Головна / Сад та Город / Сидерати: переваги, строки посіву, популярні сидерати

Сидерати: переваги, строки посіву, популярні сидерати

Сидерати: переваги, строки посіву, популярні сидерати

Сидератами прийнято називати зелені добрива, які вирощують спеціально для відновлення ґрунту після вегетації, насичення її азотом і мікроелементами і блокування росту бур’янів. Сидерація – важливий компонент органічного землеробства.

Сидерати: для чого вони потрібні

До сидератів відносять рослини, які здатні швидко набирати зелену масу. Їх зазвичай скошують, а потім загортають у грунт або просто залишають на поверхні, щоб захистити верхній шар, при цьому коріння сидератів, що знаходяться в землі, перегнивають і збагачують грунт.

Потужна надземна частина цих рослин пригнічує ріст бур’янів і захищає поверхню ґрунту від прямих сонячних променів. Розгалужена коренева система сидератів не дає бур’янам отримувати харчування, і водночас добре розпушує землю, а після відмирання оптимізує водопроникність, покращує водоутримуючі характеристики і аерацію ґрунту.

Для зелених добрив характерні ще деякі функції, такі як:

 • з допомогою своїх довгих коренів вони дістають з глибини мінеральні елементи;
 • дають значний обсяг рослинної маси, яка може бути використана як мульча;
 • сприяють відновленню грунту після ерозії;
 • захищають ділянку від руйнування і перешкоджають вивітрювання родючого шару;
 • закріплюють поживні органічні речовини у верхньому шарі грунту. Це сприятливо впливає на ріст культурних рослин, тому що їх коріння розміщені саме в цьому шарі;
 • сидерати – прекрасний корм для мікроорганізмів і черв’яків.

У ролі сидератів найчастіше виступають однорічні, і дещо рідше – багаторічні бобові рослини, що володіють значною зеленою масою і фітосанітарними властивостями. Інтенсивно зростаючі холодостійкі злакові культури теж можна використовувати як сидерати для городу. В якості ранніх сидератів можуть служити рослини сімейства хрестоцвітних і складноцвітих.

Який сидерат вибрати? Однозначну відповідь тут дати досить складно, так як у кожної ділянки своя кислотність грунту та її структура.

Висівають сидерати, враховуючи сівозміни, тобто так, щоб потім посадити якийсь конкретний овоч. Так як всі рослини відносяться до строго певних сімейств, і якщо ви посієте гірчицю як сидерат, а за нею – капусту, то не чекайте пристойного врожаю, так як обидва рослини з одного сімейства.

Сидерати сімейства бобових:

 • Озима та яра вика.
 • Люпин (білий, жовтий, синій).
 • Люцерна.
 • Горох (посівний і польовий).
 • Кормові боби.
 • Конюшина.

Перераховані культури насичують грунт азотом, з-за того, що в їх корінцях є азотофиксирующие бактерії. Завдяки цьому вам не потрібно буде купувати селітру. Крім того, ці культури структурують грунт.

Однак слід бути обережним при застосуванні конюшини і люцерни. Вони досить швидко розростаються і заплітають всю площу своїми потужними корінням. А з-за того, що люцерна і конюшина відносяться до багаторічних рослин, звичайне підрізання не перешкода для їх інтенсивного росту. Між тим багато з успіхом застосовують їх як сидерати.

Родина хрестоцвітих (капустяних):

 • Олійна редька.
 • Гірчиця.
 • Ярий та озимий ріпак.
 • Суріпиця.

Сидерати цієї групи збагачують грунт сіркою і фосфором, сприяють оздоровленню, структуруванню і розпушуванню ґрунту.

Сімейство злакових:

 • Овес.
 • Пшениця.
 • Жито.
 • Сорго.

З допомогою цих культур можна збільшити вміст калію в ґрунті, пригнітити бур’яни, а також структурувати і розпушити грунт. Крім того жито захищає грунт від вітрової та водної ерозії.
Якщо всі перераховані рослини при недотриманні сівозміни можуть принести шкоди культурним рослинам, то до фацелії – універсальному абсолютно нешкідливому сидерату, це не відноситься.
Її можна застосовувати для захисту розсади капусти, огірків і томатів. Розсаду зазначених культур висаджують на грядки серед молодих рослин фацелії.
Для підвищення ефективності рекомендується використовувати суміші різних культур, наприклад бобово-злакові.

Терміни посіву сидератів

Сіяти сидерати потрібно навесні, щоб поліпшити родючість і забезпечити гарні умови для розсади. Для цього постарайтеся вгадати термін посіву так, щоб зелене добриво встигло підрости до моменту висадки розсади на грядки. Садіть розсаду прямо в зростаючі сидерати –вони забезпечать додатковий захист, як від жари, так і від весняних нічних похолодань.

Читайте:   Корисна спаржа, вирощування і догляд

Після того як «покровителі» підростуть і почнуть затінювати розсаду або випустять бутони, тоді підріжте їх за допомогою ручного культиватора або плоскоріза Фокіна. Уносить зелені добрива на компост не варто, залиште їх на місці – буде мульча.

З настанням весни можна посіяти наступні сидеральні культури:

 • гірчиця (з моменту посіву і до зрізання проходить 1-1,5 місяці);
 • фацелія (зрізати через 7 – 8 тижнів);
 • суріпиця (зрізати приблизно через 50-60 днів);
 • ярий ріпак (висівається в кінці березня-початку квітня і через місяць-півтора зрізається);
 • яра вика. Застосовується як попередник розсади перцю і томатів. Зрізається за 2 тижні перед посадкою розсади.

На початку-середині літа сіють гірчицю, фацелію, конюшину, люцерну, вику, горох, конюшину, ріпак. З настанням осені, після збору врожаю, приходить черга посіву конюшини, озимого жита, озимого вівса, олійної редьки.

Найбільш популярні сидерати

Фацелія

Головною перевагою цього сидерата те, що після нього можна висаджувати всі культури. Фацелію відносять до сімейства буравчикових, жодне з відомих в середній смузі культурних рослин не належить до цієї родини. Її можна сіяти як до, так і після злаків, зелені і овочів. Норми посіву від 8 до 10 грам на квадратний метр. Завдяки своїм особливостям ця рослина ідеально підходить для удобрення грунту під капусту, ріпу, редьку, так як вони досить часто піддаються нашестя комах-шкідників.

Фацелія дає швидкі сходи і інтенсивно розвивається (приблизно 50 днів). Зовнішній вигляд рослини досить привабливий. Квіти фіолетового кольору і різьблені листя добре виглядають при заповненні порожніх просторів на грядках, клумбах, високих рабатках.
При закладенні в грунт фацелія збільшує її родючість на рівні коров’ячого гною. Внесення в грунт бадилля в кількості 100 кілограм на сотку, аналогічно одній тонні перегною на такому ж ділянці. Але отримати рослинну біомасу можна швидше, і коштує вона дешевше, ніж добрива тваринного походження.

Квіти фацелії виділяють нектар, який приваблює ентомофагів, а ті в свою чергу знищують комах-шкідників. Тобто листовійки, плодожерки і тля не з’являються на присадибній ділянці. Фацелію можна висаджувати в якості огороджуваного бар’єру для картоплі, щоб захистити грядки від шкідників. Не переносить сусідство з рослиною дротянка, а ґрунтові нематоди та сарана гинуть при вдиханні фунгіцидів, що виділяються квітами. До речі, на бджіл квітка не надає негативного впливу, і вважається добрим медоносом. Багато бджолярів висаджують фацелію на великих площах, щоб зібрати квітковий мед з високими смаковими якостями.

Сидерати: переваги, строки посіву, популярні сидерати

Гірчиця біла

Відноситься до холодостійких сидератів, яких вирощують і закладають у землю по кілька разів протягом сезону. Останній раз вона садиться під зиму, за тиждень-два до приходу холодів. Це робиться для того, щоб зелена маса постраждала від холоду, і залишилася перегнивати під снігом. Процеси розкладання будуть йти ще деякий час, при настанні негативних температур, використовуючи внутрішнє тепло, яке виділяється від розкладання рослинної органіки. Його достатньо, щоб добрива-сидерати перетворилися в гумус, який потрібен рослинам ранньою весною.

Гірчиця досить швидко виганяє вегетативну масу. Тільки не проморгайте момент, коли стебла почнуть тверднути. Зелень слід скосити, поки вона не почне жовтіти, не варто тягнути до перших квітів або перших бутонів.

По мінімуму період від початку посіву і до закладення рослини в грунт – приблизно п’ять тижнів, але, якщо вам вдасться дотягнути до восьми – теж непогано. При визначенні строків збирання потрібно брати до уваги, що при спекотній погоді стебла швидше тверднуть, а в прохолодну – дещо повільніше, тому в осінній і весняний періоди можна тримати зелень на грядках більш тривалий термін.
Висівають гірчицю, як правило, «врозкид», крім тих випадків, коли хочуть захистити рослини від шкідників. У цьому випадку рекомендований рядковий спосіб. Витрата насіння при цьому становить від 4 до 7 грам на квадратний метр. Якщо збільшити норму, то посадки вийдуть густими і почнеться гниття зелені прямо на корені.

Читайте:   Як заготовити кріп на зиму: прості способи

Сидерати: переваги, строки посіву, популярні сидерати

Люпин

Першим сидератом в історії землеробства вважають люпин звичайний. Це рослина сімейства бобових, тому боби, горох і квасолю за ним не садять, для цих культур характерні загальні шкідники. Після люпину садять капусту, помідори, перці. А найкращим попередником люпин стане для картоплі.

Сильні коріння рослини – активний розпушувач, глибоко проникає в грунт. Паралельно вони насичують азотистими бактеріями грунт навколо себе. Люпин здатний накопичувати в землі майже 200 кілограм азоту на один гектар.

Люпин садять з настанням весни, рядним способом. Великих насінин на один квадратний метр потрібно штук п’ять. Через 5-7 тижнів, бадилля необхідно заорати в землю. Навіть якщо рослина зацвіла, це не «смертельно», головне не довести до утворення насіння – на цій стадії стебло робиться жорстким, практично не розкладається в грунті.

Рослина має стрижневою кореневою системою, яка розташовується глибоко в землі, і більшу частину харчування отримує з нижніх шарів, при цьому, не виснажуючи верхній шар. А біогумус, який утворюється в результаті розкладання надземних частин люпину, в перерахунку на квадратний метр відповідає внесенню 4 кілограм гною.

Жито

У багатьох регіонах після збирання картоплі грядки засівають цим злаком. Жито непогано кущиться, і дає рясну зелену масу, яка оцінюється в 200-300 кілограмів з однієї сотки. Такий сидерат можна садити і під зиму, і навесні – на якість біомаси це не впливає. Особливість жита в тому, що вона активно розвивається при низьких температурах, і озимі посіви витримують безсніжні зими, з температурами до мінус 25°С.

Недолік злаків, висіваються для збагачення грунтів, і жита в тому числі, складність подальшої запашки. У стебел досить міцна структура, вони довго розкладаються, збираються на лемехах плуга, які доводиться час від часу очищати. Ще один мінус – сильне висушування грунту, так що у садку між дерев жито не висівають.

За іншими показниками, цей злак – хороше добриво, його насіння коштує дешево і є досить доступним. Для жита не потрібен високоякісний грунт, він добре задерняє сипучі ділянки, легко переносить підвищену кислотність. Так як у цієї рослини мичкувата коренева система, то воно непогано зберігає поживні речовини вгорі ґрунтового горизонту, і не дає вимивати їх талим водам і дощових стоків.

Великим плюсом такого добрива-сидерата вважається те, що при розкладанні, вона насичує грунт і азотом, кальцієм. Мікроорганізми, які знаходяться в злакової біомасі, сприяють поглинанню важко засвоюваних фосфористых сполук. Таким чином, в землі утворюється повний NPK-комплекс речовин, що створює умови для повноцінного розвитку будь-яких культур-послідовників.
Надземну частину злаків після зрізки, не тільки заорюють. Солому можна застосовувати як мульчу. Вона відмінно захистить грунт від висихання, і не дасть пробитися на поверхню сходам бур’янів. А потім, розкладаючись, солома стане частиною грядки, тобто перетвориться на біогумус.

Овес

Цей злак використовують як сидерат дещо рідше, ніж жито, хоча особливих причин для цього немає. У вівса присутні всі позитивні якості жита, при цьому він навіть виграє за окремими позиціями. Овес більш невибагливий – його вільно можна сіяти в кислий грунт, глину, і навіть на торфовищах – він буде рости скрізь.

Як елемент сівозміни його можна сіяти після бобових, для підготовки землі під картоплю. Може здатися, що у вівса слабка мичкувата коренева система, але між тим вона непогано розпушує землю на пристойну глибину, збагачує її киснем, і створює оптимальну структуру для культурних рослин. Овес сприяє насиченню верхнього ґрунтового шару калієм і азотом, аналогічно жита розщеплює фосфорні сполуки.

Посів насіння цієї культури відбувається шляхом розкидання їх на поверхні заздалегідь розпушеного ділянки. Це рекомендується робити з настанням весни, як тільки з’явиться можливість ходити по городу. Не варто боятися бруду і холоду – овес любить такі умови, і на його схожість ці компоненти впливу не надають. Кінець березня-початок квітня – найкращий час для проростання вівса, так як багато ґрунтової вологи для живлення від розталого снігу. Норма висіву становить півтора-два кілограми на сотку, при глибині загортання насіння чотири-п’ять сантиметрів.

Читайте:   Цибуля на зелень з насіння своїми силами

Віка

Віка або по-народному мишачий горошок – скоростигла рослина з короткими термінами вегетації. З-за цього її можна використовувати як проміжну культуру між посадками головних культур. Наприклад, посіяти на грядці, де пізніше буде висаджена розсада томатів, перців або баклажан. Можна також садити перед баштанними культурами. Дають прекрасний урожай і кабачки, патисони, гарбуз, висаджені «на віки».

Садити сидерат можна протягом всього вегетативного сезону, після настання плюсових температур. Норма висіву становить півтора кілограма на сотку. Насіння загортають на глибину від одного до трьох сантиметрів. Глибше не варто, так як рослина може не подолати поверхневий шар грунту.

Буває, що віку вводять у склад суміші, де присутні рослини-сидерати типу жита, вівса, ріпаку та райграсу. Це потрібно щоб отримати оптимальний склад біогумусу, який повинен утворитися після скошування перерахованих культур, так як віка накопичує найбільше азоту. «Мишачий горошок» віднесений до сімейства бобових, і, природно, відрізняється подібною будовою. На його корінці ростуть аналогічні азотисті бульбочки, в яких накопичується цей елемент. Тобто горох, квасоля або боби після вікі висаджувати не рекомендується. А от капусту, картоплю, огірки, редис і зелень можна використовувати як наступні культури.

Сидерати: переваги, строки посіву, популярні сидерати

Буркун

З давніх пір це трав’яниста рослина використовували як корм для худоби. Але незабаром помітили, що після оранки покосу, де виростав буркун, врожай виходив більшим, ніж на полях, засіяними іншими травами. Тоді буркун почали використовувати як сидерат. І хоча це дворічна рослина, але в даному випадку його вирощують як однорічну. Він невибагливий, витривалий і швидко росте. Належить до сімейства бобових, а значить, накопичує азот в кореневій системі, що глибоко проникає в землю, і має багато розгалужень. Завдяки цій особливості, після зрізування рослини землю не треба перекопувати. Вона і так пухка без спеціальної обробки.

Особливість буркуну в тому, що найкорисніша його частина не надземна, а підземна. Тому зрізання рослини можна робити вже через три-чотири тижні після перших сходів. Якщо згаяти час, стебла стануть занадто твердими для подальшої переробки – «дудки» будуть ще пару сезонів стирчати на грядці і заважати щось робити.

Редька

Олійну редьку зараховують до унікальних сидератів, у неї швидко зростає надземна частина. Вже через 6-7 тижнів вегетативна маса рослини збільшується в 4-5 разів. У середовищі городників вона вважається найкращим натуральним «агрокиллером», так як пригнічує бур’яни, навіть такі стійкі як пирій повзучий.

Редька не тільки активний постачальник біомаси, але і природний лікар і очищувач землі. Редька вельми успішно бореться з багатьма захворюваннями, наприклад, такими як нематода і кила у капусти. Її рекомендують висівати на землях, уражених хворобами та комахами шкідниками, кілька сезонів поспіль, поки грунт знову не стане здоровим.
Сійте редьку по свіжій оранці, в м’яку землю. Насіння потрібно приблизно 300 грам на одну сотку. Через 4 тижні після надземну частину рослини (після повного сходу) потрібно зрубати, наприклад, лопатою, і перекопати разом з грунтом. Занадто товсті стебла можна використовувати для компосту.

 

Висновок. Зелені добрива дозволяють відновити ґрунтовий баланс, заощадити гроші, обходячись без покупних підживлень, вирощувати екологічно чисті продукти. Сидерати створюють новий шар гумусу, який руйнується при традиційному землеробстві, коли більшість поживних речовин виносяться з ґрунту з продукцією. Збагачений за допомогою натуральних методів землеробства, грунт відновиться, і сповна віддячить вас рясним урожаєм екологічно чистих фруктів і овочів.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*