Головна / Інструменти для будівництва і ремонту / Як правильно працювати з болгаркою?

Як правильно працювати з болгаркою?

Болгарка — найпопулярніший інструмент, як в побуті, так і на виробництві: ним ріжуть, шліфують і зачищають поверхні від іржі. При цьому потрібно розуміти, як працювати болгаркою правильно, адже це досить небезпечний інструмент, який може стати причиною серйозних каліцтв.

Тому перш ніж брати в руки болгарку, гарненько вивчіть техніку роботи з цим інструментом. Обов’язково дізнайтеся, як працювати з болгаркою, що можна нею робити, а що не можна.

Що таке болгарка

Болгарка – назва кутової шліфувальної машини (КШМ), що з’явилася в народі через країну виробництва, Болгаріб. Саме Болгарія стала батьківщиною такого популярного інструменту, яким багато хто з нас звикли користуватися мало не щодня.

Маючи досить просту конструкцію, в той же час, болгарка дуже зручний, якщо не сказати, багатофункціональний інструмент. До речі, багато умільців знайшли йому й інше застосування, оскільки різні ідеї саморобок з болгарки, не перестають з’являтися на просторах всесвітньої павутини.

Як правильно працювати з болгаркою?

Сучасні болгарки вміють здійснювати дуже багато:

 • Шліфування та полірування;
 • Різання матеріалів, причому не тільки з металу, але і з каменю, скла, бетону, а також деревини. До речі, при роботі з болгаркою по дереву, варто дотримуватися особливої обережності, оскільки, в принципі, даний інструмент не призначений для роботи з деревиною.

З часом, болгарка стала просто незамінним інструментом в роботі — для автослюсарів, зварників, а також, будівельників всіх мастей.

Техніка безпеки або як працювати болгаркою

Що потрібно в першу чергу знати для роботи з болгаркою:

 • Інструмент неприпустимо використовувати без захисного кожуха;
 • При використанні болгарки варто завжди надягати окуляри, щоб захиститися від осколків металу, який може запросто відлетіти в око;
 • Іскри від болгарки повинні летіти назад, хоча багато і переробляють болгарку, таким чином, що іскри летять вперед, а не під ноги. Однак в такому випадку, утримати в руках інструмент стає набагато проблематичніше;
 • Під час роботи на болгарку не повинна литися вода. Деякі майстри, наприклад, ллють воду на диск болгарки при різанні бетону, щоб зменшити кількість пилу, однак це може призвести до ураження електричним струмом;
 • Обов’язково, перш ніж різати метал болгаркою потрібно подумати над тим, куди летітимуть іскри і чи не загориться що-небудь внаслідок цього.
Читайте:   Какую выбрать болгарку для дома? Бытовая угловая шлифмашина

Крім того, не слід ставити на болгарку диск більшого діаметру, ніж можна. Деякі розумники, при відсутності диска, знімають захист і ставлять диск більшого діаметру, який не призначений заводом виробником інструменту. В результаті, підвищується не тільки рівень вібрації, але і ризики, пов’язані з пошкодженням кола, що неминуче веде до отримання важких травм при відсутності захисного кожуха.

Як правильно працювати з болгаркою?

Також, не можна використовувати при роботі з болгаркою колами, що мають якісь явні дефекти. Дуже часто диск «гуляє» з боку в бік, що свідчить про порушення його внутрішнього армування. Все це може привести до руйнування диска в момент різання матеріалів.

Що не можна робити при роботі з болгаркою?

Перед тим, як працювати болгаркою, ви обов’язково повинні переконатися в тому, що оброблювана деталь надійно закріплена у лещатах. Дуже часто, притискаючи куточок або лист металу ногою до землі, і здійснюючи його різання, диск болгарки торкається каменів і інших предметів, які в буквальному сенсі цього слова, розлітаються в сторони з великою швидкістю.

Отже, потрібно передбачити невелику відстань від землі, підкласти щось під оброблюваний матеріал.

Найстрашніше при роботі з болгаркою, це зворотний удар, коли диск клинить або інструмент утримується недостатньо міцно в руках. Тримати болгарку допускається тільки двома руками і дуже міцно. При цьому положення тіла повинно бути розташоване таким чином, щоб болгарка розташовувалася між ніг працюючої людини, а тіло не перебувало на одній лінії з різом.

Як правильно працювати з болгаркою?

В такому випадку, якщо навіть болгарку і вирве з рук, то диск піде в сторону і не заподіє особливої шкоди.

Пам’ятка для тих, хто працює з болгаркою

Обов’язково, перед тим як працювати з болгаркою, пам’ятайте:

 • Різати матеріал потрібно тільки тоді, коли диск болгарки обертається на максимальних обертах. Забороняється включати інструмент, в той момент, коли диск знаходиться в пропилі.
 • Не варто прикладати надмірне зусилля на болгарку під час різання металу або будь-якого іншого матеріалу. По-перше, ви тим самим ризикуєте спалити болгарку, а по-друге, збільшується ризик заклинювання кола в матеріалі, і, отже, його пошкодження.
 • Починати різання болгаркою найкраще з місця, де є найменше поперечний переріз. Особливо це стосується різання болгаркою металевих профілів.
 • Здійснюючи різання штроб болгаркою, завжди потрібно надягати респіратор і окуляри.
 • Під час роботи з болгаркою, потрібно розуміти ризики, тому увага повинна бути максимальною, на всі 100%.
Читайте:   Як вибрати електричний рубанок

Крім усього перерахованого вище, можна ще додати і те, що багато хто любить різати болгаркою дерева. Це дуже небезпечне заняття, яке може привести до важких травм, і навіть до летального результату.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*