Головна / Вікна / Як і чим утеплити старі дерев’яні вікна

Як і чим утеплити старі дерев’яні вікна

Дерев’яні рами — це набагато екологічніше, ніж пластикові, але за такими вікнами необхідний регулярний догляд. Один з необхідних пунктів – утеплення вікон на зиму. Як би добре не були зроблені дерев’яні рами, з часом вони розсихаються, в будинку з’являються протяги. Щоб не топити вулицю, потрібно щілини закрити.

Дути з дерев’яних вікон може в щілини між склом і рамою. Ця «хвороба» лікується окремо. Ще можливе джерело холодного повітря – нещільно прилеглі до рами стулки. Для хорошого і довготривалого ефекту утеплення дерев’яних вікон краще робити в два етапи. Спочатку позбутися від продування з-під скла, потім мінімізувати щілини в рамах. Таке утеплення гарантовано дасть хороший результат. Починати утеплення варто з установки скла на силікон, який прийшов на заміну старої замазки, але працює набагато краще, довше зберігає свої властивості.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Герметизація скла

Щоб зменшити видування тепла через вікна, скло треба встановити без зазорів. Найбільш дієвий спосіб — використовувати герметик. Для скла потрібен буде прозорий силіконовий санітарний герметик. Можна взяти не санітарний, а для акваріумів. Він відрізняється тим, що на поверхні ніколи не з’являється грибок або цвіль. А це можливо, якщо вікна будуть «плакати». При покупці звертайте увагу на температурний режим використання — він повинен без проблем витримувати мінімальні для вашої місцевості температури. Тоді утеплення дерев’яних вікон буде ефективним.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Щоб працювати було простіше, раму краще зняти і проводити всі дії на столі. Навіщо знімати? Вам доведеться виймати скло. Якщо вікно дійсно старе, без скла раму може перекосити. Тоді все одно доведеться її знімати і вирівнювати, а це зовсім не так просто як здається. Так що краще все-таки стулки зняти. Далі порядок дій такий:

  • знімаємо старі штапики;
  • відокремлюємо скло, очищаємо від замазки, пилу, знежирюємо по краях;
  • зачищаємо раму від фарби і всього, що може відвалитися;
  • на виступ рами для установки скла накладаємо смугу герметика;
  • укладаємо скло, притискаємо;
  • залишаємо на кілька годин — до полімеризації герметика (час вказано на упаковці);
  • беремо нові штапики, прибиваємо їх на місце.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Така герметизація теж працює, але не настільки ефективно

Якщо час підтискає, можна не чекати, поки полімеризується герметик, а відразу встановлювати штапики. Північне вікно можна зробити ще більш теплим — герметиком пройти і під штапиком. Вийде подвійна герметизація стекол.

Дозвольте дати одну пораду: якщо бачите, що рами скоро розваляться, підсильте кути накладними куточками (хоча б). Це дозволить рамі жорсткіше тримати форму і нові щілини не з’являться як мінімум кілька років.

Утеплення дерев’яних вікон без герметизації стекол не дасть належного ефекту. Перевірено багаторазово, причому не тільки вдома. У сина в школі був найхолодніший клас. Після того, як скло посадили на герметик і поставили нові штапики стало значно тепліше. Клас став чи не найтеплішим.

Як закрити щілини між рамою і стулками

Дуже часто в старих дерев’яних вікнах є зазори між рамою і стулками. У ці щілини і видуває тепло. Щоб уникнути подібної ситуації ці зазори прокладають ущільнювачем. Для ущільнення є сучасні матеріали:

Читайте:   Карнизне вікно - особливості та приклади

Ущільнений поролон на самоклеючій основі. Смуги шириною близько сантиметра продаються в мотках або на метри. Більш щільні — це ті, які на метраж. Вони краще захистять від протягів.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Поролонові ущільнювачі для вікон коштують недорого, але і служать один сезон

Гумові ущільнювачі різних форм на клейовій основі. Є два основних профілі-D і F. бувають вони різного розміру. Використовуються в залежності від розміру щілин і типу притвору. D-профіль більш пружний, ставлять його там, де великі щілини. F-профіль потрібен там, де зазори не надто великі.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Ущільнювачі для вікон з гуми більш надійні і довговічні

Самоклеюча основа будь-якого ущільнювача дозволяє швидко і без проблем наклеїти його на раму, але через деякий час, клей перестає тримати і стрічка відклеюється. Треба ущільнювач міняти. З поролоном це не дуже напружує – коштує він копійки, а ось гумове ущільнення досить дороге. Щоб цього не сталося, після установки закріпіть ущільнювач за допомогою скоб з будівельного степлера. Треба буде підібрати скоби достатньої ширини з довгими ніжками. Краще з нержавіючої сталі або міді, так як сталеві будуть іржавіти. Скоби ставлять з кроком 20 см, в кутах частіше. Якщо треба буде замінити гумовий ущільнювач через втрату еластичності, скоби легко видалити звичайною викруткою.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Приклеювати ущільнювач можна і на раму, і на стулку. Важливо, щоб закривалося вікно нормально і при цьому не дуло

Клеїти ущільнювач треба на те місце рами, до якого прилягає стулка. Це простіше і зручніше. Товщина підбирається за величиною зазору. Сильно товстий може заважати закрити вікно, тонкий-не дасть герметичності. І ще момент: при проклейці гумовим ущільнювачем, залишайте невеликі розриви: у вертикальній частині два і один в горизонтальній. Інакше вікна будуть «плакати».

Чим ще утеплити вікна

Замість поролонових або гумових ущільнювачів можна використовувати і інші матеріали. Утеплення дерев’яних вікон можна зробити з використанням:

Спіненого поліетилену. Він є на клейовій основі, є просто рулони утеплювача. Як монтувати клейовий зрозуміло, а звичайний рулонний утеплювач нарізають на смуги потрібної ширини. Кріпити його можна на кнопки або скоби з будівельного степлера. Цей варіант хороший тим, що можна «накроїти» смуг потрібної ширини.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Спінений поліетилен — один з варіантів для утеплення дерев’яних вікон на зиму

Використовувати монтажну піну. Якщо вікно протягом зими відкривати не збираєтеся, можна зазори заповнити монтажною піною з балончика. Задувають дуже невеликою кількістю, а ще піна потрібна з малим розширенням, інакше може видавити раму. Після полімеризації надлишки зрізають врівень з рамою, а далі можна або пофарбувати, або заклеїти папером. Це залежить від того, як надалі плануєте використовувати вікно. Недолік цього методу — піну без пошкодження фарби не відірвати.

Місця сполучення рами і стулок промазати силіконовим герметиком, але білого кольору. Отримаємо індивідуальну ущільнювальну стрічку, яка ідеально буде заповнювати зазори. Але, знову-таки, відривається силікон разом з фарбою. В принципі, можна наносити герметик на одну з частин «насухо», обезжирив поверхню. Другу частину змастити чимось жирним (тим же рослинним маслом, наприклад). Закрити вікно, почекати полімеризації. Потім вікно відкриваємо, маємо смугу герметика, яка практично ідеально повторює контури прилеглої стулки.
Описані вище два останні способи утеплення вікон гуманними не назвеш. Висока ймовірність того, що пошкодиться лак або фарба, і щоб вікно мало нормальний вигляд, доведеться його перефарбовувати або лакувати заново.

Читайте:   Как легко и просто просчитать цену пластикового окна с помощью он-лайн калькулятора

Що ще можна використовувати для утеплення

Для утеплення дерев’яних вікон можна використовувати і інші матеріали. Наприклад, для усунення щілин між рамою і стулкою використовують:

  • вату, скручену в джгути;
  • смуги поролону;
  • шматки тканини.

Це утеплення вікон називають «бабусиним» методом. Саме так вони робили (і продовжують), коли про пластикові вікна ще не чули. Ці матеріали скручують в щільний джгут і за допомогою викрутки або столового ножа, заштовхують в щілини. Зручніше в цьому плані працювати з поролоном — він заштовхується в будь-які порожнини.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Старий спосіб не такий елегантний, зате дієвий

Потім, щоб остаточно перекрити доступ повітрю, зверху наклеюється смуга паперу або тканини. Папір чи тканину можна змочити в клейстері (розвести 1 ложку борошна або крохмалю в 2 ложках холодної води, додати трохи окропу, поставити на малий вогонь, помішуючи проварити для прозорості). Клейстер можна замінити розмоченим господарським або косметичним милом. Можна просто покласти брусок мила в теплу воду, проводити тканиною або папером по розмоклій частині і наклеювати на раму. Після висихання папір і тканина стають набагато щільнішими, повітря майже не пропускають.

Якщо «бабусин» спосіб утеплення вас не радує, можна використовувати будівельний (паперовий) скотч або папір для заклеювання вікон з нанесеним з одного боку клейовим складом. Виходить теж саме, але трохи дорожче. Зате менше “метушні”. Але будівельний скотч іноді відклеюється погано — з шматками фарби. А “бабусин” спосіб знімається без проблем і навіть не дуже добре тримається, фарба залишається на місці.

Утеплення вікон зовні

Іноді скло «посаджено» на силікон, всі щілини закладені, а від вікна дме. Це значить, що прийшов в непридатність утеплювач, яким проклали зазор між стіною і віконною рамою. Щоб зробити все капітально, треба добиратися до утеплювача і його міняти. Це довго і складно, так як в процесі можна раму поламати. Швидше і простіше використовувати монтажну піну. Піну, знову-таки, краще брати зі слабким розширенням. Її можна знайти, хоч і зустрічається вона нечасто. Ходіть і цілеспрямовано шукайте балон, де написано — слабке розширення. Ті, які зазвичай продаються можуть видавити/перекосити раму. Це не допоможе, а тільки погіршить ситуацію.

Обстеживши по периметру раму, можете виявити отвори. Найчастіше виявляється істотна щілина під відливом. Можуть бути і з боків, і зверху, але тут зазвичай або укоси стоять, або заштукатурено. Якщо видно, що штукатурка відвалилася або під схилами є явні порожнечі, треба буде якимось чином забезпечити доступ. Підказати як саме — складно — треба вирішувати на місці.

Отримавши до порожнини доступ, дійте наступним чином. Вичистіть все, що можливо, все, що відвалюється і кришиться видаліть. З пульверизатора змочіть порожнину водою. Акуратно, шарами задуйте піною. Якщо дірка занадто велика, не наносьте відразу багато піни. Краще накладати її шарами, чекаючи полімеризації кожного шару.

Читайте:   Все, что нужно знать о римских шторах

При заповненні не перестарайтеся — монтажна піна зі слабким розширенням повинна заповнювати порожнечу не більше ніж на 2/3 (з нормальним або сильним в рази менше). Залишаємо до полімеризації (час вказано на балоні). Після того, як монтажна піна стала жорсткою, обрізаємо надлишки, фарбою добиваємося герметичності. Таке утеплення дерев’яних вікон дозволить надовго уникнути протягів і зберегти тепло.

Затягуємо плівкою

Якщо провели всі можливі види робіт, а в приміщенні все одно холодно, доведеться використовувати екстремальний спосіб — затягнути вікно плівкою. Так, негарно. Але краще не дуже красиво, зате тепло. Цей спосіб зазвичай використовують для вікон, що виходять на задній двір. Беремо щільну прозору поліетиленову плівку, натягуємо її зовні на вікно, закріплюючи з вулиці планками. Не саме естетичне утеплення вікон, але дієве.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Некрасиво? Зате тепло…

Чому цей спосіб працює? Тому що створюється додатковий ізолюючий прошарок повітря – між плівкою і зовнішнім склом. Це перший момент. Другий ось у чому. Так як плівку зазвичай прибивають до стін, виходить, що холодне повітря не проникає і до рами.

Енергозберігаюча плівка

Той же ефект — додатковий ізолюючий прошарок — працює і в разі рекламованого останнім часом утеплення віконних стекол за допомогою плівки. Як відомо, будь-яке приміщення втрачає тепло через стіни, вікна, дах, підлогу. На вікна припадає до 40% теплових втрат. Раніше цю проблему вирішували установкою додаткових зимових рам. Теплозберігаюча плівка, по суті, сучасний замінник такої рами. Тонкий двосторонній скотч кріпиться до рами вікна, а на скотч приклеюється плівка. Наскільки рівно — не суть важливо. Її треба прогріти феном (звичайним, не будівельним), після чого вона вирівняється і буде малопомітною.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Продаються спеціальні енергозберігаючі плівки

Цей простий спосіб дозволяє підняти температуру в приміщенні на кілька градусів. Ця ж плівка влітку буде запобігати перегріву – не допускати сонячні промені через скло.

Чи відрізняється ця енергоефективна плівка від звичайної? Сказати важко, поки порівняльних випробувань не проводили. Чи зміниться щось, якщо затягнути вікно звичайною поліетиленовою плівкою? Навряд. Гідність цієї плівки в тому, що вона кристально прозора і після нагрівання на вікні непомітна. Так що це відносно недорогий і простий спосіб підняти температуру в кімнаті і не зіпсувати вид з вікна.

Більш дешевий спосіб

Практично той же ефект можна досягти, якщо зсередини на скло наклеїти пакувальну плівку з повітряними бульбашками. Звичайно, використовуючи цю плівку, втрачаємо прозорість, але зате і ціна не така висока. Плівка монтується взагалі дуже легко. Вирізаний за розмірами скла шматок плівки змочуємо водою (з пульверизатора). Вода наноситься на гладку сторону. Розпилюємо її і на скло. Укладаємо плівку, вирівнюємо, притискаємо, розправляємо руками. Все, плівка приклеєна.

Як і чим утеплити старі дерев'яні вікна

Можна вчинити простіше – наклеїти пухирчату пакувальну плівку на скло зсередини

Вона може триматися місяцями. Знімається без проблем — потягнули за краєчок, вся вона і відійшла. Один і той же шматок можна використовувати кілька років, так як з ним нічого не трапляється. Це простий спосіб, який робить утеплення дерев’яних вікон більш ефективним.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*