Головна / Ландшафтний дизайн / Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Сучасний ландшафтний дизайн багатий різноманітністю видів хвойних рослин. Аромат заміського повітря, насиченого хвоєю, приємне і корисне обрамлення відпочинку на дачі та на присадибній ділянці. Рослини використовуються в ландшафті при створенні гарних композицій, клумб, рокаріїв і топіари, а також у вигляді огорож. Хвойні види дерев в ландшафтному дизайні чудово уживаються з листяними породами, виглядають на газонах в обрамленні каменів і квітів. Рослини відрізняються різноманіттям видів різного відтінку, форми і розміру, плюс – неповторний декор цілий рік.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Варіанти застосування хвойників в ландшафті.

Декоративні види хвойників популярні в дизайнерських рішеннях ландшафту в силу своїх унікальних властивостей:

 • Хвойні дерева і чагарники морозостійкі, легко переживають суворий холод, надаючи декор зимовому ландшафту;
 • завдяки потужним корінням хвойні рослини забезпечують себе вологою навіть в посушливе літо, тому не потребують частого поливу;
 • хвойники добре розвиваються при недоліку освітлення, ростуть в тіні і півтіні;
 • дерева привабливі в будь-який період свого життя. У процесі росту краса і густота їх крони тільки посилюється;
 • різноманітність видів хвойників передбачає наявність компактних форм, не вимагають особливого догляду.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Культури хвойних рослин можуть застосовуватися при плануванні композицій ландшафту в будь-якому стилі. Дерева мініатюрних форм доречні в зелених огорожах, на клумбі і рокарії.

Дизайн рокарія з хвойних порід

Декоративний сад на пологому схилі з накиданим камінням, різноманітністю невибагливих квітів, чагарників і мініатюрних хвойників – це рокарій. При створенні напівдикого хвойного ландшафту потрібно дотримувати деяких принципів:

 • основою композиційної рослинності вибирають карликових представників хвойних порід;
 • вибираючи види хвойних рослин, враховується їх невибагливість;
 • при формуванні рокарію має бути виражені перепади місцевості;
 • сюжетний малюнок створюється поєднанням великого каменю і підсипки з гравію.

Перед покупкою саджанців для рокарію необхідно продумати композицію ландшафтного дизайну, мініатюри хвойників в ціні не дешеві. Досягти найкращого ефекту в композиційному вирішенні ландшафту можна вибравши для домінуючої рослини вертикальний хвойний карлик, з кроною у вигляді конуса або овалу. Домінанту садять на початку або посередині композиції, навколо розташовують невеликі саджанці з кулястою кроною. Висадка сланких ґрунтопокривних хвойників буде фоном.

Читайте:   Найкращі матеріали для створення садових доріжок

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Альпійська гірка відрізняється від рокарія вимогою більшої кількості сонячного світла. Пологий садок хвойників в цьому плані невибагливий і чудово виглядає в ландшафтному рішенні під вікнами садиби, в тіні альтанки, на березі штучного ставка.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Створюючи рокарій, не слід завантажувати його багатоманітністю хвойних видів, можна втратити красу і неповторність кожного. Компонуючи групи краще використовувати контрасти форми і кольору дерев або застосувати естетику плавного переходу.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Дикі камені, як елементи ландшафтного дизайну повинні органічно входити в композицію і не ховатися в хвойних заростях, а гармонійно розміститися серед карликів з ялин, сосен, туй і ялівців. У підсумку повинна бути повна ілюзія природного ландшафту в мініатюрі. Повільне зростання хвойників (до 3 см за рік) дозволить зберегти композицію довгий час.

Дизайн клумб хвойників

У ландшафтному дизайні дачної ділянки хвойні види чудово виглядають на клумбах. Їх розміри й оформлення залежать від величини присадибної ділянки і таланту садівника.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Розрізняють кілька основних типів:

 • велика клумба, розміщується біля огороджувальної стіни, високі хвойники заднього фону не повинні заважати ландшафтного огляду. Зазвичай вибирають сосну, ялівець звичайний, модрину європейську. Другий план складається з різного виду туй і листяних чагарників, перший ряд вистилається ялівцем горизонтальним або тсугою;
 • клумба компактна, поміщається на невеликій площі. Для посадки вибирають породи медленнорастущих, низькорослих хвойників. Гармонійно виглядає поєднання зеленого, блакитного і сизого в колірних відтінках хвої. Для колориту можна використовувати квіткові багаторічники;
  Хвойні рослини в ландшафтному дизайні
  Хвойні рослини в ландшафтному дизайні
 • клумба пейзажна, невеликого розміру, має виглядати як шматочок дикого хвойного лісу. Незайвим буде наявність великого, необробленого каменю;
 • клумба симетрична, круглої або квадратної форми. Величина залежить від габаритів ділянки. По центру – високий хвойник (ялина, гірська сосна), слідом рівномірними рядами види середньої висоти (туї, ялівці). По краю – хвойні сланкі. Непогано додати до посадок виріб з дерева.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Облаштування хвойної клумби не представляє особливої складності. При правильному підборі видового ряду вічнозелених і грамотному їх розміщенні вийде гарний вид присадибної ділянки з мінімальними витратами часу і сил.

Огорожі з хвойної зелені

Хвойні в ландшафтному дизайні дачної ділянки надають якусь величавість пейзажної композиції, особливо вічнозелені посадки в живоплоті. Огорожа з хвойних дерев може бути різної висоти і володіє суворою красою і гармонійністю. Крім декору, рослинний паркан здійснює і корисну функціональність:

 • захист від цікавих очей. При висадці, рослини розташовують на мінімальній відстані один від одного, по мірі зростання їх крони густо переплітаються і створюють надійну перепону допитливим сусідам;
 • зонування подвір’я. Невисока хвойна огорожа допоможе розділити ділянку на зони і вбереже інші рослини від сильного вітру;
  Хвойні рослини в ландшафтному дизайні
 • затримку весняного снігу. За рахунок рівномірного розподілу снігу взимку весняне танення відбувається довше, і земля добре просочується вологою;
 • є місцем гніздування птахів, допомагають у знищенні шкідників садових насаджень.
  Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Види дерев і чагарників для живої огорожі краще купити в спеціальному розпліднику, але можна зустріти в звичайному квітковому магазині. Окремі хвойні види придатні для розмноження живцями або насінням.

Майстерність складного дизайну

Хвойники в ландшафтному дизайні відкривають простір для польоту фантазії. Додати рослині будь-фантазійну форму під силу мистецтва топіарі. Основним способом отримання фігурного різноманіття рослин є стрижка, використовуються види тиса, їли і ялівцю. Створюючи прості форми – циліндричні, кулясті, конусоподібні, краще вибирати ті види хвойників, кронам яких буде завдано мінімальної шкоди.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Садівники з досвідом стрижуть дерева «на око», для початківців любителів існують трафарети і різні пристосування у вигляді вбитих кілків і натягнутих мотузок. Додати гарну, спіралевидну форму крони хвойника під силу і починаючому садівникові любителю. Використовуючи широку стрічку потрібно обвити молоде дерево з конічною кроною і вистригти всі гілки зі вільних ділянок. Через рік, стрижені місця вже добре помітні, можна їх трохи підправити і в підсумку – красива, морська раковина.

Вибір дизайну присадибної ділянки

Висока декоративність хвойних відкриває широкий діапазон їх застосування в ландшафтному дизайні. Необхідно зберегти красу і унікальність кожного хвойного дерева, тому не потрібно садити цілий ліс.

Читайте:   Декоративні містки на дачній ділянці

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Перед висадкою рослин потрібно обов’язково врахувати:

 • кліматичні умови;
 • рельєф місцевості;
 • розміри ділянки та надвірних будівель;
 • наявність водойм, містків.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Все це повинно поєднуватися між собою і хвойними багаторічниками. Потрібно скрупульозно продумати композиційне рішення дизайну дачного саду, адже при пересаджуванні підрослих дерев можна пошкодити кореневу систему.

Поєднання рослин в хвойному саду

При розробці садового ландшафтного дизайну особливу увагу приділяється поєднанню рослинних культур:

 • біля кедра і сосни не висаджують ялицю та ялину;
 • ялини і туї – небажані сусіди;
 • модрину потрібно садити окремо, для неї нетерпима присутність будь-яких хвойників;
 • розташування беріз і черемхи поряд з хвойними рослинами негативно позначається на останніх через нестачу поживних речовин у ґрунті, що поглинаються листяними;
 • кущі квітучих троянд ефектні з фоном з ялиць і смерек, проте це сусідство небезпечне для ніжних квітів в якості закислення грунту хвойниками.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Хвойні рослини добрі сусіди листяних чагарників, злакових, квіткових багаторічників (особливо лілій). Чагарникові види хвойних колоритно виглядають в компанії плакучих верб біля водойми. Туї з яскравою зеленню і сизуватим тонуванням хвої будуть прекрасним фоном можжевельникам.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Для ефектного і гармонійного вигляду хвойної композиції в ландшафті, потрібно дотримуватись деяких правил:

 • хвойники безпрограшно виглядають на тлі рівного і доглянутого газону;
 • для найбільш вигідного огляду, композиція з хвойних рослин повинна бути віддалена від головного місця перегляду на довжину 2 – 3 розмірів її висоти;
 • композиційне рішення повинно орієнтуватися на східийе або західний напрям;
 • вибирається контрастне поєднання висоти і кольору хвойних видів, наприклад, низькі, кулясті види туй на тлі пірамідальних хвойників. Граючи висотою дерев можна досягти і візуального ефекту – середньоросла туя або ялиця поруч з гірською низькорослою сосною буде виглядати досить значною.

Хвойні рослини в ландшафтному дизайні

Важливо! Вирішуючи композиційну задачу з хвойними, не слід забувати про їх інтенсивнийу ріст у ширину.

Підсумок

Будь-кому під силу облагородити шматочок землі, що прилягає до його будинку. Трохи фантазії, сміливих дизайнерських експериментів з хвойними екземплярами і результати доставлять радість, якщо враховувати деякі правила, описані вище.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*