Головна / Сад та Город / Вирощування яблуні сорту Джонатан

Вирощування яблуні сорту Джонатан

Серед великої кількості відомих на сьогодні сортів яблук важливо вибрати один з тих, що підійде саме для вашого регіону і має відмінні характеристики. У даній статті мова піде про сорт яблуні Джонатан. Вона популярна в багатьох країнах і використовується з метою отримання нових сортів. Ми розповімо про історію цього прекрасного виду, який родом з Північної Америки. А також ви знайдете опис плодів, кращих запилювачів сорту, дізнаєтеся про особливості вирощування та догляду. Також якщо вам цікаво знати як проводиться літня обрізка плодових дерев читайте в цій статті на сайті superdachnik.com.ua.

Історія і опис сорту

Багатьох початківців садівників цікавлять факти з історії сорту. Ще в далекому 1886 році американські селекціонери відібрали майбутній новий сорт з сіянців Езоп Шпиценбург. З 1954 року новий сорт яблук став дуже популярний у багатьох регіонах України.

Вирощування яблуні сорту Джонатан

Якщо говорити про опис самого дерева, то воно являє собою невисоку і досить розлогу культуру, наділену не особливо густою кроною. Забарвлення її є зелено-коричневим. Гілки і стовбур часто утворюють гострі кути. Зав’язуються плоди зазвичай на приростах віком 1 рік. Ще вони з’являються на прутах, списах і кільчатках. Це дозволило вченим стверджувати, що культура має змішаний тип плодоношення.

Яблуня від природи наділена збудливістю бруньок середнього ступеня, а схильність до появи пагонів – у високій. Листя культури мають яйцевидну форму і невелику хвилястість по краях. Їх поверхня є матовою. Численні квіти з’являються в середньопізній період. Сорт має самоплідність в незначній мірі. Йому обов’язково потрібні дерева-запилювачі.

До переваг відносять початок плодоношення через 5 років з моменту посадки, стабільно високу врожайність з року в рік. Вже у віці 6 років одне дерево в середньому за сезон дає власнику до 18 кг фруктів. Урожайність яблуні, яка досягла віку 10 років, здатна скласти від 40 до 85 кг. Висока врожайність і великий розмір яблук залежать від достатньої зволоженості землі і ступеня її родючості.

Читайте:   На яку глибину варто садити озимий часник

Вирощування яблуні сорту Джонатан

Сорт добре підходить для вирощування в приватному саду або комерційному плодовому господарстві. Наділений стійким імунітетом до такого захворювання, як парша. Недоліки – погана переносимість низьких температур, слабка стійкість до борошнистої роси, поява плям на поверхні плодів у разі тривалого зберігання.

Опис плодів

На деревах з’являються середні за розміром плоди, вага кожного варіюється від 105 до 150 гр. Вони мають округлу або округло-конічну форму. Поверхня найчастіше рівна і гладка на дотик. Присутній глянцевий відлив. Шкірка має характерний зеленувато-жовтий колір. Є і дещо розмитий або смугами рум’янець, забарвлений в темно-червоний колір. Шкірку можна назвати тонкою, але вона одночасно щільна і наділена еластичністю.

Вирощування яблуні сорту Джонатан

Плоди розташовані на коротких або середніх плодоніжках. Воронка і блюдце досить глибокі. Чашечка має закритий тип. Як і насіннєві камери. Всередині яблука виявляється м’якоть зелено-білого кольору. У повністю дозрілих примірників вона пофарбована в світло-жовтий або кремовий. Фрукти мають винно-солодкий десертний смак. До їх складу входить близько 13, 7% сухих речовин, до 11, 3% цукрів, десь 0, 65% титруемих кислот, 100 мг на кожні 100 грам Р-активних речовин, а також до 6 мг на 100 г аскорбінової кислоти.

Збір врожаю припадає на середину вересня. Яблука здатні нормально зберігатися до кінця лютого. Добре переносять перевезення на великі відстані.

Кращі запилювачі

Цвітіння сорту Джонатан досить рясне і відбувається в середньопізні строки. Життєздатність пилку становить не більше 41%. При вільному запиленні утворюється до 32% плодів. Сорт схильний до самозапилення – при штучному самозапиленні зав’язується до 7% плодів, при природному – не більше 3%. Добрими запилювачами для нього вважаються сорти Айдаред, Макінтош, Спартан, Рубінові Дуки, Голден Делішес.

Читайте:   Сорти білокачанної капусти: ранньостиглі -, середньо- й пізньостиглі

Вирощування яблуні сорту Джонатан

Вирощування і догляд

Садівники радять вибирати суглинний або супіщаний грунт для розміщення саджанців. Не забувайте, що місце посадки майбутніх яблунь повинно добре освітлюватися сонцем. Вимагається внесення калійно-фосфорних підживлень 1 раз в 2 роки. Також знадобляться перепрілий гній або пташиний послід, компост. Сорт витримує мороз до -15 градусів.

Посадку потрібно планувати на весну, краще всього в кінці квітня. У перші роки саджанці притіняють. З другого року проводять обрізку крони. При догляді необхідний помірний полив, внесення підгодівлі, весняна обрізка, проведення профілактики грибкових інфекцій. Використовують бордоську рідину. Щоб облетіле листя і обсипані з дерев плоди не почали гнити, їх потрібно обов’язково своєчасно прибирати з землі.

Вирощування яблуні сорту Джонатан

Якщо дерева все-таки опинилися вражені грибком, проводять обробку препаратами «Фундазол», «Топаз», «Скор». При низьких температурах потрібно обв’язати скелетні гілки і штамби очеретом, хвойними гілками або спеціальним матеріалом для захисту культури.

Зберігання і переробка врожаю

При холодильному зберіганні яблука можуть долежати до квітня. Якщо вибирається більш тепле сховище, то вони збережуть зовнішній вигляд і смакові якості максимум до лютого. При зберіганні в холодильнику не виключено підмерзання плодів, які можуть стати м’якими і млявими. Фрукти їдять свіжими, а також консервувати, можна робити з них смачні джеми, варення, мармелад, пюре і соки. Вони підходять для начинки пирогів і приготування соусів. Нерідко служать основним компонентом при виготовленні десертного вина.

З цього відео ви дізнаєтеся про те, чим цікаві та корисні яблука сорту Джонатан.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*