Головна / Сад та Город / Спанбонд – застосування і характеристики укривного матеріалу

Спанбонд – застосування і характеристики укривного матеріалу

Спанбонд - застосування і характеристикиОстанні 10 років на овочівницьких і садівничих семінарах і форумах йде активне обговорення переваг та особливостей застосування нового укривного матеріалу спанбонд.

Зараз вже багато дачників успішно використовують цей матеріал на своїх ділянках, але не всі знають про напрямки його застосування. При цьому технологія не стоїть на місці, і виробники постійно вносять до неї корективи, що дозволяє розширювати перелік продукції і відкривати нові можливості для застосування.

Що таке спанбонд і де його можна використовувати?

Щоб краще зрозуміти, що з себе представляє спанбонд, необхідно вивчити технологію його виробництва. Продукт отримують з розплавленого полімеру, тонкі волокна якого потрапляють в повітряний потік і укладаються в полотно.

У результаті виходить довговічний, зносостійкий і міцний нетканий матеріал, який знайшов широке застосування, в тому числі і в сільському господарстві. Для тривалого використання полімерного матеріалу під ультрафіолетовими сонячними променями технологією передбачено включення до складу агроволокна розплаву стабілізаторів.

Спанбонд - застосування і характеристики

У садівництві та городництві використовують агроволокно щільністю від 17 до 60-80 г/м2 залежно від безпосереднього призначення. Спанбонд використовують як у відкритому, так і в захищеному грунті.

Умовно можна виділити три основних напрямки, де укривний матеріал спанбонд може використовуватися: прискорення прогрівання грунту та отримання попередніх сходів, захист верхнього шару грунту від пересихання і економія на поливі, захист рослин з низькою зимостійкістю від сильних морозів. Однак застосування спанбонду цим не обмежується.

Властивості спанбонду і особливості застосування в різні сезони

Перш ніж описувати вплив агроволокна на ріст рослин і формування врожаю, варто розглянути його основні технічні характеристики:

  • хороша повітропроникність (чим нижче щільність, тим інтенсивніше газообмін);
  • однорідна структура (гарантія рівномірного розподілу вологи і тепла і підтримки постійного мікроклімату);
  • світлопроникність (може змінюватися в залежності від призначення);
  • високі теплоізоляційні властивості (також безпосередньо залежать від щільності);
  • низька питома вага, не чинить тиску навіть на молоді паростки;
  • висока міцність, стійкість до стирання і зминання (що робить матеріал практичним і довговічним);
  • стійкість до впливу несприятливих атмосферних чинників (не змінює своїх властивостей при температурах від -55 до 100 C);
  • не піддається впливу гнильних бактерій і плісняви;
  • інертний до різних хімічних сполук (обробки пестицидами ніяк не позначаться на стані матеріалу);
  • не володіє токсичністю для рослин і майбутнього врожаю.
Читайте:   Вирощування огірків у бочці - переваги і нюанси роботи

Представлені властивості можуть дещо змінюватися в залежності від виду і виробника нетканого матеріалу.

Застосування спанбонду можливо в будь-який час року. Навесні його використовують для прискорення прогрівання грядки з метою проведення більш ранніх посівів. У той же час він захищає перві сходи від низьких нічних температур і поворотних заморозків, служить для насіння та молодих пагонів укриттям від птахів і гризунів, утримує вологу в грунті і уповільнює ерозійні процеси, перешкоджаючи дії сильних весняних вітрів.

Спанбонд - застосування і характеристики

Крім того білим спанбондом щільністю 42 і 60 г/м2 можна вкривати каркаси грядок, парник або теплицю. При цьому забезпечується оптимальний рівень освітленості, відсутній конденсат і встановлюється надійний захист від заморозків і холодних злив з градом.

Спанбонд - застосування і характеристикиСпанбонд - застосування і характеристики

З настанням літа агроволокно служить надійним мульчуючим матеріалом, зберігаючи вологу, запобігаючи перегріву кореневої системи і сповільнюючи ріст бур’янів. Крім того, спанбонд є перешкодою для ряду небезпечних шкідників (наприклад, для слимаків та медведок).

Спанбонд - застосування і характеристики

Використання матеріалу у садівництві (на плантаціях суниці, агрусу, смородини, ожини) знижує ступінь розвитку захворювань, викликаних в результаті контакту ягід з вологим грунтом. У першу чергу це відноситься до сірої гнилі, збудник якої знаходиться в будь-якому грунті.

Спанбонд - застосування і характеристики

Використання спанбонду в осінній період може продовжити плодоношення багатьох культур, захищаючи їх від різкого похолодання і перепадів нічних і денних температур. Таким чином, з’являється можливість подовжити період вегетації, що особливо актуально для Далекого Сходу і Сибіру. Також восени агроволокно ефективно використовується для підготовки рослин, що зимують у відкритому грунті, до зниження температури.

Спанбонд - застосування і характеристики

Своєчасне укриття нетканим матеріалом дозволяє багаторічним рослинам завершити перехід в стадію глибокого спокою і служить надійним захистом кореневої системи від перших морозів при відсутності снігового покриву.

Читайте:   Зелена цибуля на підвіконні і секрети її вирощування

Взимку спанбонд захищає підзимові посіви, молоді саджанці плодових і ягідних культур, пересаджені декоративні рослини від екстремальних погодних чинників: сильні морози, відсутність снігу, сильні вітри, утворення крижаної кірки після відлиги, випинання кореневої системи.

Спанбонд - застосування і характеристики

Незалежно від сезону агроволокно знаходить застосування в тепличному овочівництві, дозволяючи продовжувати обіг овочів. До того ж вкриті спанбондом грядки залишають плоди чистими і красивими, на томатах виключається розвиток гнилі плодів.

Види спанбонду

Зрозуміло, для різних робіт застосовуються різні види укривного матеріалу, наділені тими чи іншими якостями. Для сільського господарства випускають білий, чорний і двоколірний спанбонд різної щільності.

Спанбонд - застосування і характеристикиПопулярні види нетканих укривних матеріалів: чорний і білий, чорно-білий двошаровий, чорно-жовтий двошаровий (відлякує деяких комах), біло-червоний (акумулює більше тепла), фольгований чорний і фольгований смужками білий (ефективно відбивають світло)

Білий пропускає сонячні промені і рослини під ним успішно розвиваються. Чорний, навпаки, пригнічує ріст рослин, тому використовується як мульчуючий покрив.

Вид спанбонду Призначення
Білий, щільність 17 г/м2 Укриття посівів і посадок для захисту від негоди; легкий матеріал не перешкоджає зростанню ніжних пагонів; добре пропускає вологу і сонячні промені
Білий, щільність 30 г/м2 Захист від зворотних весняних заморозків і граду
Білий, щільність 42 г/м2 Служить укриттям грядок з дугами, парникам і дачних теплиць; висока світлопроникність і достатня теплоізоляція для вирощування у весняний період.
Білий, щільність 60 г/м2 Застосовується для укриття теплиць і парників в зонах з несприятливим для с.-г. культур кліматом; захист від заморозків, снігу, граду, сильного вітру; обгортання саджанців і чагарників на зимовий період для збереження квіткових бруньок і молодого приросту
Чорний, щільність 50 г/м2 Захист від заморозків і швидке прогрівання гряд; пригнічення бур’янів; запобігання контакту плодів з грунтом
Чорний, щільність 60 г/м2 Підвищений захист від низьких температур ранньою весною;
Кольоровий двошаровий Один вид поєднує в собі властивості укривного і мульчують матеріалів
Фольгований Активація ростових процесів за рахунок відображення сонячних променів на рослини
Армований Матеріал підвищеної міцності для теплиць і парників
Читайте:   Особливості поливу картоплі у відкритому грунті

Асортимент спанбонду не обмежується представленими видами, у різних виробників є свій набір варіацій і цікавих рішень у вигляді готових виробів (захисні смуги, пристовбурні кола, м’які контейнери) для промислового та приватного садівництва.

Спанбонд або поліетиленова плівка

Можливо, у деяких дачників залишаються сумніви з приводу переходу на нетканий матеріал. Багато продовжують для зимових укриттів і парників використовувати поліетилен. Опустивши цінові питання, розберемося, що краще: спанбонд або плівка?

Спанбонд Поліетиленова плівка
Тривалий термін служби без необхідності прибирати в кінці сезону Швидко руйнується під ультрафіолетовими променями і від перепаду температур
Хороша повітропроникність забезпечує необхідну циркуляцію повітря, не дає конденсату Не пропускає повітря, тому є ризик випрівання пагонів і бруньок, розвитку цвілі, утворення конденсату
Атмосферні опади безперешкодно проникають через матеріал, що спрощує догляд за насадженнями Дощова вода накопичується на плівці, обтяжуючи її, при цьому ґрунт залишається сухий
Висока стійкість до механічного впливу Низька зносостійкість, легко пошкоджується об гострі краї каркаса і під впливом вітру

З представленого аналізу можна зробити висновок, що поліетиленова плівка є застарілим матеріалом, нездатним створити оптимальні умови для росту і розвитку рослин.

Виробники і роздрібна ціна

Провідними торговими марками нетканого матеріалу для сільського господарства є Лутрасил (Фройденберг, Німеччина), Агрил (Авинтив, Франція), Агротекс (ЦК Гекса, Росія), Агрин (Юниспан, Україна) і Плант-Протекс (Польща). На ринку можна купити спанбонд будь-якого виробника у офіційних представників і регіональних менеджерів або в садівничих магазинах.

Для фермерських господарств укривний матеріал реалізується в рулонах по 100 м і більш, найбільш затребувана ширина 160 або 320 см. При оформленні продукції на замовлення розміри можуть змінюватися. Для потреб дачників виробники випускають полотно довжиною 10 м.

В інтернеті можна знайти спеціалізовані магазини, що пропонують спанбонд за ціною виробника, при цьому на опт додаються додаткові знижки. Однак для приватного заміського будинку навіть роздрібна ціна буде цілком прийнятною. На формування ціни за метр впливають щільність матеріалу і вид спанбонду.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*