Головна / Сад та Город / Фізаліс – повна інструкція по догляду і вирощуванню

Фізаліс – повна інструкція по догляду і вирощуванню

Цей оригінальний представник сімейства пасльонових класифікується на безліч видів. Їх налічується більше сотні. Найбільш відомі три з них – один декоративний (Physalis alkekeng, іменований китайським ліхтариком) і два сорти фізалісу, придатних в їжу (суничний Physalis pubescens, який нерідко називають ягідним, і овочевий Physalis philadelphica). Ця стаття допоможе читачеві розібратися з усіма нюансами догляду та вирощування фізалісу.

Особливості різновидів фізалісу

Фізаліс декоративний – багаторічник. Відрізняється невибагливістю у догляді, стійкий до низьких температур, тому проблем з вирощуванням даного виду рослини не буває. Пагони з плодами у вигляді ліхтариків оригінальної форми використовуються для прикраси приміщень. Якщо їх розташувати у вазонах і не турбувати (сухе рослина дуже ламке), то вони можуть радувати око своєю красою не один рік.

Фізаліс: вирощування і догляд

Фізаліс овочевий – відрізняється стійкістю до низьких температур і високою врожайністю. Даний вид рослини відноситься до однорічників, з великими (до 50 г) плодами. Їх нескладно зберігати протягом тривалого часу. Використовуються для приготування салатів, приправ, маринуються. Сорти «Московський ранній» і «Корольок» мають солодкуватий присмак, тому є найбільш культивованими на садових ділянках.

Фізаліс ягідний (суничний) – культура більш теплолюбна, що дає дрібні плоди (до 8 – 10 г). Вони вживаються або у свіжому вигляді, або йдуть на приготування мармеладу, джемів, варення. Складність розведення в тому, що процес дозрівання протікає довше, ніж у інших видів цієї рослини. Але це сповна компенсується високими смаковими якостями плодів, за що вони і цінуються гурманами.

Нюанси вирощування фізалісу

Багато що залежить від конкретного виду рослини і місцевих умов. Одні розмножуються насінням, безпосередньо у відкритому ґрунті. Для вирощування інших доводиться готувати розсаду, як це роблять садівники, культивуючи на ділянках томати.

Підготовка фізалісу до посадки насінням

Такий спосіб розведення фізалісу практикується в місцевості з м’яким кліматом, в умовах, коли ґрунт глибоко не промерзає, і плюсові температури встановлюються вже до середини березня. Особливість такої методики вирощування в тому, що рослина відмінно розмножується самосівом, тому насіння поміщають в грунт тільки один раз (якщо це фізаліс декоративний). Далі доведеться лише стежити за розвитком культури і своєчасно видаляти зайві пагони (проріджувати ділянку).

Читайте:   Як правильно садити яровий часник навесні

вирощування фізалісу

Селекція насіння

Вони у фізаліса дрібні, тому перебирати їх поштучно безглуздо. Щоб вибрати придатні для висадки, готують 5%-й сольовий розчин. При завантаженні насіння в ємність і перемішуванні ті з них, що спливають на поверхню, відбраковуються. Осілі на дно вважаються придатними для посадки.

Вони піддаються дезінфекції (на півгодини занурюються в слабкий розчин марганцівки), промиваються, злегка підсушується і відкладаються до посіву. В принципі, цю процедуру можна проводити безпосередньо на дачній ділянці, перед приміщенням насіння у відкритий грунт.

вирощування фізалісу

Вирощування розсади

Така методика дозволяє отримати врожай фізалісу раніше, тому практикується при розведенні його овочевого або ягідного виду. Насіння висаджуються у підготовлені ємності з розрахунку на 1 паросток не менше 0,5 л, приблизно за 6 тижнів до посадки на ділянці. Садівники, які не бажають (або не мають часу займатися пікіруванням рослини, використовують півлітрові банки. При висадці в контейнер приблизна схема – 6 х 8.

Необхідно дотримуватися певного температурного режиму, інакше перших сходів доведеться чекати досить довго, що порушить плани (змінить строки) з пересадки розсади у відкритий грунт. Оптимально для проростання насіння фізалісу – 22±2 ºС.

Що врахувати:

 • Вологість в приміщенні повинна бути нормальною. Сирість призведе до того, що молодий фізаліс буде вражений «чорною ніжкою».
 • Протяги небезпечні рослини, хоча вона і потребує регулярного провітрювання.
 • Освітлення – яскраве, але не пряме, а розсіяне.
 • На етапі вирощування розсади фізаліс необхідно підгодовувати. Наприклад, розведеним пташиним послідом або деревною золою (1 до 20). Після внесення добрива грунт (щоб уникнути опіків паростків) проливається чистою водою.
 • Щоб не пошкодити розсаду при поділі паростків перед посадкою, необхідно ще в процесі вирощування робити пікіровку. Вона проводиться, коли на стовбурі з’являються два повноцінних листочка. Цей паросток переміщається в окрему ємність. Наприклад, у банку або стаканчик з пластику. Досить зручно, тому досвідчені дачники одразу закуповують їх, враховуючи «копійчану» вартість, в кількості декількох десятків.
Перед безпосереднім приміщенням насіння в ґрунт вони витримуються в марганцевому (концентрованому, міцному) розчині не менше ½ години.
Читайте:   Хвороби баклажанів: види та лікування

Підготовка грунту

В принципі, до її складу фізаліс невимогливий, і добре розвивається практично в будь-якому ґрунті. Обмеження лише до його кислотності. Даний показник (рН) не повинен перевищувати 4,5. Її слід злегка удобрити органікою. Але тільки не свіжим гноєм!

При розведенні в домашніх умовах (на розсаду) рекомендується готувати ґрунт за наступним рецептом (в частинах): торф – 2, компост і земля садова – по 1, грубозернистий пісок – 0,5.

Схема вирощування культур на кожній дачі своя. До того ж більшість садівників дотримуються правил сівозміни. При висадці фізалісу у відкритий грунт потрібно орієнтуватися на те, що раніше виростало на даній ділянці. «Родичі» цієї рослини – картопля, перці, баклажани, томати. Після них на такому сегменті фізаліс можна розводити лише років через 3 – 4, не менше. Причина в тому, що перераховані культури витягують з ґрунту практично одні і ті ж речовини, що збіднює її і порушує природний баланс. Крім того, у них і спільні шкідники, які можуть дістатися в «спадщину» физалису.

Фізаліс: вирощування і догляд

Висадка рослини на ділянці

Точний час визначається, виходячи з місцевих умов. Посадку фізалісу можна проводити як навесні (остання декада квітня – перша травня), так і восени (в кінці вересня – жовтні). Слід орієнтуватися на температуру ґрунту. Хоч рослину і стійка до заморозків, але він повинен бути добре прогрітий. Визначити це нескладно. На практиці садівники перевіряють готовність грунту на дотик. Досить рано вранці занурити в неї палець, і стане зрозуміло, тепла земля на ділянці або ще холодна.

Що врахувати при посадці:

 • Сегмент території, на якій планується розводити фізаліс, повинен бути захищений від вітру (рослина не любить протягів), і освітлений більшу частину дня. Хоча прямих променів слід уникати. Способів багато – висаджування біля кущів чи дерев, встановлення перголи і так далі.
 • Робота проводиться або до сходу сонця, або після заходу. Виняток лише похмурі дні, коли посадкою фізалісу можна займатися в будь-який час.
 • Рослина інтенсивно розростається і рясно галузиться. Тому його висаджують у так званому «шаховому порядку». Оптимальна відстань між паростками 40 – 45 см.
 • Глибина лунок вибирається виходячи з особливостей стебел. Вони занурюються в грунт до першого листочка.
Читайте:   Календар догляду за виноградом: розклад робіт по місяцях

У всьому іншому технологія та ж, що і для томатів. У ямку наливається пара кухлів води, встановлюється розсада, розпрямляються коріння, присипаються землею, яка злегка притискають, і обводиться контур. У завершенні грунт рясно поливати. Щоб полегшити подальший процес вирощування фізалісу, рекомендується, як і для більшості садових культур, зробити її мульчування.

Фізаліс: вирощування і догляд

Особливості догляду за физалисом

Хоча фізаліс і невибагливий, але певних правил слід дотримуватися.

 • Регулярна обробка ґрунту, особливо після поливу. Коріння фізалісу потребують інтенсивному припливу кисню, тому розпушування ґрунту має проводитися систематично.
 • Зрошення робиться за необхідності. Земля не повинна бути надмірно вологим, але і її не можна пересушувати.
 • Так як рослина інтенсивно розвивається, то необхідно стежити за ділянкою, на якій вона висаджена. Видалення бур’янів  потрібно робити вчасно, не запускати ділянку. Вся бур’яниста трава, зайві пагони видаляються відразу ж.
 • Після поливу, в період вегетації, необхідно рослину підгодовувати. Физалису потрібна органіка, тому бажано використовувати в якості добрива розчини курячого посліду або золи (1 до 15), або коров’яку (1: 10).
 • Такі заходи, як обрізка та пасинкування, не проводяться. Це одна з особливостей догляду за физалисом. Його плоди розвиваються переважно в розгалуженнях, тому забираючи зайві, садівник штучно знижує врожайність культури. І навпаки, вона підвищується, якщо кущик сильно галузиться.

Фізаліс: вирощування і догляд

Вирощування фізалісу декоративного має свої особливості. Цей вид рослини відрізняється агресивністю, тому вимагає підвищеної уваги. Необхідно проводити регулярну прополку сегмента землі, на якому він висаджений, з метою видалення зайвих сходів.

Збір плодів фізалісу

Знімати урожай, як правило, можна через 2 місяці після висадки фізалісу на ділянці. До цього часу вони вже дозрівають. Займатися цим треба тільки в суху погоду. Придатні для використання в їжу або переробки і ті, що опали на землю. Необхідно лише оглянути і відбракувати плоди, які явно підгнили.

Підготовка фізалісу до зимівлі

 • Стебла культур овочевої та ягідної, як і всі томати, після збору врожаю утилізують, а грунт перекопується.
 • Декоративний фізаліс на зиму залишається в ґрунті, але повністю обрізається, до рівня землі. З гілочок з плодами формуються букети, які і використовуються для прикраси житла.


Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*