Головна / Будівництво і ремонт своїми руками / Очищення води зі свердловини в заміському будинку – п’ємо чисту воду

Очищення води зі свердловини в заміському будинку – п’ємо чисту воду

Очищення води зі свердловини в заміському будинку – п’ємо чисту воду

Якість води впливає на здоров’я людей і в середньостроковій і в довгостроковій перспективі. Погана вода зашкодить здоров’ю людини більше, ніж всі інші чинники разом узяті, а хороша – допоможе організму впоратися зі звичайними проблемами і збоями без мікстур і таблеток. У цій статті розглянемо способи очищення не дуже якісної води з особистої свердловини до прийнятного (питного) рівня.

Що впливає на якість води

По-перше, місце розташування і глибина свердловини. За санітарними нормами питний колодязь або свердловина не можуть розташовуватися недалеко від каналізації або стін будівлі. Крім того, неглибока шахта джерела відкриває доступ до далеко не найчистіших водоносних горизонтів. На якість води впливає місце розташування і глибина свердловини, мінеральний склад ґрунту.

По-друге, якість самого водопроводу. Тобто труби не повинні бути старими, іржавими і протікати. В ідеалі система повинна бути облаштована на базі міцних і стійких до корозії труб. Крім того, у джерела повинен бути гідроізольований оголовок.

По-третє, мінеральний склад ґрунту на рівні водоносного шару. Грунт фільтрує воду від домішок, але не позбавляє від залишкового вмісту солей, оксидів металів і мікроорганізмів. Навіть технічно чиста рідина підлягає обов’язковій фільтрації до питного рівня.

Як влаштована правильна система питного водопостачання

Правильна свердловина заглиблюється в грунт на 15-20 метрів (хоча б до другого водоносного шару) і розташовується на 15-метровій відстані від септика або вигрібної ями. В ідеалі необхідно пробити канал на вапняк, занурившись в грунт на 45-50 метрів, але такі джерела можуть дозволити собі далеко не всі власники заміських будинків.

Читайте:   З чого почати ремонт у ванній кімнаті: покрокова інструкція

Ідеальна схема облаштування оголовка свердловини передбачає розміщення точки виходу на поверхню в 2-метровому герметичному кесоні (колодязі, що споруджується над виходом з шахти). Якщо кесон вам не по кишені, то постарайтеся купити розбірну муфту (адаптер) для врізки водопроводу в обсадну трубу свердловини – вона захистить джерело від брудних грунтових вод.

Навколо оголовка свердловини (без кесона) потрібно укласти глиняну підсипку, розташувавши її на відстані 1-1,5 метра по колу. Ця підсипка захистить шахту від дощових і талих вод, які можуть просочитися крізь стики в обсадних трубах.

Водопровід питної системи краще збирати з цільних відрізків поліетиленових труб, без муфт або розбірних стиків. Поліетиленова арматура не боїться корозії і тиску грунту. Крім того, цей полімер використовується в харчовій промисловості. Рекомендована глибина закладення зовнішньої лінії – 1,5-2,0 метра. Це вбереже трубу від промерзання.

Насосна станція правильної системи може бути як зовнішнього, так і зануреного типу. Параметри насоса, обсяги гидробака та інші технічні характеристики цього вузла на якість води практично не впливають. Найголовніше в зовнішніх вузлах системи подачі води – це фільтри, які приберуть з рідини зайві домішки і бактерії.

Фільтри можуть стояти як на центральному каналі, фільтруючи всю воду, так і на окремій гілці, що закінчується питним краном. В останньому випадку система питного водопостачання організовується з набагато меншими зусиллями і витратами.

Домовласникові простіше очистить 10-15 літрів води, що витрачається на приготування їжі та пиття, ніж міняти фільтри на основному каналі раз в тиждень. Втім, свої фільтруючі елементи повинні стояти і на центральному каналі. Які саме? Про це ми поговоримо далі по тексту.

Як відфільтрувати воду від домішок

Рекомендована до застосування в заміському будинку схема очищення води з свердловини виглядає наступним чином:

  • Первинний (грубий) фільтр.
  • Перший блок тонкої механічної очистки.
  • Захист від заліза і сірководню.
  • Блок остаточної механічної очистки.
  • Фільтр захисту від накипу.
Читайте:   Як розшити плитку: освоюємо найпростішу технологію заповнення швів керамічної плитки

Первинне очищення води зі свердловини до питної виконується за допомогою механічних фільтрів. Вони монтуються відразу за першим вентилем внутрішнього водопроводу. Тобто ще до гідробака або насосної станції. Крім того, механічний фільтр може стояти і на забірному патрубку насосу або за зворотним клапаном ежектора зовнішньої насосної станції.

Цей елемент затримує великі включення – піщинки і камінчики з грунту, затягнуті в труби під час підйому води зі свердловини. Проста сітка з осередками 3 × 3 або 2 × 2 міліметри відсікає всі ці включення, очищаючи воду і забезпечуючи цілісність лопатей і робочої камери насоса.

Наступний механічний фільтр монтують вже на виході зі станції або гідробака. Після проходження другого механічного фільтра вода стає повністю прозорою – її можна використовувати для технічних цілей, спрямовуючи в поливальний шланг. Однак для домашнього споживання вона поки не годиться – тут потрібен і особливий блок, що прибирає присмак заліза і запах сірководню, модуль остаточної механічної очистки, який затримує частинки діаметром більше 5 мікрометрів і спеціальний фільтр від накипу.

Очищення води зі свердловини в заміському будинку

Фільтр для води монтують за первинним блоком тонкого очищення. Він збирається на основі аератора і каталізатора, заповненого особливими смолами. Підвищення вмісту кисню у воді призводить до зв’язування іонів заліза, а хімічні речовини в смолах розривають цілісність молекул сірководню. Утворений в результаті хімічних реакцій залишок затримується на рівні другого механічного фільтра тонкого очищення.

Таку воду вже можна використовувати в туалетному бачку або в крані на кухні, але перед будь-яким водонагрівачем краще встановити додатковий елемент для захисту від накипу. Захист від накипу монтується або на лінії підведення води в бойлер або колонку, пральну і посудомийну машину, або перед кожним водонагрівачем. Після неї фільтровану воду можна пустити в будь-який кран, за винятком питного, оскільки в цьому випадку нам необхідно очистити рідину не тільки від домішок, але і від мікроорганізмів.

Читайте:   Пасивний будинок: що це таке?

Як очистити воду зі своєї свердловини

Побутові системи очистки води прибирають з рідини мікроорганізми та іншу непотрібну органіку, використовуючи такі технології:

  • Абсорбцію включень.
  • Знезараження ультрафіолетовим випромінюванням.
  • Дезінфекція за допомогою хімічних речовин.

Остання методика в наші дні застосовується вкрай рідко, оскільки основна  хімічна речовина для дезінфекції – хлор – порушує смакові якості питної води. Тому знезараження рідини перед подачею в питний кран здійснюється шляхом абсорбції зайвих включень вугільним фільтром і опромінення потоку ультрафіолетовою лампою.

Ці модулі монтують тільки перед питним краном, маючи в своєму розпорядженні устаткування під кухонною мийкою. Для роботи цієї системи очищення необхідна електрика, тому крім підключення до водопроводу модуль вимагає під’єднання до електромережі.

Як альтернативу такому блоку можна розглядати систему мембранної очистки (зворотного осмосу). Плівка з односторонньою проникністю (мембрана) пропускає частинки розміром менше 0,01 міліметра, затримуючи усі елементи більшого діаметру. Але така система пропускає до споживача тільки один літр рідини з трьох. Два зливаються в каналізацію. Тому системи зворотного осмосу монтують в тому ж місці, що і парний вугільний і ультрафіолетовий фільтр.

 


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*