Головна / Як побудувати дім / Дерев’яні сходи на другий поверх своїми руками

Дерев’яні сходи на другий поверх своїми руками

Одноповерхові будівлі в приватному секторі зводяться лише для забезпечення господарської діяльності, і використовуються в якості підсобних будівель. Повноцінний житловий будинок як мінімум – в 2 поверхи. Отже, без такого функціонального елемента, як сходи на другий поверх, не обійтися.

Проблему переміщення з одного рівня на інший можна вирішити просто – придбати готовий комплект і встановити самостійно.

Але і монтаж своїми руками зробити нескладно. Проблема в іншому – як вони впишуться в інтер’єр, не доведеться займатися підгонкою окремих елементів або частковою реконструкцією 1-го поверху?

Дерев'яні сходи на другий поверх

Багато фірм надають послуги по виготовленню комплектів по кресленнях замовника, але як показує практика, такі сходи обходяться в 1,5 рази дорожче. Саме тому найчастіше найбільш прийнятний варіант – виготовити дерев’яні сходи своїми руками, з «нуля».

Як це зробити, на що звернути увагу – цьому і присвячена дана стаття.

Термінологія

Перш ніж перейти до розгляду конструктивних особливостей, слід «розшифрувати» деякі специфічні визначення. Основні елементи показані на схемах.

 • Сходинка.
 • Підтримуючі балки. Якщо східці примикають до них торцевими частинами, то це – тятива. Якщо вони «накладаються» на балку і їх краю виступають за неї, то вона називається косоуром.
 • Опори поручнів. Їх частіше називають балясинами або стовпами. Для гвинтової конструкції використовується термін стійка.
 • Кріпильні деталі. У деяких різновидах сходів фіксація ступенів безпосередньо на прилеглій стіні проводиться спеціальними болтами – больцами.

Дерев'яні сходи на другий поверх

Види конструкцій сходів

Для самостійного виготовлення найбільш прості – маршові. Для приватного будинку вони встановлюються одно – або двох прогоновими. Гвинтові сходи для самостійної збірки набагато складніші. Крім того, і проведення необхідних розрахунків для них має свою специфіку.

Особливості розрахунку параметрів сходів

Далі дані загальні рекомендації, на які всього лише бажано орієнтуватися при конструюванні внутрішніх сходів. Так як всі будинки (приміщення) відрізняються архітектурою, габаритами, плануванням, то якогось єдиного шаблону не може бути в принципі.

Читайте:   Як побудувати будинок недорого: параметри бюджетного будинку

Дерев'яні сходи на другий поверх

Крутизна

Оптимальний ухил прольотів – в межах від 35 до 450. За більш крутих сходах підніматися набагато складніше (особливо людям з обмеженими фізичними можливостями, похилого віку або маленьким дітям). Та й переноска великогабаритних, важких речей з поверху на поверх також ускладниться.

Конструкція більш полога незручна тим, що для її монтажу знадобиться більше місця, так як збільшиться довжина кожного прольоту. А який конкретно вибрати кут – це на розсуд господаря.

Ширина

Навряд чи хто в приватному будинку стане переходити з поверху на поверх у складі «групи товаришів», тому при складанні схеми доцільно орієнтуватися на габарити однієї людини. Сходи шириною близько 1,2 – 1,5 м для приватного будинку – цілком прийнятний варіант. І ходити по ній, і навіть переносити предмети меблювання буде досить зручно.

Дерев'яні сходи на другий поверх

Параметри ступенів

 • Проступ. На ній повинна повністю поміщатися стопа людини (з розрахунку на 45-й розмір), тому оптимальна ширина сходинки – в межах 250 – 300 мм.
 • Підступеньок. Для того щоб було зручно пересуватися людям будь-якого зросту і віку, його висота береться в межах 150 – 200 мм. Цілком достатньо, незалежно від конструкції.

На замітку!

Усі зазначені розміри абсолютно однакові для кожної щаблі однієї сходів. В іншому випадку про зручність переміщення говорити не доводиться.

Висота драбини

Визначається як відстань від підлогового покриття нижнього поверху до стелі + товщина перекриття. Наприклад, 270 + 40 – 310 (см).

Кількість ступенів

Висота конструкції (310) ділиться на доданок з величини підступенька і товщини дошки проступу, після чого округлюється до цілого значення (в більшу сторону). Наприклад, якщо використовується «сороківка», 20 + 4 = 24 см.

Разом – 310 : 24 = 13 (ступенів).

Рекомендація – для сходів з кількістю ступенів понад 18 і крутизною в межах 450 слід встановлювати спеціальні майданчики. Залежно від призначення вони називаються по-різному – поворотні, оглядові, проміжні. Отже, самі сходи будуть складатися з окремих маршів (прольотів). Вони можуть бути однотипними, або виконані за різними схемами, так як майданчик не обов’язково розташовується точно по центру конструкції.

Читайте:   Что такое эскизный проект дома и что в него входит

Довжина сходів

Її визначити нескладно, знаючи кількість ступенів та величину кожного проступу. Ці значення перемножуються. Якщо східці мають виступи, то вони не враховуються.

Інколи розрахунки показують, що така конструкція «не вписується» в конкретному приміщенні. В таких випадках або збільшують кількість маршів, або облаштовують так звані забіжні (поворотні) ступені.

Дерев'яні сходи на другий поверх

Забіжні щаблі — вид зверху

Висота прольотів

Необхідно орієнтуватися на зріст людини + невеликий запас. Оптимальною вважається конструкція, в якій відстань між крайніми сходинками і стелею не менше 2 м. Інакше дорослій людині в кінці прольоту доведеться пригинати голову.

Матеріали

В більшості випадків вибирається така порода деревини, як сосна. Вона коштує недорого, але при цьому не характеризується довговічністю. Модрина – у чому краще. Наявність в її структурі особливої смоли робить матеріал при вбиранні вологи ще міцніше. А це для домашньої сходів, враховуючи специфіку її експлуатації – важливо. Всі інші варіанти, наприклад, дуб, кедр, клен і ряд інших бюджетними назвати не можна.

Перед тим, як приступати до роботи з деревиною, її необхідно якісно просушити. Подальша усадка матеріалу (в тому числі, і скручування) призведе до того, що сходи буквально розваляться на частини.

Порядок роботи з монтажу сходів

Розглянемо на найпростішому прикладі – сходи одномаршові. Цей варіант можна вважати базовим, так як алгоритм дій однаковий, незалежно від кількості прольотів.

Підготовка конструктивних елементів

 • Косоури. Головна вимога – вони повинні бути абсолютно ідентичні. Дошка – тільки цілісна, без дефектів, не менш «сороковки». Відповідно, заздалегідь робляться вимпили під сходи.
 • Щаблі. Краї обов’язково скругляются, так як гострі грані підвищують ризик травматизму. Дошка вибирається абсолютно рівна, ретельно оброблена (відшліфована). Довжина з розрахунку, щоб їх краї виступали за косоури не більше ніж на 2 – 4 см. Товщина – в межах 300 – 400 мм.
 • Підступеньки. Вони не відчувають значного навантаження, так як воно припадає в основному на опорні балки. Щоб не збільшувати загальну вага прольоту, для них досить дошки на 15.
Порада – для приватного будинку підступеньки краще не встановлювати, так як на сходах такого (закритого) типу прибирання робити значно складніше.
Читайте:   Як вирівняти земельну ділянку своїми руками - докладна інструкція

Дерев'яні сходи на другий поверх

 • Поручні, балясини. Самостійно виготовити їх так, щоб сходи стали не тільки засобом пересування, але і прикрасою будинку, навряд чи вийде. Тому ці конструктивні елементи варто або придбати в магазині або замовити в майстерні.

Збірка сходів

Розмітка стіни

У відповідності зі схемою установки і кресленням.

Кріплення опорних балок (косоурів)

Дерев'яні сходи на другий поверхФіксація верхньої частини маршу проводиться по-різному (як зручніше). Варіант №1 – в балці перекриття робляться випили. Варіант №2 – використовуються металеві упори, які закріплюються на балці анкерами. У будь-якому випадку місце з’єднання конструктивних елементів має бути максимально надійним.

Для кріплення низу косоурів на підлозі монтується опорний брус. До стіни – фіксація на анкерних болтах.

Установка підступеньков

Якщо вони монтуються, то прикручуються до косоурів.

Укладання проступів

Вони фіксуються як на опорних балках, так і на підсходинки (хоча б в одній точці, по центру).

Для зручності роботи монтаж сходів починається з нижньої. Варіанти показані на схемі.

Дерев'яні сходи на другий поверх

Установка балясин

В першу чергу закріплюються крайні – зверху і знизу маршу. Між ними натягається «тятива», орієнтуючись на яку можна монтувати інші стійки.

Установка поручнів

Вони фіксуються на кожній із стійок, які розташовуються на марші. Їх можна зробити практично з будь-якого матеріалу – метал, пластик, а не тільки дерево.

Обробка

 • Дерев'яні сходи на другий поверхШліфування всіх конструктивних елементів. Особлива увага в місцях з’єднань, стиків, торців і так далі.
 • Просочення спец/засобами (антисептик + антипірен).
 • Після якісного висихання деревини на неї наноситься обраний склад – лак або розчин на основі воску. Фарбувати сходи в приватному будинку навряд чи доцільно. При бажанні проводиться тонування деревини, наприклад, морилкою.

У статті викладено лише загальний порядок дій і дані основні рекомендації. Визначившись з конкретною конструкцією сходи, слід вивчити весь наявний у доступі матеріал на цю тему, так як для різних моделей існують свої нюанси і монтажу, та розрахунків окремих складових частин. Наприклад, поворотних сходів, які можуть бути або прямокутними, або сегментними.

Можете подивитися відео-інструкцію з виготовлення дерев’яних сходів:

Але загальний регламент роботи описаний докладно, і ми сподіваємося, що ця стаття допоможе читачеві у справі самостійного конструювання. Успіхів!Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*