Головна / Інструменти для будівництва і ремонту / Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Люди, що професійно займаються слюсарними, покрівельними, працюють з бляхою та займаються різкою листового заліза, прекрасно обізнані про такий інструмент, як ножиці по металу. Цьому інструменту під силу впоратися з будь-якою товщиною матеріалу завдяки особливостям, різноманітній конфігурації і принципам функціонування. При цьому виключається появи пошкоджень на кромці в зв’язку з її перегрівом, так як процес здійснюється холодним методом.

Основні поняття про ножиці по металу

Ножиці по металу являють собою ручний інструмент, в пристрій якого входять два ножа з ручками. Вони можуть бути як ручними, так і електричними, обидва варіанти незамінні при проведенні ремонту, в господарських або будівельних роботах. З їхньою допомогою можна розрізати сталеві листи різної товщини і добитися максимальної точності лінійних розмірів у заготовки.

Існує значна кількість різноманітних видів ножиць, від солідних стаціонарних установок з високою потужністю до мобільних інструментів з невеликою вагою. Всі вони розрізняються між собою областю застосування, характеристиками пристрою і специфікою роботи.

Особливості функціонування

При роботі з металом спеціально призначеними для цього ножицями не утворюється стружка, так як відбувається процес пластичної деформації, викликаний впливом сили. Два ножа своїм змиканням утворюють певний тиск, і матеріал розділяється по рівній лінії. Для того щоб розріз був правильним, щілина, розташована між двома полотнами лез, повинна мати певну величину. Якщо вона буде надто маленькою, то краї зрізу вийдуть рваними, а надто велика призведе до утворення задирок. Величина такого зазору залежить від товщини матеріалу.

Принципи роботи ножиць по металу створюють деякі переваги при їх використанні, серед яких не можна не виділити наступні:

 • Безпека, що досягається за рахунок контролювання кожного сантиметра розрізу. На відміну від роботи з електролобзиком або циркулярною пилкою ризик зісковзування руки у випадку з ножицями зводиться до мінімуму.
 • Функціональність, виражена в здатності даного інструменту не тільки без проблем здійснювати різання по прямих лініях, а й справлятися з фрагментами різних конфігурацій. За рахунок цього сфера його використання значно розширюється.
 • Можливість забезпечення найбільш правильного і чіткого різу.
 • Створення мінімального шуму під час роботи, що виключає потребу в індивідуальних засобах захисту.

Для проведення процедур з оцинкованою сталлю ножиці є ідеальним рішенням, так як при різанні не пошкоджується її захисний шар. Недолік даного інструменту полягає в невисокій продуктивності по відношенню до електричного обладнання з подібними функціями.

Класифікація інструментів

Сучасні ножиці по металу відрізняються різноманітністю конфігурацій і підрозділяються на групи за певними ознаками таким, як:

 • принцип різання;
 • принцип функціонування.
Читайте:   Простий зварювальний апарат своїми руками

Специфіка різання включає в себе наступні види інструменту:

 • ножові;
 • висічні (вирубні).

За особливості функціонування ножиці можуть бути:

 • механічні (ручні);
 • електричні.

Ножові варіанти складаються з двох однолезвійним ножів і призначені для розсікання матеріалу лише з його краю. Робота висічних інструментів здійснюється методом видовбування металу, зазвичай він застосовується до гофрованим або профільованим полотнам. Ножові моделі можуть бути двох типів, що відрізняються:

 • характером різу (лівим або правим);
 • типом різу (кривим або прямим).

Для зразків, що мають правий різ, лінія розмітки знаходиться з правого боку від ріжучої кромки, і навпаки – для варіантів з лівим різом. Вироби виробляють різання матеріалу по попередньо створеної розмітці, над якою в процесі роботи перебуває верхнє лезо. Прямі моделі розсікають матеріал тільки по прямій, а їх фігурні версії мають можливість лавірувати, що дозволяє отримувати продукти з оригінальною формою.

Призначення моделей

Ножиці для металу відносяться до слюсарним інструментів і призначені для обробки заготовок шляхом різання. Залежно від виду їх використовують при проведенні наступних дій:

 1. Різання по прямій листів металу, які можуть бути як плоскими, так і профільованими, також роботи можуть проводитися з сайдингом і металочерепицею.
 2. Фігурне розрізання, що має на увазі вирізання різних конфігурацій.
 3. Обрізка труб з металу або металопластику.
 4. Різка повітропроводів у вентиляційній системі.
 5. Зрізання цвяхів, електричних проводів і в’язального дроту.
 6. Роботи з різними типами сітки: рабицей, армованої для штукатурки і іншими подібними варіантами.

З цього випливає, що ножиці по металу являють собою універсальний інструмент, який використовується не тільки в будівельних роботах, а й в господарсько-побутових цілях.

Види ножиць для виконання дій з металом

Нарізка листового металу не є легким завданням. Однак ножиці, створені для такого роду заходів, допускають виконання контурів різних конфігурацій.

Для отримання бажаного результату необхідно провести правильний вибір. Ринки мають у своєму розпорядженні широким асортиментом даного інструменту, тому перед тим як віддати перевагу тій чи іншій моделі, слід ознайомитися з їх безпосереднім призначенням і технічними характеристиками.

Ручні

Цей варіант ножиць призначений для робіт з наступними видами металу:

 • сталь, що має діаметр від 0,5 мм до 0,7 мм;
 • дахове залізо;
 • металочерепиця;
 • кольорові метали, товщина яких не перевищує 1,5 мм.

До складу виробу входять два коротких ножа і дві довгих рукоятки, а також вісь, гвинт і заклепка, що виступають в якості сполучних елементів. Ріжуче дію інструменту відбувається шляхом змикання рукояток і, відповідно, ножів. Довжина подібної моделі може варіюватися від двохсот до чотирьохсот міліметрів. Ручні ножиці можуть бути як правими, так і лівими, перша версія здійснює різання за годинниковою стрілкою, остання – навпаки.

За методом виготовлення ножиці по металу поділяються на:

 • ковані;
 • литі;
 • складові – важільні.
Читайте:   Перфоратор для дома: по каким критериям нужно его выбирать?

Ковані вироби є інструментом високої якості, його сильні сторони полягають в підвищеній міцності і зносостійкості леза, слабкі – у високій вартості. Литі ножиці поступаються кованим аналогам якостями, згаданими вище. Складові важільні моделі більш зручні, ніж два перші варіанти, це обумовлено наявністю важільного механізму і поворотній пружини.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Важільні

Дані ножиці розраховані на обробку листового металу, що має товщину до чотирьох міліметрів, а також куточків, дроту та лози. Модель включає в себе два ножа плоскої форми, для з’єднання яких використовується гвинт або вісь. Нижня ріжуче полотно прикріплюється до якого-небудь робочого місця і залишається нерухомим, а до рухомого верхньому лезу для комфортної роботи кріпиться рукоятка. Щоб фіксувати розсікає матеріал, в полотнах ножів нерідко робляться профільні отвори, що мають різні розміри.

В даний час виробники пропонують вдосконалений тип настільних важільних ножиць, оснащених регульованим упором, що сприяє коректної відрізку, і важелем. У нижнього ножа кут заточування становить дев’яносто градусів. Лезо, розташоване вгорі, має конфігурацію, що відрізняється опуклістю і криволінійністю. Рух цього полотна здійснюється під впливом важеля. В процесі різу опрацьований матеріал розташовується на нижньому ножі, а лінія розмітки під верхнім лезом.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Гільйотинні

Подібний пристрій використовується на великих виробничих підприємствах, в цехах по обробці матеріалу, товщина якого сягає тридцяти двох міліметрів, і для смугового прокату. Гільйотинні ножиці функціонують за тим же принципом, що і важелі, але в порівнянні з ними мають наступні відмінності:

 • наявність електричного або гідравлічного проводу до леза, розташованого вгорі;
 • великі розміри.

Один з видів гільйотинних моделей представляють гідравлічні ножиці, розраховані на рубку листа з металу, нарізування арматури, всіляких типів кабелю і пророблення отворів в заготовках.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Машинні

Ручні моделі для різання металу не відрізняються високою продуктивністю, з цієї причини використовуються в одиничному виробництві. При проведенні масових робіт оптимальним варіантом є застосування механізованих (машинних) ножиць. Дані вироби функціонують завдяки електричному приводу.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Висічні

Подібні ножиці називають вирубними, вони є досить поширеними і являють собою мініатюрний прес. Зазвичай їх використовують при роботі з профільованим металом або гофрованими трубами. Принцип дії таких інструментів полягає у витісненні матеріалу в будь-якому місці. Вироби можуть бути укомплектовані додатковими лезами для різання отворів. Висічні пристосування допускають як праве, так і ліве розміщення ріжучого елемента.

Даний варіант призначений для проведення робіт з невеликими обсягами. Його перевага полягає в зручному виконанні фігурного різання і обробці матеріалу в поперечному напрямку. Оскільки висічні ножиці призначені для розсічення профільованого металу, їх слабка сторона виражається в освіті викривлення на краї вироби в процесі різу, цей дефект підлягає випрямляння після закінчення робіт.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Роликові

Призначення даного інструменту полягає в розрізуванні заготовок з різного металу. Їх конструкція досить проста, а продуктивність висока, що є ідеальним для використання в майстернях і на виробничих підприємствах. Товщина оброблюваного роликовими ножицями матеріалу повинна бути до одного міліметра. Найбільш часте застосування інструмент знаходить при зведенні парканів і роботах з матеріалом для покрівлі.

Читайте:   Безмасляный компрессор - область применения оборудования

Переваги цього вироби складаються в маленькому вазі, нескладних налаштуваннях, комфорт в експлуатації. Роликові ножиці відрізняються правильним різом, що виключає утворення задирок і кривизни. До складу конструкції входить силова частина і пара дискових роликових ризиків, здатних обертатися в різних напрямках, тим самим вдавлюючись в заготовку і розсікаючи її. Ріжучі кромки пристрої розташовані в одній площині, після закінчення різання не потрібно проводити зачистку краю.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Електричні

Більшість варіантів електричних ножиць зовні нагадують болгарку. Певні моделі комфортно розташовуються в руці через особливої ​​форми корпусу: вузької і витягнутої. Більшість інструментів обладнані виносними рукоятками, що сприяє зручності в користуванні під час експлуатації.

Для виготовлення корпусу даних конструкцій використовується ABS-пластик, що відрізняється стійкістю до ударів. Крім того, електричні ножиці розрізняються між собою пристроєм механізму, за рахунок роботи якого здійснюється обробка матеріалу.

За принципом функціонування все електричні моделі поділяються на такі види:

 • листові;
 • просічні (вирубні);
 • шліцьові.

Щодо ручних ножиць таке обладнання має ряд переваг:

 • автоматичне протікання процесу;
 • висока якість і точність виконання робіт;
 • здатність здійснювати різання матеріалу з товщиною 3 мм;
 • висока продуктивність;
 • відсутність деформації металевих листів в процесі обробки;
 • зручність в експлуатації, що виключає травми і порізи.

Ножиці по металу: види, відмінності, критерії вибору

Принципи вибору

Щоб правильно вибрати ножиці по металу, необхідно вивчити їх характеристики, основні з яких полягають у наступному:

 • розташування лез;
 • форма ножів;
 • ріжучі ресурси (враховується максимальна товщина оброблюваного матеріалу);
 • потужність;
 • маневреність;
 • ергономічність;
 • специфіка пускового вузла.

Користувачеві необхідно дотримуватися запобіжних заходів, використовувати захисні функції вироби та проводити перевірку справності всіх елементів обладнання перед різкою. Під час роботи з електричними моделями слід час від часу переривати процедуру з метою охолодження двигуна.

Виготовлення виробів своїми силами

Так як різання металевого матеріалу ручними ножицями не вимагає значних зусиль, багато майстрів воліють не купувати дороге обладнання, а виконати його своїми руками. Особливо це відноситься до роликових пристроїв, що мають не тільки привабливий зовнішній вигляд, але і чималу ціну.

Якщо в якості матеріалу для лез буде використаний сплав, міцність якого перевищує міцність оброблюваної заготовки, то виконати ножиці самостійно зовсім нескладно. Для виготовлення на інструменті роликів досить часто використовуються підшипники з попередньо заточеними торцями. Приводний ролик кріпиться до рукоятки, на яку проводиться тиск в процесі різання, що сприяє вдавленню пристосування в матеріал. При власноручному створенні ножиць по металу необхідно робити можливою безпеку робіт з цим інструментом.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*