Головна / Сад та Город / Як правильно зібрати і зберегти насіння помідорів

Як правильно зібрати і зберегти насіння помідорів

Как правильно собрать и сохранить семена помидоров

Будь який городник підтвердить, що насіння помідорів, зібрані своїми силами, відрізняються великими розмірами, мають високу і дружну схожість, стійкість до захворювань. Так навіщо ж ризикувати, купуючи посадковий матеріал в магазині або, що ще гірше, на базарі, якщо можна економити кошти і отримувати помідори вищої якості з насіння зі свого городу?!

Як правильно відібрати насіння помідорів або 5 основних помилок

Для отримання якісного насіннєвого матеріалу на ділянці вибираємо 1-2 врожайні рослини, за якими підтримуємо ретельний догляд. Плоди із загальної маси на насіннєві цілі брати не рекомендується. Вони можуть виявитися або з хворих, або з маловрожайних рослин.

На насіння беруть добре сформовані типові для даного сорту плоди з 2-3 кисті (якщо вирощуються в теплицях) і з нижньої кисті (якщо вирощуються на відкритій ділянці). Томати, сформовані пізніше, не годяться, так як потомство з них буде з дрібними плодами.

Перш ніж відбирати томати на насіння, слід ознайомитися з 5 найпоширенішими помилками.

  1. Недосвідчені городники наївно вважають, що від гібридів можна одержати точно такі ж томати. Це неможливо! Гібридні рослини одержують шляхом схрещування двох сортів. Отримані в результаті насіння – гібриди першого покоління F1. Головний недолік гібридів F1 – з них не можна брати насіння, так як плоди можуть віддалено нагадувати «батьків» і бути абсолютно несмачними.
  2. Любителі беруть будь-який плід, забуваючи, що бджоли теж беруть участь у процесі запилення. Отже, на ділянці теж є можливість отримати власні гібриди. Щоб випадково не взяти гібридну рослину, плоди потрібно зривати тільки з нижньої кисті. Квітки там зацвітають в травні, коли активність бджіл ще не висока і ризик перехресного запилення зведений до мінімуму.
  3. Багато знімають на насіння самий великий помідор, не замислюючись над тим, що великий розмір не типовий для даного сорту. Плід виріс таким великим тільки в цьому році, завдяки збігу обставин.
  4. Любителі експериментувати знімають томати нетипової для даного сорту форми. Якщо типова форма сорту – округла, то не можна брати плоди конусоподібної або будь-якої іншої форми. Такі плоди – жертви перехресного запилення. На насіння треба брати томати, які мають яскраво виражені типові ознаки для даного сорту: величину, форму плоду, колір.
  5. Іноді поспішають взяти перестиглі плоди. Насіння в таких томатах можуть прорости і втратити схожість.
Читайте:   Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

Как правильно собрать и сохранить семена помидоров

Як правильно зібрати насіння томатів

Плоди беруть бурої стиглості і дозарюють, розклавши в теплі. Перед тим, як зібрати насіння помідор, плоди миють, розрізають упоперек і легким натисканням випускають м’якоть з соком в скляний або пластмасовий посуд.

В оболонці насіння містяться речовини, що перешкоджають їх проростання всередині плоду (інгібітори). Захисна оболонка руйнується в процесі зброджування (ферментації). Баночку з м’якоттю томату накривають марлею і ставлять в темне місце для зброджування у власному соку на 2-3 дні. Воду доливати не можна. У воді насіння задихаються і гинуть.

Як тільки на поверхні вмісту банки з’являться бульбашки і плівка, сік стане освітленим, а насіння опустяться на дно, процес зброджування закінчений. Пора відокремлювати насіння. Важливо не пропустити цей момент, інакше вони, звільнені від захисної оболонки, можуть почати проростати прямо в банці.

Масу, яка забродила акуратно зливають, додають чистої води, струшують банку і знову зливають каламутну рідину. Так роблять кілька разів.

Тепер потрібно відокремити порожні недостиглі насіння від повновагих. На склянку води беруть пів чайної ложки кухонної солі і перемішують. Поміщають в розчин насіння і струшують: повновагі опустяться на дно, порожні спливуть. Ті що спливли викидають без жалю.

Насіння промивають, віджимають на бавовняну ганчірочку, висипають на папір, розкладають тонким шаром і сушать протягом декількох днів, перемішуючи час від часу.

Готовий насіннєвий матеріал зберігають у паперових пакетах в сухому місці – насіння помідорів дуже бояться вологи.

Схожість зберігається протягом 5-9 років, але бажано використовувати їх не пізніше 4 років.

Як зібрати насіння помідорів

Как правильно собрать и сохранить семена помидоров

Как правильно собрать и сохранить семена помидоров

Два способи збирання насіння «для ледачих»

1. Перед тим, як зібрати насіння томатів, плоди з ознаками псування прибирають, інші миють і витирають насухо. Стиглі помідори розрізають навпіл, ложкою виймають м’якоть з насінням і переливають у півлітрову банку. Банку накривають повітропроникною ганчірочкою і ставлять на 2 дні в темне місце на дозарювання.

Читайте:   Як виростити розсаду помідорів на підвіконні в домашніх умовах?

Коли насіння опустяться на дно, їх кілька разів промивають чистою відстояною водою. Далі потрібно їх протравити. Для цього натирають на тертці 1 столову ложку господарського мила з вмістом жирних кислот не менше 72%. Мило заливають водою і розмішують. В одержаний розчин білого кольору висипають насіннєвий матеріал на 30 хвилин. Після дезинфекції насіння промивають і сушать на папері, тарілці і плоскому блюді. Зберігають насіннєвий матеріал у дверцятах холодильника.

Как правильно собрать и сохранить семена помидоров

2. Даний спосіб не передбачає зброджування. Насіння виймають з стиглого без ознак псування помідора і розмазують м’якоть на паперовій серветці. Серветку підписують із зазначенням сорту та дати, і кілька днів просушують на сонечку (на підвіконні). Після чого її прибирають в коробку на зберігання.

Как правильно собрать и сохранить семена помидоров

Тепер ви знаєте, як отримати насіння томатів. Залишилося нагадати кілька правил:

  1. Для отримання якісного насіннєвого матеріалу не використовують гібриди.
  2. У сприятливі роки насіннєвий матеріал збирають з запасом на 3-4 роки.
  3. При роботі з насінням декількох сортів потрібно проявити граничну акуратність. Особливо уважно стежать за етикетками, щоб виключити плутанину в сортах і даті збору.

Как правильно собрать и сохранить семена помидоровЗалишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*