Головна / Як побудувати дім / Ударна робота: що вибрати – дриль або перфоратор?

Ударна робота: що вибрати – дриль або перфоратор?

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Ударний дриль і перфоратор – два корисних інструменту зі схожою функціональністю, але різним призначенням. СуперДом розповість, як вибирають і навіщо використовують ці пристосування.

Ударний дриль: для чого вона необхідна

Відрізняється ударний дриль від перфоратора тим, що їй проробляють отвори в конструкціях з металу, дерева, плитки, гіпсокартону, цегли, бетону та інших будматеріалів.

Отвори в крихких і м’яких матеріалах – плитки, штукатурки, пустотілих цеглинах, газобетоні – роблять в режимі свердління, а в твердих стінових матеріалах (бетоні, полнотелом цеглі) – в режимі свердління з осьовим ударом.

У конструкцію дрилі включений механізм удару, що складається з двох контактуючих храповиків – зубчастих механізмів переривчастого руху.

Вони призначені для перетворення зворотно-обертального руху в переривчасте обертальний рух в одному напрямку. Удар виконується завдяки силі натискання.

Недоліки такого принципу роботи – порівняно мала амплітуда удару, його невелика енергія, необхідність значних зусиль, підвищена вібрація інструмента і його швидкий знос в режимі перфорації.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Основна класифікація ударних дрилів

По використовуваному джерела живлення дриля ділять на мережеві та акумуляторні, по інтенсивності навантаження – на побутові і професійні.

Останні призначені для багатогодинної роботи, вони значно надійніше побутових. Переваги побутового інструменту – невисока ціна і невелика вага.

Робочий ресурс такої дрилі обмежений не тільки загальною кількістю робочих годин, але і часом свердління при кожному підході.

Вибираючи ударну дриль, враховують область її застосування. Для свердління бетону і каменю необхідні потужні мережеві дрилі.

Акумуляторний ударний дриль доцільно використовувати, якщо поблизу немає розеток, а також для робіт, що вимагають частих переміщень. Істотний недолік такого інструменту – нетривалий час роботи між перезарядками.

Читайте:   Смарт дом - выбор умных людей

Але в комплект багатьох акумуляторних моделей входять дві батареї та зарядний пристрій, компенсують цей недолік.

Корисні функції

У більшості ударних дрилів передбачені дві і більше швидкості обертання, проте зустрічаються і одношвидкісні зразки.

Дрилі можуть бути оснащені системою плавного пуску і електронної стабілізації частоти обертання, а також реверсом, що дозволяє змінювати напрям обертання двигуна, тобто закручувати і викручувати гвинти і шурупи в ході столярних, слюсарних і будівельних робіт.

Плавне регулювання частоти обертання полегшує початок свердління і забезпечує оптимальне зусилля, прикладене для загвинчування шурупів.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Обмежувач обертаючого моменту гарантує закручування шурупів з рівномірним зусиллям, цілісність їх головок, а також підвищує безпеку роботи з дрилем. Якщо свердло заклинює, електродвигун вимикається автоматично, отже, виключена ймовірність травми кистьового суглоба.

Запобіжна муфта відключає дриль при перевантаженнях, оберігаючи двигун редуктор від поломок.

Оптимальний режим роботи інструменту з урахуванням оброблюваного матеріалу забезпечує попередня установка діапазону частоти обертання.

А глибину свердління регулюють за допомогою обмежувального упору. Додаткова рукоятка забезпечує зручне виконання робіт.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Які бувають види патронів?

Ударні дрилі часто оснащують традиційним кулачковим або зубчастим патроном – спеціальним пристосуванням, в якому свердло закріплюють за допомогою ключа.

Більш досконалий одно – або двухгильзовый швидкозажимний патрон забезпечує закріплення свердла з невеликим зусиллям. Свердло тут затискається від руки і не вимагає спеціального затискного ключа. При цьому якість затиску такого патрона не гірше, ніж у зовнішніх.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Двухгильзовый патрон оснащений двома обертовими кільцями – для затиску і звільнення свердла.

Легше всього міняти свердло у одногильзовых патронах останнього покоління, де шпиндель дрилі автоматично блокується після зупинки двигуна. Щоб замінити і зафіксувати свердло, досить повернути свердлильний патрон.

Ударні дрилі, оснащені одно – або двухгильзовым швидкозатискний патрон SSBF, використовують в поєднанні з блокуванням шпинделя – Press+Lock і Auto-Lock. Press+Lock – це блокування шпинделя натисканням кнопки на верхній частині корпусу інструменту, після якої патрон можна послаблювати або затискати, обертаючи його.

Суть блокування Auto-Lock, що дозволяє замінювати свердло без ключа в тому, що після зупинки ротора дрилі шпиндель блокується сам.

В цьому випадку для заміни свердла необхідно тільки обертати патрон. Auto-Lock прийнято використовувати на більш потужних моделях.

Читайте:   Выбор фирмы-застройщика для строительства деревянного дома

Як вибрати перфоратор

На відміну від ударної дрилі, основне призначення перфоратора – проробляє отворів в бетоні, бетоні і цеглі. Перфоратор демонструє більш високу продуктивність при меншому зносі ударного механізму.

Відрізняються перфоратори способом формування удару.

У ударного дриля застосовується храповий механізм, а ось в перфораторі реалізований електропневматичний або електромагнітний спосіб. Сила генерованого удару тут не залежить від сили, з якою оператор тисне на інструмент.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Технічні особливості: який краще вибрати перфоратор

В залежності від місця розташування двигуна перфоратори бувають прямої і L-образної (бочкової) форми.

Двигун перших знаходиться в горизонтальній площині, що надає системі відносну тонкість і витягнутість, а значить, робить можливою роботу у вузьких отворах.

У приладах другого типу двигун встановлений вертикально, тому довжина таких перфораторів менше. Така конструкція сприяє більш продуктивної вентиляції мотора і збільшує час безперервної роботи. Часто і загальний робочий ресурс L-образних моделей більше.

Щоб правильно підібрати інструмент, потрібно визначитися з кількістю необхідних режимів.

Перфоратори можуть працювати в режимі свердління без удару (як дриль), в режимі свердління з ударом (основний режим) і в режимі відбійного молотка.

Інші деталі, на які слід звернути увагу:

 • Запобіжна муфта, яка при заклинюванні бура захищає і двигун, і оператора;
 • Антивібраційна система, що відповідає за зручність роботи;
 • Зміна напрямку обертання для використання перфоратора в якості шуруповерта та звільнення заклинившего інструменту;
 • Функція м’якого пуску для більш плавного і точного початку свердління;
 • Кнопка-фіксатор, яка підтримує встановлені робочі характеристики і дозволяє відмовитися від постійного впливу на кнопку «Пуск»;
 • Вентиляція і захист від пилу, які збільшують тривалість і комфортність роботи;
 • Глибина свердління і регулювання швидкості обертання, від яких залежить точність буріння;
 • Додаткова електроніка, здатна регулювати швидкість обертання, виходячи з аналізу матеріалу;
 • Вбудований пилосос, видаляє в мішок пил.
Читайте:   Вытяжная вентиляция для дома - необходимость или

Для домашнього майстра – людини, яка користується інструментом час від часу, перфоратор – більш функціональний інструмент, ніж дриль.

Але ідеальний варіант на всі випадки життя – наявність обох інструментів.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Патрони та хвостовики: для чого вони потрібні

Свердло, піку, бур, зубило і коронка – можливі робочі насадки перфоратора.

Із-за робочих особливостей системи перфораторные насадки відрізняються формою хвостовика. Це зумовлено вимогами до руху бура при ударному роботі.

Кріплять бур до перфоратора за допомогою SDS-патрона (від англ. Special Direct System – «спеціальна направляюча система»).

Для невеликих моделей (вагою до 4 кг) використовують хвостовики SDS+. З їх допомогою можна довбати отвори діаметром до 30 мм

Для більш масштабних робіт важкою технікою (буріння до 55 мм) використовують хвостовики SDS-max.

До перфоратора можна кріпити і звичайні свердла від дриля. Для цього знадобиться перехідник або змінний патрон.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

В якості перехідника використовується додатковий патрон, що надягає на основний. В інших моделях можна повністю зняти патрон SDS і встановити патрон під звичайні свердла для дрилі.

Потрібно розуміти, що подовжена конструкція перехідника знижує точність свердління та посилює радіальні биття інструменту.

Ударная работа: что выбрать – дрель или перфоратор?

Але навіть варіант змінного патрона не буде оптимальним, коли потрібно вирішити завдання, що вимагає підвищеної точності. Конструкція перфоратора просто не розрахована на таку роботу, оскільки допускає люфти.


Рекомендуем прочитать:
One comment

 1. Владислав

  Надо отталкиваться от изначальных целей. Но у меня кстати есть и дрель, и перф. И все брал одной фирмы – Днипро-М. Доволен.

Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*