Головна / Рослини на ділянці / Коли краще пересаджувати лілії, навесні чи восени

Коли краще пересаджувати лілії, навесні чи восени

Хоча ця прекрасна квітка і є багатолітником, культивувати більшість її сортів на одному місці більше 3-х (максимум п’яти) років не рекомендується. Про це знають досвідчені дачники. Але ось на питання, коли лілії краще пересаджувати, думки різні. Одні схиляються до того, що займатися цим слід навесні, інші – восени, а треті вважають, що оптимальний період – кінець літа. Так хто ж правий?

Для чого потрібна пересадка лілій

Ті, хто тільки починає розводити ці квіти, нерідко піддають сумніву доцільність систематичного проведення даного заходу. Начебто, росте собі лілія, щороку радує своєю красою – ну що ще потрібно, навіщо її зайвий раз турбувати. Адже пересадка будь-якої рослини – це своєрідний стрес для нього. А ну як не приживеться на новому місці? Тому автор вважає за необхідне дати деякі пояснення тим, хто турбується про результати своєї праці і хоче виростити дійсно красиві квіти.

Для чого потрібна пересадка лілій

Багато чули про таке поняття, як сівозміна. А в чому його сенс? Рослини споживають з грунту певний набір поживних речовин. Для кожної культури він свій. І якщо на одному місці, протягом багатьох років, вирощувати одну і ту ж (в даному випадку) квітку, то земля поступово виснажується. Штучна підгодівля частково нівелює дефіцит тих чи інших вітамінів, але не всі дачники цим регулярно займаються. Так і з оптимальним дозуванням добрив самостійно розібратися досить складно, тим більше при відсутності досвіду в агротехніці з тієї причини, що доводиться враховувати безліч чинників. Отже, з часом порушується так званий екобаланс грунту. Як результат – лілія хоч і не припинить зростання, але її квіти поступово стануть дрібніти, так і краса їх буде потроху блякнути.
Коли краще пересаджувати ліліїДля цієї рослини перенасичення ґрунту вологою згубно. Відрегулювати цей процес досить складно. По-перше, багато дачників на ділянці бувають наїздами, тому рясно зрошують землю, намагаючись не тільки надолужити згаяний час, але і з розрахунком на перспективу, до наступного разу. По-друге, перебої з водою в садових товариствах порушують необхідну регулярність поливу території.

Якщо до цього додати опади, підземні водоносні пласти, що періодично змінюють свою конфігурацію, танення снігу, неправильно організований дренаж (або повна його відсутність) на ділянці, то сподіватися на цілісність кореневої системи лілій навряд чи варто. Отже, ще одна задача, яка переслідується при їх пересадці – контроль стану цибулин.

Читайте:   Як вирощувати юку в саду та домі

І справа навіть не в одній квітці. Якщо бульба підгнила, то з урахуванням досить щільної посадки та росту лілій на ділянці вся «зараза» поступово перейде на інші кущі. Тому профілактичний огляд цибулин і своєчасне прийняття необхідних заходів гарантують, що лілії будуть розвиватися і квітнути нормально.

Особливість деяких сортів цієї рослини в тому, що з часом на бульбі з’являються «дітки». Самі по собі ці цибулинки не є якимось атавізмом для лілії – цілком природний процес. Але якщо їх вчасно не видалити, то частина поживних речовин, які забирають з ґрунту коріння, вони будуть споживати. Відповідно, «батьку» дістанеться значно менше. Це призводить до того, що лілія розвивається не так інтенсивно, так і її цвітіння може бути лише позначено. По суті, дачник побачить в основному одну зелень та кілька дрібних бутонів.

Коли краще пересаджувати лілії

Як уже зазначено, сортів лілій, які культивуються на садових ділянках, досить багато. Не всі з них можуть переносити наші зими безпосередньо в ґрунті. Для них пересадка – не вибір дачника, а необхідність. Для таких різновидів квітки варіантів, «коли краще», немає. Восени вони викопуються для зберігання в домашніх умовах, а висаджується у відкритий ґрунт навесні. Більш детальна інформація по всіх нюансах осіннього догляду за ліліями в залежності від сорту і кліматичних особливостей регіону викладена тут.

Регулярна пересадка цієї квітки диктується ще однією особливістю, про яку люди з невеликим досвідом вирощування лілій і не підозрюють. По мірі розвитку коренів вони буквально тягнуть цибулину на глибину. Приміром, якщо вона була занурена спочатку на 10 см, то через декілька років може виявитися нижче сантиметрів на 15 – 25 (залежно від щільності ґрунту). Це призводить до того, що паросткам рік від року все важче крізь товщу землі пробиватися наверх, і багато з них так і не «прокльовується».

Коли краще займатися пересадкою лілій

Коли краще займатися пересадкою лілій

Однозначну відповідь на дане питання дати не можливо. Знаючи всі особливості вирощування лілій та нюансів догляду за ними, людина обов’язково уточнить:

 • кліматичні особливості регіону;
 • прогноз синоптиків в плані, який очікується весна (осінь) в цьому році – затяжний або навпаки, швидкоплинної;
 • сорт лілії, яку передбачається пересаджувати;
 • стан цибулинних бульб, якщо вони викопувалися на зберігання.

пересадка лілій

Особливості пересадки в кожному періоді

Весна

Багато дачників вважають цей сезон не дуже підходящим для такого заходу. Основні аргументи «проти»:

 • з настанням теплих днів, коли земля повністю звільнилася від снігу і досить просохла, на ділянці справ стільки, що часу на все катастрофічно не вистачає. Необхідно розпушити ґрунт, організувати боротьбу з шкідниками, обрізку і побілку плодових дерев (чагарників), щось підправити, підфарбувати – так мало роботи знайдеться для дбайливого господаря. Займатися ще й пересадкою лілій – це додаткове навантаження;
 • навесні ґрунт дуже насичений вологою, а саме її надлишок ці квіти і не люблять. Більша її концентрація в ґрунті загрожує загниванням цибулин. Отже, весняне пересадження лілій – почасти справа ризикована. Не факт, що всі бульби дадуть сильні паростки, якщо взагалі не почнуть загнивати і гинути;
 • для пересадки можна підібрати сухе, зручне в плані догляду за квітами місце, наприклад, на височині. Але для цього доведеться змінювати розмітку території, і можливо, порушувати складену раніше схему сівозміни. Так як лілія не відноситься до основних культур, вирощуваних на садових ділянках, навряд чи має сенс під неї «підлаштовуватися». Крім того, і не кожен сухий клаптик землі придатний для розведення цих хоч і гарних, але трохи примхливих квітів. Необхідно враховувати і ще ряд параметрів (про це трохи нижче).
Читайте:   Визначаємося з термінами посадки полуниці


Виняток робиться лише для тих сортів лілій, які пізно цвітуть. Наприклад, Східні гібриди. До перших заморозків їх цибулини не встигають підготуватися до пересадки, тому даний захід переноситься на наступну весну.

пересадка лілій

Літо – осінь

У цих часових періодів багато спільного, тому для пересадження лілій краще орієнтуватися на них:

  • Ґрунт добре підготовлений і досить удобрений з початку дачного сезону.
  • Погода, як правило, усталена і сприятлива з усіх точок зору – температура, вологість, кількість опадів.
  • Зростання бур’янистих трав поступово припиняється, до того ж їх на ділянці у доброго господаря практично і немає.
  • Більша частина врожаю вже зібрана (наприклад, ягоди, деякі овочі і фрукти), і у дачника досить вільного часу, щоб зайнятися, в тому числі, і ліліями.


Багато садівників вирощують на ділянках лілії сорту «Кандідум». Для цієї квітки найкращий період для пересадки – з кінця липня до середини серпня, однозначно.

На що орієнтуватися

Пересадкою рослин слід займатися, коли вони перебувають у стані спокою. Стосовно лілій – приблизно через місяць, як квіти почали в’янути.

Поява на стеблі рослини коричневих плям – ознака того, що цю лілію необхідно терміново викопати і пересадити, незважаючи на місяць і день тижня. Залежно від ступеня пошкодження цибулини гниллю вона, після проведення лікувальних процедур, або забирається на тривале зберігання, або знову поміщається в грунт, але вже в іншому (заздалегідь підготовленому) місці. Відкладати це на потім безглуздо – не факт, що такий клубень згодом проросте!

пересадка лілій

Практичні рекомендації

У верхній частині цибулинного кореня є так звана ростова нирка. Якщо вона пошкоджена, то малодосвідчені садівники при огляді садивного матеріалу відбраковують його з цієї причини. Таке рішення помилкове – цибулина гине вкрай рідко. Справа в тому, що даний дефект призводить лише до того, що проростання стебла відсувається на наступний рік, коли сформується нова, повноцінна точка росту.

Читайте:   Как вырастить аквилегию на даче: способы размножения и правила посадки

пересадка лілій

Рекомендовані терміни пересадження лілій в залежності від сорту:

 • щорічно – трубчасті. Причина – інтенсивне розростання цибулин за рахунок появи «дітей». Це призводить до того, що квітки стають все більш дрібними;
 • раз в 3 – 4 роки – азіатські гібриди і ряд інших;
 • раз у 5 років – «Кандідум»;
 • кожні 8 – 10 років – гібриди американські, Мартагон.

Відео: Як пересадити лілії

При виборі місця під пересадження лілій потрібно врахувати:

 • воно має ефективно провітрюватися. Значить, поблизу стіни дачного будиночка, уздовж зовнішнього огородження (якщо воно суцільне) і тому подібне – не найкращі варіанти для розведення цієї квітки;
 • ділянка, куди пересідають лілії, повинен освітлюватися (і прогріватися сонцем) як мінімум 4 – 5 годин на добу. При повній затемненості вона не дасть квітів.

пересадка лілій

Найбільш сприятливими для лілії є ґрунти нейтральні або з невисоким показником pH (слабокислі). На інтенсивність розвитку кольорів впливає і структура ґрунту. Приміром, на щільних чорноземах, глині це рослина швидко загине. Тому при пересадці необхідно проводити додаткові заходи – в ямки під цибулини лілії завантажувати підготовленим ґрунтом з додаванням органіки (торф, компост, перегній) і практикувати вапнування грунту, якщо це потрібно для зниження її кислотності.


Необхідно дотримуватися рекомендованої глибини розміщення цибулин при їх пересадці. По цьому пункту зустрічається багато порад. Наприклад, на 4 – 5 см їх діаметра. Але так як посадковий матеріал в основному має різний розмір, то оптимальною глибиною прийнято вважати 15 см. Саме в таких умовах лілія цвіте довго і дає великі, красиві квітки.

пересадка лілій

Висновок

Автор не радить керуватися загальними рекомендаціями знайомих, друзів і просто «знаючих людей» за термінами пересадження лілій. У статті є всі необхідні підказки. А коли конкретно зайнятися цією роботою, вирішувати доведеться саме вам, шановний читач.

Успіхів у вирощуванні цієї прекрасної квітки!


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*