Головна / Будівельні матеріали / Як вибрати якісну деревину для будівництва будинку

Як вибрати якісну деревину для будівництва будинку

Як вибрати якісну деревину для будівництва будинку

Те, що натуральна деревина екологічно безпечний матеріал – незаперечний факт. А ще вона зберігає здоровий мікроклімат у приміщеннях. Але як вибрати якісну деревину для будівництва будинку?

У дерев’яних будинках тепло взимку і прохолодно влітку. В них затишно жити. Однак цей матеріал теж неідеальний і має свої недоліки, тому правильний вибір – один із способів їх мінімізувати. Отже, яке дерево найкраще для будівництва будинку?

Породи дерева для будівництва будинку

В цілому для цієї мети підходять як хвойні, так і листяні породи дерев. Ми розглянемо п’ять видів деревини для будівництва будинку: сосну, ялину, липу, березу і дуб.

Будинок може бути навіть плаваючим. Головне – правильно підібрати матеріал для нього

Використання сосни для будівництва

Сосна вважається найбільш поширеною породою дерева. Її головні переваги – низька розтріскуваність після висихання й мала усушка. Крім цього, вона відрізняється стійкістю до гниття, хорошою в’язкістю, помірним викривленням, міцністю і довговічністю. Деревина має красиву і чітко промальовані структуру. Плюс до всього цього матеріал коштує відносно недорого.

Всього налічується 125 видів сосни, але мова, як правило, йде про сосну звичайну. У теплому кліматі вона росте в горах, в помірному і холодному – на рівнинах. У північній півкулі дерево поширене аж до полярного кола.

Сосна може виростати до 50 м заввишки і до 1 м в діаметрі. При цьому довжина стовбура без сучків досягає 20 м. Середня щільність деревини – 520 кг/м3 при вологості 12-15 %. Це досить багато, тому сосна не вважається легким матеріалом. Ще одна її цікава властивість – великий розкид механічних властивостей. Вони безпосередньо залежать від походження й умов росту дерева.

Негативна властивість сосни – поява поверхневої синяви. Вона не змінює механічних властивостей матеріалу, але погіршує зовнішній вигляд. З синявою цілком успішно можна боротися за допомогою відбілювання.

Читайте:   Яку плитку краще вибрати для лазні

Як вибрати якісну деревину для будівництва будинку

Особливості заготівлі сосни

Зрубують сосну віком 100-120 років. Високоякісна деревина рахується якщо вона старіша від 160 років. В залежності від умов зростання питома вага і щільність деревини змінюються. На добре зволожених і родючих ґрунтах виростають дерева з пухкою структурою та низькою щільністю. Така деревина називається мяндовою. Кращий матеріал дають дерева, що ростуть на пісковиках, височинах чи пагорбах – сухих і малородючих ґрунтах. Ця деревина називається кондово і відрізняється дрібношаровою структурою і високою щільністю.

Особливості обробки матеріалу

Сосна – м’який матеріал і легко піддається обробці. Її легко розпиляти впоперек волокон і важко уздовж. З стружкою зворотна ситуація: уздовж волокон – добре, а впоперек – важко. Матеріал добре склеюється і з’єднується з допомогою кріпильних елементів.

За ступенем смолистості сосна ділиться на смолку і сухощепку. Перша містить багато смоли, відмінно протистоїть волозі, але важко обробляється. Смола забиває інструмент, проступає крізь покриття і спучується при нагріванні. Така соснова деревина для будівництва будинку підходить, але її необхідно знесмолювати спеціальними складами. Сухощепка прекрасно зістругується, ріжеться, забарвлюється і протравлюється, але не здатна витримувати високі навантаження. Вона підходить для столярних робіт.

Ялина як матеріал для будівництва

Ялина виростає до 60 м у висоту і до 1,2 м в діаметрі. Такий матеріал здатний десятиліттями зберігати натуральний колір, і це – одна з головних його переваг. Ялина, як і сосна, м’яка, стійкий до деформації і маловсихаюча порода. По гнучкості вона навіть перевершує сосну і практично не синіє.

Середня щільність ялинки – 470 кг/м3 при вологості 12-15 %. Вона вважається легким матеріалом. Деревина відрізняється пухкою структурою, тому краще зберігає тепло у приміщеннях. Її слабке місце – схильність розщепленню у висушеному стані і низька вологостійкість. Такий матеріал необхідно покривати вологостійкими речовинами.

Особливості заготівлі ялинки

Заготовляють ялину, придатну для будівництва будинку, у віці 80-120 років. У неї немає такої залежності від умов зростання, як у сосни.

Ялина – ідеальний матеріал для виготовлення музичних інструментів. Це пояснюється дуже рівномірним розташуванням волокон і освітою мікроскопічних резонансних камер при висиханні смоляних ходів.

Читайте:   Фанера: основні характеристики та різновиди матеріалу

Особливості обробки

Незважаючи на м’якість деревини і низьку смолистість, обробка ялини – процес досить складний. Він ускладнений великою кількістю дрібних і твердих сучків в матеріалі.

Липа як будівельний матеріал

Липа найчастіше використовується для будівництва лазні. Між тим, вона цілком підходить і для зведення теплих і затишних будинків. Це дерево виростає до 30 м у висоту. Одна з головних переваг матеріалу – низький рівень теплопередачі. Липа – м’яка, пухка і пружна. Вона тріскається і жолобиться під час сушіння, але після цього залишається стабільною.

Середня щільність матеріалу – 530 г/м3 при вологості 12-15 %. З плюсів – липа абсолютно не приваблює гризунів. З мінусів – дерево жовтіє під сонцем, викликає корозію заліза, легко пошкоджується грибками і недовговічне. При використанні потребує захисного покриття.

Особливості заготівлі липи

Заготівля липи починається при досягненні нею віку 80 років. Особливості умов зростання не впливають на її властивості. Всього налічується близько 45 видів липи.

Особливості обробки липи

Липа легко ріжеться, колеться, гнеться і встругається. При цьому вона погано вбирає вологу, тому тяжко фарбується. Найпростіший вихід – покрити поверхню деревини лаком.

Завдяки легкості обробки в попередні часи шахраї виготовляли з липи копії княжих або царських печаток. Звідси й пішло, що підробки називають «липовими».

Береза у якості дерева для будівництва

Будівництво будинку з берези – явище ще більш рідкісне, ніж з липи. Головна причина – недовговічність і сильне засушування матеріалу. При цьому береза відрізняється стійкістю до ударних навантажень, високою твердістю, міцністю і еластичністю.

Вона виростає до 20 м заввишки і 70 см в діаметрі. Середня щільність деревини – 650 кг/м3 при вологості 12-15 %. Береза досить важка і в’язка, але довго висихає, схильна до розтріскування і викривлення. Без захисного покриття вона легко вражається грибками.

Особливості заготівлі берези

Дерево зрубують у віці 60-80 років. Залежність між умовами вирощування та властивостями виражена слабо. Всього налічується близько 100 видів берези.

Читайте:   Як обрати плитку та які види бувають?

Особливості обробки березового дерева

Береза стружиться добре, фрезерується і гнеться, але погано колеться. Її можна склеювати, з’єднувати за допомогою різного кріплення і покривати будь-якими захисними складами.

Дуб – ідеальна деревина для будівництва

Дуб – практично ідеальний матеріал для будівництва будинку. Він володіє багатьма перевагами: довговічність, вологостійкість, надійністю, високою міцністю і твердістю, еластичністю, стійкістю до впливу атмосферних явищ, стирання і гниття.

Як вибрати якісну деревину для будівництва будинку

Дуб росте до 40 м у висоту і може досягати 3 м в діаметрі. Середня щільність деревини – 700 кг/м3. Це важкий і щільний матеріал. В ньому не заводяться грибок і комахи. Дуб підходить для експлуатації в будь-яких кліматичних умовах. Він повільно висихає, а його головний і єдиний недолік – висока ціна. Всього налічується близько 600 видів дуба.

Особливості заготівлі дуба

Для дуба характерна наступна залежність: чим більше вік, тим вище якість деревини. Можна сказати, що дуб як хороше вино. Загалом дерева заготовляють віком від 100 років. Умови їх вирощування впливають на властивості кінцевого матеріалу. Якщо дуб росте в сухому піщаному місці – він дрібношаровий, твердий, але непружний. Якщо на березі водойми – крупношаровий, пружний, важкий, але схильний до розтріскування. В інших випадках дуб має перехідні якості.

Особливості обробки дуба

Дуб – твердий матеріал, тому ріжеться насилу, але при цьому добре гнеться. Він легко піддається лакуванню і труїть. Матеріал не прийнято фарбувати, але можна піддавати штучному старінню.

Загальні підходи при обробці деревини для будівництва

Один з найбільш вдалих способів зберегти зовнішній вигляд деревини, її текстуру та структуру – обробка маслом. При цьому матеріал в обов’язковому порядку необхідно шліфувати. Тут існує наступна залежність: чим м’якше деревина, тим більш тонке шліфування застосовується. Крім цього, необхідно враховувати вид застосовуваного масла.

В цілому краще вибирати деревину, заготовлену в холодну пору року. Вона менше схильна до грибкових уражень. Навесні сохне природним чином в більш плавному, щадному режимі і тому утворює менше тріщин.

Висновок

Вибір деревини для будівництва будинку – завдання непросте. З п’яти розглянутих матеріалів найкраще для цієї мети підходить дуб, але він дорогий.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*