Головна / Рослини на ділянці / Як правильно ділити кореневища жоржини?

Як правильно ділити кореневища жоржини?

Розкішні, царствені, масивні і яскраві суцвіття жоржин складно не помітити в будь-якому саду. Ця справжня королева осені не знає собі рівних ні у розмірах суцвіть, ні в своїй мальовничості у другій половині садового сезону. На жаль, щоб можна було милуватися на розкішне цвітіння жоржини, доводиться чимало попрацювати. Жоржини ефектно цвітуть тільки тоді, коли рослини своєчасно омолоджують і контролюють кількість пагонів. Занадто великі, розрослі жоржини не порадують настільки ж великими і красивими суцвіттями. Поділ жоржин – процес простий, але в ньому є все ж свої тонкощі.

Поділ бульб – запорука цвітіння і здоров’я жоржин

Як правильно ділити кореневища жоржини?

Жоржини – далеко не самі прості у вирощуванні рослини з категорії цибулинних і бульбових. Це малозимостійка, досить примхлива рослина, що вимагає від садівників чималих зусиль. Звичайно, жоржини сповна віддячить за турботу і швидким зростанням, і небувалими розмірами і красою цвітіння. Але щоб ними насолодитися, доведеться подбати про правильний догляд, щорічне викопування на зиму, правильне зберігання і посадку.

Своєчасне розмноження і омолодження жоржин – один з найважливіших пунктів у догляді за цією рослиною.

При поділі якраз розмноження вважається далеко не головною метою і причиною. Звичайно, в окремих випадках одержання як можна більшого числа рослин, збільшення кількості посадкового матеріалу – дуже важливе завдання. Але омолоджувати жоржини, в першу чергу, потрібно для найбільш барвистого цвітіння і збереження їх здоров’я. Кореневища жоржини треба часто, своєчасно і правильно розділяти.

Головна мета поділу – отримання корнеклубнів оптимального розміру, коли кількість точок зростання, а відповідно, і пагонів на них дозволить домогтися самого пишного цвітіння і правильного розвитку рослин. Жоржини нарощують гнізда дуже активно, вони розростаються за літо, і якщо вчасно не розділяти рослини, вони почнуть вироджуватися.

І чим більше запущений процес, тим сильніше будуть проявлятися ознаки втрати декоративності. Вважається, що при відсутності регулярного розподілу жоржини повністю деградують, старіють і гинуть за 5-6 років.

Один з важливих аспектів поділу жоржин – профілактика. При розростанні гнізд жоржини не просто деградують, але і істотно погіршується їх імунітет. Можливості рослини протистояти вірусам та інфекціям, здатність не реагувати на невдалу погоду, стійкість до шкідників та інших негативних чинників при розростанні гнізда знижується практично прямо пропорційно.

Читайте:   Що робити, якщо не плодоносить вишня?

А ось своєчасний поділ має прямо протилежний ефект: жоржини в процесі розрізання та поділу виявляють більш сильні захисні реакції. Рослини легше борються з інфекціями, стійкіші до негоди, вірусів і будь-яких негативних факторів.

Поділ необхідно проводити далеко не щороку і не для всіх жоржин. Його проводять лише на тих примірників, які володіють сильними, здоровими, великими бульбами з численними точками зростання.

Ніколи не поділяють:

  • дуже маленькі кореневища;
  • рослини з 1-3 точками зростання;
  • сорти і види з дуже тонким стеблом і кореневою шийкою.

Як правильно ділити кореневища жоржини?

Терміни поділу для садових жоржин

Розділяти жоржини, омолоджуючи їх і залишаючи бульбини оптимального розміру, потрібно в той час, коли вони знаходяться поза землею, до або після закладання на зберігання. Вибір між осіннім і весняним поділом потрібно робити в залежності від зручності, звичок або можливостей, особливостей погоди восени під час викопування і навіть тих умов, в яких зберігають кореневища.

У кожного з двох варіантів поділу є свої переваги і недоліки:

Осінній поділ жоржин

Вважається самим простим і продуктивним способом. Восени, коли кореневища викопують, все одно доводиться проводити їх очищення, обробку фунгіцидами, огляди і видалення пошкоджених частин. Тому вже чисті і готові відправитися на зберігання залишається тільки розділити, щоб навесні відразу приступати до підготовки до посадки.

Головні переваги цього способу – в менших ризиках ураження вірусами і захворюваннями, простоті самого процесу. Але і ризики також великі:

більш дрібні бульби гірше переносять зимівлю поза грунтом;
вище ризик всихання або ураження захворюваннями.

Весняний поділ жоржин

Його проводять перед початком пробудження кореневищ, перед стартом садового сезону. Перезимувалі жоржини повторно оглядають, вибраковують. Навесні можна оцінити їх реальний стан, бруньки до кінця березня (а при правильному зберіганні саме в ці терміни закінчується період спокою) добре виділяються, їх легко виявити і оцінити.

Відсоток втрати садивного матеріалу менший, а розміри і якість визначити простіше. Великі жоржини краще зберігаються, тому багато хто віддає перевагу саме поділу перед підготовкою до посадки, а не після викопування. Правда, складність поділу, твердість і млявість шкірки, більший ризик того, що на велике гніздо інфекція пошириться скоріше, не завжди компенсуються перевагами.

Читайте:   Саженцы алычи в саду

Який би варіант поділу не був обраний, слід пам’ятати, що акуратна робота і ретельні огляди, відсутність поспіху – запорука успіху і в тому, і в іншому випадку.

Як правильно ділити кореневища жоржини?Умовний стандарт для поділу жоржин

«Посадкова одиниця» – один бульба з 1-3 сильними, якісними бруньками і добре розвиненим, якісним корінням. Іноді це одна, а іноді – кілька.

Щоб жоржини нормально розвивалися, суцвіття не дрібнішали, рослина нормально визрівала, на кожному кущі варто залишати два, у крайньому випадку – три стебла. Зайві пагони рекомендують видаляти ще на ранніх стадіях розвитку, але краще, якщо максимальна кількість пагонів буде обмежена ще до пророщування або посадки шляхом контролю кількості бруньок.

Від цього стандарту або норми можна відхилятися. У кожному конкретному випадку спосіб поділу, лінії, за якими варто розрізати кореневища і те, скільки потрібно залишати бруньок і бульб, потрібно визначати індивідуально. Починати завжди краще з ретельного огляду і виявлення тих бруньок, які є на кожному кореневищі. Якщо орієнтуватися складно, можна намітити лінії і бруньки маркером.

Якщо ви купили рідкісний сорт, у вас є всього одна бульба, рослина погано перезимувала і залишилась всього один бульба з парою бруньок, мова йде про порятунок сорту або спроби виростити пару кущів з одного кореня, можна розділяти навпіл, залишаючи в кожній частині 1-2 бруньки. Якщо бульба утворює сильні коріння і всього одну нбруньку, можна сміливо відокремлювати її для зростання сильного куща з одним стеблом.

Працює принцип індивідуального підбору розміру бульб і в «зворотному» напрямку. Якщо рослина хвора, ослаблена, кореневища в поганому стані, коріння майже не розвинені, а бруньки дуже слабкі, то, незалежно від кількості, краще залишити великі відрізки кореневища, щоб за літо рослина відновилася і наростила якісну масу. У такому разі залишають  2-3 бульби зі стандартними 1-3 брцньками.

Як правильно ділити кореневища жоржини?

Технологія поділу бульб жоржин

Поділу жоржин повинен передувати ретельний огляд рослини; видалення сухих, пошкоджених, відмерлих частин. Санітарна чистка бульб, як і їх замочування в фунгицидах і промивання, повинні бути проведені до поділу. Бульби, розміри яких перевищують 15 см в довжину, краще вкоротити.

Читайте:   Білити чи не білити: чи потрібно навесні білити дерева?

Стебла перед поділом вкорочують до висоти в 1-2 см, а маткову, саму велику і темну бульбу, вирізують (як і дрібні, верхні, слабкі бічні бульби товщиною менше 1,5 см і без бруньок).

Найпростіший варіант поділу жоржин – зробити все вручну. Якщо у рослини було кілька стебел, бульби легко відділяються, то в розрізанні немає ніякої потреби. Досить, акуратно тримаючи кореневища знизу, трошки розхитати бульбу і обережно розламати гнізда на кілька частин або окремі шишки.

Якщо у рослини одне стебло або бульби розташовані щільно, зрослися, а акуратно розламати їх вручну не виходить, то замість заподіяння травм краще відразу використовувати метод розрізання.

Розрізають бульби жоржин гострим, продезинфікованим, тонким ножем. Іноді для поділу використовують секатор або ножиці. Але ніж краще, оскільки він не здавлює тканини коренів. Обробку леза і знезараження потрібно проводити після кожного зрізу.

При поділі кореневища з одним пеньком акуратно розрізають навпіл стебло, залишаючи по обидві сторони бруньки, а потім розтягують в сторони. Щільно розташовані бульби акуратно відокремлюють.

Якщо отримані бульби занадто великі, можна продовжити поділ навпіл з розтягуванням частин. Якщо ви хочете отримати більше число бульб, то сильні, добре розвинені бульби з великими бруньками акуратно рівним зрізом розрізають навпіл.

При будь-якому розрізуванні важливо рухатися вздовж бульби, стежити за тим, де знаходяться ростові бруньки і коріння. Зрізи проводять на віддалі від паростків, залишаючи достатній простір для загоєння рани і ніколи не підбираючись впритул до точок росту.

Незалежно той того, чи довелося розламувати або розрізати жоржини, будь-яку рану на рослині після поділу потрібно обробити захисним складом. Звичайний потовчене вугілля, марганцівка, у крайньому випадку – зеленка, сірка, фунгіцид або спеціальний засіб для цибулинних наносять на всю поверхню зрізу. Після поділу зрізам дають підсохнути протягом 2-х–3-х днів.

Протягом сезону потрібно не допускати тривалого пересихання грунту, забезпечити регулярні поливи і підживлення. Зрізання частини квіток або не допускаючи цвітіння взагалі дозволять отримати більш великі бульби, які можна буде поділити вже наступної осені.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*