Головна / Сад та Город / Опалення теплиці: способи обігріву теплиці взимку і ранньою весною

Опалення теплиці: способи обігріву теплиці взимку і ранньою весною

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і весноюДорога ложка до обіду, а зелений огірочок – до нового року. Таке доповнення до російського прислів’я не викликає суперечок. Ніяка консервація не здатна замінити овочі, вирощені у власній теплиці.

Проте, одного лише бажання створити на ділянці «овочевий острівець» недостатньо. Опалення теплиці взимку – ось головний камінь спотикання, що викликає труднощі у новачків.

Який спосіб обігріву простий у виконанні і не є занадто дорогим? Які технічні новинки використовують власники теплиць для вирощування розсади, овочів і квітів? Які їх плюси і мінуси? На всі ці питання ми дамо відповіді в нашому огляді.

Види і способи облаштування опалення в теплицях

Всі способи обігріву теплиць можна розділити на допоміжні і основні. До допоміжних відносяться сонячне випромінювання і біопаливо. Про енергію сонячних променів, які створюють парниковий ефект, знають всі. Використання біопалива слід розглянути більш докладно.

Розкладання органіки супроводжується виділенням великої кількості тепла. Знаючи про це, досвідчені тепличники в холодний період року закладають під грядки кінський, коров’ячий або свинячий гній. Для уповільнення швидкості розкладання його змішують з соломою або тирсою. Зверху саморобний «биоакумулятор» засипають родючим ґрунтом і висаджують рослини. Через тиждень починається процес виділення тепла органікою. Він триває кілька місяців. В результаті земля рівномірно прогрівається, і розсада дружно пускається в ріст.

Економічні та екологічні способи обігріву сонцем і біомасою мають свої недоліки. Ранньою весною енергії сонячних променів недостатньо для повноцінного прогріву теплиці. Біопаливо починає «працювати» тільки при досить високій температурі, яку повинен створити інше джерело тепла. Цими причинами і пояснюється їх допоміжний статус.

Основні джерела опалення теплиць

Ефективний обігрів теплиці з полікарбонату може бути створений кількома способами:

 • Піччю, що працює на твердому паливі;
 • Газовим котлом;
 • Електричним кабелем;
 • Інфрачервоним обігрівачем;
 • Тепловою гарматою;
 • Тепловим насосом;
 • Сонячним рідинним колектором.

Пічне опалення

Обігрів теплиці піччю – «дідівський» спосіб підтримки плюсової температури. Незважаючи на солідний вік, він досі актуальний. Ідея методу полягає в прокладці від печі, заглибленою в грунті, довгого каналу, по якому рухаються гарячі гази. Вони прогрівають ґрунт, а розпечений корпус пічки випромінює тепло в повітря.

Читайте:   Поради експерта як посадити помідори на розсаду

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Переваг у цього методу є кілька:

 • Невисока ціна і доступність твердого палива;
 • Автономність системи;
 • Мінімальні витрати на обслуговування.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Недоліки у пічного обігріву теж є:

 • Процес не піддається автоматизації;
 • Грунт прогрівається на вузькій ділянці вздовж димового каналу.

Сучасний варіант опалення теплиць твердим паливом – канадська піч Булерьян. В її топці процес згоряння дров триває повільно. Завдяки цьому знижується частота закладки палива (2 рази в добу), а теплова віддача стає рівномірною.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Піч Булерьян – гарне бюджетне рішення для обігріву теплиці

Газовий казан

Цей теплогенератор використовується в зимових теплицях дуже часто. Існує два способи передачі тепла від газових котлів:

 • Радіаторний;
 • Канальний (принцип «теплої підлоги»).

Перший варіант реалізується шляхом установки уздовж стінок теплиці гріючих регістрів – сталевих або алюмінієвих радіаторів. Тепло від них циркулює в приміщенні, зігріваючи грунт, рослини і створює необхідний для їх життя повітрообмін.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

(радіатори та «тепла підлога»)

Обігрів теплиці газовим котлом

Другий спосіб зрозуміють всі, хто стикався з монтажем теплої підлоги в своєму будинку. Газовий котел в цьому випадку підключається до системи пластикових труб, покладених на всій площі підлоги теплиці. Знизу труби ізолюють щільним пінополістиролом. Зверху на них насипають шар піску і родючого грунту.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Укладання трубопроводу теплої підлоги в теплиці

М’яке тепло від води, що циркулює по трубах, зігріває коріння рослин і повітря над ними на висоту до 1,5 метрів. Енергія в цьому випадку витрачається економно і ефективно, ніж при радіаторному способі.

Два розглянутих нами варіанти обігріву газовим котлом з точки зору комфорту експлуатації рівноцінні. Автоматика підтримує необхідний температурний режим цілодобово, не вимагаючи втручання людини.

Електричний кабельний обігрів

Досить новий спосіб обігріву грунту. Працює за принципом «теплої підлоги». Монтаж нагрівального електрокабеля схожий з установкою рідинної системи грунтового опалення, працює від газового котла.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

До плюсів цього способу обігріву можна віднести:

 • невеликі витрати на інсталяцію;
 • просте управління;
 • автоматичний контроль температури;
 • рівномірний розподіл тепла по поверхні грунту.

Рекомендована сумарна потужність кабелю для обігріву грунту невелика (від 75 до 120 Вт на 1м2). Це означає, що навантаження на електромережу від невеликої теплиці (площею до 24 м2) не перевищує 3 кВт і не вимагає прокладки потужного живильного кабелю.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Схема монтажу нагрівального електрокабеля під тепличні грядки

Слід зазначити, що в сильні морози електрокабель може не впоратися з обігрівом оранжереї. Великі тепловтрати через скляні стіни вимагають установки додаткового джерела тепла – твердопаливної печі Булер’ян або газового котла.

Читайте:   Хвороби баклажанів: види та лікування

Інфрачервоний обігрів

Використовуючи ті ж види енергії (електричну, газову) цей вид обігрівачів передає її рослинам не шляхом циркуляції нагрітого повітря або води. Основна частина тепла досягає грунт і рослини миттєво. Його несуть інфрачервоні промені.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Випромінювачі розміщують під стелею теплиці або монтують на каркас стін. Варіант з електричними інфрачервоними панелями підходить для приватних зимових теплиць невеликій площі (12-25 м2). Якщо вам захочеться поставити їх у більш просторому приміщенні, то можуть виникнути проблеми з подачею електроенергії. Десяток панелей потужністю 1,5 кВт кожна створять велике навантаження на мережу. Без прокладки потужного кабелю повноцінно використовувати їх не вдасться.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

ІЧ-випромінювачі з газовими пальниками в цьому сенсі краще. Їх загальна потужність нічим не обмежена. Для стабільної роботи достатньо наявності газової мережі або балонного газу.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Інфрачервоний газовий обігрівач

Переваги інфрачервоного опалення:

 • Досягається рівномірний обігрів приміщення.
 • Повітря не пересушується.
 • Пригнічується ріст небезпечних вірусів і бактерій.
 • Створюються оптимальні умови для розвитку рослин.
 • Зменшується циркуляція пилу.

Теплові гармати

Незважаючи на свою грізну назву, ці установки є звичайними тепловентиляторами, нагріте повітря подають у теплицю.

У залежності від виду використовуваної енергії теплові гармати поділяються на електричні, газові і рідкопаливні (дизельні, масляні, бензинові). За способом передачі тепла виділяють пристрої прямого та непрямого нагріву.

Теплові гармати прямого нагріву працюють від електрики. Вентилятор продуває нагріту спіраль, направляючи потік повітря в приміщення теплиці. Непрямий нагрів застосовується в установках, що спалюють солярку або відпрацьоване моторне масло.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Теплова гармата непрямого нагріву

Оскільки при згорянні природного газу утворюється мінімум сажі і кіптяви, то газові теплові гармати, як і електричні, що працюють за прямоточною схемою.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Зимова теплиця з опаленням тільки тепловими гарматами – явище рідкісне. Причина полягає у великій енергоспоживанні. У відгуках власників оранжерей на цей факт звертають особливу увагу.

Тому на практиці ці генератори тепла використовують в якості резервних. Включають теплові гармати в сильні морози і при аварійній поломці основної системи обігріву.

Тепловий насос

Обігрів рослин теплом, накопиченим за літо грунтом або водоймою – не надто поширена тема. Головна причина — висока вартість теплового насоса і його монтажу.

Читайте:   Как хранить яблоки: полезные советы

Якщо ж у власника знайшлися кошти для придбання такого обладнання, то його використовують комплексно: для опалення будинку та обігріву теплиці.

Тепловий насос включають в рідинну систему підгрунтового обігріву. Для постачання радіаторів гарячою водою він не підходить.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Тепловий насос для теплиці – екологічно, зручно, але дорого

Працюючи від низькопотенційного ґрунтового тепла, він не може нагріти воду до високої температури. В якості основного джерела енергії його використовують навесні. У зимових теплицях тепловий насос працює в парі з більш потужними генераторами тепла: газовими котлами або печами повільного горіння.

Сонячний колектор

Скажемо відразу, що фотоелектричними панелями (сонячною батареєю) обігріти теплицю неможливо. Головне завдання цього обладнання – вироблення електрики. Тому на практиці використовується інший вид обладнання, що працює від сонячної енергії — сонячний колектор.

Принцип його дії полягає в нагріванні води, що прокачується по вакуумних трубках, укладених усередині заскленою панелі. Вода в них прогрівається до високої температури і відводиться в багатотрубну магістраль, покладену під грунтом.

В сонячний день, незалежно від температури навколишнього повітря, геліоколектор забезпечує теплом приміщення оранжереї. У темний час доби доводиться включати інше джерело енергії – газовий котел, піч на твердому паливі або тепловий насос.

Опалення теплиці: способи обігріти теплицю взимку і ранньою весною

Схема спільної роботи сонячного колектора і теплового насоса в теплиці:

 • Геліоколектор
 • Приміщення теплиці
 • Бойлер
 • Бак, акумулює тепло
 • Тепловий насос
 • Циркуляційна насосна установка
 • Клапани-регулятори
 • Контур ґрунтового підігріву
 • Гідроакумулятори
 • Датчик температури і вологості грунту
 • Контролер
 • Автоматичні запірні крани
 • Автоматика безпеки
 • Геотермальний контур

Як видно зі схеми, робота геліоустановки в парі з тепловим насосом повністю автоматизована. Завдяки цьому в теплиці підтримується задана температура і вологість.

Рейтинг варіантів тепличного опалення

На завершення зробимо порівняльний аналіз розглянутих варіантів обігріву теплиць.

Найпростіше організується опалення за допомогою газових котлів і печей, які працюють на твердому паливі. Газові установки легко піддаються автоматизації і без допоміжних джерел тепла створюють комфортний мікроклімат для рослин.

Печі Булер’ян не дуже зручні в експлуатації (необхідність періодичної ручного завантаження дров). Їх головні переваги – низька вартість палива і висока тепловіддача.

На друге місце можна поставити інфрачервоні випромінювачі, системи кабельного підігріву і сонячні колектори. Вони відносно недорогі, прості в монтажі і працюють в автоматичному режимі. Однак, по вартості енергії, що витрачається на виробництво одиниці тепла, вони істотно поступаються газу та дров.

Теплові гармати займають третю сходинку нашого рейтингу. Вони прості в обслуговуванні, можуть функціонувати в автоматичному режимі, але не економічні. Теплові насоси знаходяться в цій ніші. Незважаючи на мінімальну вартість енергії, ціна цих установок велика і окупається дуже довго (8-12 років).


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*