Головна / Сад та Город / Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Здорова розсада томатів є запорукою рясного урожаю помідорів, але часто початківці городники допускають помилки саме на стадії посіву та вирощування розсади, і це, згодом, негативно позначається на якості і кількості плодів дорослої рослини.

У нашій статті ми розглянемо всі стадії вирощування розсади помідор – від визначення строків посіву до висадки кущів у відкритий грунт.

Коли краще сіяти?

Насіння томатів рекомендується сіяти приблизно за 55 – 65 діб до того, як буде проведена висадка розсади. В домашніх умовах насіння для отримання розсади томатів висівають в період з лютого і до перших чисел квітня. Сходи з’являються – через 5 – 10 днів. Строк, протягом якого розсада витримується на підвіконні, становить від 45 до 60 днів (від сходів).

Тут головне-правильно витримати час, щоб розсада не перестояла на підвіконні. Інакше згодом неминуче настане пригнічення росту дорослого куща і, як наслідок, зниження врожайності.

Щоб більш-менш точно визначити, коли висівати розсаду помідор, з’ясуйте терміни закінчення весняних заморозків для вашого регіону. Потім відніміть від цієї дати 55 – 65 днів – це і буде дата посадки.

Якщо ви збираєтеся розмістити розсаду помідорів в теплиці або на заскленому балконі, то посів можна починати на пару-трійку тижнів раніше.

Розсада томатів: вирощування

Вирощування розсади помідорів на підвіконні, передбачає створення сіянцям наступних умов:

 1. Велика кількість світла – добре, коли вікна виходять на південь, і не затінюються деревами (в іншому випадку, при недостатньому природному освітленні потрібно досвічення лампами).
 2. Висока вологість – потрібно обприскувати розсаду помідор один-два рази в день або використовувати зволожувач повітря.
 3. Тепло – в денний час оптимальна температура для розсади знаходитися в межах від 18 до 25°C, вночі – від 12 до 15°C.

Склад ґрунту

Грунт зазвичай заготовляють з осені. Рекомендуються наступні ґрунтосуміші:

 • 1 частина городньої землі (дернова) + 1 частина перегною + 1 частину пресованого або чорного торфу + деревна зола (на 1 відро ґрунтосуміші додайте 0,5 л золи) + 2 сірникових коробка суперфосфату на 1 відро ґрунту + вода (зволоження суміші);
 • 1 частина городньої землі + 1 частина річкового піску + 1 частину пресованого або чорного торфу (можлива заміна компостом) + мінеральні добрива (водний розчин: 20 грамів сульфату калію, 10 грам карбаміду і 30 грам суперфосфату на десять літрів води).

До речі, розсада томатів добре почувається і в грунтових сумішах, куплених в магазині. Готовий грунт від надійних виробників включає всі необхідні поживні речовини і добавки, тому додавати в нього нічого не потрібно.

Підготовчі роботи

У перелік підготовчих робіт можуть входити:

Читайте:   Зелена цибуля на підвіконні і секрети її вирощування

• заходи щодо знезараження насіння;
• підготовка та знезараження грунтової суміші.

Фасоване насіння у фірмовій упаковці від відомих виробників додатково обробляти не потрібно. Їх вже обробили знезаражувальними засобами на підприємстві. У випадку якщо ви користуєтеся насінням томатів, зібраними власноруч або купили посадковий матеріал на ринку на вагу, то він може бути інфікований збудниками вірусних, бактеріальних або грибкових захворювань.

Щоб захиститися від інфекції, застосувати один з згаданих знезаражувальних розчинів:

 1. Однопроцентний водний розчин перманганату калію (марганцівка). Насіння загортаються в марлю і витримуються в цьому розчині від 15 до 20 хвилин. В кінці обробки треба промити насіння водою.
 2. Напіввідсотковий розчин соди. В ньому насіння замочують на 24 години. Содовий розчин знежирює насіння та сприяє ранньому плодоношенню.
 3. Розведений водою сік алое (1:1), який можна купити в аптеці, або отримати з листя рослини самостійно (попередньо витримавши їх в холодильнику 6 днів). Насіння потрібно вимочувати в розбавленому соку алое від 12 до 24 годин. Помідори, вирощені з оброблених таким чином насіння, відрізняються високим імунітетом, підвищеною врожайністю і високою якістю плодів.

Грунт також може бути заражений небезпечними збудниками хвороб, якщо ви взяли його з городу. Грунт, куплений в упаковці, в квітковому магазині більш безпечний. Але і тут можна нарватися на неприємний «сюрприз», тому щоб убезпечити і себе, і розсаду від несподіваних проблем, краще власноручно обробити грунт.

Серед найбільш популярних способів дезінфекції грунту для розсади можна виділити наступні:

 • прожарювання протягом 10 – 15 хв в духовці (температура 180 – 200°C);
 • поміщення на 1 – 2 хвилини в мікрохвильову піч при потужності 850;
 • знезараження за допомогою окропу (в горщик з дренажними отворами поміщається грунт і проливається порціями окропу);
 • знезараження за допомогою марганцівки (грунт проливається розчином марганцівки).
Висівати насіння помідорів на розсаду безпосередньо після підготовки ґрунту не рекомендується! Грунт потрібно зволожити і витримати при позитивній температурі від 10 до 12 днів, щоб в ній почали розмножуватися корисні бактерії. Потім можна проводити посів.

Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Заповніть тару підготовленим вологим грунтом – це можуть бути торф’яні горщики, касети, пластикові стаканчики, коробки з-під йогурту, дрібні ящики. Зробіть у ґрунті борозни глибиною приблизно 1 сантиметр. Між борозенками витримуйте відстань від 3 до 4 сантиметрів. У борозни помістіть насіння на відстані один-два сантиметри, але можна і трохи більше. Чим рідше ви посієте насіння, тим довше сіянці зможуть перебувати в розсадній тарі, і їх не потрібно буде розсаджувати. Борозенки присипте грунтом.

Є й більш простий варіант: насіння укладіть на грунт, і засипте шаром ґрунту висотою в сантиметр.

Зверху рекомендується укласти плівку або скло, це забезпечить постійний мікроклімат з вологістю від 80 до 90 відсотків для сіянців. Щоб насіння почали проростати, навколишня температура повинна знаходитися в діапазоні від 25 до 30°C. Тому встановіть розсадні ящики ближче до радіаторів опалення або до іншого джерела тепла.

Читайте:   Поради експерта як посадити помідори на розсаду

Щодня контролюйте вологість грунту і, при необхідності, обприскуйте її пульверизатором. При надлишковій вологості – приберіть плівку або скло, щоб грунт просушився. Часто підвищена вологість стимулює утворення на ґрунті цвілі. В цьому випадку потрібно обережно прибрати заражений верхній шар і пролити грунт розчином перманганату калію або протигрибковим препаратом (Фітоспорин, Фундазол).

Сходи томатів повинні з’явитися дня через 3 – 4, якщо температура пригрунтового повітря становить 25 – 28°C, через 5 днів при температурі 20 – 25°C, і через 12 – 15 днів і більше, якщо температура буде в районі 10 – 12°C.

Догляд за розсадою томатів

Освітлення

Виростити розсаду без гарного освітлення практично неможливо! Так що відразу з появою сходів, тару з розсадою розмістіть на самому світлому підвіконні. Правда, в лютому і на початку березня світла все одно не буде вистачати, тому, по можливості, організуйте доосвітлення з допомогою люмінесцентних ламп.

Полив

Молоді сходи вимагають високої, практично екстремальної вологості, небезпечно допускати підсушування. Тому знімати плівку або скло над розсадою не поспішайте. Кожен день потроху приоткрывайте сіянці, щоб вони пристосувалися до свіжого повітря, при цьому залишаючись в «теплиці». Через кілька тижнів укриття знімається повністю.

Розсада помідорів, яка зростає в будинку під плівкою, може довго не поливатися. Потрібно уважно стежити за станом ґрунту: не варто розводити болото, але і не можна дозволяти верхньому шару просушитись – коріння паростків ще дрібні і розташовані у верхньому шарі грунту. Тобто його просушування призведе до висихання кореневої системи. Поливайте розсаду гранично обережно, тільки під стебло. Щоб не зачіпати паростки, скористайтесь шприцом без голки або ж великий піпеткою.

Небезпеку становлять і затоки. Зазвичай як залита, так і пересушена розсада томатів виглядає однаково: листочки мляві, стеблинки втратили тургор. Помітивши ці симптоми, перевірте грунт. Якщо в ньому достатньо вологи, поливати не можна – розсада загине. Помістіть тару з розсадою в захищений від прямих променів сонця місці і не поливайте, поки не просохне земля. У подальшому зменшити кількість поливів.

Підживлення

Розсада томатів, через два-три тижні після початку сходів, починає щотижня удобряться. Переважно застосовувати натуральні органічні добрива, наприклад, гній або траву. Можна пошукати в торговельній мережі спеціальні добрива на основі гуано, біогумус або гумінові добрива. Для підгодівлі розсади потрібно використовувати половину від дози, вказаної на етикетці.

Пікіровка розсади томатів

Справжні листки розсада томатів дає на 7 – 10 день. У цей період, якщо посіви вийшли надмірно кучными, можна виконати пікіровку розсади в стаканчики. Вважається, що томати легко переносять пересадку, але все одно робити цю операцію потрібно акуратно – пересаджувати паростки разом з грудкою землі на корені. Багато городників рекомендують при проведенні пікіровки прищипувати центральний корінець. Однак, на наш погляд, немає необхідності так робити – адже коріння все одно, навіть при самій акуратній пересадці, пошкоджуються. Тобто додатково травмувати росток немає сенсу. Крім того прищіпка третини кореня призведе до затримки розвитку рослини приблизно на тиждень. Для першої пересадки використовують маленькі стаканчики об’ємом 200 мл

Читайте:   Як виростити розсаду помідорів на підвіконні в домашніх умовах?

Через дві-три тижні за бажанням можна провести другу розсадку – вже в більш об’ємні горщики. Якщо насіння спочатку були посіяні в окремі ємності (касети, стаканчики), тоді пересадка стане першою. При цьому рекомендується брати горщики об’ємом понад 0,5 – 1 літра. До речі, професійні городники використовують тару ще більших обсягів 3 і навіть 5 літрів для кожної рослини. Правда, таку рассадну «плантацію» здатний витримати не кожне підвіконня, наприклад, в міській квартирі. Можливо, це і не потрібно: для однієї рослини об’єм грунту в один літр – цілком достатньо.

Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Підготовка до посадки

У віці півтора місяця в домашніх умовах на розсаду томатів з’являються перші квіткові кисті. Зафіксуйте цей факт, так як через півтори-дві тижня розсаду потрібно буде висадити в теплицю, на балкон або на грядки. Відкладати пересадку не можна – це знизить врожайність.
Якщо ви збираєтеся тримати розсаду на підвіконні понад 45 днів, то на одне рослина має припадати не менше 1 літра землі.

Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Перетримування томатів у маленьких ємностях навіть протягом 10 днів понад норми і поява квіток, призводить до припинення вегетативного росту, тобто рослини залишаться назавжди «недорослями». Навіть при пересадці на грядки вони вже не стануть повноцінними рослинами. Природно, і врожай буде мінімальний! Частково ця проблема вирішується видаленням першої квіткової кисті, так як наступна кисть з’являється лише через тиждень. Тобто висадку розсади можна таким чином відтермінувати на тиждень.

Візуально підходить для висадки розсада томатів повинна бути з товстими стеблами, великими листям, потужною кореневою системою і розвиненими бутонами.

Висадка в грунт

Відстань між висадженими рослинами в теплиці або на грядці робіть від 30 до 40 сантиметрів. При влаштуванні городньої плантації на балконі, для кожного куща помідорів потрібно виділити від 4 до 12 літрів землі. 4 літри достатньо для спеціальних низькорослих «балконних» сортів.

Для томатів добре підходить городня земля типу чорнозему, попередньо змішана з торф’яним грунтом сорту «Універсальний» або «Для овочів» з пропорцією один до одного.

Висадку краще всього проводити в прохолодну, безвітряну і похмуру погоду. При посадці заглубляйте центральне стебло на пару сантиметрів. Через два-три дні на заглибленому стеблі почнеться утворення додаткових корінців, в результаті коренева система стане міцнішою. Полийте розсаду томатів після посадки теплою водою!


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*