Головна / Сад та Город / Коли краще пересаджувати малину, восени чи навесні – робимо висновки

Коли краще пересаджувати малину, восени чи навесні – робимо висновки

Хоча ця рослина і є багатолітником, культивувати його на одному і тому ж місці тривалий час фахівці не радять. В іншому випадку ягоди поступово дрібніють, втрачають смак, так і кількість пагонів (а значить, і врожайність) помітно знижується. Коли ж доцільніше пересаджувати малину – восени чи весною? Думки з цього приводу різні, і, тим не менш, вибирати оптимальні терміни дачникові все-таки доведеться. Чим керуватися, що врахувати – ця стаття дасть необхідні підказки.

Особливості часових періодів для пересадки малини

Чим гарна весна

Існує думка (хоча і не всі досвідчені садівники з цим згодні), що в результаті пересадки в цей період – більш крупні і солодкі ягоди. Причому їх урожай можна зібрати в цьому сезоні. Мабуть, це єдиний аргумент на користь весни.

Коли краще пересаджувати малину

Що поганого в пересадці навесні

Про приблизні обсяги сільгосп/робіт на власних сотках в теорії знають всі. Але тільки той, хто практично на них трудиться, прекрасно розуміє, скільки всього, крім пересадки малини, ранньою весною належить зробити. Видалити паростки бур’янів, що вже проклюнулися, розпушити грунт, внести добрива, організувати боротьбу з шкідниками, обрізка та побілка дерев і чагарників, поправити огорожу, відновити фасадну частину будиночка – цей перелік можна продовжувати до нескінченності.

Дійдуть до малини руки? Тим більше, що крім неї, навесні доводиться займатися пересадкою та інших садових рослин, для багатьох з яких саме ця пора – найбільш оптимальна. Дефіцит вільного часу – одна з головних причин, завдяки якій мало хто з дачників займається омолодженням малиннику на початку сезону.

Читайте:   4 поширених питання про підзимові посіви

Коли краще пересаджувати малину

Догляд за молодими пагонами навесні потребує багато часу і сил. Вони ще не настільки зміцніли, щоб самостійно справлятися зі своїми «ворогами». А їх вистачає – посуха, палючі промені весняного сонця, шкідники (останні особливо люблять селитися на «зелені»). Так і нестача вітамінів в ґрунті негативно позначиться на їх нормальному розвитку. Отже, доведеться займатися регулярним підживленням молодої малини, причому посиленим, так як коріння ще не в змозі всмоктувати поживні речовини з глибини.

Чим гарна осінь

Пересаджені пагони малини встигнуть адаптуватися на новому місці, вкоренитися і за зиму набратися сил. Вже на наступний рік вони порадують своїм першим урожаєм.

Восени догляд за молодняком істотно спрощується:

  • По-перше, грунт за попередні місяці повністю підготовлений, якщо господар виконував всі агротехнічні заходи. Вона врятована від шкідників, добре оброблена підгодівлями, розпушена (а значить, доступ повітря до коріння забезпечений).
  • По-друге, на початку-середині осені погодні умови найбільш сприятливі для адаптації та нормального розвитку малини на новому місці. Температура прийнятна, достатня зволоженість ґрунту, шкідників практично немає (якщо власник соток проводив роботу по позбавленню від них).
  • По-третє, що залишилися в ґрунті спори бур’янистих трав восени вже не дають таку рясну поросль, як весни і протягом літа. Це означає, що малині дістанеться більше поживних речовин за рахунок зниження потенційних «їдців» на кожен квадратний метр.

Коли краще пересаджувати малину

Що поганого в пересадці восени

Нічого. Автор, покладаючись не лише на власний досвід, а й спеціально витратив час і переглянув всі статті даної тематики, розміщені в інтернеті. Жодного аргументу проти пересадки малини восени! Навпаки, всі садівники сходяться на думці, що цей час року – найкраще для такої роботи.

Коли краще пересаджувати малину

Висновок

Якихось конкретних термінів з пересадки малини немає. В принципі, цим можна займатися в будь-який сезон, коли зручніше власнику дачної (присадибної) ділянки. Але якщо є вибір, то краще для цих цілей підходить осінь. Виняток –  сорти, які перший урожай дають вже до середини липня. Їх якщо й пересаджувати, то тільки навесні, інакше втрачається вся їхня перевага перед «звичайною» малиною.

Читайте:   Як зберегти моркву в погребі до наступного врожаю

Приблизний період – з останньої декади серпня до кінця вересня (для середньої смуги). Але час посадки може і коригуватися, зміщуватися і на початок жовтня, якщо особливості місцевого клімату це дозволяють.

Визначити більш точну дату – значить, вводити читача в оману. Зміни погодних умов відзначають вже не тільки профільні фахівці. Вони стали настільки помітними, що рекомендації з тієї ж пересадки малини та інших садових культур, які можна знайти в старих (минулих років) календарях для садівників, явно не відповідають реальності.

Так на що ж орієнтуватися стосовно до своєї ділянки? До перших холодів, перш ніж поринути в стан «сплячки», рослина повинна встигнути обзавестися гарною кореневою системою і накопичити необхідний для благополучної зимівлі запас поживних речовин.

Отже:

  • необхідно вивчити всі особливості розвитку (етапи, терміни) конкретного сорту малини;
  • ознайомитися з прогнозом погоди на найближчий місяць, на більш далеку перспективу. Точних значень температур місцеві фахівці можуть і не позначити, але відповісти на питання, затяжною або швидкоплинною буде весна (осінь), вони в змозі.

На основі цих даних можна грамотно спланувати роботу з пересадки малини з урахуванням її сортів і всієї місцевої специфіки. Якщо орієнтуватися на усереднені параметри, то часовий інтервал від моменту висадки пагонів в грунт до перших заморозків повинен бути приблизно 4 – 5 тижнів. Цього достатньо, щоб малина вкоренилася і благополучно перенесла низькі температури.

Коли краще пересаджувати малину

Загальні рекомендації з пересадки малини

Навіть на порівняно невеликій дачній ділянці необхідно дотримуватися правил сівозміни. Якщо є вибір, то малину краще пересаджувати на ті сегменти території, де раніше вирощували такі культури, як томати, картопля, цибуля.

При визначенні конкретних строків слід орієнтуватися на прогноз погоди. Пересадка малини в посушливий період – справа малоперспективна. Цей чагарник відноситься до категорії вологолюбних, і щоб просочити грунт на необхідну глибину, знадобиться не тільки час, але і вода, причому у великій кількості. А її, як показує практика, у багатьох дачних масивах завжди не вистачає. То тиск слабкий, то вимикають (перенаправляють в іншу трубу) не вчасно.

Читайте:   Як вирощувати полуницю протягом року в домашніх умовах - інструкція

Коли краще пересаджувати малину

Одним з кращих місць для вирощування малини вважається територія вздовж огорожі по периметру. Природно, з внутрішньої сторони. Але тільки при гарній освітленості, так як дефіцит світла негативно відбивається на розвитку і врожайності малини. А так як планування більшості ділянок така, що саме вздовж паркану нерідко залишається смуга вільної землі – непогане рішення по пересадці.

Додатковий плюс в тому, що чагарник буде надійно захищений від вітру, а взимку весь сніговий покрив (це своєрідне природна «ковдра» для рослинності) залишиться неушкодженою. Його не здує, не розмете, отже, ризик, що малина вимерзне, зводиться до мінімуму. Значить, і процес її утеплення по осені набагато спроститься.

Коли краще пересаджувати малину

Пересадці підлягають пагони-дволітки. Їх нескладно помітити ще в період весняної обрізки, і спеціально під нові кущі залишити вільне місце в рядку, якщо їх не передбачається вирощувати на іншому секторі садової ділянки. Або обрізати всі паростки (для омолодження малиннику), залишивши лише 1 – 2 найміцніших і «перспективних».Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*