Головна / Будівництво і ремонт своїми руками / Винний льох своїми руками – цікаві рішення та інструкція по зведенню

Винний льох своїми руками – цікаві рішення та інструкція по зведенню

Винний льох своїми руками – цікаві рішення та інструкція по зведенню

Льох відіграє велику роль в житті кожної людини. Він зберігає овочі, соління, консерви і компоти. Але справжньою фішкою будь-якого будинку стане льох для зберігання вина. Такий є далеко не у всіх, тому дуже важливо, щоб він був якісним.

Якщо ви вирішили створити винний льох своїми руками, то вам потрібно врахувати всі нюанси – від місця розташування до його облаштування та оснащення.

Види льохів

Найпростіший варіант – стояча споруда. Вона значно зручніша, але разом з тим дорожча. Інший спосіб – яма. За ціною дешевше, але не дозволяє особливо розгулятися.

Велику популярність набирають льохи-льодовики. Вони замінюють холодильники. Самостійне їх зведення вимагає багато сил, часу і грошей. Але зате вони служать довго і якісно.

Дуже гарні двосекційні льохи. Переваги їх у тому, що в кожній частині зберігаються різні продукти, там панує порядок і нічого не псується. Вони не вимагають багато витрат і матеріалів.

Винний льох своїми руками – поради по зведенню

Незалежно від виду льоху і будівельного матеріалу, існують загальні правила будівництва. Вони допоможуть швидко і якісно звести споруду своїми руками:

 • Якщо використовується дерево, то потрібно придбати для обробки спеціальний розчин від комах і цвілі.
 • Будівельні роботи по підвалах і льохах проводяться влітку, коли грунтові води опускаються до мінімуму.Приміщення буде завжди сухим.
 • Щоб продукти і вино довше зберігалися, в приміщенні проводиться вентиляційна система.
 • Нормальний температурний режим підтримується при установці двох дверей і невеликого тамбура між ними.
 • Теплоізоляція дуже важлива для льоху. Завдяки їй температурний режим стабілізується.
 • Від того, з чого буде зроблений льох і за допомогою якого устаткування, залежить експлуатація і довговічність приміщення.

Вибір матеріалу

Найбільш популярними матеріалами для будівництва льоху є цегла і бетонний блок. Вони довговічні, вологостійкі, добре тримають температуру і коштують недорого. Однак тут потрібно врахувати кілька нюансів:

 • Шлако або піноблок небажано використовувати для зведення льоху. Вони досить крихкі, тому під вагою легко руйнуються. Цеглини з силікату хороші, але не достатньо вологостійкі. З цієї причини приміщення довго не протримається і швидко прийде в непридатність.
 • Звичайна червона цегла – це класика будівельного ремесла. Він ідеально підходить для зведення як житлового будинку, так і льоху.
 • Якщо хочеться зробити конструкцію з бетонних блоків, то для цього доведеться використовувати техніку. Ці блоки досить важкі. Зате така споруда відмінно тримає температуру і служить роками.
Читайте:   Як утеплити стіну в кутовій квартирі зсередини - огляд матеріалів і технології

При бажанні можна приміщення обробити деревом. Але слід пам’ятати, що воно підлягає обов’язковій ретельній обробці спеціальним резчинами.

Бетонний блок з арматурою теж підходить для таких заходів. Але підтримка стабільного температурного режиму буде непростою справою. Так що краще його не використовувати.

Будівництво льоху – покрокова інструкція

У будівельній справі ключову роль грають чіткість і послідовність, навіть якщо це стосується льоху. Тому для побудови, перш за все, необхідно зробити схематичні креслення. А далі – слідувати алгоритму дій.

Викопування ями

Спочатку необхідно визначитися з місцем розташування конструкції. Далі потрібно зняти верхній шар грунту, вирівняти землю і зробити розмітку. Тепер можна приступити до викопування екскаватором або лопатами. Без останніх не можна обійтися – вони вирівнюють основу і завдають менше шкоди грунту.

Якщо грунт дуже пухкий, то стіни майбутнього льоху робляться з невеликим нахилом. Таким чином він не буде обсипатися. Метраж проектується в залежності від призначення. Але варто пам’ятати, що яма викопується на півметра більшою самого приміщення.

Фундамент

Робити чи не робити фундамент – особиста справа кожного. Можна залити яму бетоном або бітумом, але для кращої експлуатації льоху і його захисту він все-таки знадобиться.

Для фундаменту потрібні арматура і бетон. Оптимальна висота – півметра. Особливо це важливо, коли дача знаходиться на ділянці з грунтовими водами, що близько розташовуються до поверхні.

Монтаж стін

Якщо для винного льоху основним матеріалом є цегла, то для нього потрібно придбати кельму, будівельний шнур, молоток каменяра, рівень і відро для розчину. Така робота краще йде з напарниками.

Для розчину зазвичай використовується піщано-глиняна суміш або цемент. Укладати цеглини слід з кутів. А на початковий ряд розчин не наноситься взагалі. Ідеальна товщина шва – 1 сантиметр. При монтажі стін важливо використовувати рівень і висок. Вони допомагають бачити рівність кладки і кутів.

Читайте:   Особенности ремонта квартиры в новостройке и основные этапы его проведения

Стеля льоху

Для стелі традиційно використовується дерево. Якщо будова трохи нахилена, в неї монтуються балки. Якщо споруда зовнішня, вона зверху покривається шифером.

Потім проводиться теплоізоляція. Її шар заповнює простір між балками і дахом.

Підлога з землі

Найпростіший варіант. Багато хто вважає, що за такою підлогою не потрібно доглядати. Насправді грунт не застрахований від цвілі і комах. Долівку для тривалого користування льохом підлягає вирівнюванню і утрамбування. Потім на неї насипається щебінь. За вартістю таке покриття недороге, але стежити за ним досить клопітно.

Підлога з бетону

Дуже добре підходить для захисту від вод. Для нього потрібно вирівняти дно ями, насипати туди суміш щебеню і піску товщиною 15 см. Додається вода. Подушка утрамбовується, на неї заливається бітум. Щоб підлога була більш міцнішою, на неї кладеться решітка. Після закінчення робіт заливається бетонний розчин. Не варто забувати і про гідроізоляцію.

Глиняна підлога

Вона досить хороша, але складна в монтажі. Глина береться тільки високоякісна. Під неї вкладається подушка з щебеню, просочена бітумом. При експлуатації підлога тріскається, але становище легко можна виправити вапном. Гідроізоляція тут обов’язкова.

Підлога з цегли

Це ідеальний варіант по всім параметрам. Перед початком його укладання на дно засипається щебенева подушка і заливається глиняний розчин. На сиру глину поміщаються цеглини. Їх потрібно втиснути. А для маскування швів і щілин використовується цемент.

Покриття з дерева

Дошки оптимально використовувати при будівництві зовнішнього льоху. Але це не скасовує процедури просочення від цвілі і комах. Кріпляться вони цвяхами або саморізами.

Вентиляційна система

Існує два види вентиляційної системи для кожної споруди. Для зовнішньої досить отворів в стіні. А в викопаному в землі приміщенні потрібна витяжка.

Виходить витяжка біля стелі. Повітря всмоктується через отвори в землі. Для поліпшення температурного режиму в них встановлюються шторки.

Сходи і двері

Зазвичай невеликий льох оснащується вертикальними сходами з поручнями. Їх можна спорудити з дерева або металевих прутів. Якщо приміщення знаходиться на височині і глибина у нього велика, то слід зробити спуск по сходах. Тут підійде все – камінь, цегла, бетон.

Вид дверей залежить від типу приміщення. Для підземного часто встановлюють люки. Для зовнішнього ставляться звичайні металеві двері.

Читайте:   Ремонт коридора в Киеве от TMZ Group

Електрика

Це досить відповідальний етап при будівництві приміщення, оскільки вологість в ньому зазвичай висока. Проводка повинна бути якісною, з проводами з міді і подвійною оболонкою. Для плафонів вибирається найсухіше місце. А ось розетки потрапляють під заборону.

Ізоляційні роботи

Гідроізоляція – відповідальний момент нарівні з електромонтажними роботами. Існує маса способів, але вибирається один в залежності від особливостей грунту і характеристик конструкції.

Гідроізоляцію можна розташувати як всередині, так і зовні. У першому випадку вона проводиться після закінчення всіх робіт. А в другому – під час.

Матеріали для ізоляції

Якщо льох бетонний, то ізоляція йому не потрібна. А для цегли вона обов’язкова.

При ізоляції можна користуватися:

 • Мастикою або бітумом. Їх купують за умови, що грунтові води розташовуються глибоко. Розчин потрібно підігріти і нанести на стіни. Він висихає і утворює міцну плівку.
 • Проникаючою гідроізоляцією. За ціною обійдеться дорого, але результат того вартий. Вона протистоїть не тільки вологості, але і морозам. Проникаюча ізоляція відмінно закладає тріщини. Споруда буде служити дуже довго.
 • Полімерним розчином на цементній основі. Найбільш простий і надійний засіб. Це відмінний захист від пошкоджень.
 • Вологоізоляцією мембранного типу. Це суміш полімерів, основа якої – рідка гума.

Гідроізоляція буде ефективно працювати, якщо приміщення забезпечене хорошою вентиляційною системою.

Встановлення полиць

Винний льох без полиць – це вже не льох. Його можна оснастити стелажами з різних матеріалів. Їх купують або роблять самостійно. Для цього можна вибрати:

 • Дерев’яні полиці. Дерево – екологічно чистий матеріал, легко обробляється. Можна зробити брускові стійки з отворами для фіксації. Для довгого терміну служби слід провести обробку.
 • Стелажі з бетону. Довговічні і вологостійкі. Їх встановлюють в будівлях, де вологість знаходиться на мінімальному рівні. Тут не можна обійтися без зварювального апарату.
 • Полиці з пластика. Барвисті й привабливі. Але в морози вони не виживуть.

Для винного льоху відмінно підходять дерево і бетон. Це стосується і практичної, і естетичної сторін питання.

На завершення необхідно прикрасити інтер’єр і наповнити полки пляшками. Для додання особливого настрою можна поставити бочки і свічники, щоб при вході в льох виникало почуття перебування в якомусь історичному періоді.

Винний льох своїми руками – цікаві рішення та інструкція по зведеннюОцінка – 5, голосувало – 2

 


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*