Головна / Рослини на ділянці / Посадка саджанців яблуні навесні: як це зробити правильно?

Посадка саджанців яблуні навесні: як це зробити правильно?

Посадка саджанців яблуні навесні

Щоб яблуневий сад став предметом гордості свого власника, потрібно докласти чимало зусиль. Якщо з самого початку все робити правильно, то саджанці будуть активно розвиватися і радувати згодом багатим урожаєм.

Переваги весняної посадки

весняна посадка яблуні

Деякі садівники переконані, що весняна посадка має масу переваг, і готові це аргументувати

Хоча суперечки про те, коли краще висаджувати саджанці: весною або восени, не вщухають, весняна посадка має більше переваг.

По-перше, їм можна забезпечити оптимальні умови росту, і весь вегетаційний період спостерігати і коригувати їх розвиток. До осені з саджанця сформується цілком життєздатне деревце.

По-друге, для них будуть вже не небезпечні осінні заморозки, перепади температур і недолік вологи.

По-третє, не потрібно захищати коріння від холоду і додатково вкривати яблуні.

Вибираємо сорт

Щоб характеристики саджанця відповідали заявленому сорту, купувати їх краще в спеціалізованих магазинах, а не у приватників на ринку. Звертати увагу слід на кілька характеристик.

  1. Терміни дозрівання: зустрічаються літні, осінні і зимові яблука. З літніх рекомендуються Грушівка Московська, Борівка, Мелба; з осінніх – Зарянка, Насолода, Аніс смугастий, Осіннє смугасте, Коричне: нове і смугасте. Із зимових: Антонівка, Орлик, Останкіно, Пепін орловський і шафранний, Московське зимовий, червоне і пізніше.
    Яблуня "Грушівка"

    Яблуня “Грушівка”

  2. Висота: у сильнорослих вона доходить до 8-10 м, середньорослих до 5 м, у слаборослих до 4 м. Якщо хочеться отримати невеликі яблуні з раннім плодоношенням, потрібно вибирати серед саджанців на карликових підщепах, висота яких всього 2,5-3 м. З них знімають відмінний урожай, і до того ж вони добре переносять зимові морози.
  3. Важливі і смакові якості: кислі яблука йдуть на салати і зимові заготовки, а для їжі, звичайно, краще солодкі яблучка: це Коробовка, Солодка млість, Цукеркове, Мрія, Медок, Насолода, Дитяче, Джонатан, Орлик та багато інших.
Читайте:   Озимий часник: терміни, посадка, сорти

Популярні і колоноподібні яблуні. Ростуть вони в один стовбур, гілки практично відсутні, тому обрізка їх відходу виключається. Відрізняються скороплідністю, до осені яблуками буде усипаний весь стовбур.

Одним з найбільш важливих показників для яблуні є зимостійкість: тут лідерами стали Коричне: нове і смугасте, Антонівка, Грушівка, Московське, Брусничне. Стійкість до парші виділяються Орлик, Ветеран, Орловське смугасте.

Якщо вибирати для свого саду середньорослі або невеликі яблуні, то за ними легше доглядати, вони доступніші для збору врожаю і посадити їх можна набагато більше і різних сортів.

Зовнішній вигляд саджанця – на що звернути увагу

Найкраще приживаються однорічні саджанці, але дворічні на рік раніше дадуть урожай. У однорічних ще немає гілок, а у двох – або трирічної саджанця повинні бути присутні кілька скелетних гілок і розгалужена коренева система.

Оптимальна висота саджанця 1,5 м, на його корі не повинно бути пошкоджень. Щоб правильно формувати крону однорічній яблуні, шукайте саджанці з 5-6 хорошими бічними нирками, розташованими по всій довжині – з них і формують в подальшому скелетні гілки.

Відео: Як вибрати саджанці яблуні

У даному відеоматеріалі показано, як правильно вибирати саджанці яблуні для посадки їх навесні.

Як підготувати місце для посадки саджанців

Посадочні ями готують ще восени, але навесні теж можна це робити за 7-10 днів до посадочних робіт. Вибирають добре освітлене місце з родючим, легким, суглинним грунтом. Недоліки грунту можна компенсувати більш ретельним доглядом.

При висадці кількох яблунь враховуються їх сорти. Якщо для сильноростущих необхідно залишати відстань не менше 6 м між деревами, то для яблунь на карликовій підщепі достатньо 4 м, а для колонновидних сортів можна копати ями на відстані до 2 м.

Читайте:   Як виростити ананас вдома?

Розміри ями такі:

  • при висоті яблунь від 2 м (високорослі сорти) глибина 70 см, діаметр 100-110 см;
  • за 120-200 см глибина ями складе 60 см, діаметр 100 см;
  • до 120 см (низькорослі) – 50 і 90 см відповідно.
Як підготувати місце для посадки саджанців яблуні

Підготовка місця для посадки саджанців яблуні

Знімаючи верхній родючий шар, його відкладають окремо. Глинистий грунт розбавляють піском 2:1, в піщану вносять перегній і торф у співвідношенні 2:1:1. Дно ями розпушують лопатою і засипають битою цеглою або камінням для дренажу.

Потім йде шар 15-20 см родючої землі, далі суміш землі з добривами: однією склянкою суперфосфату і трьома столовими ложками сірчанокислого калію, після чого яма заповнюється родючою землею.

Тонкощі посадки

Головна умова вдалої посадки саджанця – здійснити її до початку сокоруху. Першим ділом в приготовану яму поміщають кілочок – опору для саджанця. Розводять у воді глину й коров’як до одержання однорідної рідкої маси, занурюють у неї коріння яблуні і злегка просушують. Така міра захистить кореневу систему від пересихання.

Саджанець яблуні

Саджанець яблуні підготовлений до посадки

Саджанець потрібно встановити з півночі від опори, п’ятою на насипаний пагорб землі і розправити коріння. Коренева шийка повинна розташовуватися врівень з поверхнею землі, а щеплення бути вище на 10 див. Якщо її заглибити, то пагони почнуть з’являтися нижче щеплення і рости буде «дичка», на яку прищепили культурну яблуню.

Потім яма заповнюється акуратно землею, утрамбовується і формується кільце для затримки води. Деревце підв’язують шнурком або тканиною ближче до кореня і зверху до опори і гарненько проливають теплою водою (не менше 3 відер), не кваплячись, щоб земля просочилася і волога дійшла до коренів. Щоб затримати вологу, пристовбурні кола мульчують, використовуючи хвою або тирсу.

Читайте:   Як посадити малину восени на дачі

Відео: Правила посадки саджанців яблуні

Який догляд потрібен посадженим саджанцям?

Молоді яблуні, поки вони не зміцніли, потрібно берегти від сонячних опіків, тому необхідне високе мульчування. Полив перший час краще здійснювати теплою водою раз на тиждень. Підживлення первогодкам не потрібні, так як існує велика ймовірність опіку кореневої системи.

догляд за посадженими саджанців яблунь

Полив яблунь здійснюється один раз в тиждень, в залежності від погоди – частіше. Підживлення саджанців-перволітків практично не потрібно, так як велика можливість опіку коренів

Оскільки крона у яблуні не сильно загущена, можна в пристовбурних колах використовувати не тільки задерніння, але і висаджувати на насипний грядці навколо стовбура тіньовитривалі рослини: примули, крокуси, дзвіночки, ромашки, чорнобривці і братки. Такий прийом додасть привабливості молодому саду.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*