Головна / Сад та Город / Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Переоцінити значення картоплі складно, тільки середньостатистичний житель нашої країни з’їдає її в рік більше 110 кг. Вирощують картоплю всюди з різним ступенем успішності як великі агрохолдинги, так і дрібні дачники. Як її вирощувати, знає навіть школяр — посадив, підгорнув, а далі все залежить від погоди. А якщо все-таки спробувати перекласти відповідальність за врожай з мінливої природи на себе?

Чи потрібно поливати картоплю?

Садять картоплю навесні, коли на землі ще багато вологи. У початковій фазі інтенсивно росте і розвивається коренева система, в меншій надземна частина, тому випаровування вологи листям невелике.

До того ж, основним джерелом води на цьому етапі служить материнська бульба.

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті
У другій фазі, яка припадає на період бутонізації і початку цвітіння, у картоплі інтенсивно розвиваються бутони і утворюються бульби, надземна частина куща сформована, а значить  поверхня листя дуже велика.

В цей час волога для картоплі критично необхідна. Добре якщо кінець весни і початок літа будуть дощовими, адже кількість опадів, що випали в цей період мають бути не менше 300 мм.

Невеликі резерви вологи все ще містяться в посадковій бульбі, але що буде якщо початок літа виявиться стрімко жарким, з нечастими нетривалими дощами?

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Кущ, економлячи життєві ресурси, пустить всі сили на зростання і підтримання зеленої маси, економлячи на бульбах. І як підсумок, урожай буде невисоким через малу кількість картоплин. Подальший період характеризується нарощуванням бульбами своєї маси. А так як картопляна бульба на 75% складається з води, для розростання їй потрібна волога ззовні, хоча і в менших кількостях, ніж у попередній період. Тому відповідь на питання, чи треба поливати картоплю, звучить так, якщо приріст урожаю ви плануєте не за рахунок збільшення площ, то поливати картоплю необхідно. Інформацію про правильний полив огірків, коли чим і як їх поливати, ви можете прочитати в цій статті на сайті https://remsam.com.ua/.

Читайте:   Підживлення часнику навесні як гарантія високої врожайності

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Всі способи поливу

З неминучою необхідністю поливу посадок картоплі для отримання стабільно високих результатів ми визначилися. Тепер треба з’ясувати як поливати картоплю у вашому окремому випадку.

Розділимо ці способи на дві категорії: ручний полив картоплі і механізований.

Вручну

На невеликих площах, а також якщо доводиться збирати дощову воду, використовувати привізну або носити з довколишньої водойми для поливу знадобляться лійка або відро.

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Воду ллють в середину куща невеликими порціями, чекаючи повного вбирання. Мінімально необхідна кількість — 3 літри на 1 кущ.

Перевагою цього способу, поряд з його низьким бюджетом, є можливість контролю надходження вологи до кожного куща. Земля навколо куща залишається пухкою, а листя сухими. Недолік — висока трудомісткість.

При наявності свердловини з насосом або централізованого водопостачання, картоплю поливають шлангом. Для цього проливають спочатку один рядок, за ним наступний, а потім знову повертаються до першого.

Недоліком цього способу є необхідність постійно переносити незручний громіздкий шланг, з налиплим на ньому брудом, і стежити за тим щоб не поламати під час переміщення тендітні стебла рослин.

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Якщо ділянка, вибрана під картоплю, має невеликий ухил, можна проводити полив, поклавши шланг в борозну між рядами і вода самопливом дійде до кінця ряду. При відсутності ухилу шланг періодично переміщують по борозні.

Такий спосіб вивільняє час, так як знаходиться поруч зі шлангом постійно немає необхідності, але при цьому використовується дуже велика кількість води, при висиханні утворюється кірка, тому через кілька днів знадобиться розпушування. Крім того, такий рясний полив призводить до засолення грунту. Деякі городники застосовують суцільний полив, стоячи на одному місці зрошують відразу велику ділянку. При цьому способі неможливо простежити наскільки рівномірно розподілена волога.

Читайте:   Спаржева квасоля стручкова – вирощуємо на власній ділянці

Механізований

Використання техніки істотно полегшить полив великих площ картоплі. Спочатку розглянемо найпопулярніший спосіб у цій категорії — дощування.

В наш час важко знайти дачну ділянку, на яку б не били маленькі фонтани, рівномірно розсіюючи краплі води по поверхні грядок. Автополив приваблює рівномірним розподілом вологи на необхідну площу та глибину не погіршуючи при цьому структуру грунту при одночасному поліпшенні мікроклімату ділянки.

Монтують таку поливну систему так: кінець шланга або труби приєднують до розпилювача, включають воду, і як тільки натиск буде достатнім, розпилювач (дощуватель) почне розбризкувати воду на ділянку.

Система може бути стаціонарного прокладення розгалуженого трубопроводу і установкою розпилювачів по всьому городу, або переносною, що складається з шлангів, трійників і розбризкувачів. У разі неправильної форми ділянки дуже зручно використовувати секторні дощувальні насадки і дощувальні апарати з обертанням стовбура по заданому сектору, це допоможе уникнути непотрібного поливу і заощадить воду.

Істотним недоліком цього способу є неминуче зволоження листя, створює сприятливі умови для поширення грибкових хвороб, змивання фунгіцидів та інсектицидів.

І, нарешті, ми підійшли до самого передового механічного поливу — крапельного. В комерційних масштабах вперше його почали застосовувати в Ізраїлі на початку 60-х років минулого століття. Працювала програма по економії зрошувальної води.

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

У перший же рік урожай виріс майже в 2 рази. Крапельний полив картоплі забезпечує оптимальне надходження вологи на всіх етапах розвитку рослини. Економить 60% води, так як подає її безпосередньо до кореня при цьому втрати на інфільтрацію та випаровування складають 5%, при поливі дощуванням цей показник доходить до 50%. Зрошення, обробіток ґрунту, збирання врожаю і обприскування можна проводити одночасно.

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Не утворюється грунтова кірка, не порушується структура ґрунту. Крім того, крапельна стрічка дозволяє дотримати точне дозування мінеральних добрив, що надходять до кожної рослини.

Систему крапельного поливу можна зібрати самостійно з наявних у продажі комплектуючих. Єдиним недоліком крапельного поливу можна назвати початковий капітал необхідний для її придбання, але якщо все ж таки ризикнути, то ці витрати окупляться досить швидко.

Читайте:   Як можна виростити кріп взимку на підвіконні?

Правила

Незалежно від того, який полив ви застосовуєте, потрібно знати як правильно поливати картоплю. Ось кілька правил:

  • поливати краще відстояною водою з нормальною температурою повітря. У рослин родини пасльонових, до яких відноситься картопля, дуже ніжні всмоктувальні, полив холодною водою спровокує їх загнивання;
  • найкраще відвести для поливу вечірній час. Денний полив взагалі малоефективний, комі того краплі води, потрапивши на листя, створять ефект лінзи і викликають опіки;
  • як часто поливати картоплю залежить від складу грунтів. На легких грунтах періодичність поливів часта, але меншими дозами, на важких поливають рідше, але рясно, причому так, щоб вода поступово вбиралася в грунт без утворення калюж;
  • після кожного рясного поливу або дощу треба рихлити грунт, сприяючи насиченню киснем. Розпушування треба проводити дуже обережно, намагаючись не пошкодити паростки і не витягнути на поверхню бульби;
  • в поливі дотримуватися міри. Як одна, так і інша крайність можуть бути для рослини згубні.

Ознаки надлишку і нестачі вологи

Надмірні поливи можуть викликати спалах грибкових захворювань підземної частини рослини, що призведе до загнивання бульб і, як результат, до часткової втрати врожаю та зниження його лежкості.

Ознаки надлишку вологи можна визначити по листю — вони темніють, никнуть і виглядають водянистими. Біля основи стебел можуть з’явитися мокнучі плями, іноді вкриті нальотом сіруватого або білого кольору.

При нестачі вологи в ґрунті бульби припиняють подальше зростання і «простоюють», від чого сильно знижується врожай, а при подальшому випаданні опадів або поливанні бульби  часто отримують потворну форму.

Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Визначити вологість можна простим способом – сунувши руку в ґрунт на глибину 10 см. Якщо вона вкрита пилом, а не злегка вологими грудочками ґрунту, прийшла пора поливати картоплю.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*