Головна / Сад та Город / Сорти картоплі – опис, характеристики і фото

Сорти картоплі – опис, характеристики і фото

Сорти картоплі - опис і характеристикиКартопля прекрасно розмножується бульбами, які відбираються із загального врожаю, тому багато городників десятиліттями продовжують вирощувати «дідівську» картоплю і даремно не вивчають, які сорти картоплі краще посадити на своєму городі. Але такий підхід не можна вважати правильним, оскільки з роками у бульбах йде накопичення вірусних і мікоплазмових організмів. Навіть при хорошому відборі насіннєвої картоплі (вибірка в польових умовах з добре розвинених здорових кущів бульб середнього розміру) та дотриманням умов зберігання з часом відбувається виродження сортових ознак.

В результаті дачники нарікають, що картопля дрібніє і на смак вже зовсім не така, як раніше. Щоб уникнути зниження врожайності і спалаху вірусних захворювань рекомендується періодично оновлювати посадковий матеріал картоплі, купуючи якісні сортові насіннєві бульби в насінницьких господарствах або у посередників.

Розглянемо популярні сорти картоплі для вирощування на присадибній ділянці, коли на перший план виходить не кількість бульб в кущі, а їх розмір і смакові якості. Ми рекомендуємо вирощувати на ділянці відразу кілька сортів з різними строками дозрівання і різним ступенем стійкості до погодних факторів, що дозволить завжди залишатися з хорошим урожаєм, навіть за несприятливих погодних умов у період вегетації.

Також необхідно пам’ятати, що хороший сорт повністю розкриє свій потенціал тільки в зоні районування. Купуючи не районовані сорти, городники завжди ризикують залишитися розчарованими отриманим результатом.

Ранні сорти картоплі

У сортів з раннім терміном дозрівання період вегетації від сходів до збирання становить в середньому 75 днів. Найбільшою популярністю у цій групі користуються сорти: Ред Скарлет, Удача, Розара, Беллароза, Імпала.

Ред Скарлет (Голландія)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 164 – 192 кг/сотки, максимальна — 400 кг/сотки.

Морфологія куща: компактний, низькорослий, квітки світло-фіолетові.

Бульби: довгасті, рівні з гладкою поверхнею, вічка дрібні, шкірка бузкова, м’якоть жовта, середня маса 80 г, в кущу 10 – 15 шт.

Смак: середні смакові якості, при варінні не розварюється, гарний у смаженні і для приготування картоплі-фрі.

Зони вирощування: районований для Підмосков’я і всього Центрального регіону, допущений до вирощування в Північно-Західному, Волго-Вятському і Західно-Сибірському регіонах, також рекомендований для південних регіонів.

Особливості: жаростійкий, лежкий, стійкий до нематоди і раку картоплі, високий вихід товарних бульб.

Недоліки: сприйнятливість до фітофторозу.

Рекомендації по вирощуванню: численні відгуки про сорт свідчать про хорошу врожайність і високу товарность навіть у несприятливі роки. Для профілактики розвитку фітофторозу потрібно проводити передпосадкову обробку бульб фунгіцидами, дозволеними для використання в ОПГ.

Удача

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 300 – 400 кг/сотки, максимальна — 500 кг/сотки, стабільна в різні роки.

Морфологія куща: середньорослий, розкидистий, квітки білі.

Бульби: овальні зі світло-жовтою тонкою шкіркою і білою м’якоттю, вічка слабо виражені, середня маса 150 – 200 г, у куща 15 – 20 шт.

Смак: хороший, але за деякими відгуками посередній.

Зони вирощування: Північно-Західний регіон, Далекий Схід, Центральне Черноземье.

Особливості: має високу стійкість до хвороб, посухостійкий, не переносить перезволоження, лежкий.

Недоліки: уразливий до нематоди.

Рекомендації по вирощуванню: екологічно пластичний сорт, добре пристосовується до екстремальних погодних умов і до будь-яких типів грунтів. Посадку рекомендується проводити в добре прогрітий грунт. Вирощені з використанням калійних добрив бульби при варінні темніють.

Розара (Німеччина)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 200 – 300 кг/сотки, максимальна — понад 500 кг/сотки, стабільна в різних погодних умовах.

Морфологія куща: середньорослий, напіврозкидистий, квітки фіолетові.

Бульби: овальні (іноді краплеподібні), вирівняні, забарвлення шкірки червона різної інтенсивності, поверхня з легкої шорсткістю, м’якоть жовта, незначні вічка неглибокі, середня маса 90 – 120 г, у куща 15 – 18 шт.

Читайте:   4 поширених питання про підзимові посіви

Смак: відмінний, низький вміст крохмалю, при варінні не розварюється, ідеальний в салатах і для смаження.

Зони вирощування: Південний Урал, Далекий Схід і середня смуга.

Особливості: однаково переносить посуху і перезволоження, стійкий до нематоди, парші та фітофторозу, надранній сорт з високою лежкістю.

Недоліки: садівниками не виявлено.

Рекомендації по вирощуванню: сорт зберігає врожайність до 5 років і не вимагає частого оновлення насіннєвого матеріалу.

Беллароза (Німеччина)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 170 – 330 кг/сотки, максимальна — 385 кг/сотки.

Морфологія куща: високорослий, прямостояче з великими листками, квітки червоно-фіолетові.

Бульби: округлі, вирівняні, забарвлення шкірки світло-червона або рожева, поверхня злегка шорстка, м’якоть світло-жовта, вічка неглибокі, середня маса 110 – 210 г («гіганти» до 800 м), в кущу 9 шт.

Смак: високі смакові якості, відварна картопля розсипчаста.

Зони вирощування: районований для Центральної Європейської частини (середня смуга).

Особливості: високотоварний сорт з вирівняними бульбами, стійкий до вірусів, нематоди, парші, раку і фітофторозу, надранній.

Недоліки: середня лежкість.

Рекомендації по вирощуванню: для регулювання розміру бульб змінюють схему посадки: збільшуючи площу живлення, отримують великі бульби, а при більш частої посадці — бульби середніх розмірів. Обробляють на всіх типах ґрунтів. У народі цей перевірений сорт часто називають Вишенька, можливо з-за особливого кріплення бульб та їх зовнішнього вигляду.

Імпала (Нідерланди)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 180 – 360 кг/сотки, максимальна — 367 кг/сотки.

Морфологія куща: високорослий, потужний, квітки білі.

Бульби: овальні з рідкісними оченятами, забарвлення шкірки біло-жовтий, поверхня гладка, м’якоть світло-жовта, середня маса 100 – 150 р, в кущу 18 шт.

Смак: хороші смакові якості, при варінні не темніє.

Зони вирощування: стійкість до несприятливих погодних факторів і скоростиглість дозволяють вирощувати цей сорт в більшості регіонів України, він популярний і в Білорусії.

Особливості: надранній (період вегетації 50 днів), бульби формуються швидко і навіть при першому викопуванні дають хороший урожай з високою товарністю, добре зберігається, стійкий до нематоди та раку бульб, слабо вражується паршею і вірусними захворюваннями.

Недоліки: сприйнятливість до ризоктониозу та фітофторозу.

Рекомендації по вирощуванню: сорт має позитивні відгуки як у дачників, так і у великих виробників. У південних регіонах Росії і України в фермерських господарствах практикується подвійна посадка цього сорту (рання весна і літо) для повторного збору врожаю. Для цього рослини викопують у похмурий день, акуратно знімають сформовані бульби, а кущ саджають знову, рясно поливаючи водою. У середній смузі посадку проводять на початку травня після прогрівання грунту. Категорично забороняється обробляти без культурозміни.

Середньоранні сорти картоплі

У цю групу відносять сорти з середнім терміном дозрівання 75 – 85 днів. У цій категорії городники віддають перевагу таким сортам, як Гала, Невський, Чарівник і Адретта.

Гала (Німеччина)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 400 кг/сотки.

Морфологія куща: середньорослий з великими листками, квітки білі, поодинокі.

Бульби: круглі з дрібними неглибокими вічками й жовтим жилковатой шкіркою, м’якоть яскраво-жовта, середня маса 70 – 120 р, в кущу 25 шт.

Смак: хороший, низький вміст крохмалю, при варінні залишається щільним, йде для приготування салатів і супів.

Зони вирощування: районований для Північно-Західного, Центрального, універсальний для обробітку і в інших регіонах.

Особливості: стійкий до нематоди і специфічним захворюваннями.

Недоліки: сприйнятливість до ризоктониозу.

Рекомендації по вирощуванню: сорт сходить рівномірно, утворює кущі компактні, що зручно при догляді (прополювання, підгортання). Ідеально підходить для механізованого прибирання. Дуже невибагливий сорт, дає прекрасні врожаї при вирощуванні на богарі. Для збільшення терміну зберігання рекомендується за 2 тижні до збирання врожаю скосити бадилля, що дозволить бульбам визріти і запастися поживними речовинами.

Невський (Росія)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 380 – 500 кг/сотки, максимальна — понад 600 кг/сотки, стабільна.

Читайте:   Умови зберігання картоплі в квартирі або в погребі

Морфологія куща: середньорослий, пишний, квітки білі.

Бульби: рівні овальні з червонуватими оченятами на гладкою білою шкірці, м’якоть біла, середня маса 90 – 130 г, в кущу 8 – 15 шт.

Смак: хороший, вміст крохмалю нижче середнього, очищені бульби довго не темніють при варінні не розварюється.

Зони вирощування: районований у всіх регіонах Росії.

Особливості: висока товарність, хороша лежкість, посухостійкий, стійкий до раку, фітофторозу та ризоктониозу.

Недоліки: не переносить похолодання в період посадки та збирання, раннє проростання бульб.

Рекомендації по вирощуванню: при посадці пророщених бульб не можна допускати обламування паростків. Сорт чуйний на внесення добрив і поливи, тому підходить для інтенсивного обробітку. Не рекомендується саджати в прогрітий перезволожений грунт.

Чарівник (Росія)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: сильно залежить від регіону вирощування і коливається від 174 до 370 кг/сотки, максимальна — 420 кг/сотки.

Морфологія куща: прямостояче зі світло-зеленими листками, квітки білі.

Бульби: овальні з дрібними непомітними оченятами на гладкій жовтої шкірці, м’якоть біла, середня маса 73 – 116 г, кількість бульб не постійно на різних ґрунтах.

Смак: хороший, солодкуватий; бульби легко чистяться, при варінні не темніє, але стають злегка розсипчастими; ідеально підходить для приготування пюре.

Зони вирощування: районований в Північному, Північно-Західному, Центрально-Чорноземному.

Особливості: висока товарність, висока лежкість, посухостійкий, стійкий до раку, середня стійкість до фітофторозу.

Недоліки: сприйнятливість до нематоди.

Рекомендації по вирощуванню: обов’язкове проведення профілактичних обробок від шкідників, рідка схема посадки.

Адретта (Німеччина)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 214 – 396 кг/сотки, максимальна — 450 кг/сотки.

Морфологія куща: прямостояче, сильнорослий, квітки білі.

Бульби: округло-овальні з дрібними і рідкісними очицями на шорсткою жовтої шкірці, м’якоть світло-жовта, середня маса 130 р.

Смак: середній, при варінні розварюється; бульби з високим вмістом крохмалю підходять для приготування пюре.

Зони вирощування: районований в Поволжі, Західному Сибіру і на Далекому Сході.

Особливості: висока товарність, хороша лежкість, висока стійкість до вірусних хвороб, раннє формування бульб.

Недоліки: відзначені не були.

Рекомендації по вирощуванню: невибагливий у вирощуванні сорт, але не переносить нестачу вологи в грунті і нерегулярні поливи.

Середньостиглі сорти картоплі

Проміжна група сортів з середнім терміном дозрівання 100 днів. Найбільшим попитом користуються Тулеевский, Роко і Аврора.

Тулеевский (Росія)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 180 – 424 кг/сотки, максимальна — 500 кг/сотки.

Морфологія куща: середньорослий, квітки білі.

Бульби: довгасті з дрібними вічками, шкірка жовта з легкої шорсткістю, м’якоть жовта, середня маса 122 – 270 г (зустрічаються бульби і за 500 м).

Смак: відмінний, бульби із середнім вмістом крохмалю.

Зони вирощування: районований в Західному і Східному Сибіру і на Далекому Сході.

Особливості: висока товарність, хороша лежкість, стійкість до парші, слабо уражується фітофторозом.

Недоліки: сприйнятливість до нематоди.

Рекомендації по вирощуванню: внесення добрив і зрошення негативно позначаються на товарності і збереження коренеплодів під час зберігання.

Рокко (Голландія)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 136 – 261 кг/сотки, максимальна — 400 кг/сотки, стабільна.

Морфологія куща: прямостояче, не розкидистий, квітки червоно-фіолетові.

Бульби: овальні з рідкісними оченятами, шкірка червона, гладка, м’якоть кремова, середня маса 75 – 120 г, в кущу 8 – 12 шт.

Смак: хороший, середній вміст крохмалю.

Особливості: товарність і лежкість на середньому рівні, стійкість до раку, фітофторозу та нематоди, відносно стійкий до посухи, добре йде на переробку.

Недоліки: не найкращий сорт для тривалого зберігання в не обладнаних погребах.

Рекомендації по вирощуванню: невибагливий, досить витривалий до несприятливих грунтово-кліматичних умов.

Аврора (Росія)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 214 – 396 кг/сотки, максимальна — 416 кг/сотки.

Морфологія куща: високорослий, з великими листками, квітки фіолетові.

Бульби: овальні з поверхневими вічками, шкірка бежева, в області вічок червонувата, м’якоть кремова, середня маса 93 – 128 г, у куща 20 – 25 шт. (за деякими відгуками в окремі роки ця цифра наближається до 40).

Читайте:   Врожайність картоплі – як її підвищити без особливих витрат!

Смак: відмінний, вміст крохмалю високий, розсипчастий.

Зони вирощування: районований в Північному, Північно-Західному і Центральному регіонах.

Особливості: висока товарність, лежкість на середньому рівні, стійкість до раку і нематоди, висока посухостійкість.

Недоліки: потрібно високий рівень агротехніки.

Рекомендації по вирощуванню: високі стебла потребують регулярного підгортанні, щоб кущ не розпадався. Підживлення помітно підвищують врожайність.

Пізні сорти картоплі

До цієї групи належать сорти з періодом вегетації-близько 130 днів. Ці сорти, як правило, відрізняються високою врожайністю і гарною схоронністю. Найбільшої уваги заслуговують сорту Пікассо і Журавинка.

Пікассо (Нідерланди)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 193 – 315 кг/сотки, максимальна — 321 кг/сотки.

Морфологія куща: середньорослий, квітки білі.

Бульби: овальні з поверхневими вічками, шкірка жовта, в області вічок рожева, м’якоть кремова, середня маса 75 – 126 г, в кущу 20 шт.

Смак: хороший, вміст крохмалю низьке, не розварюється.

Зони вирощування: оптимально підходить для Центрального регіону.

Особливості: лежкість гарна, стійкість до раку і нематоди, привабливий зовнішній вигляд вирівняних бульб, жаростійкий і посухостійкий.

Недоліки: товарність сильно залежить від умов вирощування, сприйнятливий до фітофторозу.

Рекомендації по вирощуванню: бажано вирощувати за інтенсивною технологією з внесенням мінеральних добрив і органіки. Перед посадкою рекомендується пророщування бульб. Садити краще рідше, інакше спостерігається випинання бульб на поверхню.

Журавинка (Білорусь)

Сорти картоплі - опис і характеристики

Урожайність товарних бульб: 400 – 600 кг/сотки, максимальна — 750 кг/сотки.

Морфологія куща: компактний, злегка розлогий, квітки червоно-фіолетові.

Бульби: округлі з неглибокими вічками, шкірка рівномірної червоного забарвлення, м’якоть блідо-жовта, неоднорідні за масою (близько 100 г або більше), в кущу до 18 шт.

Смак: хороший, використовується для приготування чіпсів і білоруських дерунів, високий вміст крохмалю, сильно розварюється.

Зони вирощування: районований в Північно-Західному, рекомендований для вирощування в Центральному регіоні.

Особливості: лежкість гарна, стійкість до раку, парші, фітофторозу, вірусам і нематоди.

Недоліки: вимагає правильного і уважного догляду, але на думку дачників вдається і при мінімальній участі.

Рекомендації по вирощуванню: негативно реагує на підвищені дози азотних добрив, обробляється при регулярному зрошенні (хоча за відгуками непогано переносить перебої в поливах), віддає перевагу легкі грунти. Перед посадкою бульби рекомендується прогрівати, щоб стимулювати вихід з періоду спокою.

Цікаві сорти картоплі, не включені до держреєстру

Крім сортів, включених до держреєстру, садівники успішно вирощують і не зареєстровані гібриди і сорти. Короткий опис сортів картоплі для експерименту в пробних посадках допоможе вибрати найбільш ексклюзивні варіанти.

Новим досягненням селекції є середньопізній сорт Гранада (Німеччина), відрізняється високою врожайністю (до 600 кг/сотки), хорошою транспортабельністю, стійкістю до основних хвороб і прекрасним смаком при мінімальних вимогах до догляду. Рекомендований до вирощування в середній смузі Росії і України.

Старим, але маловідомим є сорт Ківі, який отримав таку назву завдяки брудно-помаранчевої шорсткою шкірці, нагадує плоди ківі. М’якоть біла, готується швидко. Особливістю сорту є відмінні смакові якості і стійкість до колорадського жука. У кожному кущі формується близько 20 округлих бульб середнього розміру.

Середньостиглий сорт Синьоока любима дачниками за відмінний смак і високий потенціал, закриваючи очі на недостатню лежкість бульб. Однак він ідеальний для літнього споживання і вирощування на приватних ділянках.

Цікавий і ранній сорт Рів’єра, внесений до реєстру лише в 2013 р, тому інформації про результати його вирощування ще мало. Патентовласники заявляють цей сорт як високоврожайний, з високою цілісністю і відносною стійкістю до основних хвороб. Його перевагою є високі смакові якості і швидке формування бульб, що дозволяє одержати врожай вже на 45 день.

Навіть досвідчені картоплярі не зможуть однозначно відповісти на питання, який сорт картоплі краще. Все залежить від зони вирощування, типу грунтів, особливостей догляду та рівня агротехніки. Ранні сорти вирощують переважно для літнього споживання, а на зимове зберігання краще закладати сорти з пізніми строками достигання.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*