На головну / Новости / Масажний килимок: чим корисний, виготовлення — з чого і як

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення — з чого і як

Масажні килимки – породження сидячого життя і до деякої міри здатні замінити фізичну працю на свіжому повітрі і ходіння босоніж. Це особливо важливо для дитини: плоскостопість або клишоногість неприємні самі по собі і сприяють розвитку рахіту. У дорослому віці його наслідки не лікуються, а жити з ними не дуже-то комфортно. Але дорослим масажний килимок теж корисний, він значно зменшує втому і допомагає боротися зі стресом. Масажні коврики можна купити, а можна зробити самостійно. Якщо робити його правильно, то дія саморобного масажного килимка виявиться сильнішою і кращою купленого за пристойну суму. Про те, як зробити масажний килимок своїми руками з підручних матеріалів, і розповідається в цій статті.

Масажний килимок: чим корисний

Ми далі зосередимося на масажних килимках для ніг. Килимки для спини теж випускаються, але, по-перше, вибір способів виготовлення і матеріалів для них суворо обмежений (тверде дерево або харчовий пластик). По-друге, килимок для спини не надає загальної благотворної дії – на спині і нижче просто мало активних зон (див. далі). А найголовніше – ефект зниження стомлюваності від килимка для спини дуже відносний. На сидінні водія маршрутки або далекобійника килимок для спини побачиш рідко. Кажуть, що користі від нього немає, тільки заважає. Медики – фахівці з виробничої санітарії та профзахворювань – сходяться на тому, що дія масажного килимка для спини зводиться до самонавіяння. Є ще лікувальні масажні килимки для різних частин тіла, але це вже медичне обладнання, яке застосовується за призначенням і під наглядом лікаря.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Діти і дорослі на масажних килимках

Чому – ноги?

Ортопедичний килимок для ніг не тільки допомагає правильному формуванню склепіння стопи. Фахівці з акупунктури знають, що ступня ноги по зосередженню в ній активних (і дуже активних) зон змагається з вушною раковиною. Активні зони тіла на акупунктурних процедурах подразнюються точково або по-старому голкою, або щупом приладу для акупунктури (до речі, такий прилад можна зробити самостійно, і він же абсолютно вірно знаходить активні точки), або лазером. Для ступні точковий вплив на активні зони мало підходить – ногами-то ходять. Навіть у новонароджених активні точки ступень насилу знаходить досвідчений фахівець, і точковий вплив на них малоефективний. Але для звичайної людини так добре: впливаючи на активні зони ступень з допомогою масажного килимка, дуже важко переборщити і заподіяти шкоду. А от користі може бути багато – якщо килимок зроблено належним чином. Зрештою, псують собі стопу лише одиниці з дітей, які ніколи масажного килимка і в очі не бачили, і рахітом їх захворює ще менше. Але зміцнити здоров’я з дитинства, заодно гарантувавши собі стрункі ноги і плавну ходу, нікому не зашкодить.

Розташування активних зон на ступнях людських ніг показано на мал.:

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Розташування активних зон на ступнях ніг людини

Масажний килимок впливає на них способом м’якої акупунктури, яка і є не що інше, як масаж. Основні принципи м’якого збудження активних точок такі:

 1. Вплив здійснюється на обмежену, але досить велику ділянку поверхні тіла.
 2. Вплив має бути ритмічним.
 3. Сила кожного поштовху (натискання) повинна плавно наростати і так само плавно спадати.

Дуже ефективний подвійний або потрійний ритм, коли як би прокочується хвиля впливу, супроводжувана також ритмічними більш дрібними поштовхами.

Наростання сили і/або швидкості впливу до появи больових відчуттів неприпустимо, тому що, якщо мозок прийняв сигнал болю, то відповідна активна точка починає не стимулювати, а пригнічувати пов’язаний з нею орган.

Конкретно (фізіологічно) при м’якій акупунктурі ороговілі шари шкіри злегка здавлюють активну точку (щоб не вислизнула в сторону), а потім самі трохи продавлюються всередину і тиснуть її. На ступнях м’яка акупунктура полегшується тим, що верхні шари шкіри тут щільніші, і шар м’яких тканин між ними і кісткою тонше. У правильно зробленому масажному килимку (див. далі) це відбувається автоматично. Однак, якщо килимок виконаний неправильно, можливий зворотний ефект.

Примітка: якщо ви коли-небудь ламали собі кістки стопи, то без консультації з лікарем користуватися можна лише набивним, корковим або повстяним масажним килимком, див. далі. В іншому випадку через рубці від переломів на кістках корисні процедури можуть перетворитися на шкідливі.

Як не треба

Загальних відомостей про суть масажу вже достатньо, щоб зрозуміти, як не треба робити масажний килимок. Приклади неправильного виконання показано на фото:

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Як не треба робити масажний килимок

Поз. 1 – з перевернутих пластикових пробок. Боляче ж! Ортопедичний ефект відсутній, оскільки загальна поверхня у порівнянні з розмірами стоп плоска. Від плоскостопості і клишоногості такий килимок вбереже не краще підлоги з ламінату, але для здоров’я корисний аж ніяк не буде.

Шишки (поз. 2 і 3) за своїми розмірами в принципі здатні дати ортопедичний ефект, але знову ж – боляче! Загальнозміцнюючий ефект негативний. Ще гірше килимок з шліфувальних кругів (поз. 4) або бетонних виливків, ноги зітре до інфекції. Бетонні килимки, крім того, ще й порошать алергенним і канцерогенним цементним пилом. По санітарним і будівельним правилам будь-яке приміщення з голими бетонними стінами вважається непридатним для житла, виробничої діяльності та ін випадків тривалого перебування людей в ньому. Щоб зрозуміти, як можна додуматися до масажного килимка з бетону або абразивів, потрібно бути психіатром не з останніх.

Читайте:   Как найти хорошую работу: эффективные варианты поиска вакансий

Ортопедичний ефект килимків з пробок плоскою стороною вгору (поз. 5), банно-кухонного приладдя (поз. 6) чи пластикових побутових дрібниць (поз. 7) можливий, але непередбачуваний, аж до негативного. Загальнозміцнюючий – відсутній. Килимок з помпонів (поз. 8) позитивний ортопедичний ефект дає, але дуже слабкий. Загальнозміцнюючий – нульовий.

Як треба

Правильно зробити масажний килимок можливо, в загальному, трьома способами:

 1. Шитий з натурального войлока;
 2. Набивний – елементи, що здійснюють вплив на активні зони, які знаходяться в оболонках (мішечках) з натуральної тканини;
 3. Набірний – активні елементи нашиті або наклеєні на основу, поглинаючу жиропоти.

З войлоку

Кочівники Центральної Азії, що жили в буквально убивчих природних умовах, мали неабияке здоров’я і довголіття. У світлі досліджень з’ясувалося, що не останню роль у цьому відіграє повстяна підстилка юрти; взуття і господарі, і відвідувачі, входячи, залишали біля входу і ходили в юрті босоніж. Підстилка юрти швидко зношуються, тому шили її з відходів та обрізків, а верхня поверхня підстилки була вся в рубцях.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Масажний килимок для ніг з войлоку

Ортопедичний і загальнозміцнюючий (терапевтичний) ефекти волокового масажного килимка дуже високі і забезпечуються самими механічними властивостями войлоку, він як би пристосовується до шкіри ноги. Тому зшити масажний килимок з войлоку можна, не піклуючись про його видиму структуру й фактуру, лише б вийшов рельєф висотою близько 1 см (див. фото). Але, звичайно, килимок для ніг з войлоку потребує багато праці і обійдеться недешево. Зате, якщо до праці додати фантазію, масажний килимок повстяний здатний стати значущим інтер’єрним предметом. Протипоказань немає для людей будь-якого віку і стану здоров’я.

Набивні

Терапевтичний ефект набивного масажного килимка сильніший, але м’якший, ніж повстяного, тому що, по-перше, доводиться рівномірно на всю площу ступні; по-друге, роздратування нервових закінчень жорсткими ворсинками виключено. Ортопедичний ефект набагато менший, т. як активні елементи згладжуються тканиною. Тому набивний масажний килимок найкраще підійде:

 1. Дорослому, у якого кістки вже повністю затверділи.
 2. Дитині, яка ледь почала ходити – кісточки ще м’які, набірний килимок (див. далі) здатний занадто вигнути звід стопи або призвести до клишоногості.
 3. Дитині до 2-3 років, якщо є сумніви щодо правильності формування кісток ніг. Якщо батькам здається, що ніжки малюка якісь не такі, а лікар каже: «Поки неясно. Нехай підросте», то набивний масажний килимок ні в якому разі не зашкодить і, цілком можливо, усуне проблему в зародку.

Набивний масажний килимок для дітей і дорослих матиме благотворну дію, якщо він виконаний у вигляді доріжки з секцій, див. мал., наповнених активними елементами різних фракцій (різної крупності).

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Набивний масажний килимок-доріжка

Розмір секції в довжину – на крок користувача; в ширину – довільно. Кількість секцій, крім кінцевих, – не менше 4-х. Передостання секція для посилення загального ефекту часто робиться набірною, див. далі. При проході доріжки вплив поступово посилюється до максимуму і різко обривається. Для вторинного проходу доріжку обходять і починають знову з мінімального впливу. Коли кажуть, що треба пройти до кінця, постояти на останній секції і повернутися, це неправильно. Щоб активні точки сприйняли і передали збудження, його пік повинен бути зафіксований, для чого активних точок потрібно 5-20 з повного спокою. Той же повний спокій потрібен активним точкам, щоб підготуватися до подразнення. Порівняйте з сексом: без попередніх ласк і відпочинку після, статевий акт приносить не задоволення, а шкоду. Тому, якщо обхід килимка по твердій підлозі, то для підготовки на початку і в кінці «відстою» додається по секції, набитої гранульованим волокнистим наповнювачем для м’яких меблів – холлофайбером. Без них різкий перехід на тверде призведе до шоку порушених активних точок і знизить, або зовсім усуне, навіть поверне загальний ефект.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Примітка: якщо місця для довгої доріжки немає, можна зшити компактну, див. мал. справа. Лежати компактна масажна доріжка повинна на ковроліні або схожому м’якому покритті підлоги.

Секції масажної доріжки шиють з будь-яких тканини, придатних для дитячої постільної білизни і приладдя, напр., м’яких бортиків у ліжечко: бязі, фланелі, байки. Для самих маленьких, щоб виробилася плавна хода, масажну доріжку корисно доповнити слідками, див, напр., відео нижче.

Відео: саморобна масажна доріжка для дітей

Наповнюють секції доріжки найчастіше крупами та/або насінням рослин. Вони добре безповоротно поглинають жиропів. Запорука користі та ефективності масажного килимка – чисті сухі ноги. В цьому, між іншим, серйозна перевага масажних килимків перед ходінням босоніж по землі. Однак крупи, по-перше, швидко дробляться і порошать. По-друге, топтати продовольство якось не в’яжеться з загальноприйнятими моральними засадами. Тому крупи бажано повністю замінити насінням (починаючи від дрібних до великих):

 1. Виноградні кісточки, кісточки горобини, дикого глоду, самшиту — обов’язково.
 2. Насіння яблук, груш, айви, культурного глоду, насіння огірків – обов’язково.
 3. Кісточки аличі.
 4. Фінікові кісточки або кісточки вишень, черешень – обов’язково.
 5. Кісточки сливи-угорки.
 6. Кісточки сливи-ренклод або абрикоса – обов’язково.
 7. Персикові кісточки – можна замість набірної секції.

Словом «обов’язково» відзначені позиції для наповнення секцій килимка в мінімальній конфігурації, 4-х секційного. Зазначені в одній позиції кісточки можна засипати в секції упереміш, тільки краще буде. Жолуді, на жаль, нікуди не годяться: тонка шкарлупка скоро ламається, а розломане ядро виділяє ніяк не корисні для шкіри таніни. Те ж відноситься до акацієвого насіння. Все насіння потрібно перед засипанням як слід просушити.

Читайте:   Ламинат: особенности и преимущества напольного покрытия

Набірні

Набірний дитячий масажний килимок має сильну ортопедичну дію і тому корисний дитині від 3-4 років, для якої точно встановлено відсутність аномалій у формуванні кістяка. Дорослим до 23-24 років – не частіше разу на день для виправлення та/або поліпшення ходи. Повністю сформованим дядькам і тіткам – епізодично для зняття сильного стресу і втоми. Основа набірного масажного килимка шиється з 2 шарів тканини (нижній – з грубої тканини) з прокладкою з 5-7 мм синтепону, крім одного випадку, див. нижче. Матеріали для активних елементів, в порядку убування ефективності:

 1. Галька;
 2. Натуральна пробка та вироби з пресованої коркової крихти;
 3. М’яке дерево, найкраще хвойне;
 4. Насіння кінського каштана;
 5. Гудзики.

Однак, перш ніж починати їх розбір, потрібно дізнатися загальні принципи розташування активних матеріалів на основі їх структури. Візьмемо для прикладу сегменти фабричних масажних килимків (див. мал. там всі одного кольору і добре видно, що де і як. Активні елементи беруть 3-5 фракцій крупністю, від 4-5 до 1-1,5 см. Чим дрібніше фракція елемента, тим більше таких елементів потрібно на одиницю площі килимка. Розміщуються фрагменти на основі не цілком хаотично. Спочатку розкладають великі фрагменти, приблизно навколо них такі в порядку зменшення і т. д., щоб віртуальна (уявна) накриваюча поверхня була м’яко-хвилястою, поз. 1 на мал. Таким способом можна забезпечити подвійним (для 3-х фракцій крупністю від 5 до 2 см) або потрійний (для 5-ти фракцій) ритм впливу.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Правильна і неправильна поверхнева структура масажних килимків

Для корекції вже виявлених зачатків аномалій костяка стоп кратні складові ритму впливу потрібно посилити. Для цього найбільші елементи розташовують рядами, але не ідеально рівномірними і прямими. «Безлад» розміщення наступних за ступенем елементів збільшують так, щоб найдрібніші розташовувалися на око тим хаотичніше, чим далі вони від найбільших, поз. 2. Але – запам’ятайте! – повний порядок розташування активних елементів на всіх рівнях крупності (поз. 3) зробить килимок не тільки непотрібним, але й шкідливим навіть для дітей без кісткових аномалій. Просто – масажний килимок такий, як на поз. 3, може зіпсувати ноги здоровій дитині.

Гальковий

Галька сама по собі нітрохи не підігрує ступням, тому прокладку в основу галькового масажного килимка потрібно робити з синтепону товщиною від 20 мм або меблевого поролону марки 35-45 товщиною 15-25 мм. У такому разі його ортопедична дія буде не гіршою, ніж у войлоку. Зате його терапевтична дія просто феноменальна.

Справа в тому, що гладко відкатана галька утворюється тільки з твердих гірських порід, у складі яких є кварц і ін. мінерали, що володіють п’єзоефектом. При натисканні стопою на поверхні гальки відбуваються мікроскопічні і мікропотужні електричні розряди, нами зовсім невідчутні, але «добиваючі» до самих ядер активних точок краще будь-якого медичного лазера. Причому розряди самі знаходять активні точки, т. як їх електрична провідність на порядок вища, ніж у навколишніх тканин. Той же ефект використовується і для масажу гарячими каменями, але там мікророзряди викликаються термічними деформаціями остигаючого каменю.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Правильно і неправильно зроблені масажні килимки з гальки

Однак гальку на основі масажного килимка потрібно розміщувати зі знанням справи. Ідеальний випадок – гладка, добре окатана, біла або сіра без червоності, з помітними прожилками кварцу. Розміщуються камінчики на основі за вказаними вище правилами (поз. 1 на мал. вище). До речі, так само розкладається галька природним чином на пляжі. Так що, якщо звідти берете – сфотографуйте спочатку, і по фото розкладайте. До всього, таким чином економиться на одиницю площі килимка до 15% аж ніяк не легкодоступного матеріалу. На основу чисто промита і висушена галька наклеюється ПВА.

А ось відсортовувати на килимок одну фракцію, як на поз. 2, не треба через вказані вище причини. Потім, забарвлення червонуватих і жовтуватих каменів може бути обумовлено сполуками не заліза, а сірки, не цілком нешкідливими. І вже точно буде зовсім погано, якщо чорні камені пофарбовані так внаслідок вмісту в них монациту. Його природний радіофон зашкалює»: монацит – уранова руда. Поки не були відкриті більш багаті родовища радіонуклідів, поклади монацитовіх пісків активно розроблялися на уран.

Також не треба розташовувати гальку з великими проміжками, поз. 3, ортопедичний ефект майже пропаде. Лакувати – теж не треба, пропаде електростимуляція. Якщо вже природного матеріалу не вистачає, краще заповнити проміжки гудзиками, див. далі. Від заміни гальки уламками облицювальних матеріалів, поз. 4, не буде ні ортопедичного, ні терапевтичного ефекту, а незграбна галька, поз. 5, дасть зворотний результат.

Пробковий килимок

До медичних властивостей підлогових покриттів з натуральної пробки фахівці прийшли, досліджуючи дерева. Пробка теж додатково стимулює активні зони, але не електрикою. Чому ж? Тепловим випромінюванням самого тіла: пробка відмінно відзеркадює інфрачервоні (ІЧ) промені. Крім того, вона безповоротно поглинає багато більше жиропоту, а ступням при ходінні підіграє лише трохи слабкіше войлоку. Тому корковим масажним килимком може користуватися будь-хто скільки завгодно без яких-небудь протипоказань.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Масажні килимки з натуральної пробки

Пробковий масажний килимок можна просто зібрати з винних пробок, наклеєних ПВА на основу (поз. 1). Правда, якщо самому стільки випити, то вже ніякий масаж стоп не допоможе. Зберегти ортопедичний ефект, можна, пронизавши пробки волосінню і зібравши килимок з проміжками, поз. 2. Ще краще – зібрати впритул, але змінюючи орієнтацію сусідніх пар на перпендикулярну, поз. 3. Якщо матеріалу не вистачає, пробки можна розрізати на скибочки однакової товщини (від 1 см) і пришити до основи торцями, поз. 3. Але ось нашивати скибочки пробок то вгору, то впоперек, поз. 5, не можна: ортопедичний ефект вийде шкідливим, оскільки не буде його правильного ритму.

Читайте:   Основные характеристики фундаментных блоков: виды, размеры, маркировка и особенности монтажа

Дерев’яний

Ще в ті часи, коли акупунктура вважалася підступами диявола і підлягала суворому покаранню, було помічено, що матроси вітрильних кораблів фізично міцніші, здоровіші і довговічніші офіцерів, хоча останні харчувалися краще, менше піддавалися нестаткам і не займалися непосильною працею. Одна з причин такого явища стала зрозуміла набагато пізніше – матроси багато ходили босоніж по дереву. М’яка деревина володіє всіма властивостями пробки, хоча в набагато меншій мірі, а палуби і міжпалубні трапи вітрильників заради економії робилися з дешевої хвойної деревини.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Масажні килимки з дерева

У масажних килимків з дерева теж є особливості. По-перше, вони придатні не всім, а тільки категоріям користувачів, зазначеним у початку розділу. По-друге, дерев’яними масажними килимками з шипами (поз. 1 на мал.), які зараз продаються мало не рознос, можна користуватися тільки після консультації з лікарем і за його призначенням. Килимки з великими активними елементами з м’якого дерева (поз. 2) за загальним спектром дії схожі на галькові, але слабші. На дрібно фрагментованому дерев’яному килимку з твердого дерева (поз. 4) дорослому і дитині від 4-5 років корисно хвилину-дві постояти після банних процедур перш ніж ступити на інше покриття, у т. ч. дерев’яне, це зводить до нуля ймовірність шоку активних точок. Килимок з поперечних планок сосни, ялиці чи смереки з частковими проміжками (поз. 4) годиться дитині 1-5 років з нормальним кістяком: малюк ступає спочатку по суцільній середньої доріжці, а потім по боковим з проміжками, це попереджає клишоногість у поспішайок. Килимок з дрібних спилів твердого дерева, розташованих у шаховому порядку з проміжками в складі масажної доріжки набагато краще гудзикової ланки і доступніше галькового.

З каштанів

Масажний килимок з насіння кінських каштанів, як взагалі килимки з насіння, відмінно поглинає жиропіт. Завдяки округлій формі і оптимальним розмірами насіння кінського каштана ортопедичний ефект масажного килимка з них краще, ніж у дерев’яного дрібно набірного і гудзикового. Хороший терапевтичний ефект забезпечують випаровування з свіжого насіння: як відомо, насіння кінського каштана успішно використовуються в медицині і косметології. Серйозний недолік килимка з каштанів – до весни його не вистачить. Оболонка насіння пересохне, потріскається, і назовні підуть таніни, яких в кінському каштані більше, ніж у жолудях.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Масажний килимок з насіння кінського каштана

Зробити масажний килимок з кінських каштанів (поз. 1 на мал.) нескладно: матеріал – бери, не хочу. На основу каштани можна або нашити (поз. 2), або обійтися без основи, пронизавши каштани ниткою або волосінню, поз. 3. У такому разі килимок повинен лежати на ковроліні, товстому паласі і т. п. м’якому покритті підлоги.

Гудзикові

Чому саме гудзики? Тому, що вони сертифікуються на хімічну стійкість, і на поглинання жиропоту, і на механічну міцність. Матеріали біжутерії, футлярчиків для косметики, туалетного і канцелярського приладдя випробовуються (принаймні, повинні) на сумісність з людським тілом, але не розраховані на те, щоб їх топтали. Міцні конструкційні пластики, навпаки, не розраховані на постійний контакт з незахищеною шкірою.

Масажний килимок: чим корисний, виготовлення - з чого і як

Неправильно і правильно виготовлені масажні килимки з гудзиків

Правила розташування гудзиків на основі масажного килимка загальні для активних елементів складальних килимків: не треба художнього безладу з наляганням фрагментів (поз. 1 на мал.), широкі проміжки між гудзиками (поз. 2) також небажані. Розташовувати гудзики на основі килимка потрібно, як гальку, поз. 3. Але найкращий варіант масажного килимка в ґудзиками – товста, добре вбираюча жиропіт основа, дрібні гудзики однакового розміру на оборудки, а побільше і рідше – на основі між ними, поз. 4.

У будь-якому випадку обидва ефекту килимка з гудзиків в кращому разі на 3 з ма-а-леньким плюсиком. Тому набірний з гудзиків масажний килимок доцільний, по-перше, як остання, сама груба, секція набивного, див. вище, тому що тут остання секція тільки закріплює отриманий на попередніх ефект. Але краще застосування гудзиків в масажному килимку – в додаток до гальки. Якщо 3/4 площі килимка заповнити гудзиками, рівномірно розподіленими між рівномірно розподіленою галькою, загальний ефект знизиться ненабагато порівняно з гальковим килимком, але важкодоступного матеріалу потрібно вчетверо менше. Як зробити масажний килимок з гальки і гудзиків, див, напр., слід. ролик.

Відео: килимок для дітей з гальки і гудзиків

І дещо в комплект

Насамкінець – про ще одну хитрість з масажними килимками для дітей, вже досить давно виявлено медичною статистикою. А саме: загальний благотворний вплив масажного килимка в комплекті з розвиваючою подушкою виявляється сильнішим, ніж сумі те й інше, використовувані окремо. Тому, вирішивши зробити дитині масажний килимок своїми руками, подумайте і про розвиваючу подушку до нього. Як зробити комплект з масажного килимка і подушки, див. сюжет:

Відео: масажний килимок і подушка


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Ваш email не будет опублікований.Необхідні поля відмічені *

*