Головна / Сад та Город / Осіння підготовка яблунь до зими – добрива, обрізка та утеплення

Осіння підготовка яблунь до зими – добрива, обрізка та утеплення

підготовка яблунь до зимиМалодосвідчені дачники вважають, що на відміну від багатьох садових рослин плодові дерева не потребують якогось значного догляду. І пояснюють це на особистому прикладі – всі яблуні начебто нормально розвиваються, плодоносять і без втручання людини, головне, щоб погода була стійкою, без «сюрпризів» у вигляді посухи або весняних заморозків.

Наскільки це вірно, якщо врахувати всі особливості нашого клімату? Адже міркуючи таким чином, власник земельного наділу упускає з виду, наприклад, той факт, що тільки здорове, повна життєвих сил деревце здатне безпечно витримати низькі температури і дати в наступному році дійсно добрий урожай, а не порадувати кількома плодами. А для цього потрібно знати, як його правильно підготувати до зими.

За великим рахунком, починати проводити відповідні заходи треба ще влітку. Отже, і робота по підготовці яблунь до зими умовно поділяється на 2 етапи.

Після закінчення плодоношення

Позбувшись від плодів, дерево відразу ж починає накопичувати сили, відновлюватися після важкого періоду. Його коренева система посилено всмоктує з ґрунту поживні речовини, щоб перед зимою нагуляти їх необхідний запас. І якщо яблуні в цьому плані надати додаткову допомогу, то вона благополучно перенесе найлютіші морози.

підготовка яблунь до зими

Що бажано зробити

Повністю припинити штучне зрошення плодових дерев. Для них буде цілком достатньо тієї вологи, яку дає природа у вигляді опадів і ґрунтової води. Власникам ділянок у районах, де проливаються рясні дощі, доведеться навіть подумати про її відведення надлишкової кількості від яблуні. Інакше вона почне накопичуватися в пристовбурних колах.

Видалити від деревця мульчу. Навіть якщо вона і не укладалася, то землю навколо стовбура яблуні необхідно очистити від нанесеного вітром сміття і відбракованих плодів. Даний захід переслідує дві мети. По-перше, для забезпечення більш ефективного поглинання з ґрунт внесених підживлень. А ось молоденькі пагони і бур’янисту траву чіпати не слід. Вони будуть відтягувати на себе частину вологи, тим самим сповільнюючи розвиток молодих гілочок і прискорюючи їх одеревіння. Інакше «зелень» зиму може і не пережити.

По-друге, в смітті і гнилі, що знаходиться в пристовбурних колах, накопичуються шкідники. Є думка, що, навпаки, опале листя і гниль чіпати не слід, так як це в перспективі гарне органічне добриво. Але свою точку зору автор виклав, а ви, читачу, самі визначте доцільність такого заходу.

підготовка яблунь до зими

Перекопати грунт. Це ініціює приплив повітря до кореневої системи і благотворно позначиться на життєдіяльності яблуні. Причому не потрібно обмежуватися лише легким розпушуванням. Деякі дачники побоюються, що при «глибинному» зкопуванні є ризик пошкодження коренів. Природно, при веденні земляних робіт необхідно дотримуватися акуратності, але навіть якщо таке і трапиться, в цей період вони досить швидко відновлюються. Тому ніякої шкоди яблуні, по суті, не буде. Але більше після цього, до самої зими, розпушувати грунт не потрібно.

Читайте:   Посів розсади: терміни посіву насіння, період дозрівання і час висадки

Внести добрива. Як саме необхідно підживлювати дерева, автор рекомендувати не наважується. Марно давати поради, не знаючи, яка на ділянці земля і чим вона характеризується (лужністю, кислотністю, а може бути, нейтральна). Але те, що корисні речовини в цей час яблуні вкрай необхідні – однозначно. Не всі це розуміють, тому даний пункт потребує окремого пояснення.

Плодове дерево, в тому числі і яблуня, вважається добре підготовленим до холодів за умови, якщо всі її молоді гілочки одеревіли, а листя або стало бурим, або опало. Отже, до настання низьких температур, тобто до кінця осені, пагони повинні повністю визріти. Корисні речовини, що до них надходять з ґрунту, прискорюють цей процес. До того ж запас органіки на зимовий період яблуні необхідний, щоб вона не зустріла весну вкрай ослабленою.

Якщо на початку дачного сезону вносяться і органічні і мінеральні добрива, то після збору врожаю специфіка підживлення має дещо змінитися. Для того щоб яблуня благополучно перенесла зиму, від азотовмісних препаратів слід відмовитися. Цей хімічний елемент негативно позначається на морозостійкості дерева, до того ж провокує інтенсивний розвиток молодих пагонів. Після плодоношення потрібно переорієнтуватися на складові, що характеризуються високим вмістом фосфору і калію.

Перед першими заморозками

Обрізка яблуні

Тут на розсуд дачника, так як думки, коли цим краще займатися – навесні або восени – діаметрально протилежні. Але якщо є сухі, хворі гілки, то видалити їх варто однозначно. А формування крони – це вже інше питання, до теми підготовки яблуні до зими має лише непряме відношення.

підготовка яблунь до зими

Якщо бічні гілочки яблуні досить довгі, а зима в регіоні відрізняється рясними снігопадами, то їх бажано «притягнути» до стовбура і підв’язати. Інакше є ризик, що під вагою наста і при високій вітрової навантаженні гілки обламаються.

Профілактична обробка яблуні

Після видалення сміття з пристовбурового кола деревце бажано окропити розчином купоросу (залізного або мідного). Багато дачників не менш ефективним засобом вважають сечовину і користуються тільки нею, хоча це і не єдині варіанти препаратів.

підготовка яблунь до зими

Рясне зрошення пристовбурних кіл

Цей захід називають подзимним поливом. Так як зелені гілочки до цього часу одеревіли, надлишок вологи не ініціює їх подальше зростання. Рекомендується витрата води на одну яблуню визначати з таким розрахунком, щоб грунт просочився нею не менш ніж на 1,5 м. Деякі джерела орієнтують на 25 відер, інші – на 40. Справа в тому, що склад ґрунту різний, тому точну кількість для конкретної ділянки визначити складно.

Читайте:   Готуйте пластикові вікна до зими восени

Досвідчені дачники перевіряють глибину проникнення вологи найпростішим щупом, зробленим з шматка товстого дроту. Щоб прискорити процес вбирання води в грунт і забезпечити рівномірність її розподілу по всій площі пристовбурового кола, доцільно виконати в землі кілька отворів. Наприклад, проткнути грунт тим же щупом в певних (довільно вибраних) точках приблизно на 0,8 – 1 м.

підготовка яблунь до зими

А навіщо потрібен підзимовий полив яблуні, чи варто їм займатися? По-перше, коріння дерева на весь холодний період буде забезпечене достатньою кількістю вологи, а значить, не перемерзне. По-друге, рівномірний розподіл рідини в ґрунті запобігає появи в ньому тріщин, якими при настанні морозів покривається надмірно суха земля. Отже, виключається ризик проникнення холоду вглиб, до кореневої системи.

Після закінчення поливу навколо яблуні слід накидати невеликий шар землі, а зверху – мульчу. Завдання останньої – не тільки запобігти випаровування вологи з грунту, але і утеплити кореневу систему яблуні. Тому товщина її шару вибирається виходячи з граничних значень зимових температур в даній місцевості. Хоча є і мінімум, на який орієнтують досвідчені садівники – 10 см. Для середньої смуги, враховуючи, що зверху стовбурову частину яблуні накриє сніг, цілком достатньо.

підготовка яблунь до зими

Побілка дерев

Вапняним розчином покриваються штамб яблуні і підстави гілок нижнього ряду. Не всі малодосвідчені садівники розуміють важливість цього заходу, хоча його проведення більш ніж доцільно.

По-перше, стовбур яблуні таким способом захищається від шкідників. Якщо раптом осінь буде затяжною, та до того ж і теплою, деякі з них можуть активізуватися. Не можна виключати і той факт, що окремі представники «ворогів» фруктових дерев успішно адаптувалися до зміни клімату і вирушають на зимівлю пізніше звичайного.

По-друге, не завжди виходить вчасно провести весняну побілку дерев. Наприклад, сонце нещадно палить, а на ділянку поки ще дістатися неможливо. Або немає часу, так як і інших невідкладних справ на своїх сотках вистачає. Отже, є ризик, що яблуня може отримати опіки. І ось вапно, нанесене восени і збереглося за зиму, і захистить дерево.

підготовка яблунь до зими

Поради:

  • Бажано ввести у вапняний розчин засіб з груп інсектицидів і фунгіцидів. Якщо під кору яблуні на зиму забралися шкідники, то візуально не виявити. А ось приготовлена таким способом «комплексне» вапно їх знищить.
  • Перед побілкою дорослих дерев необхідно підготувати стовбур – позбутися від лишайника, моху, ділянок відмерлої кори. Попередньо навколо яблуні слід розкласти який-небуть матеріал, на який буде падати «полова». Її обов’язково потрібно відправити у піч, відразу ж після закінчення процедури, так як в ній  знаходяться різні біологічні шкідники.
Читайте:   Підготовка лілій до зими - список заходів та поради щодо їх проведення

«Укутування» стовбурів

В зимовий період на заміських ділянках мало хто буває, а тих, хто живе на них постійно, одиниці. Саме в цей час гризуни, в першу чергу, зайці, в пошуках їжі вільно переміщаються по території. Їх приваблює, в тому числі, і кора плодових дерев.

Так як зайці та інші дрібні тваринки не можуть обгризти яблуню на великій висоті, захист потрібна все того ж штамбу і тим гілках, які розташовані (або схиляються) досить низько. Кожен дачник практикує свою методику.

підготовка яблунь до зими

Установка навколо дерев високих огорож. На деяких ділянках таке практикується. Наприклад, для сортів яблунь з конусоподібною кроною. Недолік цього способу в тому, що від зайців це захистить огорожу, а від мишей – ні. Та й про додаткове утеплення стовбура говорити не доводиться. Тим більше що подібна конструкція сприяє снігозатриманню. А саме наст є найкращою природною «ковдрою» для будь-якого виду рослинності.

Укутування яблуні м’якими матеріалами. Найкраще рішення, так як обгорнути стовбур заздалегідь вирізаним фрагментом руберойду (клейонкою, вологонепроникним папером або чимось подібним) і обв’язати «кокон» – справа нескладна. Він надійно захистить і від гризунів, і від морозу, і від сонячних променів. Використовувати плівку п/е безглуздо – її миші легко і з «задоволенням» прогризають. Якщо є можливість, непогано вкрити штамби гіллям яблунь. Він і зігріє, і надійно захистить від звірів.

Ще один простий і ефективний спосіб захисту стовбурів плодових дерев – установка півсфер з спіненого ПЕ. Такий утеплювач використовуються для теплоізоляції трубних магістралей. Зістиковані разом, вони утворюють порожнистий і досить міцний циліндр. Так як асортимент продукції значний, зразки відповідного розміру (під діаметр стовбура яблуні) підібрати нескладно. До того ж, на відміну від вищевказаних матеріалів, ці поліетиленові секції можуть використовуватися необмежену кількість разів. Та й сама їх установка/демонтаж займає лічені хвилини.

Навесні слід не забути вчасно «роздягнути» яблуню. Парниковий ефект її стовбуру не потрібен, а ось у свіжому повітрі і природному освітленні він потребує.

Ось, власне, і всі необхідні заходи в плані підготовки яблуні до зими. Нічого складного. Якщо розуміти суть всіх рекомендованих дій, то робота не займе багато часу.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*