Головна / Підлога / Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев’яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев’яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Один з найбільш цікавих способів зниження втрат тепла в приміщенні передбачає утеплення підлоги пінополістиролом. Незважаючи на існуюче упередження щодо використання спіненого полістиролу, спосіб виявляється неймовірно дієвим і ефективним, що в певній мірі компенсує всі недоліки полімерного утеплювача.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Міцності екструдованого пінополістиролу вистачає, щоб виконувати утеплення прямо по піщаній відсипанні, без стяжки бетоном

Зміст статті (Содержание)

Чи можна утеплювати підлогу пінополістиролом

Перший і найголовніший питання, на який потрібно буде відповісти, пов’язаний з використанням матеріалу, наскільки виправданою буде укладання пінополістиролу на підлогу, з точки зору санітарії, гігієни та безпеки перебування людей в приміщенні.

Зазвичай противники утеплення підлоги плитами полістиролу посилаються на такі аргументи:

 • Матеріал містить велику кількість спінює газового агента, що представляє певну небезпеку для органів дихання, слизових і шкірних покривів людей;
 • Утеплення пінополістиролом є небезпечним через горючості і виділення великої кількості токсичних газів при нагріванні вище температури розкладання.

З одного боку, все правильно. Застаріла технологія виробництва, широко використовувана в Китаї і країнах Південно-Східної Азії, передбачає застосування фреонів для спінювання полістиролу. В сучасних способах фреон давно замінили інертними газами бутаном і аргоном. Тому питання безпеки утеплення на основі пінополістиролу безпосередньо пов’язаний з походженням матеріалу.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Безпечний варіант утеплення пінополістиролом з проміжним шаром ЦСП

Про ризик виникнення пожежі в утепленні під підлогою давно можна забути. Сучасні марки пінопласту і екструдованого пінополістиролу містять спеціальні добавки антипиренов, тому утеплення практично не горить і навіть самозатухає при тривалому контакті з відкритим полум’ям. Крім того, плануючи утеплити підлогу на дачі знизу пінополістиролом, завжди можна передбачити додаткові протипожежні заходи. Наприклад, зробити утеплення в кілька шарів з прокладками з мінерального волокна або керамзиту.

Доцільність використання пінополістиролу для утеплення підлоги можна пояснити двома пунктами:

 • Спінений полістирол має найнижчий коефіцієнт теплопровідності з усіх доступних видів утеплення;
 • Вартість облаштування теплоізоляції підлоги в порівнянні з мінватою або керамзитом вийде набагато менше, а сам матеріал при правильному укладанні здатний прослужити набагато довше за своїх конкурентів.

Єдиним істотним мінусом залишається велика кількість марок утеплювача. Промисловість випускає спінений полістирол в плитах і блоках для самих різних цілей, від утеплення стін каркасних будівель, лазень, холодильників до викладення утепляющей основи фундаментів і підошви автомагістралей. І всюди використовуються різні марки пенополистирольного утеплення.

Види пінополістиролу для утеплення підлоги

Теплоізоляцію на основі спіненого полістиролу ділять на дві великі групи:

 • Пінопласти, випускаються у вигляді блоків або листів великої товщини, від 30 до 300 мм. Являють собою спресовану в гарячому стані масу з гранул розміром 3-5 мм. Щільність, в залежності від марки, складає від 20 до 55 кг / м3, мають слабку паропроникністю, можуть поглинати вологу в невеликих кількостях;
 • Екструдовані пенополістіроли виробляються у вигляді листів товщиною від 10 до 150 мм. Матеріал являє собою насичену бульбашками однорідну масу з полістиролу. Щільність помітно більше, ніж у пінопластів, непроникний для пари і води.

Головною відмінністю пінопласту від екструдованого пінополістиролу є низька механічна міцність. Для порівняння можна взяти тонкі аркуші утеплення з пінопласту і з екструдованого матеріалу. Укласти на нерівну поверхню, наприклад, на посипану камінчиками майданчик, і наступити. Пінопласт покриється тріщинами і розколеться на кілька шматочків, екструдований утеплювач залишиться цілим, можливо, з’явиться кілька вм’ятин.

Тому пінопласт рекомендується використовувати для теплоізоляції закритих поверхонь, де немає високої контактної навантаження. Наприклад, можна використовувати в якості утеплення підлог по лагам, або під стяжку і облицювання поверхні плиткою.

Яка товщина екструдованого пінополістиролу потрібна для утеплення підлоги

Залишилося визначитися з потужністю теплоізоляції, її пристроєм і товщиною листа пінополістиролу, закладеного в основу підлоги. Товщина утеплення підлоги залежить від декількох факторів:

 • Схеми закладки пінополістиролу в підлогу, чи буде це бетонна стяжка або стандартна схема утеплення по лаговой балках;
 • Наявність підвального приміщення або додаткового утеплення фундаменту;
 • Чи планується теплоізоляція прямо по грунту, або утеплення підлоги першого поверху пінополістиролом буде виконано на ізолюючої основі.
Читайте:   Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

Більшість капітальних будівель ставляться на стрічковий, малозаглиблений або фундамент палі. В цьому випадку лаги або несучі балки статі піднімають на висоту цоколя. Між утепленням статі і грунтом залишається повітряний проміжок, який активно прогрівається завдяки витокам тепла з опалювального приміщення першого поверху.

В цілому товщину утеплення підлоги пінополістиролом в каркасному будинку можна прийняти рівною теплоізоляції стін будівлі. При цьому потужність теплоізоляції можна зменшити:

 • На 15% при наявності додаткової відсипання по грунту керамзитом, використання утеплювальній ізоляції фундаментної стрічки листами екструдованого пінополістиролу або зворотним засипанням піносклом;
 • На 10% за умови наявності під будинком підвального приміщення без гаража.

Важливо! Якщо під будівлею обладнано місце зберігання для автомобіля або будь-яке інше аналогічне по влаштуванню приміщення з підвищеною кратністю вентиляції, утеплення підлоги повинно бути не менше товщини теплоізоляції стін.

У цьому випадку обов’язково закладається утеплювач для підлоги по бетону, окремо монтується теплоізоляція стельового перекриття цокольного приміщення.

Зовсім по іншому планується утеплення пінополістиролом підлог в лазні. По-перше, теплоізоляція формується мінімум з двох шарів з повітряним проміжком між ними. Перший шар, відносно тонкий, в 25-30 мм, укладається з пінопласту, другий – з екструдованого пінополістиролу товщиною не менше 50 мм. В цілому ефективність утеплення підлоги екструзійним пінополістиролом виявляється нижче, ніж для стін і стельового перекриття. Робиться це навмисно, для того щоб глибше і сильніше прогріти шар теплоізоляції, повітряний проміжок і навіть частина грунту під ними. Тільки так можна змістити точку конденсації, просушити підпілля за рахунок залишкового тепла і позбутися від вогкості підлог в лазні.

Товщина пінополістиролу для утеплення підлоги по грунту

Потужність теплоізоляції і схема утеплення безпосередньо залежать від характеристик грунту, насиченості грунту водою і середньої температури повітря в зимовий час.

В умовах відносно невеликого морозу, при 5оС теплоємність і теплопровідність безводного піщанистого або торф’янистих грунту лише трохи вище аналогічних показників повітря. Вологий грунт, незалежно від складу, має теплоємність і теплопровідність приблизно на порядок вище, ніж у повітря.

Тому БНіП, що регламентують процес утеплення стін і підстави житлових будинків, вимагають, щоб товщина утеплення підлоги в дерев’яному будинку екструдованим пінополістиролом становила не менше 100 мм при наявності піщано-щебеневої подушки і не менше 150 мм при викладенні на утрамбовану і гідроізолювати грунтову основу.

Які інструменти і матеріали будуть потрібні

Перш за все необхідно придбати гідроізоляційну плівку і сам утеплювач. В якості гідроізоляції можна використовувати стеклорубероид, поліетилен товщиною не менше 0,5-0,8 мм. Марку теплоізоляції підбирають в залежності від схеми утеплення:

 • При укладанні утеплювача безпосередньо на грунт під бетонну стяжку використовують екструдований пінополістирол;
 • Для утеплення по лагам найкраще підійде пінопласт низької щільності.

Бажано купувати листи максимальної товщини і не намагатися формувати теплоізоляцію підлоги з декількох шарів утеплювача. Багатошарова схема утеплення підлоги не має ніяких переваги і часто стає лише причиною витоків вологи і появи конденсату.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

При утепленні обов’язково використовують плівкову гідроізоляцію

Крім того, необхідно буде придбати монтажну піну, електричний різак для розкрою пінопласту або спеціальний ніж для нарізки пеноплекса. Ці ж інструменти можна використовувати для нарізки плівки гідро-і пароізоляції. Якщо планується утеплення поверх бетонної стяжки, додатково доведеться придбати монтажні грибки, взяти в оренду ударну дриль з набором твердосплавних свердел.

Як утеплити бетонну підлогу пінополістиролом

Спочатку потрібно буде визначитися з остаточним варіантом підлогового покриття. Якщо поверх покладеного утеплення планується зробити захисну стяжку, укласти фанеру під ламінат або паркетні підлоги, то в принципі можна використовувати і пінопласт щільністю не менше 35 кг / м3. Якщо ж поверх утеплення буде залита бетонна стяжка без подальшої обробки, то потрібно використовувати тільки екструдований пінополістирол.

Важливо! У будь-якому випадку використовувати пінопласт низької щільності не можна, інакше навіть при наявності армування стяжки з’являться тріщини і проломи. Поверхня пінопластового листа можна легко деформувати навіть пальцями рук.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Схема утеплення підлоги по бетону в неопалюваному приміщенні

Готуємо майданчик під утеплення

Укладати листи теплоізоляції безпосередньо на бетон без підготовки не можна. По-перше, спінений полістирол повинен максимально щільно прилягати до бетонної поверхні, без будь-яких щілин і зазорів. Інакше теплоізоляція буде «грати» під навантаженням і деформуватися. В результаті чистове стягування, яка буде покладена поверх пінополістиролу, покриється тріщинами.

Читайте:   Реставрація паркету – наводимо лоск і оновлюємо підлогу

По-друге, в зазорах між підставою і утеплювачем збереться волога, яка при низьких температурах перетвориться на лід і відірве пінополістирол від поверхні з усіма витікаючими наслідками.

Тому потрібно невелика підготовка:

 • Розводимо невелика кількість сухої штукатурки для вирівнювання бетонних стін, в середньому на 1м2 буде потрібно не більше літра суміші;
 • Підмітаємо бетонну підлогу, шпателем закладаємо дрібні каверни і западини;
 • Перевіряємо стан поверхні звичайним правилом або сталевий слюсарної лінійкою.

Після очищення і вирівнювання залишаємо поверхню на п’ять-шість годин для затвердіння і схоплювання відремонтованих ділянок. Для старих підлог іноді зручніше залити одну загальну стяжку. У будь-якому випадку пустот не повинно бути, інакше пінополістирол як утеплювач по бетону виявиться неефективним.

укладаємо пінополістирол

Якщо теплоізоляцію укладають в нежитловому приміщенні, то процес викладки листів помітно спрощується:

 • Укладаємо ряд плит з пінополістиролу від стінки до стінки;
 • Ножем або різаком підрізаємо – підганяємо розміри і геометрію так, щоб торці листів прилягали один до одного з мінімальним зазором;
 • Нумеруємо листи, розбираємо ряд, наносимо на тильну сторону невелику кількість плиткового клею, ретельно і рівномірно розтираємо його по поверхні пінополістиролу;
 • Укладаємо теплоізоляцію, навантажуємо невеликим вантажем, приблизно по 2-3 кг на кожен метр квадратний.

Через кілька годин заклеює стики скотчем і переходимо до укладання наступного ряду. Якщо ж на швах залишиться невеликий перепад або сходинка, нічого страшного, подальша заливка стяжкою приховає дефекти.

Якщо ж утеплення бетонної підлоги виконується в житловому, постійно опалювальному приміщенні, то шви на наклеєних плитах підрізають кутом або обробляють і додатково задувають монтажною піною.

Утеплення підлоги можна зробити і з екструдованого пінополістиролу. Для цього використовують листи з виконаними торцевими замками типу «паз-гребінь». Досить укласти панелі на підлогу, навіть без всякого клею, зістикувати замки і закріпити утеплення на бетоні за допомогою грибків. Зрозуміло, що стики також потрібно запінювати.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Стяжку з бетону краще армувати хоча б одним шаром сітки

Остаточна закладення утеплення

Покладену на підлогу теплоізоляцію потрібно перевірити на наявність піднялися ділянок. Якщо такі є, то пінополістирол прихоплює до бетону за допомогою дюбеля-грибка.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Кріплення теплоізоляції до бетону грибками

Наступним етапом потрібно акуратно підрізати залишки піни і обробити поверхню утеплення акриловою ґрунтовкою глибокого проникнення. Через пару годин можна заливати бетонну стяжку або наклеювати фанеру. Зрозуміло, під стяжку потрібно буде укласти плівку гідроізоляції. Якщо ж в майбутньому бетонній підлозі використовується армування, то сітку потрібно буде підняти над плівкою, інакше метал під навантаженням розірве гідроізоляцію в клаптики.

Утеплення підлоги по лагам пінополістиролом

Існує два способи укладання пінополістирольних плит в коробку дерев’яної підлоги. Перший – з використанням монтажної піни, другий спосіб полягає в укладанні плит пінопласту між лагів балками «в суху», тільки за рахунок расклинивания матеріалу.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Існує чимало упереджень проти використання пінопласту в дерев’яних

Насправді спінений полістирол не гірше і не краще за інших видів утеплювачів, виняток може бути зроблено лише в разі утеплення підлоги в парильні лазні.

У житловому, постійно опалювальному приміщенні пінополістирол можна просто вклеїти на піні в простір між лагами:

Попередньо укладаємо плівку гідроізоляції на нижню дощату підшивку статі. Краї полотна обов’язково загортаємо вниз, у бік грунту. При цьому між пінопластом і плівковою ізоляцією повинен залишатися вільний простір або повітряний зазор висотою не менше 2-3 см. Завдяки йому частину водяної пари буде йти нижче, в вентильований простір під підлогою.

Після укладання пінопласту настилаємо пароізоляцію. Знову ж таки, між чистовими статями і плівковою пароізоляцією повинен залишатися повітряний зазор в 35-40 мм. Якщо ж пінополістирол покладений врівень з лагами, то перед укладанням мостин доведеться набити Контррейка.

Для холодних приміщень гідроізоляцію укладають «гармошкою» або «вільний», накриваючи лаги і всі деталі несучої дерев’яної конструкції. В цьому випадку утеплення укладається з невеликим натягом, без клею поверх гідроізоляції. Залишається лише укласти пароізоляцію, нашити на лаги Контррейка і укласти чистову підлогу.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Утеплення підлоги підвалу екструдованим пінополістиролом по грунту під стяжку

Для будь-яких видів утеплення, пов’язаних з прямим контактом з ґрунтом або грунтовій поверхнею, пінопласт, незалежно від його щільності, не застосовують. Допускається використання екструдованого пінополістиролу. Пов’язано це з процесом розморожування, тобто пінопласт може руйнуватися при сильному обводнюванні, в умовах низьких температур.

Готуємо відсипання під укладку теплоізоляції

Під настилання утеплення потрібно буде підготувати грунтову основу. Для цього викопуємо підлогу в підвалі і видаляємо грунт, приблизно на багнет лопати. Підстава подчищаем і утрамбовуємо, найпростіше це зробити кувалдою, одягненою на древко від лопати.

Читайте:   Порвався лінолеум: як непомітно заклеїти

Наступний етап – укладаємо по периметру підлоги підвалу смужки екструдованого пінополістиролу, висотою 25 см. Щоб стрічка не відходила від бетону стін, її можна зафіксувати кілочками.

Далі відсипатися підлогу шаром дрібного гравію, під утеплення навіть краще взяти відсів. Товщина відсипання – 10 см. Поверх сухого гравію укладаємо агротекстільное полотно і відсипати шар піску, завтовшки 5-7 см.

Укладання плит ЕППС

Поверх піщаної подушки укладаємо поліетиленову плівку гідроізоляції, стики проклеюємо скотчем, кромки загортаємо на бетон стін і приклеюємо до верхньої кромки раніше покладеного утеплення з екструдованого пінополістиролу.

Для теплоізоляції підлоги в підвалі використовуємо плити товщиною 50 мм, стикуємося листи між собою в замках і укладаємо утеплення поверх плівки.

Стики проклеюємо скотчем, в тому числі зазор з раніше укладеним утепленням нижній частині стін.

заключна обробка

Лицьова стяжка в умовах підвалу завжди піддається тиску грунту, тому бетон потрібно підсилювати. Наносимо на нижню частину стін і на пінополістирол ґрунтовку глибокого проникнення і укладаємо сітку з арматури.

Далі встановлюємо вирівнюють маяки або просто ставимо на ЕППС фішки однієї висоти. Заливаємо стяжку рідким бетоном, через 6 годин витягуємо маяки і закладаємо залишилися дірки в бетоні. Рівень стяжки повинен бути мінімум на 40 мм вище покладеного раніше утеплення стін.

Технологія монтажу пінополістиролу в системі Тепла підлога

Пінопласт або ЕППС можна використовувати в схемах з підігрівом підлогових покриттів з використанням гарячої води центрального опалення. Вважається, що спінений полістирол зберігає стабільність структури при тривалому нагріванні до 100оС. Тому найкраще його використовувати для плівкових і водяних систем опалення.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

Схема утеплення підлоги з укладанням труб в пінополістирол

Теплоізоляція для підводу води

Найпростіший спосіб виконати утеплення системи полягає в укладанні гріють труб в канавки, попередньо вирізані в листі пінополістиролу. Схема підігріву з повним зануренням контуру в пінопласт виходить більш економічною і безпечною.

Утеплення укладаємо в наступній послідовності:

 • Захищаємо бетон, покриваємо грунтовкою і наклеюємо пінопластові листи високої щільності, товщиною не менше 50 мм;
 • Розмічаємо лінії укладання труб водяного контуру;
 • За допомогою металевої лінійки та різака вирізаємо в утепленні початковий паз трикутного перетину;
 • Повторно прорізаємо канавки під труби, але вже електричним різаком з гріючої кромкою у вигляді петлі. Переробляємо трикутний профіль в дугоподібний. Глибина повинна відповідати діаметру труби;
 • Укладаємо в утеплення з пінополістиролу гріють труби теплої підлоги;
 • Наклеюємо поверх алюмінієву фольгу товщиною не менше 0,5-0,8 мм;
 • Залишається лише залити вирівнює стяжку або зашити підлогу фанерою. Поверх утеплення укладається підлогове покриття у вигляді лінолеуму або ламінату.

Як утеплити підлогу з плівковим гріє елементом

Загальний пристрій утеплення для дерев’яної підлоги на лагах представлено на схемі нижче.

Утеплення підлоги пінополістиролом: в дерев'яному, каркасному будинку, по грунту, яка товщина потрібна, види утеплювача

У цьому випадку використовується екструдований пінополістирол, вклеєний на монтажній піні по нижньому рівню несучих балок. Між покриттям підлоги і графітовою повинен залишитися повітряний проміжок висотою не менше 3 см. Це допоможе вирівняти нагрів і уникнути тиску на гріє елемент при сильному прогині мостин.

Під плівку, поверх утеплення з полістиролу укладаємо фольгу або пароізоляцію типу Ізоспан FB.

Подібну схему можна використовувати і для підлоги на стяжки з бетону. Замість лаг на підлогу наклеюють на піні дерев’яні рейки і відразу ж укладають утеплення з пінополістиролу товщиною не менше 20 мм. Підстава під підлогове покриття укладаємо з фанери товщиною 10 мм. Більш товстий матеріал збільшує витоку тепла в бетон, листи менше 10 мм виявляються занадто слабкими, підлога може прогинатися на глибину до 5 мм, а це занадто багато для систем підігріву.

Рекомендації і часті помилки

Нерідко господарі намагаються економити на допоміжних матеріалах, таких як монтажна піна, плитковий клей або поліетиленова плівка. Будь-які спроби укладати пінополістирол навіть на самий рівний бетон, без фіксації на клей, заздалегідь приречені на подальше руйнування утеплення на стиках і швах.

Друга помилка пов’язана з неправильним облаштуванням пароізоляції. Завжди потрібно використовувати мембрану з однобічну провідність водяної пари. Причому в системі утеплення повинні бути продухи, що забезпечують нормальну вентиляцію і висновок пара від теплої сторони бетону в сторону більш холодної поверхні.

висновок

Утеплення підлоги пінополістиролом можна без перебільшення віднести до найбільш надійним і стабільним схемами теплозбереження. На відміну від мінеральної вати або насипних утеплювачів, пінополістирол прощає дрібні помилки і недоліки, які завжди можна виправити в процесі експлуатації.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*