукоізоляцію і вирівнювання поверхні. Але як правило її необхідно зміцнити зверху шаром цементної або гіпсової стяжки.

Як зробити стяжку підлоги: розрахунок обсягу і витрат

Обсяг необхідного матеріалу (суміші) отримують множенням площі приміщення на висоту стяжки. Для цього потрібно обчислити різницю між найвищою і найнижчою точками існуючої підлоги.

Потім до різниці додають мінімальну товщину стяжки і ділять навпіл, отримуючи середнє значення. Отримане число множать на площу приміщення і цифру витрати (при 1 мм товщини шару на 1 м2).

При використанні цементу і піску (або піскобетону) до отриманої величині слід додати близько 20 % на усадку в процесі твердіння. На упаковці сухої суміші відразу дається точний розрахунок (зазвичай 15-20 кг на 1 м2 підлоги при товщині стяжки 10 мм).

Надежная основа: все что вы хотели знать о стяжке пола

При влаштуванні стяжки з піску і цементу слід врахувати і вартість арматури. Знадобляться також грунтовка, маякові рейки, інструмент для розрівнювання.

Вартість робіт по влаштуванню стяжки підлоги залежить, насамперед, від товщини шару стяжки і площі підлоги (чим більше площа, тим дешевше роботи в розрахунку на 1 м2).


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*