Головна / Ландшафтний дизайн / Вибираємо хвойні рослини для саду – фото, назви та поради

Вибираємо хвойні рослини для саду – фото, назви та поради

Ландшафтний дизайн – поняття багатогранне. Це ціле мистецтво, органічно поєднує кілька різних напрямків, один з яких – облаштування території за допомогою правильно підібраних і висаджених представників флори.

Зупинимося лише на хвойних породах, так як саме до них проявляє підвищений інтерес більшість дачників і власників приватних будівель. Які з вічнозелених рослин краще підходять для саду, як їх вибирати і що враховувати – на всі питання даної тематики відповість ця стаття.

Якщо переглянути спеціальну літературу, то класифікація хвойних порід досить складна, а різних груп, видів і підвидів налічується стільки, що здається – вибір величезний. Але всі вони підходять для розведення в саду? Щоб не вводити читача в оману і не давати йому непотрібної інформації, далі – лише фото та короткий опис окремих рослин, які доцільно вирощувати на присадибній або дачній ділянці.

Загалом таких набереться близько півсотні, але автор вирішив обмежитися лише найбільш часто зустрічаються в наших садах. Навіть цей невеликий перелік дозволить зробити оптимальний вибір стосовно своїх соток.

Група тисових

Налічує близько 20 видів хвойних рослин, які можна вирощувати в саду.

Особливості

 • Хороший дренаж грунту – одна з умов нормального розвитку.
 • Тіс не любить надлишку вологи в грунті, а також її підвищеної кислотності.
 • Ця рослина, на відміну від багатьох хвойних порід, може рости навіть на затінених ділянках, так як не потребує великоъ кількості світла.
 • Гуль немає, і смола (характерна ознака більшості хвойних порід) не виділяється.
Можна висаджувати в будь-якому зручному місці саду.

В деяких джерелах зустрічається інформація, що окремі сорти тиса належать до класу отруйних рослин. Зверніть увагу!

Читайте:   Як позбутися від пеньків на ділянці

Сосни

Особливості

 • Більшість різновидів досягає значної висоти. Отже, в зрілому віці створюють зону затінення у великому радіусі.
 • Потужна коренева система. А якщо врахувати, що вона постійно розвивається, то це вже потенційна загроза заглибленим конструкціям. Стосовно до саду – фундамент будинку, стінки септика (вигрібної ями), басейну або ставка (особливо якщо ємність придбана, пластикова).
 • Сосна любить велику кількість світла, а от до складу грунту вимогливістю не відрізняється, так само як і до регулярності поливу. Легко переносить навіть періоди тривалої посухи.

Сосна

Якщо і хочеться посадити сосонку, то в найвіддаленішому куточку території. Поруч із будиночком (для тіні) лише за умови, що він зведений на опорах (підстава пальове або стовпчасті). Стрічку коріння сосни з часом просто порвуть.

Ялинка

Особливості

 • До рівня освітленості інертна, тому можна висаджувати і поруч з будинком.
 • Ялинка любить грунт зволожений, тому періодичний полив – одна з умов нормального росту. Але тут не все однозначно. Коренева система болісно реагує на близькість розташування підземних пластів води. Вибираючи місце в саду під цю хвойну рослину, цей фактор потрібно враховувати.

 

Ялиці

Особливості

 • Конусо – або куляста крона. Ці хвойні рослини створюють мінімум тіні, тому в саду для них можна вибрати практично будь-яке місце.
 • Добре переносять недолік світла.

Кипариси

Велика різноманітність як хвойних дерев, так і чагарників. Для саду вибір є.

Особливість

Кипарис всім хороший, і для будь-якого саду стане відмінною прикрасою. Але він не переносить низьких температур. Отже, і не для кожного регіону підходить.

Цю хвойну рослину можна висаджувати в садах, розташованих у місцевості з м’яким кліматом. Для середньої смуги, тим більше, північних районів – не кращий варіант для дизайнерського оформлення території. Хоча є і морозостійкі види, але самостійного рішення з придбання приймати не варто. Краще проконсультуватися з фахівцем в цій області.
Читайте:   Вироби з цементу для саду: цікаві ідеї, фото

Туя

Особливості

 • Густа крона. Для позначення доріжок (алей), зонування саду – один з кращих варіантів.
 • Любить рясний, причому регулярний полив.

Ялівець

Особливості

 • Всі різновиди цієї хвойної рослини, за винятком ялівцю козацького і звичайного, мають потребу в гарному освітленні. Принаймні, більшу частину дня.
 • Здатний добре розвиватися навіть в умовах, які більшості рослин не підходять. Тому ялівець відмінно приживеться в будь-якому саду.

Що врахувати при виборі рослин хвойних порід

Специфіку ділянки. Мова йде не просто про території, яку хочеться оформити таким способом, а про сад. Тобто певному сегменті в кілька соток, на яких вирощуються різні культури. Більшість з них вимогливі до рівня освітленості, тому, вибираючи рослини для декорації, слід орієнтуватися на розміри дорослого екземпляра, форму крони і місце, призначене для посадки.

Виходячи з цього, і визначається доцільність придбання. Тобто, якщо потрібно створити зону затінення, вибираються хвойні породи, які в зрілому віці досягають великої висоти, формуючи при цьому густу крону.

Сумісність рослин. Вони в цьому плані нічим не відрізняються від людей – не всі з них можуть «ужитися» поруч один з одним, в тому числі, і хвойні. Наприклад, не рекомендуються наступні поєднання в одному саду, враховуючи його невеликі розміри: ялинка – кедр, сосна – ялиця. Перераховувати всі варіанти безглуздо, так як їх досить багато.

Крім того, не можна забувати і про садово/городні культури. Адже в основному заміські ділянки і купуються для того, щоб самостійно забезпечувати себе дарами природи, а не витрачати гроші на базарах і в магазинах. Отже, пріоритет повинен бути відданий саме культивованим на сотках рослин та плодових кущів (дерев), а не хоч і ефектною і оригінальною, але всього лише декорації.

Тому, зупинивши вибір на будь-однієї-двох симпатичних хвойних породах, потрібно уточнити, як з ними «вживуться» інші рослини, що вирощуються на дачі. До речі, саме це багато і упускають з виду, а потім не можуть зрозуміти, чому знизилася врожайність, а деякі кущі почали всихати прямо на очах.

Читайте:   Як виготовити лавку з колоди власноруч

Особливості клімату. Приміром, кедр не любить підвищеного рівня вологості, а адже в кожному саду регулярно проводиться зрошення. Сосна італійська і кипарис виглядають дуже ефектно і здатні істотно перетворити ділянку. Але вони відносяться до групи теплолюбних хвойних рослин, тому для наших садів такі породи навряд чи підходять. Хіба що для південних регіонів країни.

Адаптованість до погодних умов. Це відноситься до випадків, коли саджанці хвойних рослин для саду купуються. Купувати їх слід або в місцевому розпліднику, або в спеціалізованих магазинах. Але тільки ті екземпляри, які вирощені в даному регіоні. Привізні не можуть пристосуватися до клімату. Як результат – або в кінцевому підсумку загинуть, або будуть повільно розвиватися і не досягнуть тих параметрів (висота, об’єм крони), якими відрізняється цей вид дерев (чагарників).

Гранична довжина стовбура. Як і інші рослини, хвойні, навіть одного виду, поділяються на високо- , середньорослі і карликові. При виборі потрібно враховувати, де і як планується використати той чи інший сорт. Одна справа – купувати примірник для зведення живої огорожі по периметру ділянки, інше для прикраси саду в конкретному секторі.

Висновок

З урахуванням усіх аспектів вирощування хвойних рослин на ділянці, для саду бажано вибирати з наступного переліку – сосна, туя, ялиця, ялина, тис (із застереженням), ялівець. З ними точно клопоту не буде, так як поряд з іншими перевагами вони відрізняються невибагливістю і не вимагають якогось особливого догляду. Якщо ж хочеться посадити інші хвойні рослини, слід уважно вивчити всі ії особливості, зіставити з умовами в саду (характеристики грунту, можливість регулярного поливу і так далі). Ряд аспектів вибору вже досить докладно позначений.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*