Головна / Рослини на ділянці / Білити чи не білити: чи потрібно навесні білити дерева?

Білити чи не білити: чи потрібно навесні білити дерева?

Перш ніж братися до якоїсь роботи, на мій погляд, важливо розуміти, для чого ти це робиш, і які процеси при цьому відбуваються. Та й про наслідки своїх дій пам’ятати не заважає. Ось мені сьогодні і захотілося поділитися своїми думками про таку суперечливу садову операцію, як побілка дерев. Думаю, 99% садівників хоча б раз у своєму житті займалися цим. У цій статті проаналізуємо, яку користь приносить весняна побілка дерев (і чи приносить?), і чим можна її замінити.У мої шкільні та студентські роки це була обов’язкова процедура, причому під час так званих «ленінських суботників», а значить, в кінці квітня. Але чесно скажу, вже тоді мене почали мучити сумніви. Ну так, начебто красиво і нарядно, а на питання «навіщо?”, вчитель цілком резонно відповідав – вбити комах-шкідників. Хоча всякі комахи в той час вже щосили літали в повітрі навколо вже квітучих дерев.Білити чи не білити: чи потрібно навесні білити дерева?

Пізніше, всерйоз захопившись садівництвом і читаючи літературу, я дізнався, що побілка ще й вбиває спори захворювань, є засобом захисту стовбурів і скелетних гілок від морозобоїн. І робити її потрібно двічі – восени і навесні. Загалом, я багато різного начитався, але реальна робота в саду розставила все на свої місця, принаймні, у мене в голові. Отже, по порядку.

Побілка проти шкідників і хвороб

Загальновідомо, що з настанням холодного періоду багато комах шкідники, та й корисні теж, забиваються в щілини грубої кори дорослих дерев і там прекрасно зимують. Деякі відкладають свої яйця прямо на гладкій молодій корі. Ці яйця захищені щільною оболонкою і добре переносять зиму. Спори багатьох захворювань також можуть зимувати на поверхні і в щілинах кори.

Читайте:   Кімнатна троянда: правильний догляд, посадка і розмноження

Значить, побілка восени цілком може принести користь. Але тільки якщо ви перед побілкою трохи почистите стару кору, видаляючи лише частини кори, а потім… УВАГА! Побілити все дерево цілком, від землі до верхівки. Адже якщо білити тільки, як робить мій сусід, на висоту 1 метр, то ви вб’єте всяких зимуючих «паразитів» на цій висоті. А решта прекрасно виживуть і навесні почнуть свою шкідливу діяльність.

Тому, для боротьби з ними і розроблені різні препарати і методи, більш-менш ефективні. Скажімо, ранньовесняне обприскування міцними розчинами інсектицидів і фунгіцидів по голих деревах. І побілка тут не допоможе.

Побілка, як захист від морозобоїн

Для тих, хто не в курсі, морозобоіни з’являються в той момент, коли в природі відбуваються різкі коливання денних і нічних температур. Зазвичай, це кінець зими–початок весни. Все залежить від регіону і клімату, є місця, де це може відбуватися і в розпал зими.

Суть явища полягає в тому, що вдень промені яскравого сонця падають під потрібним кутом на темні стовбури і гілки дерев і сильно їх розігрівають. А після заходу сонця нічний мороз бере справу в свої руки. Такі перепади температур можуть досягати 20 градусів. Кору дерев з тепла кидає в сильний холод. І в результаті різкої різниці температур вона лопається.

При чому тут побілка? Садівники намагаються якимось чином згладити цей контраст температур, зробити його менш болючим для дерев. Зменшити нічний мороз ми не в силах, а ось зменшити денний нагрів стовбурів і гілок можна, нанісши на них шар чогось білого, світлоповертального.

Причому, захищати від нагріву можна вибірково, тільки вертикальні штамби і гілки, які знаходяться під кутом близько 90 градусів до променів низького зимового сонця і які сильно нагріваються.

Читайте:   Іксора - вирощування та догляд за полум'яною квіткою

Тепер, розуміючи для чого дійсно потрібно білити дерева, варто обговорити, коли і чим це краще робити.

Білити чи не білити: чи потрібно навесні білити дерева?Побілка допомагає згладити контраст денних і нічних температур, зробити його менш болючим для дерев

Коли білити?

Так як процес виникнення морозобоїн, в основному, відбувається в кінці зими–початку весни, то і логічно білити дерева саме перед настанням цього періоду, що приблизно на початку лютого.

Чим білити?

Є різні варіанти побілок. Хтось використовує вапно, хтось більш щадну крейду, хтось додає глину, солому і гній для створення більш стійкого покриття. Хтось додає мідний купорос як фунгіцид для боротьби зі збудниками захворювань, хто привносить у звичайну «дідівську» побілку елемент сучасності – клей ПВА. Така побілка, дійсно, добре тримається всю зиму. А хтось сміливо використовує білі водно-дисперсійні та акрилові фарби з будівельних магазинів.

Проте, ось що хотілося б відзначити, що у всіх цих рецептах упор йде на довговічність покриття, але ніхто не цікавиться, як себе почуває дерево під шаром глини або під плівкою клею ПВА. Адже, як я сказав, бажано покривати побілкою і штамб, і всі гілки, що потенційно входять в зону ризику, а це велика площа.

Дереву необхідний повітрообмін із зовнішнім середовищем, а всі покриття в тій чи іншій мірі цей повітрообмін скорочують. Всі ці побілки – не природний, а привнесений людиною елемент.

Але в садових магазинах можна знайти і спеціальні садові фарби, саме розроблені з урахуванням усіх факторів – не завдавати шкоди дереву, забезпечуючи повітрообмін, і триматися на корі з осені і до весни. Не буду перераховувати назви, щоб не створювати рекламу і антирекламу, зайдіть, поцікавтеся.

ДО РЕЧІ, окремим рядком йде суперечка про необхідність побілки молодих саджанців. Одні стверджують, що у них ніжна молода кора і саме її і потрібно захищати побілкою, а їх опоненти свої доводи теж засновують на ніжності молодої кори і категорично не радять її білити.
Читайте:   Как вырастить аквилегию на даче: способы размножения и правила посадки

Білити чи не білити: чи потрібно навесні білити дерева?Замість побілки можна використовувати спеціальні садові або зроблені своїми руками бинти

Чи є альтернатива побілки?

Де ж вихід? А вихід дуже простий і логічний, на мій погляд. У тих же садових магазинах продаються спеціальні садові бинти, виготовлені з нетканого матеріалу. Будучи білого кольору, вони будуть добре відбивати сонячні промені, не дозволяючи корі розігріватися, але при цьому і пропускають повітря – кора «дихає».

Скажете, дорого… Але ж і купуєте не на один сезон. Добре, можна спокійно замінити старим (можна і новим) агроволокном, порізаним на довгі неширокі смуги (як бинти) і ними обмотувати штамби і гілки дерева. Я таким способом користуюся вже кілька років, причому одними і тими ж смугами.

Це захищає не тільки від утворення морозобоїн, але і від гризунів (зайців). Єдине, що від вас буде потрібно – іноді перевіряти, щоб такий бинт прикривав штамб до самої землі. В якості сонцезахисного екрану підійде і простий щільний папір або картон, мішковина або тканина, такого захисного шару на одну зиму вистачить.

Головна незручність – під час відлиг вони можуть намокати і їх потрібно знімати і просушувати. В крайньому випадку, з південного боку до штамба можна притулити широку дошку, яка буде прикривати від сонячних променів.

Загалом, варіантів безліч. І тепер, коли ми зрозуміли, для чого потрібна в саду побілка, нам вже простіше зробити правильний вибір.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*