Головна / Будівельні матеріали / Види і розміри гіпсокартону – робимо правильний вибір

Види і розміри гіпсокартону – робимо правильний вибір

 

Види і розміри гіпсокартону

Гіпсокартон – це і обшивка стін з стелями, і короби з укосами, і всілякі фігурні конструкції, створені фантазією дизайнерів. І якщо в перший час у цього матеріалу були противники, які не довіряли новій технології, то зараз їх практично не залишилося. Адже пройшли роки, і змонтовані з ГКЛ вироби були успішно перевірені на міцність і довговічність.

Важливим параметром є розмір гіпсокартонного листа і його вид. Правильно підібравши, можна звести до мінімуму кількість відходів і добре заощадити. Далі читайте про те, як не помилитися з розмірами, вибрати потрібний вид ГКЛ і відрізнити якісний матеріал від підробки.

Гіпсокартон: загальні відомості

З допомогою ГКЛ здійснюють будівництво за «сухою» технологією, причому саме ці листи і служать основою конструкцій. А всі інші елементи застосовуються для їх монтажу, з’єднання та обробки. Кожен гіпсокартонний лист складається з гіпсової плоскої серцевини, обрамленої картоном з обох її сторін і вздовж довгих країв.

Застосовуваний картон, незважаючи на малу товщину, має підвищену міцність. Він робить листи досить жорсткими, а сердечник, зроблений з гіпсу зі спеціальними добавками, може змінюватися за складом для досягнення певних цілей. Наприклад, він може зробити ГКЛ вологостійкими, такі що не бояться вогню  та інтенсивно поглинають шум.

Гіпсокартон: загальні відомості

 

Види гіпсокартону та їх застосування

Вивчаючи номенклатуру гіпсокартону різних брендів, можна помітити, що виробники керуються загальними принципами. Виходять вони з вимог до споруд і монтованих конструкцій, що існують на даний момент. Більшістю виробників випускається кілька основних видів гіпсокартонних листів, що застосовуються в різних областях. Найпопулярніші з них – ГКЛ і ГКЛВ. Вигідно купити гіпсокартон у Львові таких видів можливо в інтернет-магазині Komfort Bud, де також пропонуються комплексні будівельні рішення. Детальніше – далі.

Гіпсокартон стандартний

Його називають ще будівельним (або базовим). Такими плитами можна облицьовувати стіни, обшивати стельові і стінні каркаси, зроблені з дерева або металу. Годяться базові гіпсокартонні плити і для дизайнерських конструкцій. Обмеження по застосуванню: використання тільки всередині приміщень (за умови, що вологість нормальна). Для опоряджувальних робіт у квартирі найчастіше використовують саме цей вид ГКЛ. Його легко відрізнити по світло-сірому кольору картону.

Гіпсокартон стандартний

Гіпсокартон вологостійкий

Цей матеріал, який маркується ГКЛВ, застосовують в тих приміщеннях, де вологість середня або висока. У гіпсову серцевину додані спеціальні модифікатори, завдяки яким вбирання вологи різко знижується. Крім того, в такому гіпсокартоні не поселяється грибок. Тому його використовують для робіт у ванних кімнатах і кухнях, в горищних приміщеннях, на лоджіях і балконах, де є опалення.

Читайте:   Терасна дошка - види, характеристики. Монтаж своїми руками

Ще з вологостійких плит виготовляють укоси. А якщо застосувати гідроізоляцію обмазувального типу, то ними можна облицьовувати стіни в душовій або басейні. Варто відзначити, що зовсім не обов’язково застосовувати ГКВЛ лише там, де вогко. Стандартний розмір вологостійкого гіпсокартону і його підвищена міцність дозволяють використовувати його для обшивки будь-яких конструкцій в квартирі або будинку. Колір облицювального картону у цих плит зелений.

Гіпсокартон вологостійкий

 

Гіпсокартон вогнестійкий

Даний матеріал (маркується ГКЛО) по функціоналу аналогічний двома описаними раніше – його таким же чином обробляють і згинають. Завдяки спеціальним добавкам гіпсова серцевина такого гіпсокартону, може в два рази довше протистояти високим температурам. Завдяки такій особливості дим і вогонь не зможуть швидко поширюватися. Для вологих приміщень існують спеціальні марки вогнестійкого гіпсокартону.

Застосовують гіпсокартон для споруди перегородок протипожежного призначення, а також ними обшивають кабельні канали, вентиляцію, шахти, конструкції із сталі. Можна використовувати листи вогнестійкі і тоді, коли потрібно в приміщенні відгородити окрему кімнату. Як правило, використовують даний матеріал в офісах, на підприємствах, в приміщеннях громадського призначення. Картонне облицювання має світлий відтінок. Деякі виробники роблять його червоним – наприклад, компанія Rigips (марка гіпсокартону RIGIMETR FIRE-Line PLUS).

Гіпсокартон вогнестійкий

Дизайнерський гіпсокартон

Цей матеріал має й інші назви: арочний, гнучкий. Його винайшли для спорудження ускладнених конструкцій, в яких потрібно згинати деталі з невеликим радіусом. Наприклад, це може допомогти при монтажі арочних елементів або складної підвісної стелі. Плити гнучкого гіпсокартону відрізняються невеликою товщиною – у різних виробників вона варіюється від 6 до 6,5 мм. Крім того, внутрішній шар армується сіткою зі скловолокна, яка може йти в кілька шарів.

Конструкції обшивають двома шарами таких листів. При монтажі не потрібно ні наколювати, ні змочувати гіпсокартон – все робиться «сухим» способом. Якщо є особливі вимоги до пожежної безпеки, можна використовувати гнучкі листи ГФЛ, вироблені компанією Гіпрок. Вони володіють високою вогнестійкістю.

дизайн стелі з гіпсокартону

Гіпсокартон підвищеної міцності

Даний матеріал (посилений) призначений для витримування великих навантажень. Наприклад, потрібно повісити на стіну щось важке – з посиленого листа кріплення не випаде. Застосовують такий гіпсокартон в будь-яких приміщеннях. Ряд виробників випускає посилені плити з додатковими властивостями. Наприклад, вони можуть бути вогнестійкими або вологозахищеними. В якості прикладу можна навести ГКЛВУ від компанії Гіпрок і Diamant від компанії Кнауф. В останнього виробника є ще вироби, звані «масивними». Вони мають товщину 25, 20 і 18 мм. У нас їх прийнято також відносити до високоміцних плит.

Панелі спеціального призначення

Крім перерахованих вище ГКЛ, існують види гіпсокартону, призначені для специфічних умов. Наприклад, це матеріали, які:

 • мають підвищені шумозахисні властивості;
 • мають захист від вітру (він потрібний при обробці зовнішніх стін);
 • добре проводять тепло (з них роблять облицювання теплої підлоги або стелі з охолодженням);
 • володіють властивістю теплоізолятора;
 • включають в себе кілька шарів (пароізоляцію, полімерний пінистий шар);
 • екранують рентгенівське випромінювання;
 • здатні абсорбувати електромагнітні хвилі.
Читайте:   Газосилікатні блоки: їх переваги і застосування в будівництві

Є й інші різновиди гіпсокартону – наприклад, «Аквапанелі», які випускає компанія Кнауф. Серцевина їх, виконана не на гіпсовій, а на цементній основі, з обох сторін має обрамлення з скловолокна. Даний будматеріал навіть для зовнішніх фасадів підходить, так як він добре захищений від більшості негативних факторів.

І ще один приклад варто навести – це гіпсоволокно (скорочено ГВЛ). Складається така плита з гіпсової основи з додаванням волокон целюлози. Вона дуже жорстка і міцна, не схильна до впливу вогню і має рівну поверхню. Завдяки цьому ґрунтовка перед обробкою не потрібна. Гіпсоволокнисті листи застосовуються в багатьох випадках – наприклад, при монтажі сухої підлоги, при зовнішніх роботах (у тому числі для складання конструкцій каркасних будинків). Можна їх використовувати і в тих приміщеннях, де сиро.

Розміри листа гіпсокартону

Розміри листа гіпсокартону

Розміри листа гіпсокартону

Довжина

По довжині стандартний розмір аркуша гіпсокартона – 2, 2,5 і 3 м. Втім, є виробники, які випускають листи довжиною 1,5, 2,7, 3,3 і 3,6 м. Крім того, при необхідності можна порізати гіпсокартон прямо на заводі, замовивши власні розміри.

Якщо вам потрібно облицювати всю стіну до стелі, то має сенс придбати довгі листи. Так вийде менше швів (по горизонталі їх зовсім не буде). І перемички не доведеться ставити. Але якщо стелі у вас 2,7 м, а довжина листів – 3 м, то не має сенсу їх купувати. Адже відходів вийде досить багато, та й метушні з довгими важкими плитами чимало. Без помічників обійтися не вдасться. Перед покупкою триметрових листів обов’язково перевірте, чи увійдуть вони в двері під’їзду і квартири, а також ліфт. Іноді краще буде зробити замовлення на кілька листів різної довжини – все вирішується індивідуально.

СТАНДАРТНА ДОВЖИНА ЛИСТА ГІПСОКАРТОНУ: 2; 2,5; 3 м.

Ширина

Цей параметр зазвичай стандартний – 1,2 м, із-за чого і стійки для каркаса мають крок або 0,4 або 0,6 м. Зараз у продажу з’явилися зручні і легкі листи малого формату, ширина яких вдвічі менше (0,6 м), а довжина становить 1,5 або 2 м. Вони добре поміщаються в легкову машину, монтувати їх можна одному, але застосовувати їх краще на невеликих площинах. Інакше занадто багато швів вийде. Вузьким буває і гнучкий гіпсокартон (марка ГКЛД від компанії Гіпрок має ширину 0,9 м).

СТАНДАРТНА ШИРИНА: 1,2 м.

Товщина

По товщині розміри листа гіпсокартону складають 6, 9, 12,5 мм. Можливі варіанти 6,5 і 9,5 мм Посилені і вогнестійкі плити можуть випускатися завтовшки 15, 18, 25 мм. Тоненькі (6 мм) листи використовують для виготовлення арок та інших подібних конструкцій. Якщо радіус вигину великий, їх брати нерентабельно – адже гіпсокартон гнучкий дорого коштує. Його і потрібно в два рази більше – адже вироби з нього роблять двошаровими.

Читайте:   Будинок з газобетону – сучасне житло з популярного будівельного матеріалу

Інструкція по правильному вибору гіпсокартону

Листи полегшеного типу товщиною 9 мм призначені для стель, так як не деформуються в просторі між профілями. Для стін вони не годяться – не такі міцні. Однак і для стель досвідчені майстри воліють брати листи з більшою товщиною– 12,5 мм (стінні). Вони досить гнучкі і міцні, добре себе показали при монтажі на профіль з кроком не більше 0,6 м. Ця товщина гіпсокартону найбільш популярна, і для стелі вона підходить краще, як показав досвід. В такі листи і саморізи краще вкручуються, і світильники на них міцніше тримаються. Для стін їх можна змонтувати в кілька шарів – так виходить надійніше і міцніше.

НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНА ТОВЩИНА ЛИСТА ГІПСОКАРТОНУ: 6; 9; 12,5 мм.

Інструкція по правильному вибору гіпсокартону

Тепер розповімо, як вибрати гіпсокартон. Прийшовши в магазин або на ринок, слід уважно оглянути ГКЛ на предмет якості. Втім, відомі надійні бренди зазвичай не підводять покупців, але і вони деколи випускають браковані партії. А адже гіпсокартону належить після виготовлення і в транспорті проїхатися, і на складі полежати, причому в різних умовах. Іноді продавці просто звалюють листи на вулиці під навісом або зберігають їх на сирому складі.

Якщо піддони з ГКЛ ставити один на одного, то може роздавиться сердечник, відбувається деформація листів, утворюються подряпини і вм’ятини. А неакуратні вантажники, які недбало переносять довгі листи, пошкоджують картонне облицювання. В результаті з’являється багато браку, який неуважний покупець може не побачити.

Тому намагайтеся зробити наступне:

Порада 1. Купуйте гіпсокартон в крупній торговій точці. Там він точно довго лежати не буде.

Порада 2. Загляньте на склад, подивіться умови зберігання. Якщо там волого, матеріал не беріть.

Порада 3. При навантаженні і розвантаженні плит простежте за тим, щоб це було зроблено акуратно.

Порада 4. Перевірте кожну плиту на наявність вм’ятин, подряпин і інших дефектів.

Вони можуть бути такими:

 • Зовні і всередині лист пом’ятий, кути пошкоджені – ознаки пошкодження осердя;
 • Папір в середині відстає, зсередини вона хвиляста;
 • Серцевина на короткій стороні обсипається;
 • Панель викривлена горизонтально або вертикально;
 • Тонкий край кромки загнутий назад;
 • Плита обрізана не під прямим кутом (заводський брак).

Якщо вам потрібно багато матеріалу, можна купити для проби один лист. Розріжте його ножем на смужки і подивіться, однорідна чи серцевина, рівний зріз, чи немає сторонніх вкраплень. А щоб не помилитися, беріть продукцію надійних брендів: Гіпрок, Кнауф, Lafarge, Rigips.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*