Головна / Сад та Город / Які добрива вносити восени під плодові дерева і чагарники

Які добрива вносити восени під плодові дерева і чагарники

Навіть дачники з невеликим досвідом прекрасно розуміють, що передзимове підживлення суттєво допомагає садовим насадженням благополучно пережити період низьких температур. Тільки от хоча список відповідних заходів, які насичують грунт корисними для рослинності хімічними сполуками, досить великий, не всі вони підходять для внесення в нього на кінець літа. Так і плодові чагарники з деревами – не те ж саме, що квіти-багаторічники або культури, що висаджуються на грядках.

Отже, необхідно чітко уявляти, які ж саме добрива доцільно вносити восени в саду під плодові дерева і чагарники.

Які добрива вносити восени під плодові дерева

Специфіка підживлення плодових насаджень

  • Коренева система дерев і великих кущів значно потужніша, ніж у інших видів рослинності, вирощуваної на ділянці. Вона розвивається не тільки в сторони, але і на глибину. Тому в неї і можливостей по всмоктуванню поживних речовин набагато більше.
  • Так як врожайність періодично змінюється з року в рік необхідно регулювати дозування добрив. Якщо на дереві (чагарнику) було багато плодів, то йому потрібне посилене підживлення, враховуючи, що рослина більш ослаблена. При низькій врожайності витрату поживних складових можна дещо скоротити.
  • Внесення добрив – складова частина всіх агротехнічних заходів по підготовці дерева або чагарника до зими. Як правило, така робота проводиться з кінця серпня до початку жовтня, в залежності від погоди і сорту рослини.

Які добрива рекомендується вносити восени

Наведені нижче дозування препаратів (г/м2) – приблизні, оскільки некоректно давати однозначної рекомендації, не знаючи кліматичних особливостей регіону, складу грунту, віку дерев і чагарників, обсягу раніше проводилися агротехнічних заходів та ряду інших факторів. Тому витрата добрив визначається індивідуально на кожній дачній ділянці.

Читайте:   Сорти гарбуза: твердокорі, великоплідні, мускатні

Які добрива вносити восени під плодові дерева

Калійні

Складові даної групи підвищують морозостійкість рослин. Калій ініціює виведення рідини з структури дерева, що вкрай необхідно напередодні низьких температур.

Витрата – 30.

Фосфорні

Вони сприяють накопиченню в деревині білка і цукру, зміцнюють кореневу систему.

Витрата – 50.

Які добрива вносити восени під плодові дерева

Що врахувати при внесенні добрив

Найбільш застосовуваний у приватному секторі складу цієї групи добрив – суперфосфат. Він продається в двох модифікаціях – простий (концентрація оксиду фосфору в межах 20%) і подвійний (до 48). Його особливість, незалежно, гранули це або порошок –він погано розчиняється. Тому розкидати суперфосфат навколо дерев і чагарників марно – навіть при рясному зрошуванні пристовбурового кола добриво не дістанеться до нижніх рівнів. Отже, і не досягне коренів.


При його внесенні рекомендується викопувати лунки і завантажувати препарат у них. Для плодових дерев – приблизно на глибину 12 – 15, чагарників – від 8 до 10 (см). Причому не біля самого стовбура, а по периметру кола, так як саме в цій частині сектора розташовуються найактивніші відростки корінців, які і забирають з ґрунту велику частину корисних речовин.

Які добрива вносити восени під плодові дерева

Органічні

Досить велика група добрив, які збагачують грунт поживними речовинами, що перешкоджають його мінералізації і підвищують врожайність плодових чагарників і дерев.

Витрата: деревна зола – 250; перегній, торф, гній, пташиний послід, компост – приблизно від 5 до 7 кг/м2.


З кінця літа слід припинити внесення в грунт азотовмісних добрив. Наприклад, настільки популярного амофосу. Причому це стосується не тільки пристовбурних кіл дерев, чагарників, але й решти території. Причин декілька.

По-перше, цей хімічний елемент ініціює зростання «зелені» і перешкоджає здерев’яніння наявних пагонів. Сприяти їх подальшому розвитку восени марно, так як «молодняк» період низьких температур навряд чи переживе. А ось те, що частину поживних речовин він буде відтягувати на себе (збиток дорослій рослині) – однозначно.

Читайте:   Найбільш урожайні сорти томатів: які самі великоплідні сорти томатів

Які добрива вносити восени під плодові дерева

По-друге, азотовмісні добрива легко вимиваються з грунту. А так як осінь характеризується великою кількістю опадів, це ще один вагомий аргумент, який доводить недоцільність передзимового підживлення плодових насаджень такими препаратами.

Думка, що цей хімічний елемент восени деревах і чагарниках взагалі не потрібен – помилково. З кінця літа у більшості садових рослин спостерігається вторинний розвиток кореневої системи (її зростання). Але необхідний для цього азот вона отримує в потрібній кількості безпосередньо з грунту і зеленої маси (листя і молодих паростків). Саме тому спеціально підживлювати дерева і чагарники азотом не потрібно.

Орієнтовне дозування добрив за видами рослинності

Якщо вносяться одночасно і органічні і мінеральні підгодівлі (у комплексі), то рекомендована витрата кожної знижується вдвічі. Дозування вказане на відро води.

Які добрива вносити восени під плодові дерева

Плодові чагарники

  • Аґрус: на кожен кущ, залежно від віку, від 8 до 14 кг перегною. Додатково – сульфат калію (40), на наступний рік – суперфосфат (160).
  • Смородина, малина: перегній близько 14 кг; суперфосфат (60) + калійна сіль (40).

Плодові дерева

Витрата органіки визначається індивідуально, в залежності від їх віку. Для дерев віком до 10 років достатньо 30 кг перегною, старше – від 40 до 50.

З мінеральними добривами дещо інакше:

  • Груша, яблуня: суперфосфат (300) + сульфат калію (200), в р.
  • Слива, вишня: суперфосфат (3) + сульфат калію (2), у столових ложках.

Які добрива вносити восени під плодові дерева

У продажу є багато добрив, які добре підходять саме для осіннього внесення в грунт. Дозування кожного препарату (на відро води) і приблизний витрата на м2 вказані на упаковці. Судячи з відгуків на тематичних сайтах, більшість дачників вважають ефективними для підживлення плодових чагарників такі складові, як «Тюльпан» і «Ягідка». Добрива під марками «Ісполін, «Біогумус», «Биуд», Биофорд» є органічними, і ними непогано збагачувати ґрунт навколо плодових дерев. Комплексні суміші «Агровитаква-AVA» і «Диаммофоск» містять масу мінеральних поживних речовин, в першу чергу, калій і фосфор, тому їх також доцільно вносити під дерева і чагарники восени.

Читайте:   Инсектицид Протеус: надёжная защита овощных культур от паразитов

Примітка. Добре збагачують грунт і спеціально вирощувані на ділянці для цих цілей рослини, звані сидератами. Що вони собою представляють, чим корисні – про це детально розповідається тут.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*