Головна / Сад та Город / Садимо кукурудзу у відкритий грунт: терміни посадки, вирощування і догляд

Садимо кукурудзу у відкритий грунт: терміни посадки, вирощування і догляд

Садимо кукурудзуУ кукурудзи, як цінного білкового продукту, дуже багато шанувальників. Мало хто зможе відмовитися від солодкого качана. Виростити цю культуру можна і на дачі. При цьому вона не вимагає до себе зайвої уваги, а при нестачі місця на ділянці, необов’язково виділяти для неї окрему грядку.

Якщо посадити кукурудзу на городі з дотриманням правил і термінів, то у другій половині літа (з настанням молочної стиглості) можна буде радувати свою сім’ю корисним і смачним десертом.

Біологічні особливості виду

Перш ніж починати вирощування на своїй ділянці нову культуру, варто вивчити його біологічні особливості, щоб краще розуміти переваги рослини. Кукурудза — високоросла злакова культура, що формує глибоко проникаючу кореневу систему. Вона відноситься до тепло – і світлолюбних рослин.

Посів повинен здійснюватися у ґрунт, прогрітий до 10-12 ºC. Період вегетації від сходів до молочно-воскової стиглості залежно від сорту становить 70-120 днів. У приватному городництві вирощують скоростиглі сорти.

Садимо кукурудзу

Збір качанів проводять, коли потемніють верхні волокна. Якщо розгорнути такий початок, то зерна будуть жовтими і налитими, але ще досить м’якими, і при натисненні нігтем буде виділятися сік. Збір урожаю краще проводити в кілька етапів, щоб не допустити перезрівання зерен. Переспілі качани після варіння залишаються жорсткими і втрачають смакові якості. Зірвані качани не підлягають тривалому зберіганню (не більше 2 діб при кімнатній температурі і не більше 20 при нулі), але їх можна консервувати і заморожувати.

Кукурудза для формування врожаю і потужної вегетативної маси споживає багато поживних речовин і цим виснажує грунт, тому при її вирощуванні обов’язкове внесення органіки та мінеральних добрив.

Сучасні гібриди з коротким періодом вегетації і високою холодостійкістю можна з успіхом вирощувати і в північних регіонах. Але, якщо на півдні для кукурудзи переважають родючі і вологомісткі суглинки, то на півночі для неї більше підходять швидко прогріваючі супіщані ґрунти.

Вирощування розсади кукурудзи

У регіонах з пізньою весною і коротким літом практикується вирощування кукурудзи розсадним способом, що дозволяє отримати врожай на кілька тижнів раніше. Насіння краще висівати в індивідуальні торф’яні горщики або касети з  об’ємом 45 см3. В якості субстрату підійде універсальна грунтосуміш з садової землі, перегною і піску.

Читайте:   Сорти гарбуза: твердокорі, великоплідні, мускатні

Розсаду можна вирощувати в плівковій теплиці або парнику за умови проведення заходів щодо прискорення прогрівання грунту. Посадка кукурудзи на розсаду здійснюється проклюнутим насінням. Для цього оброблене фунгіцидом насіння за кілька днів до посадки викладають на вологу марлю або фільтрувальний папір.

Крім описаних способів вирощування розсади в землі, винахідливі городники придумали вирощувати розсаду без землі у так званих паперових самокрутках.

Терміни залежать від регіону, в середньому сходи повинні з’явитися за місяць до планованої висадки на постійне місце. Догляд за розсадою полягає в помірних поливах і в двох підгодівлях рідкими універсальними добривами.

Коренева система кукурудзи чутлива до пошкоджень, тому при посадці кукурудзи у відкритий грунт потрібно уникати обриву корінців. Деякі городники, які мають досвід розсадного вирощування кукурудзи на дачі, стверджують, що найкращий результат дає прямий посів в грунт. Така думка сформувалася із-за чутливості кукурудзи до пересадки.

Якщо розсада переросла, вирощувалася в загальному ящику, не отримувала фосфор в підгодівлі або була висаджена занадто рано, то гарного урожаю чекати не варто. Як і при будь-якій іншій культурі, розсадний спосіб потребує більше затрат часу та праці.

Коли садити кукурудзу у відкритий ґрунт?

Терміни посадки кукурудзи безпосередньо в грунт при безрозсадному способі визначаються регіоном вирощування та складними погодними умовами. Оскільки ця рослина чутлива навіть до низьких плюсових температур (насіння не проросте при температурі нижче 10 ºC, а молоді рослини зупиняться в рості при похолоданні), не варто поспішати з посадками.

Як правило, дачники дотримуються загального правила для всіх теплолюбних овочевих культур. Сучасні холодостійкі гібриди можна висівати і раніше, але в таких випадках молодим сходам може знадобитися тимчасове укриття (плівка, натягнута на дуги або покривний матеріал).

 

Правила посадки кукурудзи

Кукурудза — специфічна рослина. З одного боку, вона посухостійка і невибаглива, а з іншого боку, її агротехніка має безліч тонкощів. Багатьох проблем з вирощуванням можна уникнути, якщо знати, як правильно садити кукурудзу на дачній ділянці.

Читайте:   Як виростити редис на підвіконні взимку і забезпечити сім'ю вітамінами

В першу чергу, необхідно дотримуватися рекомендованої схеми посадки. По-перше, тому що кукурудза є перехреснообпилюваною рослиною і для повноцінного зав’язування качанів потрібно певне розташування у кілька рядів. По-друге, тому що кукурудза дуже світлолюбна і не терпить навіть найменшого затінення від своїх побратимів. По-третє, тому що на першому етапі зростання кукурудза дає маленький приріст і надмірно рідкісні посадки можуть страждати від пересушування міжрядь.

У приватному городництві застосовують таку схему посадки: рядовий посів в лунки по дві насінини з інтервалом 35 см, в 2-3 ряди з відстанню між рядами в 40-50 см, або квадратно-гніздовий посів із відстанню між рослинами в 45 см (на 1 кв. метрі повинно розміщуватися приблизно 9 рослин).

Глибина закладення визначається двома факторами: вологість грунту і стан насіння (пророщені або сухі). Якщо ви садите набрякле насіння з паростками в теплий і вологий грунт, то досить заглибити їх на 3 — 4 см. Сухе насіння потрібно заглиблювати сильніше (на 5 — 6 см).

Для дачі актуальна спільна посадка кукурудзи з іншими овочами. Вона добре сусідить з огірками, гарбузом і квасолею. При цьому, якщо створені оптимальні умови для росту двох культур, то відзначається зростання їх урожайності.

Негативний досвід вирощування може бути пов’язаний з недотриманням двох важливих правил:

  • необхідно зберегти для кожної рослини необхідну площу живлення (якщо садити кукурудзу як ущільнювач, то харчування та сонця нікому не вистачить і ви ризикуєте залишитися без врожаю зовсім);
  • обов’язкові підгодівлі рідкими органічними добривами і мінеральними комплексами, так як спільні посадки підвищують навантаження на грунт.

Кукурудза служить доброю опорою для батогів огірків, тому лунки можна робити по обидві сторони ряду на відстані 40 см. Але важкі ліани гарбуза можуть травмувати паростки кукурудзи, тому краще розміщувати кукурудзу по периметру гарбузової грядки на відстані 50 см і стежити за напрямком батогів.

Читайте:   Як відрізнити кормову кукурудзу від харчової

Квасолю можна висівати разом з кукурудзою, але за умови обов’язкового проріджування, щоб в одній лунці залишилося по одному представнику виду. Відзначено, що при спільних посадках знижується ймовірність розвитку захворювань.

І останній момент — не варто садити кукурудзу вздовж паркану або в тіні будинку. Ця культура дуже вимоглива до освітлення. Якщо хочете побалувати своїх рідних солодкими качанами, то виберіть для неї місце на самій сонячній стороні ділянки.

Підбір сортів та рекомендації по догляду

Для посіву необхідно використовувати районовані в конкретному регіоні сорти або, в ідеалі, сорти місцевої селекції. І навіть отримувати власні насіння для посіву в наступному році. Також можна експериментувати з незвичайними сортами, які вважаються декоративними.

Група холодостійких і ранньостиглих гібридів і сортів цукрової кукурудзи: Лакомка 121, Золоте руно, Спіріт і Добриня. З середнім терміном дозрівання (80-90 днів): Рання Золота 401 і Санденс. Сорт Крижаний Нектар з пізнім терміном дозрівання дає добрий урожай солодких качанів молочної стиглості, так і отримання насіння цілком можливо в сприятливі роки.

Догляд за овочевою кукурудзою має деякі особливості. Незважаючи на те що вона є посухостійким видом, під час тривалої посухи і в період цвітіння і формування врожаю вона потребує рясних поливів з наступним розпушуванням міжрядь.

Овочевий різновид схильний до утворення численних пасинків, які забирають собі частину поживних речовин і не дають рослині сформувати повноцінні качани. Тому рекомендується видаляти всі бічні відгалуження, залишаючи тільки 2-4 основних качана.

За сезон кукурудзу треба двічі підгорнути і провести 2-3 підживлення. Першу підгодівлю проводять у початку активного росту органічним добривом (настій коров’яку або пташиного посліду), в період цвітіння рослини підживлюють мінеральними добривами. Якщо після висадки розсади або появи сходів виникає загроза похолодання, то позакореневе підживлення фосфором знижує стрес і не дасть рослинам зупинитися в рості.

Кукурудзу не обов’язково саджати на овочевій грядці, її можна розташувати і в зоні відпочинку. Вона стане екзотичним елементом дизайну і займе всього кілька квадратних метрів.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*