Головна / Сад та Город / Осіння підгодівля троянд та підготовка до зими – покрокова інструкція з відео

Осіння підгодівля троянд та підготовка до зими – покрокова інструкція з відео

підготовка до зими трояндПеріод холодів – це своєрідний стрес для більшості садових багаторічників. Але якщо перелік основних заходів по догляду за ними практично ідентичний (відмінності лише в деталях), то щодо «королеви квітів» цього не скажеш – наскільки вона прекрасна, настільки ж і примхлива.

Осіння підгодівля і підготовка троянди до зими має свою специфіку. Гарантією того, що вона благополучно перенесе низькі температури і на наступний рік порадує яскравими, красивими бутонами, є детальний розгляд з усіма особливостями проведення агротехнічних робіт і неухильне виконання рекомендацій фахівців і досвідчених садівників.

Складність реалізації всіх практичних порад в тому, що дачники діляться власним досвідом. Але на їх сотках – земля, що має специфічні характеристики за складом ґрунту, його кислотності і так далі, на грядках – конкретний сорт квітів, а в регіоні – певні кліматичні умови.

Отже, і в плані підготовки троянди до зими є окремі нюанси, які необхідно враховувати. Що ж стосується такого фактора, як клімат, то осінь – поняття широке. Для когось вона асоціюється з останньою декадою вересня, інші починають готувати троянди» до зимового періоду на місяць раніше (або трохи пізніше). Щоб не помилитися, потрібно орієнтуватися на погодні умови в своїй місцевості. Отже, різниця лише в термінах початку осінніх робіт (можливо, і в складі підживлень), а їх порядок залишається незмінним.

І ще один момент, який слід відзначити. Малодосвідчені садівники часто випускають з уваги, що підготовка троянди до зими – безперервний процес, що триває весь дачний сезон. Адже тільки здорова, міцна рослина здатна благополучно пережити морози. Ті, хто вважає, що достатньо лише восени витратити пару-трійку днів на догляд за квіткою, і він готовий до зимівлі, глибоко помиляються. При такому підході до справи мало шансів, що рослина виживе, враховуючи, до яких значень у нашій країні може опускатися температура повітря.

підготовка до зими троянд

Основні етапи підготовки троянд до зими

На початку осені:

Прополка

Вся бур’яниста трава, посаджені квіти та інше різного роду сміття необхідно видалити. Ділянка землі навколо куща троянди повинна бути абсолютно чистою. Навіщо це потрібно?

По-перше, по мірі того, як температура знижується, різні шкідники починають шукати для себе надійне укриття на зиму. Саме в пожухлій траві, листі вони в основному концентруються.

Читайте:   Підготовка лілій до зими - список заходів та поради щодо їх проведення

По-друге, у ґрунті знаходяться необхідні розі поживні речовини. Але їх запаси обмежені, і це залежить як від характеристик ґрунту, так і від інтенсивності підгодівлі рослини в літній період. Отже, щоб всі корисні хімічні сполуки дісталися квітці, інших «їдців» потрібно видалити.

Одночасно слід обірвати нижні листочки троянди (приблизно на 18 – 20 см). В подальшому, при підгортанні, це все одно доведеться зробити. Видаленню підлягають і всі бутони – як зів’ялі, так і дрібні, які розпуститися і порадувати своєю красою вже не встигнуть.

Все зібране сміття підлягає негайному знищенню, причому без всякого складування. Наприклад, для просушування і подальшого використання як «пального» для дачної печі. Вкрай невірне рішення. Поки трава (листя) буде сохнути, всі шкідники благополучно перекочують на інший сегмент території і влаштуються на новому місці. Тому все, що зібрано при зачистці ділянки землі – в топку!

підготовка до зими троянд

Поверхнева обробка стовбурів

Від традиційної побілки ця робота відрізняється застосовуваним складом. В даному випадку, мова йде скоріше про фарбування, так як для троянди вапняні розчини не використовуються. Знадобиться або спеціальна фарба (садова), або самостійно приготовлена «суміш» – водоемульсіонка + мідна хлорокис. Мета цього заходу – надійно захистити стовбури від різних інфекцій, які можуть проникнути крізь мікроскопічні тріщини в корі.

Фарбування рекомендується проводити трохи вище рівня підгортання троянди. Як правило, 30 см цілком достатньо.

Просушування кущів

Надлишок вологи в ґрунті негативно позначається на здатності рослин добре пережити зиму. «Королева» у цьому плані особливо вибаглива. Найбільш дієва методика просушування троянди визначається індивідуально для конкретної ділянки. Якщо восени випадали рясні опади, то можливо, має сенс організувати штучне відведення води від квітів. Наприклад, зробити дренування розарію, прокопавши кілька траншів.

В основному ж практикується на дачах спосіб осушення кущів – створення парникового ефекту. На цьому сегменті встановлюються дуги з товстого дроту (вони є у кожного садівника), на яких натягається і фіксується щільна плівка п/е .. Можливо, довгі стебла доведеться пригнути. Зробити це нескладно, а ось обрізати їх не слід – трохи зарано для такої процедури.

Підгодівля

В останній раз вона проводиться у вересні. Щоб троянда успішно перезимувала, їй потрібні, насамперед, калійні і фосфорні добрива. Вони підвищують морозостійкість рослини, імунітет до захворювань і сприяють більш інтенсивному здерев’янінні зелені. Найбільш вживане дачниками засіб – суперфосфат.

Читайте:   Готуємо сад і город до зими - список заходів та поради

Один з ефективних способів підживлення троянд, який успішно практикують досвідчені садівники – використання шкірки бананів. У ній досить багато калію, і якщо прикопати її під кущем, то троянда отримає добру поживу на зиму.

Непоганий варіант – суміш компосту з золою. Таку підгодівлю укладають навколо троянди в процесі мульчування.

підготовка до зими троянд

Використання в якості осіннього добрива торфу або перегною не рекомендується. Вони спровокують зростання «зелені», а напередодні зими молоді пагони розі абсолютно не потрібні.

Наприкінці осені:

Як зазначено вище, початок даного періоду визначається індивідуально для конкретного регіону. Необхідно орієнтуватися на денну температуру повітря. Як тільки вона встановиться на рівні 6±2 ºС, починається наступний етап підготовки троянди до зими.

В цей час необхідно повністю припинити проведення таких заходів, як регулярне розпушування грунту і її полив.

підготовка до зими троянд

Обрізка

Основна мета, яку переслідує цей захід – полегшити «укутування» троянди на зиму. Якщо залишити довгі пагони, та ще й з великою кількістю колючок, то робота істотно ускладниться, і витрата покривного матеріалу підвищиться (він буде постійно проколюватися і рватися).

Рекомендована висота обрізки для різних сортів троянд:

  • на ⅓ – для чагарникових і кучерявих великоквіткових троянд;
  • на половину – для поліантових, чайно-гібридних, флорибунда, мініатюрних.

При виборі сприятливого для обрізки часу бажано орієнтуватися на календар (місячний, садівника). Оптимально – коли місяць убуває (3 – 4 фаза).

Повторне прибирання розарію

Необхідно ще раз підібрати усе сміття, що накопичилося і відправити його у піч.

Обприскування

Цей захід є одночасно і профілактикою, і захистом рослини, так як в кінці осені не всі шкідники влаштувалися на зимівлю, і деякі з них ще досить активні. З урахуванням того, що основна обробка проводилася раніше, перед настанням зими можна розпорошити на кущі, приміром, бордоську суміш (1%-й розчин). Потрібний ефект буде досягнутий.

підготовка до зими троянд

Утеплення розарію

Всі пункти даної роботи реалізуються поетапно. Нижче наводиться рекомендована послідовність заходів:

  • Оголення пагонів. Все листя, до єдиного, прибираються. Так як воно не опало все, то доведеться знімати його вручну. Причина – саме на них накопичуються деякі шкідники і інфекція, і ця робота дозволяє мінімізувати ризик захворювання (пошкодження) рослини.
  • Розпушування грунту. Навіть взимку до кореневої системи рослин повинен бути приплив повітря – ось сенс цієї операції. Щоб не пошкодити корінці, бажано цю роботу виконувати вилами.
  • Підгортання. Така підготовка кущів троянди оберігає стовбури і коріння від вимерзання. Нехтувати цим не варто, сподіваючись лише на покривний матеріал. Його краї до першого снігопаду може підняти сильний порив вітру; тваринки, які нерідко бігають по безлюдних дачним ділянкам. Для створення приствольної «гірки» потрібно використовувати тільки сухі насипні матеріали – подрібнений грунт, пісок. Її рекомендована висота для троянди – не менше 20 см. Якщо місцевість характеризується сильними морозами, бажано і більше. Кущики сортів (попередньо обрізані) флорибунда, чайно-гібридні слід присипати повністю.
Читайте:   Готуйте пластикові вікна до зими восени

Кращий варіант – перегній або торф. Росту молодих пагонів вони вже не сприятимуть, а ось крім утеплення нижньої частини троянди забезпечать ще й додаткову підгодівлю рослини на весь зимовий період.

підготовка до зими троянд

  • Укладання пагонів. Їх необхідно пригнути і розташувати так, щоб полегшити подальший процес утеплення покривним матеріалом.
  • Створення захисного «кокона». Так як в різних регіонах – «своя» зима, то по цьому пункту достатньо дати лише рекомендації загального характеру.

Варіант 1. У місцевості, де температура не опускається дуже низько, кущики троянд можна накрити лапником, мішковиною. Використовувати суху траву, солому тощо (нерідко зустрічаються і такі поради) для утеплення автор не рекомендує. Хоча б тому, що в них люблять зимувати миші і деякі види шкідників. Товщина шару вибирається виходячи з місцевих умов. Наприклад, якщо в регіоні сніжні зими, а температура не опускається до критичних значень, то досить і 5 – 8 см. При невеликій кількості опадів, а також на вентильованих ділянках «захист» бажано зробити більш надійний.

Варіант 2. Для районів з морозними зимами утеплення троянди слід облаштовувати якісніше. Навколо куща встановлюється каркас. Його найпростіше спорудити з двох дротяних дуг, розміщених навхрест. Зверху він накривається толью (вона досить податлива на вигин), а на неї натягується товста плівка п/е . Всі зазначені матеріали коштують недорого, тому і популярні серед дачників. В принципі, якщо зрозумілий сенс даної роботи, то підібрати утеплювач нескладно. Все інше забезпечить сніговий наст.

Поради:

  • Краї покривного матеріалу, по периметру куща троянди, необхідно придавити вантажем. Наприклад, укласти на них 3 – 4 цегли, обрізки труб, присипати землею.
  • Досвідчені садівники додатково розставляють саморобні (або придбані) пастки для гризунів. У пошуках теплого містечка на зиму вони обов’язково спробують проникнути під «купол» над трояндою.

Якщо всі рекомендовані заходи виконані, можете бути впевнені, шановний читач – у наступному році всі без винятку кущі троянди порадують вас прекрасними квітами.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*