Головна / Будівництво і ремонт своїми руками / Осушення земельної ділянки своїми руками – кращі способи порятунку

Осушення земельної ділянки своїми руками – кращі способи порятунку

Осушення земельної ділянки своїми руками – кращі способи порятунку

Наявність води на ділянці – обов’язкова умова для вирощування рослин. Але якщо води занадто багато, це теж недобре і може стати причиною серйозних проблем. У разі сильної заболоченості потрібно терміново вживати заходів для осушення земельної ділянки, адже в іншому випадку можуть загинути всі висаджені культури.

Як вибрати потрібний метод?

Осушити ділянку можна різними методами. Перш ніж вибрати один з них, слід враховувати такі моменти, як:

 • водопроникність грунту;
 • форма і розміри ями;
 • рівень водозниження;
 • час, на який потрібно осушити ділянку;
 • наявність на ділянці будівель та споруд.

Наприклад, деякі садівники організовують поверхневе відведення. В такому випадку грунтові води будуть відходити в водозбірні канави через наявні укоси і дно ями, а потім “йти” в приямки. Звідти вода відкачуватиметься за допомогою насоса.

У разі застосування такої системи на дрібнозернистому грунті потрібно використовувати гравій і пісок для заповнення водозбірних котлованів. Також можна організувати систему, де не потрібно використовувати труби. Для цього на ділянці вириваються глибокі канави, які заповнюються фільтруючим матеріалом, наприклад, щебенем або крупним піском. Матеріали засипають в 2-3 шари, головне, брати різну фракцію для надійності. Також потрібно обов’язково застосовувати торф, який дозволить захистити систему від забруднення.

При облаштуванні трубного відведення вод потрібно використовувати полімерні вироби з перфорованою поверхнею. Головне, укласти дрени (труби) нижче рівня промерзання грунту, щоб вони не лопнули взимку, також уздовж виробів зробити отвори для збору рідини. Якщо виникла необхідність знизити рівень грунтових вод буквально на три метри, слід використовувати фільтрувальну систему – вона заснована на застосуванні труб, на кінці яких розташовані спеціальні фільтри. Його приєднують до насоса і вакуумного колектора.

Організація відводу води з ділянки

До початку проектування системи спочатку необхідно вирішити, куди саме ви будете відводити воду. Тут є кілька варіантів. Можна організувати накопичувальну систему. Цей варіант можна назвати ідеальним для регіонів, де спостерігається сезонне коливання рівня вологості. Наприклад, за період сирої весни вода буде накопичуватися в резервуарі, а влітку, якщо воно занадто посушливе, звідти можна брати воду для поливу.

Читайте:   Гараж з мансардою – конструкція з піноблоків

Грунтові води будуть накопичуватися в спеціальній ємності – її можна або залишити на поверхні грунту, або закопати в землю. Крім того, воду можна збирати в штучну водойму, однак це вимагає серйозних фінансових і трудових витрат. Якщо на дачній ділянці є загальна система стоку, найкраще організувати відведення саме через неї. Коли ділянка оточена вільною і ніким не зайнятою територією, можна відводити воду туди.

Якщо жоден з варіантів не підходить, доведеться використовувати принцип накопичення. Для цього потрібно доставити на дачу спеціальний резервуар, який потрібно звільняти у міру накопичення. Деякі власники вибирають комбіновані варіанти. Наприклад, навесні накопичують в ємностях воду, а потім застосовують її для поливів, а восени відводять рідину, яка не пригодилася. Найчастіше потреба у відведенні грунтових вод виникає лише на глинистих ґрунтах, оскільки піщані ґрунти самі виконують роль дренажної системи.

Покрокове керівництво з осушування ділянки

Якщо потрібно організувати традиційну дренажну систему, необхідно вкласти чималу суму коштів і сил. Зате у вас буде можливість отримати напівавтоматичну систему: за 2-4 тижні вода буде накопичуватися в облаштованому колодязі, у міру накопичення її можна відкачувати в канаву або ємність. Головне, щоб рівень води в облаштованій ємності не перевищував висоти грунтових вод. У зворотному випадку вода просто не буде сходити. Але більша частина власників дачних ділянок хочуть заощадити, і тому користуються іншим способом, який хоч і більш вигідний, але не настільки ефективний. Крім того, доведеться витратити чимало особистих сил при експлуатації системи.

Щоб облаштувати таку систему, слід підготувати наступні інструменти:

 • тачка;
 • ножівка;
 • будівельний рівень;
 • кілька лопат;
 • трамбувач;
 • труби;
 • геотекстиль;
 • пісок і щебінь.

Спочатку по ділянці вириваєм траншеї, розташувавши їх паралельно, вони повинні знаходитися на відстані близько 4 м. Але тут все залежить від щільності ґрунту, наприклад, якщо грунт важкий, відстань потрібно робити менше. Потім вибираємо і встановлюємо дренажний колодязь. Всю систему слід робити з невеликим ухилом в бік колодязя – в цьому випадку вода буде стікати самостійно. Визначити рівень можна за допомогою будівельного рівня. Кінці траншей, які будуть розташовуватися нижче, з’єднують між собою ще одного траншеєю – її відводять до дренажного колодязя.

Читайте:   Интернет-портал PRICE.UA: гид по выбору лучших товаров и услуг для строительства и ремонта

Якщо не виходить організувати безпосередньо цю систему, доведеться облаштовувати 2-3 колодязя. На дно траншеї засипаємо річковий пісок і гравій (можете замінити його щебенем), важливо, шар повинен бути невеликим – близько 5 см. Поверх проводиться укладання дренажних труб, причому найкраще використовувати полімерними виробами та отворами. А щоб отвору не забруднювались, оберніть труби геотекстилем. Завершивши укладку труб, до верху засипте траншею піском і щебенем. Головне, облаштувати все так, щоб самі труби не контактували з грунтом.

Облаштовуємо систему осушування

Якщо ви не хочете облаштовувати масштабну систему, слід звернути увагу на досвід деяких садівників. Вони організовують точковий дренаж на ділянці. Для цього по всій території потрібно зробити ями глибиною 1,5-2 м на відстані не менше 6 м. Дно засипаємо піском і щебенем. Обрізки труби загортаємо в геотекстиль і вставляємо в пророблені лунки, дно потрібно також закрити матеріалом. Головне тут підібрати трубу так, щоб в неї міг поміститися дренажний насос. Від діаметра труби залежить і ширина лунки – її потрібно зробити на 10 см більше. Обслуговуванням такої системи доведеться займатися мінімум раз в тиждень, відкачуючи воду.

Деякі дачники користуються іншим способом – виривають канави і магістральні ями, адже облаштувати їх вельми просто. Потрібно вирити на ділянці лунки глибиною близько 1 м. Ширина на поверхні грунту повинна бути близько двох метрів, у дна – приблизно 0,5 м. Організовувати такі ями потрібно в найнижчих точках ділянки. Незважаючи на те що система проста, вона діє досить ефективно, оскільки вся зайва волога буде накопичуватися в них. А ось організувати систему з канав буде складніше.

Для її облаштування потрібно:

 1. По периметру всієї ділянки зробити канави шириною і глибиною близько 0,5 м.
 2. Стінки скосити на 20 градусів.
 3. Зміцнити стінки дошками або плитами з бетону.
 4. На дно канав укласти металеві піддони.
 5. Облаштувати водоприймач і підвести до нього інші траншеї за допомогою загальної відвідної канави.

Варто пам’ятати, що в цьому випадку необхідно стежити за станом зроблених траншей, регулярно позбавлятися від бур’яну.

Французький варіант дренажу

Це ще один вид дренажу. На ділянці потрібно створити аналогічні канави і заповнити їх дренажним шаром.

Читайте:   ТОП-7 порад з планування ремонту квартири

Розглянемо кілька варіантів пристрою системи такого типу:

 1. Можна прокопати невеликі траншеї зі стоком вод в колодязь.
 2. Зробити канаву такої глибини, щоб вона досягала природного піщаного шару – вода буде йти туди.

В якості колодязя буде яма завширшки і глибиною близько 1,2 м, причому колодязь можна зробити відкритим або закритим, а на дно слід покласти шар дренажу з битої цегли або гравію. Серед плюсів такої системи можна виділити те, що вона не буде засмічуватися, “цвісти”, але з плином часу почне забиватися грунтом, в якому будуть проростати рослини, а чистка буде забирати чимало сил і часу.

Ще один варіант, який вважається більш дорогим, виглядає наступним чином. Потрібно зробити закриту дренажну систему на дачі, яка облаштовується із застосуванням глиняних труб – їх можна викласти або ялинкою, або за прямими лініями. Але тут є один нюанс: ділянка повинна бути з ухилом, необхідним для природного сходу води.

Крім того, така система ідеально підійде, якщо слід організувати осушення ділянки з високим рівнем ґрунтових вод. Найчастіше конструкцію сполучають з дренажами, що йдуть від будинку. Правда, осушити ділянку від води своїми руками даним методом вельми складно.

Поради по догляду за дренажем

Якщо для системи ви використовували пропіленові труби, то конструкція може прослужити близько 40-50 років при правильному догляді. А ось меліорація, облаштована із застосуванням канав і ям, поверхневого дренажу не відрізняється довговічністю – середній термін служби складає близько 5 років, після чого систему потрібно повністю оновлювати. Правильний догляд полягає в наступному:

 1. На дачній ділянці, де прокладені дрени, заборонено користуватися важкою будівельною автотехнікою. Якщо виникне необхідність, потрібно прокласти на ділянці окрему дорогу, щоб не пошкодити систему.
 2. Потрібно регулярно рихлити і ущільнювати грунт.
 3. Здійснювати промивання труб під сильним напором з шланга, що дозволить мінімізувати ризик забивання отворів грунтом (2-3 рази на рік).

Крім того, слід заздалегідь визначити ідеальну глибину утримання води, і вже по цій позначці прокладати дренаж. Багато власників ділянок забувають регулярно осушувати ємності, видаляючи воду. Через це дренаж незабаром стає просто непотрібним.

Осушення земельної ділянки своїми руками – кращі способи порятункуОцінка – 5, голосувало – 1

 


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*