Головна / Сад та Город / Як вирощувати полуницю протягом року в домашніх умовах – інструкція

Як вирощувати полуницю протягом року в домашніх умовах – інструкція

Як вирощувати полуницюПолуницю хоч і називають «королевою ягід», але її «недолік» такий же, як і у «підданих» – їй природою відведено порівняно небагато часу, протягом якого можна отримувати врожай. Як правило, місяць, від сили – півтора. Про технологіях цілорічного вирощування полуниці (а це цілком можливо в домашніх умовах) – ця стаття.

Особливості розмноження та догляду за полуницею в невеличкій теплиці, розташованої на ділянці, розглядатися не будуть. Хоча на деяких сайтах це і позиціонується як вирощування круглий рік, але, на думку автора, до питання «в домашніх умовах» відношення має лише непряме, і то з великими застереженнями.

Ми розглянемо лише методики отримання ягоди в невеликих кількостях для власного споживання, а не на продаж. Так що різниця є. Хоча б тому, що не доведеться розробляти бізнес-план, розраховувати рентабельність, шукати місця збуту і так далі, тобто займатися тим, що необхідно для початку власного бізнесу.

Вибір сорту полуниці

Якщо «пройтись» по тематичних форумах, то думки зустрічаються самі різні. Кожен, хто хоч раз пробував вирощувати полуницю в будинку, рекламує те, що сам і розводив. Перераховувати все безглуздо, але от виділити найбільш часто вживані назви сортів має сенс. Можливо, дана інформація стане у пригоді читачеві.

 • «Єлизавета II».
 • «Женева».
 • «F – СШ1».
 • «Сельва».
 • «Домашній делікатес».

Як вирощувати полуницю

Сорти цієї ягоди класифікуються за кількома параметрами. Розглядати все не має сенсу, так як інтерес така інформація представляє лише для тих, хто хоче організувати власне виробництво полуниці на продаж.

Тип плодоношення

Для вирощування ягоди на дому більш підходять її ремонтантні сорти. На відміну від полуниці, кущик якої плодоносить лише один раз, вони дають урожай цілий рік.

Вид полуниці

Ампельні сорти менш вимогливі до освітлення. Саме на них слід зупинити вибір, якщо основним типом планується організувати природне, а підсвічування – лише як необхідне доповнення для збільшення тривалості світлового дня.

Висновок – для вирощування в домашніх умовах (на підвіконнях, в підсобках і так далі) більше підходять ампельні ремонтантні сорти полуниці. Деякі з них позначені вище. Вони прекрасно себе почувають і розвиваються навіть в невеликих ємностях – вазонах, контейнерах, горщиках.

Вибір місця для вирощування полуниці

За цим пунктом практично ніяких обмежень не існує. Будь-яка вільна площа, навіть в квартирі, підійде для вирощування полуниці. Це можуть бути як надвірні споруди – гараж, сарай, так і лоджії (балкони), навіть підвіконня в приміщеннях.

Читайте:   Коли краще пересаджувати малину, восени чи навесні - робимо висновки

Читайте про те, як облаштувати справжній город на підвіконні взимку.

Головний критерій підбору місця – можливість створення необхідних умов для культивації полуниці при мінімальних додаткових витратах, що важливо з практичної точки зору. Тобто без будь-яких масштабних реконструкцій, перепланування, ремонту чи інших нудних робіт.

Вибір місця для вирощування полуниці

Хоча потрібно враховувати і обсяги виробництва». Для чого полуниця вирощується? Якщо просто побалувати домочадців свіжою ягодою, це одне. Але якщо вона йде ще й на приготування джемів, варення, випічки, різних десертів, то площа повинна бути достатньою для її вирощування у великих кількостях. Ясно, що декількох підвіконь в цьому випадку явно не вистачить.

Умови для високої врожайності полуниці

Грунт

Краще використовувати магазинну. Підходить будь-яка суміш для вирощування квітів і овочів. Самостійне приготування представляє деяку складність, так як точно витримати часткові співвідношення рекомендованих компонентів навряд чи вийде. Тим, хто впевнений у своїх силах, можна порадити найпростіший склад – по 1 частини перегною, піску і землі, причому лісової. Ще з осені взяти необхідну її кількість в посадці – не проблема. Якщо є можливість, то краще заготовити грунт з ялинника – такий грунт вважається більш цінним.

вирощування полуниці


Більшість садівників обмежуються тим, що беруть землю прямо з ділянок. Але перед завантаженням в ємності під полуницю вона повинна обов’язково пройти обробку в домашніх умовах. Практика показує, що городній грунт часто заражений. В основному – кореневою нематодою.

Що зробити з дачною землею?

 • Провести термообробку. Простіше кажучи – пропарити.
 • Пролити марганцевим розчином. Досить його середньої концентрації (трохи рожевим).

Підготовлена суміш повинна трохи «вистоятися». Тому її складають заздалегідь, приблизно за тиждень перед висадкою полуниці.

вирощування полуниці

Дренаж

Тут нічого нового. Все, як і для будь-кімнатних рослин. На ⅓ ємності засипаються керамзит, галька дрібних фракцій. Пакетики з дренажем коштують недорого (близько 45 рублів), і не є дефіцитом.

Освітлення

Мається на увазі не тільки основне, але й додаткове – підсвічування. Воно повинно бути максимально наближеним до того, яке забезпечує нормальний рівень фотосинтезу при вирощуванні суниці у відкритому ґрунті. Тобто, пристосовано до яскравого, сонячного дня.

Типи ламп

Для вирощування полуниці підходять всі зазначені, але ефективність їх різна.

 • Енергозберігаючі.
 • Люмінесцентні.
 • Металлогалоидные.
 • Натрієві (високого тиску).

вирощування полуниці

На останньому типі ламп потрібно зупинитися детальніше. Не вникаючи в принцип їх функціонування, досить зазначити, що в спектрі їх випромінювання переважають блакитний і червоний. Саме це робить таке світло максимально наближеним до сонячного.

Для 1 м2 площі, при розташуванні світильника на висоті 1 м, досить лампочки на 400 Вт. Найпростіші підрахунки показують, що використання виробів такої потужності обернеться значним підвищенням витрат на ел/енергію. Тому лампи натрієві має сенс встановлювати лише у випадках вирощування полуниці у великих обсягах. Для домашнього розведення в декількох контейнерах (вазонах) краще вибрати інший тип освітлювального приладу.

Читайте:   Коли прибирають гладіолуси восени і як їх зберігати - інструкція

Дивіться відео — вирощування полуниці будинку з допомогою гідропоніки:

Тривалість освітлення

Все підлаштосувається до природних умов. Тому треба розраховувати, що для полуниці світловий день повинен бути в межах 12 годин.

Вологість

В приміщенні вона повинна підтримуватися на рівні 75 (максимум 80)%. Чи завжди це можливо? Так, не всім сподобається, що в кімнаті відчувається вогкість; дехто реагує дуже болісно. Якщо вирощування полуниці організовано не в окремому приміщенні, а в житловому, на підвіконні, то слід практикувати способи штучного підвищення вологості в тих секторах, де встановлені контейнери.

Як? Наприклад, поставити поруч з ними чашки з водою (природне випаровування підвищує вологість), проводити регулярне обприскування в цій частині кімнати.

Температурний режим

Полуниця «прокидається» пізньою весною і плодоносить при настанні стійкої теплої погоди. Ось це і потрібно враховувати. Рекомендований діапазон температур – від 18 до 24 ºС. Якщо дана умова не виконується, необхідно організувати штучний підігрів сектора, в якому розташовані ємності з полуницею.

Полив

Регулярний. Полуниця – вологолюбна культура. Але і перезволожувати землю не варто, так як це загрожує розвитком грибкових захворювань кореневої системи.

полив полуниці

Підгодівля

Є спеціальні склади – для полуниці, хоча підійдуть і універсальні засоби, що застосовуються для більшості кімнатних рослин. Регулярність внесення – не рідше одного разу в 2 тижні.

Що врахувати:

 • Надлишок у ґрунті азоту ініціює приріст зелені, що негативно позначається на врожайності.
 • Ягоди більше потребують залозі. Якщо його достатньо, то вони зав’язуються добре. Можна купити спец/розчин з високим вмістом цього хімічного елемента, але через його брак підійде і будь-яка «залізяка», яку потрібно занурити в землю. Наприклад, цвях, причому краще старий, іржавий.

підгодівля полуниці

Догляд за вусиками полуниці

Вони ростуть досить швидко і, переплітаючись, затінюють полуницю. Щоб вона не відчувала нестачі в світлі вуса потрібно «організувати». Наприклад, натягнути ліски, капронові нитки в різних напрямках, навколо яких вони і будуть плестися.

Запилення рослин

В домашніх умовах мова може йти лише про штучне. Найбільш простий спосіб – вентилятором, в період цвітіння. Але і тут є нюанс. Повітряний струмінь повинен бути «слабкою», а як цього досягти, вирішувати вам, шановний читач. Або використовувати пристрій малої потужності, або відсунути подалі від полуниці.

Догляд за полуницею

Підготовка посадкового матеріалу

Необхідну кількість кущиків викопується ще з осені, коли дачники ділянки проріджують, готуючи їх до зимівлі. Полуниця – багаторічна культура, яка характеризується станами «сну» і розвитку. Ось і потрібно дати їй хоча б пару тижнів відпочити. Для цього видалені з грядок кущики укладаються в якийсь контейнер, злегка присипаються землею і поміщаються в темне і прохолодне місце. Наприклад, у погріб.

 • Перед висадкою. Довгі коріння коротшають з розрахунком, щоб вони в місці посадки не загиналися. А для того, щоб культура перенесла цей стрес, її приблизно на 3,5 години поміщають в слабкий розчин гетероауксину кімнатної температури. Концентрація – на 5 л – 1 таблетка препарату.
 • Посадка. Після постановки кущика в лунку земля злегка ущільнюється, і потім її бажано полити не водою, а використаним розчином.
Читайте:   Найпопулярніші сорти малини

Посадка полуниці

Де взяти кущики полуниці?

Самостійне вирощування з насіння – процес досить складний. Якщо купувати, то тільки в спеціалізованих торгових точках, але ніяк не з рук, на «блошиному ринку». Найпростіший спосіб роздобути посадковий матеріал – домовитися з дачниками. Всі без винятку по осені проріджують грядки з полуницею. А куди вони дівають зелень? Правильно, викидають. Так що проблема з пошуком кущиків вирішується досить просто.

Посадка полуниці

Особливість вирощування в окремому приміщенні

Основні вимоги залишаються незмінними. Але є ряд нюансів. Зводити стелажі чи ні – на розсуд садівника. Зрозуміло, що висотна конструкція дозволить розмістити на обмеженому просторі більшу кількість контейнерів. В якості таких можна використовувати не тільки файли, але і мішки.

Які?

 • Матеріал – поліетилен. Причому обов’язково щільний, інакше такі контейнери швидко порвуться. Ще краще – з армуванням.
 • При виборі мішків потрібно врахувати, що вони повинні бути вертикально орієнтованими, точніше, вузькими і високими. Це дозволить встановити їх щільніше на 1 «квадраті» території.

Особливість вирощування полуниці

Решта просто. Кожен мішок заповнюється грунтовою сумішшю, надійно зав’язується і вкладається в ряд. Їх можна розташовувати не тільки вертикально, але й горизонтально. Навіть підвішувати. В стінках таких контейнерів робляться розрізи. У них і будуть висаджені кущики. Отже, розташування посадкових місць приблизно таке ж, як і на грядках, з інтервалом 20 сантиметрів.

полуниця в мішках

Що передбачити додатково

 • Примусова вентиляція приміщення. Раз мова йде про цілорічному вирощуванні полуниці, то регулярне відкривання дверей і вікон – не варіант, особливо взимку.
 • Освітлення. Вона монтується з розрахунку, щоб полуниця в кожному мішку отримувала достатню кількість світла. Виходячи з цього, і складається схема проводки і розташування приладів.
 • Штучне зрошення. Тут доведеться подумати, як організувати полив в залежності від розташування мішків. Різних методик багато, і вибрати відповідну технологію не особливо складно. Наприклад, використовувати пластикову тару, від якої до кожного «гнізда» відводиться капіляр.

технології одержання врожаю полуниці

У даній статті розглянуті найпростіші технології одержання врожаю полуниці в домашніх умовах протягом всього року. Методик безліч. Хто хоче розширити свій кругозір, або якщо вищевикладена інформація з якоїсь причини не подобається, без проблем знайде опис таких систем вирощування, як «поживний шар», «аквакультура» та ряд інших. Але ці способи культивування полуниці вже не для підвіконь в квартирі або в приватному будинку.

Залишається додати, що незалежно від обраної технології вирощування полуниці, потрібно уважно розібратися зі всіма ознаками захворювання цієї культури, методами боротьби з можливими недугами і необхідними препаратами. Все повинно бути під рукою, так як єдиний «доктор» – сам власник полуниці.


Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*