Головна / Сад та Город / Часник – вирощування і догляд в доступній формі

Часник – вирощування і догляд в доступній формі

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

Природний антибіотик, часник, сьогодні вирощується практично на кожному садово-городній ділянці. Виростити цю культуру досить просто — потрібно лише знати основні правила агротехніки. Створення якихось особливих умов для вирощування часнику не потрібно, тому забезпечити себе цим ароматним овочем зможе кожен охочий огородник, в тому числі навіть не володіє садовою ділянкою.

Часник — вирощування і догляд в подробицях агротехніки

Той, хто вирощував на своїй ділянці овоч з сімейства цибулевих, той напевно вже знає, що часник може бути ярових і озимих. Основна відмінність в агротехніці між цими двома видами полягає в термінах посадки: яровий висаджується в ґрунт ранньою весною, тоді як озимим — пізньої осені. Розберемо кожен вид і догляд за ним більш детально:

  • Ярий

Багато садівники вибирають для посадки яровий часник. Вирощування і догляд за ним полягає в простих діях. Посадка ярих сортів (Одеський, Новосибірський, Сакський, Сумській — найбільш відомі) здійснюється ранньою весною. Але в даному випадку вибирати сорт необхідно спираючись не на його популярності, а на його адаптованості під умови місцевості, так як в цілому культура не любить пристосовуватися до нових умов. Підготовка посадкового матеріалу полягає у вибірці здорових зубів, краще великого розміру. Далі для того щоб обраний посадковий матеріал в подальшому був більш стійкий до погодних умов і шкідників, досвідчені садівники рекомендують провести яровизації — помістити відібрані зубчики часнику в умови з зниженою плюсовою температурою. Це можна зробити, помістивши посадковий матеріал у кінці лютого в холодильник (але не в морозилку!) на 20-25 днів, попередньо вимочивши його пару годин в слабкому розчині марганцівки.

Читайте:   Як обрізати персик навесні і сформувати його крону

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

Висадку ярого часнику можна і навіть потрібно робити, коли температура ґрунту прогріється до 5-6 градусів Цельсія вище нуля.

Не варто затягувати з висадкою цієї культури дуже надовго — найбільш оптимальний строк квітень; в крайньому випадку, початок травня. Якщо провести висадку культури пізніше, то це може негативно позначитися на врожаї, так як розвиток кореневої системи у часнику може відбуватися тільки при зниженій температурі.

Для ярого часнику дуже важливо правильно підібрати ділянку. Він має бути добре освітленим, з переважанням легким супіщаним або суглинним грунтом з нейтральною кислотністю. Кращими попередниками часнику вважаються кабачки, гарбуз, огірки. А ось там, де росли цибулю чи картоплю розглянуту нами культуру висаджувати ні в якому разі не можна, так як шкідники рослин однакові. Крім того не варто висаджувати часник поруч квасолею, капустою і горохом, так як він виділяє специфічні речовини, які негативно впливають на зростання перерахованих культур.

Перед посадкою грядка перекопується, при необхідності до неї вносять спеціальні добрива, після чого робляться борозенки глибиною 5 см, відстань між якими не повинно бути менше 15-20см. Відстань між сусідніми зубчиками при посадці — 5см. Не рекомендується їх вдавлювати занадто глибоко, так як це може значно уповільнити їх зростання. Після посадки грядку корисно промульчировать сухим листям.

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

Догляд за часником навесні полягає у своєчасній підгодівлі рослини, розпушуванні грядки і її прополці. Що стосується поливу, то його необхідно здійснювати з травня по липень один раз в 5-6 днів при відсутності дощів. У липні часник перестають поливати. Збір урожаю проводять, коли повністю усохнуть листя нижнього ярусу — це, як правило, кінець серпня — середина вересня.

  • Озимий

Як виростити часник озимий? Все досить просто. Висадку культури здійснюють наприкінці вересня — у жовтні. При цьому необхідно вибрати «золоту середину», так як занадто рання посадка може призвести до передчасного росту рослини, що знизить його врожайність, а надто пізня посадка не дасть рослині вкоренитися до початку сильних заморозків.

Читайте:   Що робити, якщо на перцях опадають зав’язі, квіти і листя

Місце під посадку часнику готують заздалегідь — приблизно за 2 тижні до самої посадки, що дозволяє грунті осісти. Далі в грядці роблять борозенки (відстань між якими повинна складати не менше 8-10см.), причому більш глибокі, ніж для ярого часнику. Зубчики озимого часнику необхідно висаджувати на глибину 25 -20 см (але при досить пухкому грунті).

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

В якості утеплення і додаткового захисту від заморозків — грядки з висадженими зубчиками мульчують тирсою або торфом. Шар мульчі повинен становити 1,5 -2 див. В деяких випадках, коли погодні умови зовсім несприятливі, грядку з висадженим рослиною накривають плівкою.

Догляд, полив, розпушування, підживлення за озимим видом здійснюється така ж, як і за яровим. Однак приблизно в середині липня пір’я у часнику рекомендується зав’язати в легкий вузол, що дозволить припинити зростання зелені, і рослина зможе віддати всі сили на ріст і налив цибулини.

Також, вирішивши виростити на своїй ділянці озимий вид часнику необхідно знати, що існують стрелкующиеся сорту. Тому появи стрілок лякатися не треба. Їх необхідно видалити, коли вони досягнуть довжини — 10 див.

Прибирання даної культури здійснюють також в кінці серпня — початку вересня.

Ростимо часник будинку

Вирощування часнику в домашніх умовах теж можливо. Багато практикують вирощування культури на зелень і цибулини на балконі, висаджуючи зубчики в шухлядки з підготовленим грунтом. Агротехніка вирощування залишається практично такою ж, як при вирощуванні під відкритим небом.

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

Для вирощування зелені в умовах квартири або будинку краще вибирати ярі сорти, тоді як для вирощування повноцінного врожаю висаджувати необхідно озимі сорти.

Ящик з висадженим рослиною незалежно від обраного виду часнику необхідно помістити в світле місце, і тоді вже через місяць, ви зможете порадувати себе смачною, а головне вітамінної зеленню.

Читайте:   Які шланги для поливу краще - види і особливості вибору

Захист від шкідників і хвороб

При вирощуванні часнику на дачі можливі певні складності, пов’язані з хворобами і шкідниками рослини, тож аби отримати гарний врожай, необхідно бути підготовленим — знати заходи боротьби і профілактики.

В основному в період вегетації часник вражає гнилизна, яку викликає грибок, бактерії. Основними ознаками того, що рослини заболіло, є:

  • Пожовтіння листя
  • Відмирання коренів
  • Поява нальоту білого або рожевого кольору
  • Гниття цибулини
  • Утворення виразок на листках і цибулині

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

Для того щоб уникнути проблем необхідно спочатку в якості посадкового матеріалу уважно вибирати тільки здорові зубчики, відбраковувати слабкі і «підозрілі».

Шкідників у часнику теж достатньо:

  • цибульна муха
  • нематода

Для відлякування цибулевої мухи використовують відлякують речовини, які можна приготувати самостійно, наприклад, взявши склянку деревної золи, чайну ложку тютюнової пилу і чорного меленого перцю. Цю суміш розпорошити над місцем проростання часнику, після чого ретельно розпушити землю.

В якості боротьби з нематодою грядку перед посадкою зубчиків проливають розчином кухонної солі у співвідношенні 3 ст. ложки солі на 10л. води.

Чеснок - выращивание и уход в доступной форме

Шукаючи відповідь на питання, як виростити великий часник, пам’ятайте, що ця культура любить світлі місця і родючі грунти. Регулярний догляд протягом росту полив, розпушування, підживлення і мульчування дозволить досягти відмінних результатів. Виконуйте основні правила з висадки та догляду, і тоді у вашому розпорядженні буде великий, смачний і ароматний овоч.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*