Головна / Рослини на ділянці / Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

Кожна людина, особливо в літню пору, любить поласувати смачними яблуками, які були вирощені на власній земельній ділянці. Але крім простого бажання, треба ще й попрацювати, щоб отримати власні яблука. Найбільше сил йде на вирощування яблуні. Тут ми спробуємо розібратися з усіма нюансами по догляду за таким видом, як колоновидна яблуня. Що необхідно робити, щоб не нашкодити дереву, а допомогти забезпечити йому повноцінне зростання.

Чи потрібно обрізати колоновидні яблуні

При правильній посадці колоновидна яблуня протягом першого року в період вегетації зростає приблизно на 40 см. При цьому не варто прагнути до того, щоб дерево активно росло вгору так, як на плодоношення це не матиме ніякого ефекту.

Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

При пошкодженні або промерзанні верхівкової бруньки, у молодих дерев відбувається розвиток кількох сильних пагонів, які розташовуються трохи нижче верхівки. В цьому випадку слід вибрати найсильніший пагін – він буде основним, а інші необхідно вкоротити.

Для врожайності важливе своєчасне проведення заходів, які спрямовані на захист дерев від різноманітних шкідників, бур’янів, хвороб і гризунів. Є певні сорти колоновидної яблуні, які мають стійкість до деяких видів хвороб. В цьому випадку профілактичні заходи проводяться на початку вегетації. Якщо на стовбурі дерева утворилися ракові ранки, то їх необхідно зачистити, а потім обробити сумішшю коров’яку і глини у співвідношенні 1:1.

Всі вищеописані дії з приводу посадки і вирощування колоновидних яблунь допоможуть садівникові домогтися великого щорічного врожаю і продовжити термін плодоношення дерева.

Для структури стовбура колоновидної яблуні характерне обростання всього дерева кільчатками, що перешкоджає утворенню великої кількості бічних пагонів. Досвідчені садівники стверджують, що для підтримки форми правильної крони, обрізка не завжди необхідна. Адже верхівкову бруньку на дереві не можна пошкоджувати або порушувати ні за яких обставин. Дерево здатне зберігати відносно правильну форму своєї крони протягом усього життя і людині зовсім не обов’язково здійснювати певні навмисні дії, для того щоб зберегти відповідний вигляд колон. В результаті обрізка колоновидних яблунь, як спосіб підтримки крони дерева, в даному випадку мало ефективна.

Читайте:   Найпопулярніші сорти малини

Тому питання про необхідність обрізки кожен садівник визначає для себе самостійно. Тут все залежить від індивідуальних переваг. Якщо ви хочете отримати сувору і класичну колоновидную форму, то тоді крону дерева необхідно обрізати через певний проміжок часу. В даному випадку обрізати слід тільки маленькі і молоді пагони, вік яких менше року. Також необхідно залишати пару бруньок і біля основи пагона. В результаті можна отримати і красиву крону, і не нашкодити плодам. Але якщо це не принципово, і вас влаштовує злегка розпатланий вигляд крони дерева, в цьому випадку обрізку цілком можна не проводити. В цьому випадку ваша яблуня буде виглядати більш натурально і природно.

Але при цьому слід обов’язково пам’ятати про особливість колоновидних яблунь – закладка бруньок відбувається по всьому древу (навіть на стовбурі) і тому наявність великої кількості бічних гілок буде відбирати багато поживних речовин, які могли б піти на формування плодів.

Саме цей аспект певною мірою переважує чаші терезів на користь обрізки.

Обрізка колоновидної яблуні необхідна при певних умовах:

 • поліпшення плодоношення. В даному випадку, коли врожайність знижується за рахунок того, що термін життя дерева добігає кінця, можна провести так звану «омолоджуючу» обрізку. Для цього навесні (березень, квітень) проводять обрізку дерев з одним стволом на рівні 70 см. Це призведе до стимулювання зростання у нових пагонів. Потім, потрібно вибрати найбільш сильний стовбур, а інші вирізати в цьому році. У разі, коли дерево сформовано за допомогою декількох стовбурів, підхід до обрізки повинен бути індивідуальним;
 • як спосіб підвищення врожайності обрізка може застосовуватися при несприятливих умовах, які негативно позначаються на даному показнику (наприклад, в період посухи) та для поліпшення харчування дерева.

Але чому ж все таки деякі досвідчені садівники наполягають на тому, що обрізка даного сорту дерева необхідна? Це твердження будується на тих плюсах, які обрізка приносить при своїй простоті:

 • дозволяє сформувати красиву і правильну форму крони дерева;
 • запобігає сплутуванню між собою гілок в разі їх щільної посадки;
 • дозволяє зміцнити молоді гілки на яблуні;
 • дає можливість плодам дерева отримувати набагато більше сонячного світла, ніж при відсутності обрізки;
 • за допомогою обрізки можна зміцнити і омолодити старі гілки, а також замінити їх більш молодими.
Читайте:   Осінній догляд за чорною смородиною

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що обрізка більш корисна і вигідна, ніж її відсутність. Так що краще витратити пару годин на обрізку дерев і одержати більш соковитий урожай, а також збільшити його обсяг.

Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

Особливості та схема обрізки

Якщо ви все-таки вирішили, що обрізка необхідна, слід дотримуватися певних правил, щоб запобігти зниження врожайності і не завдати непоправної шкоди дереву в цілому.
Головне правило, якого необхідно обов’язково дотримуватися – чим більше буде зрізано, тим більш активним буде зростання бічних пагонів. Тому можна зрізати за один раз більше половини гілки, при цьому залишивши на ній всього пару пагонів. Це призведе до того, що до сезону плодоношення, молоді пагони стануть найбільш потужними. Але слід пам’ятати, що ні в якому разі не можна зрізати або пошкоджувати верхівкову бруньку.

Також потрібно не забувати, що чим ближче розташована гілка до вертикалі, тим сильніше вона росте по відношенню з нижніми гілками. Їх видалення буде перешкоджати формуванню непотрібних розгалужень. З цієї причини не проводять обрізку центрального провідника біля колони. Щоб у вас все вийшло, а результат радував око, треба дотримуватися правильної схеми.

Схема формування колоновидних яблунь:

1-й рік або рік посадки – обрізаються основний стовбур яблуні і всі її бічні гілки;
2-й рік-проводиться прищеплення всіх бічних пагонів на довжину близько 30 см. при цьому верхній пагін залишається без змін – він буде в майбутньому служити продовженням стовбура;
3 – й рік-необхідно прищепити верхній пагін приблизно на рівні 20-25 см, а прищеплення бічних пагонів здійснюється на рівні до 40 см;
4-й рік-в цей рік навесні проріджуються гілки 3-го року, а також видаляються найтонші і маленькі, що ростуть всередину крони і призводять до затінення один одного;
5-й рік – зростання дерева обмежують на висоті близько 3 м. У червні слід прищепити зелені пагони і прибрати гілки загущаючі;
6 – й рік і далі – необхідно щовесни видаляти зростаючі і загуючі всередину пагони, які залишилися з минулого року.

Читайте:   Алое: догляд, пересадка і розмноження

Дана процедура в різні пори року (навесні, на початку літа або при підготовці до зими) вимагає певних робіт.

Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

Щоб досягти найкращого результату, необхідно керуватися наступними правилами:

 • процедурі піддаються тільки молоді однорічні пагони;
 • потрібно обов’язково залишати пару бруньок біля основи кожної обрізаної гілки;
 • інтенсивно зростаючі пагони можна в середині літа обмежити спеціальною прищіпкою. Це допоможе розподілити поживні речовини в самому дереві, а не пускати їх на ростові пагони і листя. Такі дії зможуть помітно підвищити якість крони, а також всього дерева в цілому;
 • через рік після першої обрізки бічні гілки слід обрізати на дві бруньки. Це повторюється і на наступний рік. На третій рік, влітку, горизонтальна гілка, яка не була обрізана, принесе плоди, а вертикальна – два молодих пагони. Така плодова ланка буде плодоносити протягом п’яти років, а потім її видаляють і оголюють нижню частину дерева;
 • верхівковий або верхівковий пагін необхідно підв’язати до опори, а ось з інших слід сформувати плодові ланки.

Правила обрізки верхівкового пагону:

 • у перший рік після посадки дерева необхідно обрізати бічні гілки на дві бруньки. Це необхідно робити до періоду сокоруху, що дозволить вирости парі однорічних і сильних пагонів;
 • у другий рік один з нових пагонів обрізається на дві бруньки;
 • на третій рік, гілку, яка плодоносила в минулому році треба обрізати, а з рештою пагонами повторити процедуру другого року.

Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

Правильний догляд і обрізка колоновидних яблунь допоможе не тільки отримувати великий і щорічний урожай, але і додасть вашому саду охайний і доглянутий вигляд, який буде радувати око.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*