Головна / Опалення / Як вибрати інфрачервоний обігрівач – принцип роботи, пристрій і важливі критерії вибору

Як вибрати інфрачервоний обігрівач – принцип роботи, пристрій і важливі критерії вибору

За кілька років обігрівачі інфрачервоного типу, настільки затребувані сьогодні, перетворилися в товар, доступний практично кожному. Виробляють ці прилади в багатьох країнах Європи, а також в Китаї і Росії. Купуючи обігрівач, звичайно ж, хочеться, щоб він не ламався і довгі роки милував теплом. Постараємося з’ясувати, де і як вибрати інфрачервоні обігрівачі, ґрунтуючись при цьому на їх конструкційні особливості. Для цього розглянемо докладно, як влаштовані і як працюють ці прилади, а також критерії їх вибору.

 

 

Особливості конструкції та принцип дії інфрачервоного обігрівача типу

Ці пристрої відрізняються від конвекторів радикально – вони гріють аж ніяк не повітря, а предмети, що знаходяться в кімнаті, у тому числі підлогу і стіни. Загалом-то, інфрачервоний обігрівач можна порівняти з кімнатним сонечком – його випромінювання, подібно сонячним променям, пронизує повітря, абсолютно не грея його. А ось як тільки промінь дійде до предмета, світло не пропускає, той його відразу ж поглинає, природно, нагріваючись при цьому.

Інфрачервоні хвилі мають велику довжину – саме вони сприймаються нашою шкірою як тепло, що виходить від сонячних променів. Ми його відчуваємо, але побачити не зможемо ніколи. І зігрівають нас ці промені незалежно від вітрів і протягів – вони їм зовсім не перешкода. Точно так само не бояться протягів і обігрівачі інфрачервоного типу, використовувані в побуті – адже довжина хвиль у їх випромінювання аналогічна довжині хвиль ІЧ-спектру у Сонця.

Ні один конвектор не може нагріти кімнату миттєво – адже при його роботі відбувається постійний рух теплого повітря вгору. Тобто в першу чергу нагрівається простір в районі стелі, а ми знаходимося внизу, і поки повітряні маси (теплі і холодні) перемішаються, проходить чимало часу. От і доводиться весь цей час мерзнути, чекаючи комфортної температури в приміщенні.

Переміщення повітряних мас при конвекції.

У випадку з інфрачервоними обігрівачами все інакше – тепло від них ми починаємо відчувати відразу ж після включення приладу, але тепло це не відчувається у всій кімнаті, а локально, тобто тільки в тому місці де відбувається випромінювання.

Принцип обігріву інфрачервоним обігрівачем.

Усередині приладу немає ніяких особливо хитромудрих елементів. У сталевому корпусі, на який нанесена міцна порошкова фарба, знаходиться відбивач, зроблений з алюмінію. На цьому відбивачі встановлений основний елемент конструкції – нагрівальний. Існують 4 різновиди цих елементів: галогеновий, карбоновий, керамічний і трубчастий (його називають теном).

Також в кожному інфрачервоному обігрівачі є термостат для регулювання температури і датчик, вимикає прилад при перегріві. Якщо прилад призначений для установки на підлозі, він в обов’язковому порядку оснащується ще і датчиком перекидання.

Поради щодо вибору обігрівача інфрачервоного типу

Виконання – стельовий, настінний або підлогове?

Отже, як вибрати іч обігрівачі для дому та яке виконання буде краще? Це залежить від розмірів приміщення і від умов використання приладу. Почнемо з того, що визначимося, стаціонарне пристрій нам потрібно, або ж прилад передбачається переміщати з кімнати в кімнату. Мобільні обігрівачі менше за розмірами і мають невелику потужність, а стаціонарні бувають настінними, настільними і плінтусні.

Загалом, найбільш зручним типом пристроїв є стельові іч обігрівачі. Вони і зайвого місця не займуть, і діапазон випромінювання у них вельми великий. Є моделі, монтовані в підвісну стелю – вбудовані, а також є такі, які кріпляться до звичайного стелі спеціальними кронштейнами – підвісні. При цьому відстань до поверхні корпусу від стелі становить близько 5 сантиметрів.

Читайте:   Як вибрати газовий настінний двоконтурний котел?

Принцип розсіювання променів від ІНФРАЧЕРВОНОГО обігрівача розміщеного на стелі.

Малопотужні і не настільки ефективні обігрівачі підлогового типу зустрічають на шляху свого випромінювання більше перешкод, ніж стельові. Якщо вибирати з них, то краще зупинитися на моделі з карбоновим або трубчастим нагрівальним елементом. Керамічний нагрівач служить не так довго, тому є не дуже підходить. Галогенний нагрівальний елемент, що випромінює короткі хвилі, які можуть чинити негативний вплив на людину і зовсім використовувати неприпустимо, оскільки для нормальної роботи даного приладу необхідно довгохвильове випромінювання.

Обігрівачі, що кріпляться на стіні, повинні мати від поверхні підлоги деяку відстань. Якщо в сім’ї є діти, то висота установки обігрівача робиться такою, щоб діти не дістали до працюючого приладу. Якщо потрібно поставити обігрівач під вікно, вибирайте модель з плинтусным виконанням – вона прекрасно впишеться під віконний отвір.

Трохи про довжині хвилі і температури нагріву

Нагрівальні елементи, розташовані всередині ІК обігрівачів, можуть мати різну довжину випромінюваних хвиль і різну температуру нагрівання. Вони бувають наступними:

Випромінювачі, що випускають довгі (у межах від 5,6 до 100 мікрон) хвилі. Їх робоча температура коливається від 100 до 600 градусів, вони можуть використовуватися і в будинках, і в офісах, і у виробничих приміщеннях, стелі в яких не вище трьох метрів. Втім, в квартирі предостатньо обігрівача з робочою температурою до 120 градусів.

Середні хвилі з довжиною від 2,5 до 5,6 мікрон) випромінюють нагрівальні елементи, що гріються сильніше – від 600 до 1000 градусів. При цьому стеля в приміщенні повинна бути від 3 до 6 метрів. Це може бути, наприклад, приватний будинок або адміністративна будівля.

Короткі хвилі (від 0,74 до 2,5 мікрон) випромінюють нагрівальні елементи, що працюють при температурі від 100 градусів. Тут вже необхідна висота стелі – від 6 до 8 метрів. Такі стелі можуть бути у фабричному або заводському цеху. Крім того, обігрівачі цього типу можна використовувати і на вулиці. В домашніх умовах ми не рекомендуємо їх використовувати.

Вибираємо тип нагрівального елемента

Визначаючись з тим, який інфрачервоний обігрівач вибрати, треба мати на увазі, що розрізняються вони, насамперед по оболонці, в яку поміщений елемент, що випромінює хвилі. Ця оболонка може бути зроблена з металу, кераміки або кварцу.

Галогеновий нагрівальний елемент являє собою галогенову лампу, яка випромінює в інфрачервоному діапазоні. Усередині лампи знаходиться нитку розжарення виконана з вольфраму або вуглеволокна. При нагріванні нитки відбувається виділення інфрачервоної енергії та передача її трубці лампи. Всі галогенові лампи випромінюють золотаве світло, який може дратувати очі, для боротьби з цим деякі виробники покривають лампу спеціальним складом. Але основний недолік даного нагрівального елемента полягає в тому, що галогеновий нагрівальний елемент випромінює короткі хвилі, а вони можуть чинити негативний вплив на людину. Тому на наш погляд, краще відмовитися від ІК обігрівачів оснащених таким нагрівальним елементом.

ІНФРАЧЕРВОНИЙ обігрівач з галогеновим нагрівальним елементом.

Карбоновий обігрівач елемент виконаний у вигляді трубки з кварцу. Всередині у неї створений вакуум, в якому знаходиться вуглецева (карбонова) спіраль. Достоїнствами такого елемента є дуже швидкий розігрів, а також те, що його коефіцієнт корисної дії перевищує ккд у розігрітій пластини з металу. Втім, є і недоліки: вони служать приблизно всього два роки, а електроенергії споживають забагато – від одного до двох з половиною кіловат. Ще вони світяться червоним світлом, дратівливим очі. Також не варто ними користуватися астматикам та алергікам. Коротше кажучи, даний тип обігрівачів годиться лише для короткочасної роботи – довго ними користуватися шкідливо.

ІНФРАЧЕРВОНИЙ обігрівач з карбоновим нагрівальним елементом.

Нагрівальний елемент з керамічної оболонкою відмінно захищений, тому не світиться в процесі роботи. І є такий елемент не менше трьох років, от тільки ціна його вище, ніж у кварцового. Зате він досить-таки економічний, і його діапазон споживаної потужності становить від 50 до 2000 ватт. Така різниця обумовлена конструкційними особливостями. Незважаючи на те, що такі нагрівальні елементи не дуже швидко розігріваються і остигають, їх часто використовують в медичних установах і в саунах – адже вони досить міцні.

Читайте:   Камін: чи можна встановити його в квартирі?

ІК керамічний нагрівальний елемент.

Трубчастий (микатермический) елемент з металу нагадує за конструкцією елемент з кераміки, але коштує дорожче. Працюють такі обігрівачі добре, вони цілком надійні та зручні у побуті. Якщо вас не буде дратувати невелике потріскування при роботі, то можете зупинити свій вибір на такому приладі. А він тріщить тому, що коефіцієнти температурного розширення сталевий спіралі і алюмінієвого корпусу різні. Нічого страшного в цьому немає. Вибираючи обігрівач такого типу, перевірте, які характеристики має тен, випромінювач, корпус, фольга та ізолятор.

ІЧ обігрівачі з трубчастим нагрівальним елементом поміщених в оболонку з алюмінію.

Питання, які варто задати при купівлі інфрачервоного обігрівача:

  • Вирішуючи, як правильно вибрати інфрачервоний обігрівач, перш за все, слід довідатися, яку товщину має анодирующий шар на пластині, що випромінює інфрачервоні хвилі. Якщо він буде мати товщину не менше, ніж 25 мікрон, то благополучна робота протягом 20 років забезпечено. Якщо ж цей шар тонше, то вже через три роки з обігрівачем доведеться розпрощатися – згорить. Шкода, що візуально цей параметр перевірити не вдалося – при покупці пристрою доводиться покладатися лише на чесність продавця.
  • Матеріал нагрівального елемента також має значення. Якщо це чорний метал, то там, де волого (наприклад, у ванній кімнаті або сауні), обігрівач використовувати не вдасться. Якщо ж використана нержавіюча сталь, то це набагато краще.
  • Товщина фольги випромінювача повинна бути не менше 120 мікронів. Якщо ж фольга буде тонше, то, замість того щоб обігрівати кімнату, промені даремно будуть обігрівати стелю. Перевірити товщину фольги просто натиснути на неї стрижнем кулькової ручки. Якщо фольга зімне або продірявитися, значить – вона не дуже якісна, не товщі 100 мікрон. А при 120 мікронах отвір зробити не вдасться.

Яка потужність є оптимальною для ІНФРАЧЕРВОНОГО обігрівача

На 10 квадратних метрів кімнати, як правило, необхідна потужність 1 кіловат (1000 Вт). Але краще придбати обігрівач, що має запас по потужності (особливо в тому випадку, якщо інших джерел тепла не передбачено). Адже доводиться враховувати втрати тепла через стіни, перекриття та вікна. Коли ж обігрівач використовується як доповнення до існуючої системи опалення, потужність розраховується стосовно до умов його роботи. Тут також треба мати на увазі тепловтрати.

У магазинах можна зустріти обігрівачі, які мають потужність 300 ватт. Їх дуже зручно використовувати там, де потрібно швидко і ненадовго прогріти приміщення, наприклад, підвальне або гаражне. Такі пристрої не завдають особливої шкоди, тому вони цілком можуть працювати в безпосередній близькості від людей.

Якщо вам необхідно вибрати інфрачервоні обігрівачі для дачі врахуйте, що у літніх будиночків не потрібна велика температура нагріву – достатньо буде підвищити температуру в ньому всього лише на кілька градусів. Тому цілком можливо обирати обігрівач з розрахунку потужності 60-80 ватт на один квадратний метр. Якщо буде дуже холодно, ці цифри доведеться підкоригувати.

Про ізоляторі

Щоб корпус обігрівача не грівся вище 95 градусів, в ньому є ізолятор. Вони бувають різних типів, з яких найкращим і безпечним вважається базальтовий ізолятор. Особливо добре, якщо в ньому немає ніяких добавок. Адже ці добавки можуть завдати шкоди людському здоров’ю – вони при нагріванні служать джерелом отруйного формальдегіду. Оптимальним буде варіант, коли теплоізолятор можна використовувати у харчовій промисловості – про це повинна бути відмітка в гігієнічному сертифікаті (його зобов’язаний показати продавець).

Як повинен виглядати корпус обігрівача

Корпус пристрою повинен бути виконаний з матеріалу належної якості – це дозволить обігрівача служити довго своїм господарям. Раніше матеріалом для його виготовлення була тільки сталь, тепер же з’явилися корпусу, виготовлені з алюмінію. Вони більш красиві і сучасно виглядають, але сталеві корпуси, звичайно ж, надійніше. Оглядаючи прилад, подивіться на корпус зсередини – на ньому зазвичай немає фарби, що цілком природно. А от наявність іржавих слідів повинно вас насторожити. Це означає, що іржа поступово виступить на зовнішній стороні, що не тільки негарно, але й життя приладу вкоротить.

Читайте:   Як зробити теплу підлогу в дерев'яному будинку: варіанти пристрою і монтажу

Вибираємо виробника

Як правило ми хочемо придбати товар такого бренду, який проявив себе у найвигіднішому світлі. Звичайно ж, можна придбати товар з Європи, ось тільки коштувати він буде недешево. Крім того, треба мати на увазі, що майже всі великі фірми з Європи мають заводи в Китаї, де найдешевша робоча сила. Поступово вони починають і комплектуючі брати там же. За рахунок цього і відбувається втрата якості. Тому при виборі виробника звертайте увагу на країну виготовлення.

Додаткові опції

Зовсім не буде зайвим якщо у обігрівача буде:

  • вбудований термостат, що дозволяє підтримувати постійну температуру;
  • датчик захисту від перегріву;
  • для настільних бажано наявність датчика захисту від перекидання;
  • пульт ДУ, стельові моделі як правило їмзабезпечуються, в інших-наявність залежить від моделі.

Як користуватися інфрачервоним обігрівачем

Найпростіше доглядати за пристроями стельового виконання – змахнути періодично пил, і все. Що стосується моделей настінного і підлогового типу, то головне правило – нічим не прикривати їх зверху. Перебувати їх лицьова панель повинна не менше, ніж на метровій відстані, від розеток (в якому має бути заземлення) і будь-яких предметів в кімнаті. Там, де висока вологість, використовуйте пристрої, клас захисту яких не менше, ніж IP24.

Інфрачервоне випромінювання для людей не є шкідливим. Можна сказати, воно навіть і покращує здоров’я. Ось тільки під прямими променями довго не слід – можна отримати, як і на сонці, тепловий удар. І ще: якщо гріти кімнату обігрівачем потужністю від 150 ватів на квадратний метр, то можна не тільки послабити імунну систему, але і структуру білкових молекул пошкодити. Краще всього використовувати прилади з потужністю від 60 до 100 ват на метр квадратний.

Обігрівачі, що працюють на коротких хвилях, не купуйте ці хвилі можуть проникати в тіло. Довгі хвилі не становлять небезпеки, але такі обігрівачі треба суворо регулювати по висоті, так як випромінювання цих хвиль тим інтенсивніше, чим менше відстань до площі опромінення. Обов’язково стежте за своїм самопочуттям при користуванні Ік обігрівачами. Якщо стає не по собі, краще зменшіть потужність випромінювання. Правило таке: кілька інфрачервоних обігрівачів з малою потужністю краще, безпечніше й ефективніше, ніж один, але потужний обігрівач.

Таблиця технічних характеристик та основних критеріїв вибору інфрачервоних обігрівачів

Параметри Значення Рекомендації
Потужність Від 100 до 9000 Вт. Потрібно брати з розрахунку на 1 м2 – 100 Вт.
Виконання Стельове; Настінне;
Підлогове.
Краще всього використовувати якщо передбачається постійно гріти одне приміщення. Стельовий краще прогріває всі місця приміщення.Зручно швидко локально прогрівати будь-яке приміщення.
Тип нагрівального елементу 1. Галогеновий;2. Кварцовий;3. Керамічний;4. Трубчастий (микатермический). 1. Випромінює короткі хвилі – не рекомендується використовувати.2. Світяться краным кольором дратівливим очі, їх краще вибирати для короткочасного використання.
3. Має короткий термін служби, краще відмовитися від його використання в настінних і стельових моделях.4. Кращий варіант для тривалого використання, єдиний мінус – невелика потріскування, в основному при нагріванні і охолодженні.
Датчики перекидання Наявність залежить від моделі. Дуже бажано наявність в підлогових моделях.
Датчик перегріву Наявність залежить від моделі. Наявність обов’язково, якщо передбачається залишати прилад без нагляду на тривалий час.
Термостат Наявність залежить від моделі. Краще якщо буде в наявності – для підтримки постійної температури.
Пульт ДУ Стельові моделі в основному ними забезпечуються. Наявність буде хорошим плюсом.

 

 


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*