Головна / Сад та Город / Стручкова квасоля – вирощування та догляд кожному по силам

Стручкова квасоля – вирощування та догляд кожному по силам

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Багата вітамінами, мікро – і макроелементами стручкова квасоля для багатьох людей є бажаним гостем на столі: її успішно використовують і як гарнір, і як доповнення до того чи іншого блюда. І якщо раніше квасолю можна було купити хіба що в супермаркеті, то в останні роки її насіння є у вільному продажу, а значить — у кожного садівника є шанс отримати відмінний урожай цих бобових.

Квасоля стручкова — вирощування та догляд на дачній ділянці

Якщо ви ще ніколи не стикалися з вирощуванням квасолі, то майте на увазі, що вона є в двох видах — кущовому і кучерявим. Згідно з тим, якими вихідними умовами ви володієте і варто купувати насіння. До речі, при їх виборі приділіть належну увагу регіону, для якого вони призначені, адже підходящі для південних широт сорти навряд чи дадуть нормальний урожай в середній кліматичній смузі, так само як і навпаки. Найчастіше використовуються такі сорти, як Оленячий король, виведений в Голландії і, відповідно, практично ідеально підходить під наші кліматичні умови. Також популярний польський сорт Фана, що росте кущем. З кучерявих найбільш врожайними і найменш простими вважаються американські Пекло Рем і Золотий нектар. Також варто виділити австрійський Блау Хільде, який не тільки добре розростається, але і відрізняється великими плодами в ошатних фіолетових стручках. Він найбільш підходить і для отримання хорошого урожаю, і для декорування поверхонь або створення кучерявих огорож.

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Що ж стосується початкових умов, то якщо передбачається висадка на грядку, то вибір повинен бути зроблений на користь кущового виду, а якщо вільне місце на ділянці залишилося хіба що біля будинку, паркану або дерева, то вибрати логічно в’юнкий сорт. Оскільки в’юнкий вигляд не займає багато місця, не особливо вимогливий до відходу (в порівнянні з кущовим), а також стає чудовим зеленим декоративним елементом з досить-таки милими квіточками, то він стає більш оптимальним варіантом, особливо, якщо немає необхідності в заготівлі декількох мішків урожаю.

Читайте:   Як відрізнити сорти озимого часнику від ярого

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Необхідно зробити одне важливе зауваження: грунт під посадку квасолі слід готувати заздалегідь, по осені, ще до настання постійних заморозків. Для середніх широт оптимальним часом буде середина-кінець жовтня.

Підготовка землі здійснюється шляхом перекопування ділянки під посадку з обов’язковим внесенням органіки, суперфосфату і хлористого калію. Співвідношення приблизно таке: 6кг органіки, 35 гр суперфосфату і 20 г хлористого калію на 1 кв. м. грунту.

Навесні ж, як тільки земля «відійде» вноситься комплексне мінеральне добриво з переважним вмістом калію в пропорції 25 гр на 1 кв. м. – саме при такій підготовці землі у вас вийде відмінна стручкова квасоля. Як виростити цей вид бобових без попередньої підготовки грунту? В принципі урожай буде, однак він не буде відрізнятися достатком і смаковими якостями, а корисних речовин в плодах буде на порядок менше.

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Загортання насіння

Незважаючи на те, що стручкова квасоля не особливо чутлива до заморозків все-таки варто дочекатися не тільки переважання постійної позитивної температури, але і прогрівання верхнього шару ґрунту хоча б до 15-18 градусів Цельсія. Відповідно висадка проводиться в кінці травня, проте іноді погода дозволяє висаджувати квасоля вже у другій декаді цього місяця. Ранньостиглі сорти можна висаджувати на початку червня.

Як правило, пророщування насіння не потрібно — їх достатньо замочити, причому робити це можна разом з іншими бобовими. Деякі садівники перед висадкою квасолі тримають її протягом 20 хвилин в рожевому розчині марганцівки, після чого рясно поливають теплою проточною водою. Висадка здійснюється у відкритий ґрунт, але якщо кліматичні умови недостатньо теплі, то після посадки землю можна прикрити плівкою. Насінина міститься на глибину 3-4 см, але якщо ваші насіння проросли, то на таку глибину посадка вже не допускається і тоді насіння поміщається в лунку глибиною до 20мм. Потім, при посадці пророщених насіння (нижню частину стебла) трохи прикривають у міру росту рослини. Не можна допускати вимивання насіння з землі, тому в перший час може знадобитися плівкове укриття або споруду іншого навісу на період, поки рослина не досягне висоти в 40мм. Саме до цього моменту воно добре вкорінюється і не гине при інтенсивних зливових опадах. Деякі садівники відразу після висадки насіння присипають перегноєм, однак при правильній осінньої підготовки ґрунту цього не потрібно.

Читайте:   Якісний посадковий матеріал: гарантія схожості і збереження сортових ознак

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Кущовий вид квасолі висівається рядками з інтервалом в 150-200мм, межрядный інтервал не менше 300мм. Причому висівання необхідно здійснювати з таким розрахунком, що згодом кущ доведеться раз чи два підгорнути (і робиться це ще до цвітіння), тому частоти в два ряди цілком достатньо для спрощення догляду.

А ось в’юнкий варіант висаджується куди більш щільно (70-80мм відстань між посадками), однак лише в один ряд. В іншому випадку інсоляція рослини виявиться недостатньою і про гарний врожай доведеться забути. Як тільки паростки досягнуть висоти 100мм їх необхідно підв’язати до «опор» — забору або стіни споруди. Далі витка рослина буде спокійно рости і самостійно «знаходити» можливість зачепитися для подальшого зростання. Але якщо мета — не тільки урожай, але і декорування, то рекомендується запустити шпагат або мотузку за напрямом бажаного зростання. Таким чином можна добитися створення природної зеленої «стінки», оскільки щільна листя при посадці з інтервалом не більше 80мм забезпечить безперервний фон. Коли витка рослина досягне висоти в 2000-2500мм, його кінчик прищипывается для поліпшення плодоношення.

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Полив і підживлення

Як і багато бобові, стручкову квасолю доведеться часто і рясно поливати. Достатня кількість тепла і вологи забезпечать урожай високої якості, проте якщо використовувати підгодівлю, то плодоношення буде рясною, а сама рослина міцним і стійким до шкідників і хвороб. Підгодівля проводиться за наступним планом:

  • живильний розчин — бур’яни замочуються на тиждень в 70 л. води, потім вийшла сквашенная рідина розбавляється водою з розрахунку 1л рідини на 7 л води. Розчин використовується при пророщуванні насіння;
  • при стійкому стеблі додається звичайне мінеральне добриво в збідненій дозі (до 5г на 10л води за умови правильної підготовки ґрунту перед посадкою);
  • чергування живильного розчину і мінеральних добрив, використання не частіше 1 разу в 3 тижні;
  • підгодівля припиняється відразу після початку плодоношення.
Читайте:   Як відрізнити кормову кукурудзу від харчової

Єдине, до чого вкрай критична при вирощуванні стручкова квасоля — розпушування грунту та видалення бур’янів. Справа в тому, що при недостатній аерації грунту може статися відмирання коренів, до того ж у щільному грунті їм недостатньо просто відбирати поживні речовини і розвивати кореневу систему. Що ж стосується видалення бур’янів, то при наявності інших рослин навколо куща або втечі істотно скорочується зростання бобових, плодоношення відкладається і урожай не радує достатком. Однак на користь в’юнкої квасолі говорить її можливість самостійного витіснення будь-яких витких бур’янів, ніж постійно користуються досвідчені садівники: бажаючи позбутися від деяких в’юнків, вони розсаджують в’ється квасоля.

Стручковая фасоль - выращивание и уход каждому по силам

Важливим для вирощування та догляду за квасолею можна назвати і необхідність розпушування міжрядь, так як в противному випадку там буде накопичуватися волога, надлишок якої може пошкодити коріння.

На закінчення слід сказати про терміни збору врожаю: якщо все зроблено правильно, то приблизно через 1,5 місяці після висаджування квасоля почне рясно цвісти, а ще через якихось 2-3 тижні можна зібрати перший урожай. І плодоношення, що розпочалося в середині літа, не буде припинятися до самих заморозків, якщо догляд буде збережений на належному рівні. Варто зауважити, що більшість сортів можна залишити під насіння, для чого збір плодів з найбільш сильних кущів не проводиться до повного дозрівання насіння. У жовтні дозрілу квасолю збирають, а рослина видаляють. Відразу ж після видалення рослини землю необхідно підготувати під посадку на наступний рік вказаним вище способом.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*