Головна / Сад та Город / Правильна посадка селери на присадибній ділянці

Правильна посадка селери на присадибній ділянці

посадка селери на присадибній ділянці

Сьогодні селера як листова, так і коренева стала особливо популярною серед садівників. Але, тільки той, хто знає всі тонкощі вирощування цієї культури, в кінцевому підсумку отримує хороший результат. Причому в даному випадку важливий не скільки догляд за рослиною, а правильна підготовка і пророщування насіння.

Посадка селери — з чого почати?

Для початку необхідно визначитися, який вид селери ви хочете вирощувати на своїй ділянці. На даний момент їх існує три:

  • Листова — вирощують для отримання зелені, багатою вітамінами;
  • Черешкова — для отримання соковитих черешків:
  • Корінь — для отримання коренеплодів.

Вирішуючи питання, як посадити селеру, потрібно знати, що, звичайно, від виду насправді залежить не настільки багато, але певні нюанси все-таки є.

посадка селери на присадибній ділянці

Після того як визначилися з типом необхідно приділити належну увагу вибору насіння, яких сьогодні на ринку представлено безліч. Здавалося б, що вся різниця полягає тільки у зовнішньому вигляді і в деякій агротехніці. Насправді ж селера різних сортів відрізняється смаковими якостями, застосуванням, властивостями. Тому тут все індивідуально і, напевно, доведеться перепробувати кілька варіантів, щоб вибрати для себе найбільш відповідний сорт.

Сорти, які отримали найбільшу затребуваність і популярність:

  • Коренева: Діамант, Максим, Яблучний.
  • Листова: Бадьорість, Спартанець, Картулі.
  • Черешкова: Атлант, Малахіт, Юнга.

Вирощування листової селери

Перш ніж задаватися питанням, як садити листову селеру, необхідно сказати, що насіння цієї рослини досить повільно проростають, та й саме воно на початковому періоді не проявляє активності у розвитку. Тому розсада в даному випадку найкращий вихід. Однак, не бажаючи займатися попередніми пророщуванням насіння можна сіяти відразу в грядку, але зробити це потрібно ранньою весною. Також варто сказати, що ця культура досить холодостійка: і розсада, і насіння можуть перенести незначні заморозки.

Читайте:   Посадка саджанців яблуні навесні: як це зробити правильно?

посадка селери на присадибній ділянці

Перед тим, як посіяти насіння, їх необхідно попередньо обробити. Тут у кожного садівника свій метод, але найбільш популярним є замочування їх у слабкому розчині марганцівки, буквально на кілька годин. Після цього пророщують насіння на вологій тканині, і вже тільки тоді висівають для вирощування розсади в ящики з заздалегідь підготовленим грунтом. Для грунту готують суміш, що складається з перегною, піску, торфу і листової землі. Намагаються брати однаковими частинами, але нічого страшного, якщо якогось компонента виявиться дещо більше. Всі дії проводять приблизно на початку березня.

Після того, як з’явилися перші сходи, розсаді, щоб вона не витягнулася, потрібно створити належні умови — забезпечити навколишню температуру 14-15 градусів Цельсія і дотримувати світловий режим.

посадка селери на присадибній ділянці

Як тільки у рослини з’явилося два справжніх листочки, проводять пікірування – прищипування головного кореня, що позитивно позначається на формуванні кореневої системи. Висаджування готової розсади або посадка насіння в грунт здійснюють в середині квітня — на початку травня, використовуючи схему 25х25.

Вирощування розсади черешкової селери

Вирощування розсади черешкової селери відбувається аналогічно вирощування розсади листової. Невелика різниця є тільки при висадці розсади у відкритий грунт. Підготовлений матеріал висаджують у борозни, глибина яких складає приблизно 10 сантиметрів. Такий спосіб благотворно позначається на формуванні черешка.

посадка селери на присадибній ділянці

Кореневу селеру необхідно вирощувати тільки розсадним методом, так як посів насіння у відкритий грунт не дасть очікуваних результатів – корінь просто не встигне вирости. Посадка на розсаду кореневої селери повинна відбуватися в початку-середині лютого, так як вегетативний період у цієї культури від 150 до 200 днів.

Перед тим як посіяти насіння їх потрібно попередньо обробити. Зробити це можна за допомогою слабкого розчину марганцівки. Або ж взяти насіння і покласти їх в марлю, промити під струменем гарячої води, після чого замочити у воді кімнатної температури на 3 дні. Після замочування насіння необхідно трохи просушити. І тільки після цього можна приступати до посадки.

Читайте:   Як правильно садити яровий часник навесні

Грунт для вирощування розсади можна підготувати вищеописаним способом, можна просто взяти з осені підготовлену землю з городу, додавши в неї піску і перегною.

До появи перших сходів ящик з висіяними насінням повинен знаходитися в приміщенні з температурою від 20 до 25 градусів Цельсія. Коли з’являться перші паростки, необхідно помістити розсаду у більш прохолодне місце, де температура повітря становила приблизно 16 градусів. Також для того, щоб розсада сильно не витягнулася і не почала завалюватися набік, слід забезпечити їй додаткове підсвічування.

посадка селери на присадибній ділянці

Важливим моментом у цьому випадку вважається пікіровка. Причому процедуру необхідно проводити два рази до моменту висадки розсади у відкритий грунт, і кожен раз головний корінь скорочується приблизно на третину. Під час другої пікіровки краще відразу пересаджувати рослину в окрему, досить простору ємність, що дозволить коренеплодам правильно розвиватися, а значить корінь буде рівним і гладким.

Пересаджувати селеру у відкритий грунт краще в гарну теплу погоду. Причому краще б знати, що така благодать простоїть ще приблизно тиждень. Висадка відбувається на відстані не менше 30 см один від одного.

Як доглядати за селерою

Ось вже вирішені всі питання: коли сіяти селеру, як правильно обробляти насіння, так і власне саму рослину ви висадили вже на грядку. Тепер потрібно визначитися, як же правильно доглядати за культурою, щоб вона порадувала хорошим урожаєм. В цілому, догляд приблизно однаковий для всіх трьох типів селери. Але зупинимося на цьому питанні більш детально.

Отже, загальним для всіх трьох типів є те, що селера не любить, коли на поверхні землі утворюється нехай навіть легка скоринка, тому розпушування грунту при вирощуванні рослини відіграє значиму роль. Крім того, культура не любить загустіння, тому досвідчені садівники радять не тільки розсаджувати розсаду на достатній відстані один від одного, але і регулярно прополювати грядку від бур’янів. Не варто забувати і про полив – грунт, де росте селера, повинен бути помірно вологим, тому полив грядки з висадженою культурою необхідно здійснювати по мірі висихання землі.

Читайте:   Коли найкраще сіяти петунію на розсаду - терміни та поради

посадка селери на присадибній ділянці

Крім того необхідно регулярно підгодовувати рослини, вносячи відповідні добрива приблизно 2 рази на місяць.

Належну увагу при вирощуванні селери необхідно приділяти мульчування грунту. Це дозволить запобігти занадто швидкому висиханню землі, а також мульча буде перешкоджати утворенню на землі скоринки.

Що стосується індивідуальних особливостей, то тут варто враховувати наступне:

  • Листова селера не любить глибокої посадки, вважаючи за краще рости на поверхні.
  • Черешкову селеру висаджують в борозенки глибиною до 10 см. Крім того даний тип вимагає більш частого підгортання, що допомагає черешку сформуватися.
  • Кореневий зовсім не потребує підгортання. Землю від верхівки рослини навіть відгрібають, щоб не з’явилися бічні корені.

В цілому, якщо докласти трохи зусиль і протягом літа здійснювати належний догляд за рослиною, то результат перевершить всі очікування, і ви отримаєте хороший урожай.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*